Author

Topic: 1 Agustos Elektrik Zammi (Read 951 times)

newbie
Activity: 59
Merit: 0
September 07, 2018, 06:03:39 AM
bu ayki fatura geldi yani geçen ay gelen zammı içeren faturaya etkisi %9 dan fazla olmuş. bu faturanın üstüne birde %9 eklediler mi tadından yenmez olur
legendary
Activity: 1274
Merit: 1068
September 06, 2018, 05:33:21 AM
bu ayki zamli fatura geldiginde faturami alip dagitim sirketine gitmeyi dusunuyorum. bunlar tamamen soyguncu ak. benim faturam ayin 20-25 arasi okunuyor ama zamli tarife 1 temmuzdan itibaren gecerliydi 1temmuzdan onceki kullanim da zamli tarifeden hesaplaniyor.
ayni sekilde bu ay da zamli tarife gelecek ve yine eski donemden kalan 5-10 gunluk kullanim icin zamli tarife gecerli olacak.
10 gunluk kullanim icin %10 zam artisi 1 gunluk ekstra fazladan bedel odemek demek.

seni bi derten kurtarayım kardeşim hiç gitmene gerek yok. Faturada hesaplamada tümü zamlı gibi hesaplanıyor gözükse bile öyle değil. epdk sitesine girip fatura hesaplama bölümüne ilk okuma son okuma tarihi ve kullanılan kwh yazıp tutara bakın. Sonra aynı kwh yazıp ilk okuma tarhini zamlı günden girip deneyin daha fazla olduğunu göreceksiniz.
bu uygulamayi bilmiyodum Smiley
http://lisans.epdk.org.tr/epvys-web/faces/pages/online/tarifeFatura/tarifeFatura.xhtml
guzel uygulama olmus aksama tarifeler arasinda ne kadar fark olacak ona bi bakayim da en uygun tarife tipine uyacak yer arayislarina baslayim.
sanayi tipinde benim faturada kafadan 500tl lik fark olusuyor. daha fazla fark olabilecek tarife tipleri ve 3 zamanli tarifelere bakip fiyatlar hakkinda bilgi edinilebilir sayfa uzerinden.
member
Activity: 683
Merit: 16
September 05, 2018, 11:36:45 AM
bu ayki zamli fatura geldiginde faturami alip dagitim sirketine gitmeyi dusunuyorum. bunlar tamamen soyguncu ak. benim faturam ayin 20-25 arasi okunuyor ama zamli tarife 1 temmuzdan itibaren gecerliydi 1temmuzdan onceki kullanim da zamli tarifeden hesaplaniyor.
ayni sekilde bu ay da zamli tarife gelecek ve yine eski donemden kalan 5-10 gunluk kullanim icin zamli tarife gecerli olacak.
10 gunluk kullanim icin %10 zam artisi 1 gunluk ekstra fazladan bedel odemek demek.

seni bi derten kurtarayım kardeşim hiç gitmene gerek yok. Faturada hesaplamada tümü zamlı gibi hesaplanıyor gözükse bile öyle değil. epdk sitesine girip fatura hesaplama bölümüne ilk okuma son okuma tarihi ve kullanılan kwh yazıp tutara bakın. Sonra aynı kwh yazıp ilk okuma tarhini zamlı günden girip deneyin daha fazla olduğunu göreceksiniz.
legendary
September 05, 2018, 04:49:42 AM
sr. member
Activity: 868
Merit: 259
Monetizing Mobile Engagement Data
September 05, 2018, 04:47:25 AM
Madencilik karları düşüyor, yatırım maliyetleri dolar kuru nedeni ile çok arttı.
Aylık otomatiğe bağlanan elektrik zamları bu işi çıkılmaz hale getiriyor.

İçinde bulunduğumuz durumu çok iyi özetlemişsin. Doların bu kadar artması bence elektrik fiyatlarına yansıdı. Böyle giderse her 3 ayda 1 elektriğe zam gelecek. 2019 yılında da Kw başına 1 TL olur artık elektrik fiyatları.
full member
Activity: 476
Merit: 102
CAT.EX Exchange
September 05, 2018, 02:18:36 AM
Madencilik karları düşüyor, yatırım maliyetleri dolar kuru nedeni ile çok arttı.
Aylık otomatiğe bağlanan elektrik zamları bu işi çıkılmaz hale getiriyor.
member
September 04, 2018, 07:57:09 PM
hocam siz hakkınızı helal etmiyorsanız ilk önce hakkınızı arayın faturalarızıı alıp devlete isyan bayrağı açmıyorsanız şimdiye kadar helal di sanırım.

Biz devletten zengin değiliz doğal olarak farklı yöntemlere başvuruyoruz

Yıllarca kaçak kullananların faturasını ödedik 1 yılda siz kullansanız kaçak verdiğiniz parayı karşılamaz.

yanlış okumuşsun yazdığımı Smiley
full member
Activity: 240
September 04, 2018, 03:32:01 PM
Maalesef kış ortalarında elektrik fiyatlarını kw başına 70-80 kuruş civarı görmemiz yüksek olacaktır.

Saygılar.
jr. member
Activity: 81
Merit: 3
September 04, 2018, 05:48:13 AM
hocam siz hakkınızı helal etmiyorsanız ilk önce hakkınızı arayın faturalarızıı alıp devlete isyan bayrağı açmıyorsanız şimdiye kadar helal di sanırım.

Biz devletten zengin değiliz doğal olarak farklı yöntemlere başvuruyoruz

Yıllarca kaçak kullananların faturasını ödedik 1 yılda siz kullansanız kaçak verdiğiniz parayı karşılamaz.
member
September 03, 2018, 08:46:07 PM
Ciddi ciddi elektrik çalmayı mı konuşuyorsunuz ?

Bana ters hayatta yapmam ama zorda kalıpta yapanıda yadırgamam ne yapacak adam açmı kalsın gerçekten yatırım yapıp ekmeğini çıkaramıyorsa ve elektrik çalıyorsa ben hakkımı helal ediyorum.
member
Activity: 564
Merit: 19
September 03, 2018, 12:03:43 PM

Evet?
full member
Activity: 616
Merit: 118
September 03, 2018, 05:06:38 AM
acil saraya ihtiyaç var mevcut saraylar yetmiyor sırf ondan bu zamlar
newbie
Activity: 16
September 03, 2018, 04:58:02 AM
yakında malları ambalajlamak dan vazgeçeceğiz. Shrink fiyatları uçtu gitti, elektrik sürekli zamlanıyor. Bu ambalajlama işinin fiyatını aşırı yükseltti. Ne yapabiliriz bilmiyorum Sad
full member
September 03, 2018, 04:40:25 AM
devletimiz resmi olarak soygunculuk yapmaya başladı resmen kırallık dönemi yaşıyoruz yeri geliyor bankalardan ucuz dolar satılıyor yeri geliyor ekonomi okumamışlar ekonomi proflarına eğitim veriyor toplantı yapıyor

ee vatandaş devletten zengin mi? Yapacaklar tabiki

Ben esnafım giderlerimi devlet karşılamıyor ama elektrikte  kontrolsüzlükten ortaya çıkan zararı müşterisinden alıyor ee kimse sesini çıkartmıyor bu hırsızlık değilmi ozaman benim cafeme gelmeyen müşterilerden oluşan zararımı da karşılasın iyi mi?

ikmanım olsa yemin ediyorum yaparım evet müslümanım bu ülkedeki müslümanlar gibi.
full member
Activity: 405
Merit: 104
September 03, 2018, 04:06:44 AM
full member
Activity: 398
Merit: 101
September 02, 2018, 09:58:28 PM
1 Ekimden sonra 150 kilowattdan fazla elektrik tüketenler kw başı daha fazla ödiyecek. Sizce tahminen yüzde kaç fazla öderiz? 
Sanayi yada ticarethane elektriğine geçsek dahamı az öderiz acaba?
member
September 02, 2018, 07:24:53 PM
Bırakın boşverin ben güneydoğuda yerimi ayarladım...
Nasıl orda mining işi Wink ?
Yakalanma durumu var mi?

Beni en çok düşündüren şey:

"Kaçak elektrik çektiğim zaman mahalledeki trafodan gelen elektrikle sayaçlardan kullanılan elektrik arasındaki kaçak farkı bulabilirler mi?"
9kw gibi bir enerji ihtiyacımı fark edebilirler mi?

Elektrik fiyatları arttıkça insanın aklına şeytanlık geliyor kahretsin...

Masrafsız mining çok keyifli olsa gerek eski nesil gpu'ları cpu'ları topla piyasadan verimlilik önemli değil sonuçta, çalışsın yeter Smiley ver moneroya çalışsın
ben o isi koyde yasayan bir arkadasa teklif ettim. koy yeri direkten asilalim bi hat dedim ama kucuk yerlerde anormal tuketim artisi yasandiginda tespit edilmesi de kolay olur diye yediremedik Smiley
bolgesel tuketim kontrol edilip abonelerin faturalanmis tuketimlerinin karsilastirilmasi sonucu anormal farklar olusursa inceleme yapilabilir diyordu arkadas.

Küçük yeri bırak büyük yerlerde bile farkediliyor artık. Trafoların belli bir gücü var zaten ona göre ayarlanıyor siz 5-10 kw yüklenince trafo değerlerinden bile anlaşılıyor. Küçük yerde yapacaksan ancak g.doğuda elktrik idaresinin fatura kesemediği yerde ancak yapabilirsin yoksa her türlü yakalanırsınız. Geçen haberlerde vardı köye giremediler taşlarla kovaladılar ancak öyle yerde yapabilirsiniz.

O dediğiniz yerde aşiret ağası bulmak lazım ama zor iş bir sürü adam bu salak ne yapıyor diye illaki bizim sistemlere bakarlar çalarlar zor iş.
Eskiden hdp yönetimindeki yerlerde bu daha kolay olmalıydı ama şimdi kayyum atanınca her isteyen at koşturamıyor.

Kırsal kesimde veya çok gecekonduluk mahallelerde az da olsa kaçak çekilerbilir ama herkesin yiyeceği nane değil.

Elektrik tellerine değen ağaç kaçak yapar mi yaparsa bizim mahallede belediye sağolsun her yerde palmiye ağaçlarını gidip elektrik hattının altına ektiler ve şimdi tellerle sürekli temas ediyor en az 17 ağaç temas ediyor.

Herşeyi geçtim bi şekilde yaparsın ama bu iş Hırsızlık başka bişey değil. Hükümetten değil devletten çalmış olursunuzki tüyü bitmemiş yetimin hakkı var ödenmez.
full member
Activity: 840
Merit: 111
September 02, 2018, 01:43:08 AM
Yakalanma durumu var mi?

"Kaçak elektrik çektiğim zaman mahalledeki trafodan gelen elektrikle sayaçlardan kullanılan elektrik arasındaki kaçak farkı bulabilirler mi?"

Masrafsız mining çok keyifli olsa gerek eski nesil gpu'ları cpu'ları topla piyasadan verimlilik önemli değil sonuçta, çalışsın yeter Smiley ver moneroya çalışsın
ben o isi koyde yasayan bir arkadasa teklif ettim. koy yeri direkten asilalim bi hat dedim ama kucuk yerlerde anormal tuketim artisi yasandiginda tespit edilmesi de kolay olur diye yediremedik Smiley
bolgesel tuketim kontrol edilip abonelerin faturalanmis tuketimlerinin karsilastirilmasi sonucu anormal farklar olusursa inceleme yapilabilir diyordu arkadas.

Küçük yeri bırak büyük yerlerde bile farkediliyor artık. Trafoların belli bir gücü var zaten ona göre ayarlanıyor siz 5-10 kw yüklenince trafo değerlerinden bile anlaşılıyor. Küçük yerde yapacaksan ancak g.doğuda elktrik idaresinin fatura kesemediği yerde ancak yapabilirsin yoksa her türlü yakalanırsınız. Geçen haberlerde vardı köye giremediler taşlarla kovaladılar ancak öyle yerde yapabilirsiniz.

O dediğiniz yerde aşiret ağası bulmak lazım ama zor iş bir sürü adam bu salak ne yapıyor diye illaki bizim sistemlere bakarlar çalarlar zor iş.
Eskiden hdp yönetimindeki yerlerde bu daha kolay olmalıydı ama şimdi kayyum atanınca her isteyen at koşturamıyor.

Kırsal kesimde veya çok gecekonduluk mahallelerde az da olsa kaçak çekilerbilir ama herkesin yiyeceği nane değil.

Elektrik tellerine değen ağaç kaçak yapar mi yaparsa bizim mahallede belediye sağolsun her yerde palmiye ağaçlarını gidip elektrik hattının altına ektiler ve şimdi tellerle sürekli temas ediyor en az 17 ağaç temas ediyor.
member
September 01, 2018, 07:19:48 PM
Yakalanma durumu var mi?

legendary
September 01, 2018, 05:03:16 PM
Yakalanma durumu var mi?

full member
September 01, 2018, 02:42:06 PM
Yakalanma durumu var mi?

member
September 01, 2018, 12:25:39 PM
member
Activity: 602
Merit: 32
September 01, 2018, 07:09:35 AM
Türk milleti tuhaftır, ibne dersin kaldırmaz sikersin aldırmaz..
member
Activity: 112
Merit: 31
September 01, 2018, 06:32:40 AM
Belçikadaki elektirik fiytaları ile karşılaştırıldığında yine bizimki iyi durumda fakat ülkedeki asgari ücret dikkate alındığında elbette yüksek.
Benim asıl merak ettiğim şimdi evler için ayda 160 TL üzeri olana elektrik ücreti katlanarak gelecek diye haber vardı şimdi o konu ne oldu bilen var mı?

Evet, 1 Ekimden itibaren başlıyor.
Aylık 150-160 kwh'ın üzerine çıkıldığında çarpan değişecek.
Bakanlık elektrik dağıtım şirketlerine hesaplama yöntemine geçiş çalışmalarını başlatmalarını isteyen bir yazı gönderdi.
Ayrıca, her şirketten, hane başı ortalama tüketim miktarlarını istedi. Muhtemelen limiti buna göre hesaplayacaklar.
sr. member
September 01, 2018, 06:16:40 AM
Bu zamlar katlanarak artmaya devam ederse bırakın madenciliği bilgisayarda Gta5 bile açıp oynayamayacağız.
full member
September 01, 2018, 05:31:00 AM
haşırt %15 geçmiş olsun az ve öz

legendary
September 01, 2018, 05:06:08 AM
https://www.sozcu.com.tr/2018/ekonomi/elektrik-fiyatlarina-zam-yapildi-2602959/
1eylul tarihi itibari ile elektrik tarifeleri yenilendi deniyor %15 daha artış olacak deniyor noluyor lan. nereye varacak bu is?
member
August 29, 2018, 03:55:50 PM
Ben güney doğuda rigleri koyacak yer buldum Cheesy
full member
Merit: 114
August 29, 2018, 03:20:37 PM
Belçikadaki elektirik fiytaları ile karşılaştırıldığında yine bizimki iyi durumda fakat ülkedeki asgari ücret dikkate alındığında elbette yüksek.
Benim asıl merak ettiğim şimdi evler için ayda 160 TL üzeri olana elektrik ücreti katlanarak gelecek diye haber vardı şimdi o konu ne oldu bilen var mı?
member
Activity: 168
Merit: 24
August 27, 2018, 05:42:11 AM
her yerimiz zam oldu yetti artık, ben anlamıyorum nasıl isyan etmiyor bu bu halk, bu millet

İsyan etmezler tabi hocam. Millet, senin benim gibi fakir mi sanıyorsun? Adamların şirketleri var, mekan işletiyorlar, koca koca hangarlar tutup Bitcoin yada Ethereum madenciliği yapıyorlar. Adamlar köşeyi dönmüşler anlayacağınız üzere. Örnek vermek gerekirse birisi de bu forumda takılıyor. İsmi İgotek. Bu abimiz altcoin madenciliği yapıyor. Elektriğe zam gelmesi ise böyle adamlara hiçbir etki etmez. Çünkü zaten Aralık 2017'de Bitcoin'in ve Ethereum'un ani yükselişiyle birlikte milyoner olduğunu düşünüyorum İgotek'in. Bilmem anlatabildim mi hocam?

Geçen yıl Londra'da toplu taşımaya çeyrek sterlin, evet sadece 25c zam yapıldı ve halk ortalığı ayağa kaldırdı, zam iptal oldu.
Belediye başkanı özür diledi.
Çok yolumuz var çok. Her mânâda hemde Smiley
sr. member
August 27, 2018, 04:50:05 AM
her yerimiz zam oldu yetti artık, ben anlamıyorum nasıl isyan etmiyor bu bu halk, bu millet

İsyan etmezler tabi hocam. Millet, senin benim gibi fakir mi sanıyorsun? Adamların şirketleri var, mekan işletiyorlar, koca koca hangarlar tutup Bitcoin yada Ethereum madenciliği yapıyorlar. Adamlar köşeyi dönmüşler anlayacağınız üzere. Örnek vermek gerekirse birisi de bu forumda takılıyor. İsmi İgotek. Bu abimiz altcoin madenciliği yapıyor. Elektriğe zam gelmesi ise böyle adamlara hiçbir etki etmez. Çünkü zaten Aralık 2017'de Bitcoin'in ve Ethereum'un ani yükselişiyle birlikte milyoner olduğunu düşünüyorum İgotek'in. Bilmem anlatabildim mi hocam?
member
Activity: 280
Merit: 10
August 26, 2018, 08:29:42 PM
newbie
Activity: 140
August 24, 2018, 11:48:45 AM
Yeni ve Güçlü TÜRKİYE'nin yan etkileridir. Fazla kafaya takmamak lazım.
member
Merit: 32
August 24, 2018, 05:40:28 AM
Ocak %8,8
Nisan ~%12
Ağustos %9
member
Activity: 168
Merit: 24
August 23, 2018, 07:48:40 AM
Bu ülke daha fazla zam, devalüasyon, sonra yine zam falan hakediyor.
Bileşik faiz hesaplayamayan adamlar ekonomi iyi der. Ki onlar da sokaktaki vatandaş, bi model üstleri devlet yönetiminde.
Liyakat sahibi bir tane adam kalmadı, 4 işlem beceremeyen imam hatip mezunları maliye müdürü, il milli eğitim müdürü.
Allah topunun belasını versin. Oy verenlerinde versin. İşin garibi, bu dangalozların imkânı olsa bir dakika durmayacaklar bu ülkede, bizim imkân var gitmiyoruz, ama vatan haini biz oluyoruz.
jr. member
Activity: 238
Merit: 2
August 21, 2018, 02:30:23 AM
Dünya standartlarını yakalamış bir ülke olarak geç bile kalınmış bir zamdır kendileri... Az zam yapılmış 0.99 krş daha yapılması lazımdı... Yok alışık değiliz bu tarz yuvarlak rakkamlara illa ki ..99.. tarzı olmalı ki zaten 1 tl veya tam paraya yuvarlanan fiyatları biz ödeyemeyiz kusuratlı ama yuvarlanması gereken bir üst rakkama alışığız... kısacası Allah belanızı versin hak ettiğiniz kadar...
full member
CAT.EX Exchange
August 20, 2018, 01:46:05 PM
Ekran kartı fiyatları, elektrik fiyatları ve kripto piyasasındaki düşüş göz önüne alındığında şu an madenciliğe girmek mantıklı değil.
newbie
Activity: 20
August 20, 2018, 05:24:43 AM
elektrik faturası geldi 80 tl tüketim bedeli yazarken 20 tl de hizmet bedeli diyor kaç milyon abone var düşünün
jr. member
Activity: 58
August 15, 2018, 09:08:54 AM
15 Ağustos 2018 itibariyle Ticarethane

ödenecek tutar / tek zaman endeks = 0.499 tl

bu tutar birim kw tuketim + dagitim + kdv tutari mi? faturadan mi aldin bi sitede falan mi yaziyor

faturadan alıntı, bunun içinde dagıtım + kdv dahil

Tekrardan yazacak olursam

Tek zaman (kWh) 1325 = 325.31 TL
Dagıtım Bedeli      1325 = 179.18 TL
Vergi ve fonlar              = 129.21 TL
----------------------------------------
Toplam                         = 661.7 TL

661.7 TL / 1325 kwh = 0.499 TL

daha önce 1kw için 0.46 TL ödüyordum

legendary
August 15, 2018, 08:40:41 AM

bu tutar birim kw tuketim + dagitim + kdv tutari mi? faturadan mi aldin bi sitede falan mi yaziyor
jr. member
August 15, 2018, 06:08:27 AM

full member
August 14, 2018, 05:32:18 AM
dolar 7 liraya yerleşirse 1kw = 1TL olabilir bu durumda kripto piyasası bu durumdayken bize fişi çekmek kalır.

1500TL olan 8gb rx 580'ler şu an 3200 TL civarında 1 ay önce bu  işe girenler paçayı sıyırdı ama şimdi girecek olanlara tavsiyem bu fiyatlara bu cihazlar alınıp para kazanacağız diye uğraşmayın.
member
Activity: 294
August 13, 2018, 01:49:24 PM
valla kürtlere bedava elektrik,   suriyelilerede sağlık bedava oh ne güzel memleket
sr. member
Merit: 281
August 12, 2018, 07:59:05 PM
Devamı yola da . Bu USD kuru ile  1 TL bile olabilir.
sr. member
August 11, 2018, 05:24:51 AM
Bir yandan 1 Ağustos elektrik zammı bir yandan Doların artması bu madencilik işi nereye gidecek çok merak ediyorum. Elektriğe zam gelmesi madencilik yapan kişilerin daha fazla elektrik faturası ödemesine yol açacak. Doların yükselmesi ise ekran kartlarının fiyatını arttıracak. Olan yine madenciye olacak. Sad
legendary
Activity: 1572
Merit: 1002
August 11, 2018, 04:15:24 AM
elektrik zammi eger sadece birim kw fiyatina gelirse etkisi daha az olur, malum 25kr birim kw tuketim bedeli, bunun uzerine dagitim kdv falan eklenince 1 kw tuketimi 46kr leri buluyor. eger birim tuketime %10 zam gelirse bu durumda ~28kr birim kw tuketim diger bedeller sabit oldugunda kdv dahil 48 kr a falan gelir
bakalim fatura bi ciksin da ondan sonra kufurlerin siddetini belirleriz Grin
Hocam dogru soyluyorsun faturayı gormek ıcın bende sabırsızlanıyorum yaptıkları yatırımlar hıc memnun etmıyor bızlerı bakalım sonumuz ne olacak Smiley
legendary
August 11, 2018, 03:42:23 AM
elektrik zammi eger sadece birim kw fiyatina gelirse etkisi daha az olur, malum 25kr birim kw tuketim bedeli, bunun uzerine dagitim kdv falan eklenince 1 kw tuketimi 46kr leri buluyor. eger birim tuketime %10 zam gelirse bu durumda ~28kr birim kw tuketim diger bedeller sabit oldugunda kdv dahil 48 kr a falan gelir
bakalim fatura bi ciksin da ondan sonra kufurlerin siddetini belirleriz Grin
full member
August 11, 2018, 02:09:00 AM
Ay sonu yeni kartlar bende alacağım kısmet olursa bakalım.
tam alım zamanı şuan kartlar ucuz dolar piyasayı tamamen etkilemeden almalı.
hero member
Activity: 2030
Merit: 608
Online Security & Investment Corporation
August 10, 2018, 08:00:06 PM
ben full çalıştırıyorum. Sıcak veya zam dinlemiyoprum. Hatta yeni ekran kartları satın aldım.
member
August 10, 2018, 06:15:15 PM
%9 yapılmış yamulmuyorsam.

Geçen ay 46 kuruştu. Aşağı yukarı 0,975 cent yapıyordu. 50,14 kuruş olmalı şuan zamla. Dolar 5,08. Dolayısı ile madenci için elektrik USD olarak neredeyse hiç değişmedi...

Bu hesapta değişen tek şey dolar 6,43 TL . Elektriğe bir zam daha gelmedi. Dolayısı ile şuan 50,25 kuruş desek kullandığımız elektrik 0,0781 USD/kw.

USD bu kadar artmış ve elektrik fiyatları düşmüş iken ben madenciliği durdurmam için hiç bir sebep görmüyorum. Bu devirde USD gelirim var benim...
copper member
Activity: 1358
Merit: 523
August 10, 2018, 05:39:26 PM
zaten yeteri kadar zarardayız birde bu elektrik zammını çıkardılar başımıza bu gidişle riglerin fişlerini çekeceğiz gibi duruyor.

Bugun itibarı ile fişi cektim eylüle kadar birşey mine etmeyecegim. Hrkese kolay gelsin.

Dolardaki artış dengelemedi mi ? Detaylı bir hesap yapmak lazım fakat kaba taslak doların 6.45 oldugu suanda kurtarıyor olması gerekir. Rig çalıştıran arkadaşlar günlük üretim / elektirik kıyaslayabilirse bilgilenmiş oluruz.
sr. member
Activity: 434
Merit: 278
August 10, 2018, 10:38:42 AM
zaten yeteri kadar zarardayız birde bu elektrik zammını çıkardılar başımıza bu gidişle riglerin fişlerini çekeceğiz gibi duruyor.

Bugun itibarı ile fişi cektim eylüle kadar birşey mine etmeyecegim. Hrkese kolay gelsin.
sr. member
Activity: 630
Merit: 251
🤖UBEX.COM 🤖
August 09, 2018, 09:18:36 AM
newbie
August 07, 2018, 03:06:44 AM
allah belanızı versin bu fatura nedir yav 1680, tl fatura geldi bu ay
newbie
Activity: 55
August 07, 2018, 02:55:45 AM
dolar yakında daha çok elektrik,gaz ve yakıtta kendinidaha çok gösterecektir.
member
Activity: 231
August 06, 2018, 11:24:22 PM
valla hocam, hayvancılığın tarımın ölmesinde suç halkın diyecek kadar gözünüz dönmüş, bence hiç alakası yok, 20 senedir tek adam yönetiyor ülkeyi, tek adamın hiç mi suçu yok ?
full member
Merit: 114
August 04, 2018, 11:29:32 AM
başta kimin olduğu konusunda eleştiri getirenlere. Ben bu ülkede 25 senedir ticaret yapıyorum. Dolar 100 lerden buralara gelmesini her hükümet değişiminde üzülerek gördüm.
Elektirik konusuna gelince Nükleer enerjin yoksa ve yeterli barajın yoksa ve doğalgazdan amele gibi elektirik üretmeye çalışırsan zamlara da alışık olman lazım.
Dünyada 1. dünya savaşı öncesi sömürge/vergi alıp yönettiği ülkelerde petrol çıkıpta benzine ve mazota bu kadar para veren heralde bir tek Türkiye kalmıştır.
Bu konular daha çok hamur götürür o yüzden fazla ayrıntıya girmeye gerek yok. Başta kim olursa olsun dolar artmaya devam edecektir, yakıt ve enerji hep pahalı olacaktır. Çünkü üretim imkanı yok bunları sadece ithal ediyorsun. Ha üretilmesi gerekip de üretilmeyenler yok mu elbette var. Hayvancılık ve tarım öldü tabi bunda suç devletin olduğu kadar da halkında. Devlet besane yap diye para veriyor onlar bu parayı ya cebe atıyor ya başka işte kullanıyor. Tabi parayı veren takibini adam gibi yapsa onlar da böyle devleti kandıramaz ama işte neresinden tutsan aynı değnek..
full member
CAT.EX Exchange
August 03, 2018, 11:07:53 AM
Ülke olarak avrupa bizi kıskaniyyy. keşke yüzde 50nin şeçtiğinin etkisi sadece seçenlere olsa ama nerdeee. Hep beraber düzülüyoruz. Daha iyi günler bunlar sıcak daha da sıcak olacak.

Ah keşke be. O %50'yi güzelce yolsalar donlarına kadar da akılları başına gelse keşke. Yemin ediyorum artık durasım gelmiyor bu ülkede. Kiralar %16'ya çıktı, elektrik %9, market alışverişi her geçen ay zamlanıp duruyor. Yakında Venezuella gibi oluruz ve hodl olayı yalan olur arkadaşlar. 20 dolar kazandık mı hemen bozdurur harcarız. Zira o 20 dolar haftalık maaşımıza denk geliyor olacak.

Olumsuz konuşmak istemiyorum ama bende alım gücünün hızla düşmeye devam edeceğini düşünüyorum.
Durağanlık, kriz adı ne olursa olsun bununla yüzleşmeyip pembe tablo çizdikçe ekonomi içinden çıkılamayacak bir hal alıyor.

sr. member
Activity: 924
Merit: 251
August 03, 2018, 07:01:59 AM
Ülke olarak avrupa bizi kıskaniyyy. keşke yüzde 50nin şeçtiğinin etkisi sadece seçenlere olsa ama nerdeee. Hep beraber düzülüyoruz. Daha iyi günler bunlar sıcak daha da sıcak olacak.

Ah keşke be. O %50'yi güzelce yolsalar donlarına kadar da akılları başına gelse keşke. Yemin ediyorum artık durasım gelmiyor bu ülkede. Kiralar %16'ya çıktı, elektrik %9, market alışverişi her geçen ay zamlanıp duruyor. Yakında Venezuella gibi oluruz ve hodl olayı yalan olur arkadaşlar. 20 dolar kazandık mı hemen bozdurur harcarız. Zira o 20 dolar haftalık maaşımıza denk geliyor olacak.
copper member
Activity: 1358
Merit: 523
August 02, 2018, 02:01:33 PM
full member
August 02, 2018, 09:39:05 AM
Bu millete az hocam az
member
August 02, 2018, 04:57:29 AM
%9 yapılmış yamulmuyorsam.

Geçen ay 46 kuruştu. Aşağı yukarı 0,975 cent yapıyordu. 50,14 kuruş olmalı şuan zamla. Dolar 5,08. Dolayısı ile madenci için elektrik USD olarak neredeyse hiç değişmedi...
full member
CAT.EX Exchange
August 01, 2018, 08:04:04 AM
Elektrik üreticilerine yapılan %50 civarındaki doğalgaz zammıda zaman içerisinde tüketicilere yansıtılacaktır.
member
Activity: 238
August 01, 2018, 07:09:03 AM
Eskiden faturalarda bütün detayları görebiliyorduk artık gider olarak geçtiği için tam hesap çıkaramayız ama faturaya dahil edilenlerin bir kısmı doğrudan zamdan etkileniyor ama okuma ücretleri falan sabit bildiğim kadarıyla. O okuma bedelleri falan da faturayı çok etkilemez zaten. Fatura ortalama %9-10 artar. Ona göre kw bedeli 45 kuruştan 50 kuruşa çıkacaktır.
legendary
August 01, 2018, 03:41:29 AM
birkac gun once botas in dogalgazi zamli almasi haberi basinda yer almisti, dogalgaz donusum santrallerinde elektrik uretmek amaciyla kullanilan dogalgaz a %49 zam yapildi haberini okudugum anda dedim elektrik de bundan nasibini alir ve mutlaka acisi bir yerlerden cikarilmaya calisilir. cok gecmeden bugun gazetelerin koselerinde yayinlanan haber ile ev kullanicilarina %9 diger tuketicilere %15 zam yapildigi 1 agustos itibari ile gecerli oldugu yer aldi.

sahsi yorumum ilk faturayi gormeden zam ne kadar hissettirir kestiremesem de kabaca faturaya ilave %9 dan cok daha fazlasini gorecegimi dusunuyorum. keza yapilan zam total fatura uzerinden degil temel tuketim miktarina yapilan zamdan ibaret olmali. bu da ilave odenen kdv ve cesitli kesinti ve fonlar bu zam ile biraz daha artacaktir.

turkiyedeki kur artisi ile mining icin elektrik maliyeti son 4 5 aylik donemde usd bazinda oldukca dustu diyorduk ama bu zamla birlikte eskiyi arayacagiz sanirim.
Jump to: