Author

Topic: 0 token gönderim dolandırıcılığı (Read 261 times)

legendary
Activity: 2198
Merit: 2570
Chancellor on Brink of Second Bailout for Banks
April 04, 2023, 06:46:06 PM
Dolandırıcıların yeni taktiği stabillere benzer isimlerde token yaratarak sizin eski işlemlerinizi birebir kopyalamak. Birim sayısı sıfır yada sıfıra yakın olmadığı için etherscan, bscscan gibi platformlar bu işlemleri silik göstermiyor.

Görselle örneklendiriyorum:

Şekilde gördüğünüz işlemlerden 3 numara hariç tamamı daha önceden gerçekleştirilmiş transferlerin birer kopyası. Gönderim yaptığınız adreslerin ilk ve son haneleri yine benzer olacak şekilde kullanılıyor.

Yaratılmış sahte tokene ait kontrat: 0x64241B916DD92C6b328627d6Fc6AD0d22dA3ba3E

legendary
Activity: 1890
Merit: 1273
March 18, 2023, 03:58:28 AM
şimdide spam nft işi başladı adamlar durmak bilmiyor geçen az daha yemi yiyordum. Klay ağımıdır nedir orası herhal çok ucuz sürekli cüzdana saçma salak şeyler geliyor.
full member
Activity: 154
Merit: 115
March 17, 2023, 11:43:51 AM
Adreslere dikkatlice bakıp eşleştirip öyle gönderim yapılmalı bir anlık dikkatsizlikten büyük kayıplar olabiliyor.
Kafam o an aşırı meşgul ise herhangi bir transfer işlemi yapmıyorum. Bir an dikkatsizlikle oltacı şerefsizlerin oltasına gelebiliyorsunuz.
legendary
March 15, 2023, 08:06:35 AM
0.1 0.1 cüzdanıma gelmeye başladı böyle yeni dolandırıcılık türüde türemiş durumda eleman sizin adrese benzer bir adres üretiyor sonra atıyor kancayı yerseniz bütün bakiyeyi yanlışlıkla o kişiye yolluyorsunuz

Dolandırıcı savunma taktikleri geliştirildikçe dolandırıcı da işini devam ettirmek için kendisini geliştirmek zorunda. Etherscan ve benzeri platformlar 0 token gönderimlerini işaretleyip silik halde göstermeye başlayınca mecburen sıfırın biraz üstünde tutar göndermeye başladı dolandırıcılar. Dolandırılmamak için kullanılacak yöntemi değiştirmiyor.
legendary
March 15, 2023, 06:24:18 AM
0.1 0.1 cüzdanıma gelmeye başladı böyle yeni dolandırıcılık türüde türemiş durumda eleman sizin adrese benzer bir adres üretiyor sonra atıyor kancayı yerseniz bütün bakiyeyi yanlışlıkla o kişiye yolluyorsunuz
sr. member
Activity: 1090
Merit: 261
February 24, 2023, 11:39:51 AM
Az önce aynı olayı yaşadım dikkatli olalım arkadaşlar gerekirse dalgın kafa ile işlem yapmayın sakin kafa ile detaylı kontrolleri yaparak işlemleri gerçekleştirin aç köpekler her geçen gün akıl almaz yöntemler buluyor.

https://bitcointalksearch.org/topic/binance-hesabma-bnb-gonderdim-geri-bana-bnb-gonderdi-5441110
legendary
February 16, 2023, 05:35:13 AM
Şu dolandırıcılık artık bir sektör. Sürekli gelişip tuzağa düşürme peşindeler. En ufak bir gönderimde bile çok fazla kontrol sağlıyorum. Anlık dalgınlığa dikkat etmek lazım. Adreslerin geçmiş hareketlerine bakmak da önem arz ediyor. Her dakika dikkatli davranmak gerekiyor çünkü en ufak hatada geri dönüşü olmuyor. Güncelleme için teşekkürler.

Ne kadar iyi bilersek bilelim maalesef sadece bir anlık dalgınlık veya duyguları doğru kontrol edememe durumu dolandırıcılar için yeterli oluyor. Çok uzun süredir ekosistemde olan ve işleri iyi bilen bir arkadaşım geçen hafta kendisi için önemli olabilecek bir miktarı kaptırdı.
hero member
Activity: 728
Merit: 698
February 15, 2023, 02:44:44 AM
Şu dolandırıcılık artık bir sektör. Sürekli gelişip tuzağa düşürme peşindeler. En ufak bir gönderimde bile çok fazla kontrol sağlıyorum. Anlık dalgınlığa dikkat etmek lazım. Adreslerin geçmiş hareketlerine bakmak da önem arz ediyor. Her dakika dikkatli davranmak gerekiyor çünkü en ufak hatada geri dönüşü olmuyor. Güncelleme için teşekkürler.
legendary
February 01, 2023, 07:41:54 PM
Dikkat dolandırıcılık yönteminde güncelleme mevcut.

Bu yöntemle gönderilmiş tuzakları engellemek için etherscan - bscscan gibi siteler 0 birimlik transfer işlemlerini silik olarak göstermeye başladı. Dolandırıcılar da doğal olarak yöntemi geliştirerek 0 birim yerine 0,000001 birim gibi miktarlar göndererek arada bazı transferlerin görünebilir olmasını sağlıyor. Kullanıcılar dolandırıcı gönderilerinin silik görünmesi gerektiğini düşünerek silik görünmeyen adresleri kopyalayıp tuzağa düşüyor. Asla etherscan yada bscscan gibi sitelerden adres kopyalayarak işlem gerçekleştirmeyin. Eğer gönderim gerçekleştireceğiniz adresi unuttuysanız ve explorer sitelerinden kopyalamak zorundaysanız da adreslerin geçmiş hareketlerini kontrol etmeyi kesinlikle ihmal etmeyin.
copper member
Activity: 1190
Merit: 925
December 27, 2022, 03:35:43 PM
Dolandırıcılıkta sınır yok.Artık dolandırıcılar bile kendini güncelliyorlar ve daha teknolojik yöntemlerle insanları dolandırmaya çalışıyorlar.Genel olarak gözlemlediğim şey ise dikkat eksikliğinden faydalanıyor olmaları.Dikkat eksikliği, Pishing tabir edilen oltalama yönteminde de büyük sorunlar yaşatıyor.Bu yüzden çok dikkatli olmamız gerekiyor.Başlık için teşekkürler.
legendary
December 17, 2022, 03:30:31 AM
Arada bir benm cüzdana da benzer girişler oluyordu ancak abi kim etherscan gibi platformlardaki adrese bakıp işlem yapıyor bu gibi işlem yapanlar bence hak ediyor. Bu kadar da acemilik olmaz. Binancede kayıtlı olan adresi bile tekrar tekrar kontrol ediyorum. Birşey gönderirken defalarca kontrol ettiğim oluyor bu ne rahatlık arkadaş.
hero member
Activity: 1260
Merit: 957
December 16, 2022, 07:50:27 PM
Gün geçmiyor ki bu çakalların aklına başka bir hinlik gelmesin arkadaş 😅 Bir zamanlar kolaylık olsun diye ibanimi ezberlemiştim şimdi ise garanti olsun diye cüzdan adresi ezberleyecegiz anlaşılan 😆
legendary
December 16, 2022, 04:17:41 PM
Bir kaç aydır dolandırıcıların sıklıkla denediği yeni bir yöntem var. Daha önce yöntemi görmüştüm fakat forumda paylaşmamıştım forumdan bir kullanıcı özel mesaj yoluyla sorduktan sonra bu konuda bir bilgilendirme yazısı yazmanın zorunluluk olduğunu anladım. İsterse kendisi burada kimliğini belirtebilir.

USDT - USDC yada diğer alt birimlere ait kontratlarla temas ederek bir gönderim yada alım gerçekleştirdiğinizde dolandırıcı harekete geçiyor. Gönderici adres ile ilk ve son bir kaç hanesi benzer şekilde adresler yaratarak bu adreslerden kullanıcılara işlem yapmış olduğu birimden düzenli aralıklarla disperse kullanarak 0 adet gönderim gerçekleştiriyor.

Çoğu kullanıcı birisinden aldığı borcu geri ödeyeceği zaman yada daha önceden işlem gerçekleştirdiği bir adrese gönderim yapacağı zaman adresleri etherscan yada zincire ait explorer ile kopyalamayı tercih eder ve bunu yaparken adreslerin tamamını değil sadece bir kaç hanesini kontrol eder. Dolandırıcı yaptığı her şeyi bunu bildiği için yapıyor. Kullanıcı eğer etherscan üzerinden son gelen USDC transferine ait adresi kopyalar ve sadece adrese ait ilk yada son bir kaç haneyi kontrol ederse gönderimi dolandırıcıya ait adrese göndermiş oluyor.

Aynı durum borsalardan çekim yaptığınız yada borsalara deposit ettiğiniz adresleriniz için de geçerli. Bir borsadan USDC çektiğinizde işlem USDC kontratı ile etkileşime girer ve adresinize yönlendirilir. Dolandırıcı adreslere ait verileri kontrat üzerinden kolaylıkla çekiyor.

Yöntemden korunmak için yapabileceğiniz şeyler oldukça basit ve bilindik yöntemler.

• Zincir explorer'ları üzerinden adres kopyalamayın.
  • Bir adrese gönderim yapacağınız zaman muhakkak o adresi explorer'da kontrol edin.
  • Sürekli kullandığınız adresleri kayıt altına alın.
  • Mutlaka ama mutlaka gönderim yapağınız adresleri üşenmeyip tamamen eşleştirin.

Blockzincir üzerinde gerçekleştirdiğiniz bir transferin geri döndürülemez olduğunu unutmayın. Bir anlık dalgınlık yada tembellik yatırımlarınızı tamamen kaybetmenize sebep olabilir. Bu yöntem şu an bir çok zincirde yaygınlaşmaya devam ediyor dikkatli olun. Siz yanlış bir gönderim gerçekleştirmediğiniz sürece cüzdanınızdaki varlıkları etkilemez.
Jump to: