Author

Topic: 1 Eylül 2022 Denizlerimizde Avlanma Sezonu Açıldı (Read 118 times)

copper member
Activity: 644
Merit: 269
Hamsinin kilosunun 50 lira olduğu bir avlanma sezonu başlangıcı mı olur Allah için? Biz hamsiyi 3-5 liradan almaya alışkınız 50 lira çok fazla. Artık balıkları da eskisi gibi yiyemeyeceğiz anlaşılan . Haydi bakalım bol bereketli geçen bir balık sezonu olur inşallah. Balıkçı emekçi abilerimizin allah yardımcısı olsun, bol kazanç versin.
hero member
Activity: 756
Merit: 701
Aklıma direkt balıkların fiyatının ne olacağı geldi. Fiyatına bakmadan istediğimiz balığı alacağımız zamanlar gelir mi acaba.

Çok da severim bol bol balık görelim fiyatı da makul seviyede tutulursa değmeyin keyfime.
copper member
Activity: 1190
Merit: 925
Zaten avlanma uzun süredir kaçak yollardan yapılıyordu, sadece iş resmiyet kazanmış oldu.Ayrıca balık fiyatının düşmesini bekleyenler fazla beklemesin o tekneler de mazot ile çalışıyor.Giderler arttıkça arttı ayrıca biliyoruz ki Türkiye’de sezonun ilk mahsulleri değerinin üstünde satılır.Bu yüzden başlangıçta yüksek fiyattan balık satışları olup bir kaç ay sonra düşüş yaşanmasını bekliyorum.Balık severler afiyet olsun.
hero member
Activity: 1218
Merit: 877
Eloncoin.org - Mars, here we come!
Umarım bu sene fiyatlar biraz olsun düşer ve denizlerimiz bereketli olur, her şeye gelen zamlar gibi bir zam şekli görürsek bu sene de halkımız balık yiyemeyecek.
3 tarafı denizlerle çevrili ülkemizde insanlar ortalama ayda 1 kere balık yiyebiliyorken (yediği balık da genelde hamsi gibi küçük balıklar) hemen karşı kıyılarımızda bulunan ülkelerde insanlar haftada en az 2 kere balık tüketiyor. Aslında bizim tavuk yeme kültürünü bırakıp balıklar yönelmemiz çok sağlıklı olur ama bu ekonomik şartlar altında kimsenin bu alışkanlığını değiştireceğini düşünmüyorum, muhtemelen kilosu 100'ün altına güzel bir balık göremeyiz.

Yoksa olsa bir levrek 25 lira, mezgit 15 lira insanlar bunları yemeye alışır kilosu 70 liradan şişirilmiş ilaçlı tavukları yemez Smiley
Kimse bu sene ucuz balık yiyeceğini düşünmesin balık bol olursa bir nebze ucuz olabilir fakat bilinçsiz ve denetimsiz avcılık nedeniyle büyük küçük demeden balıkları süpürürcesine avlıyorlar. Ceza ve yaptırımlar ağır olmalı ki herkes bu kurallara zorunlulukla uysun bizim milletimiz gönüllülükle uymaz çünkü. Geçenlerde bir konuşmada tesadüfen öğrendim balıkçılar maaşlı bir kişi ayarlamışlar sahil güvenlik limandan ayrıldığı zaman balıkçılara haber uçuruyorlar.
Akaryakıt fiyatları hem gemilerde hemde nakliye aşamasında balık maliyetlerine artı olarak yansıyacaktır.

Bu arada büyük balıkların denizden tutulduğu gibi tüketmek aslında sanıldığı kadar güzel olmuyor bu yüzden ben tuttuğum balıkları 1 gün dinlendiriyorum yorgunluğu çıkıyor 😂 bu durumun aksine hamsi ne kadar taze olursa o kadar leziz ve kokusuz olur ayrıca hamsinin lezzetli olması için suların soğuması ve hamsinin yağlanması gerek yoksa tatsız olur.
legendary
Activity: 2562
Merit: 1482
Umarım bu sene fiyatlar biraz olsun düşer ve denizlerimiz bereketli olur, her şeye gelen zamlar gibi bir zam şekli görürsek bu sene de halkımız balık yiyemeyecek.
3 tarafı denizlerle çevrili ülkemizde insanlar ortalama ayda 1 kere balık yiyebiliyorken (yediği balık da genelde hamsi gibi küçük balıklar) hemen karşı kıyılarımızda bulunan ülkelerde insanlar haftada en az 2 kere balık tüketiyor. Aslında bizim tavuk yeme kültürünü bırakıp balıklar yönelmemiz çok sağlıklı olur ama bu ekonomik şartlar altında kimsenin bu alışkanlığını değiştireceğini düşünmüyorum, muhtemelen kilosu 100'ün altına güzel bir balık göremeyiz.

Yoksa olsa bir levrek 25 lira, mezgit 15 lira insanlar bunları yemeye alışır kilosu 70 liradan şişirilmiş ilaçlı tavukları yemez Smiley
legendary
Activity: 2114
Merit: 1042
İlkokulda arkadaşımın babası balikciydi yaz tatilinde babasına yardım ederdi. Tezgahlarınin önünden geçerken selam verip sohbet etmeye durmustum. Babasi siz satın kalanları harçlığınız olsun deyip kahveye gitmişti. Bizde gelene gel abla gel balik diye çağırıyoruz. Taze mi diye sorduklarında 3 günlük olduğunu söylüyoruz ki bu da taze olmasına yetermiş. Bende arkadaşın yalancısıyım 😁 kimse almıyor tabi 3 günü duyunca sanki deniz kenarindayizda her gün taze denizden adamlara sunacağız 😅 En son dedim ki olmuyor boyle gel bu tezgahtakileri arabanın bagajındaki tanka koyalım. Sorana hemen tanktan verelim abla abi dedikçe satıldı hepsi. Velhasıli kelam taze olup olmadığını kendiniz seçeceğiniz kadar öğrenin derim ha ben biliyo muyum hala bilmiyorum. Balığı akvaryumda seviyorum 🙃

Akvaryum ayrı bir dünya zaten canlı balık sevenler için akvaryum ayrı bir hobi bir de alabalık üretim tesislerinde o balıkların canlı havuzda yüzdüğünü görünce hoşuma gitmişti Şanlıurfa Balıklıgöl’deki ekosistem de çok güzel aklıma geldi de yazmak istedim hocam bu arada anınız çok güzelmiş balıkları arabaya doldurunca taze zannediliyor alınıyor dürüstlük Türkiye’de para yapmaz herkes 1 saat önce denizden çıkmış balık istiyor
hero member
Activity: 1260
Merit: 957
İlkokulda arkadaşımın babası balikciydi yaz tatilinde babasına yardım ederdi. Tezgahlarınin önünden geçerken selam verip sohbet etmeye durmustum. Babasi siz satın kalanları harçlığınız olsun deyip kahveye gitmişti. Bizde gelene gel abla gel balik diye çağırıyoruz. Taze mi diye sorduklarında 3 günlük olduğunu söylüyoruz ki bu da taze olmasına yetermiş. Bende arkadaşın yalancısıyım 😁 kimse almıyor tabi 3 günü duyunca sanki deniz kenarindayizda her gün taze denizden adamlara sunacağız 😅 En son dedim ki olmuyor boyle gel bu tezgahtakileri arabanın bagajındaki tanka koyalım. Sorana hemen tanktan verelim abla abi dedikçe satıldı hepsi. Velhasıli kelam taze olup olmadığını kendiniz seçeceğiniz kadar öğrenin derim ha ben biliyo muyum hala bilmiyorum. Balığı akvaryumda seviyorum 🙃
sr. member
Activity: 1064
Merit: 350
Ülkemiz üç tarafı denizlerle çevrili olmasına rağmen bu yıl vatandaşlar olarak maalesef balığa erişimimizin kısıtla ve çok zor olacağını düşünüyorum.Eskiden haftada 3-4 gün balık yiyen ailelerin çoğuna sorun haftada 1 kez alabilirlerse şükür ediyorlar.

Kış sezonuna ufaktan girmeye başlıyoruz.

Bu mesajınızı görünce nasıl kış sezonu geliyor diye düşünüyordum ama takvime bakınca Eylül ayında olduğumuz tekrardan kafama dank etti.Bir yaz mevsimi daha geldi geçti zamanın nasıl geçtiğini insan anlayamıyor.
sr. member
Activity: 714
Merit: 335
Haydi vira bismillah deyip ağları atan tüm balıkçı emekçilerimizin bu günden sonra avladıkları balıklar bol ve bereketli olsun. balık fiyatlarında biraz düşüş olur en azından şu süreçte balıkla protein ihtiyacımızı karşılamak gerek taze balık yemek gerek.
full member
Activity: 1302
Merit: 115
Pepemo.vip
Kış sezonuna ufaktan girmeye başlıyoruz. Balığın faydalarını da saymaya kalksak uzun bir liste çıkar ortaya. Herkesin sofrasında en azından haftada bir kez umarım balık bulunuyordur. Sevenlere şimdiden afiyet olsun, balıkçıların da yüzünün güldüğü bir sezon olsun  Smiley
hero member
Activity: 1218
Merit: 877
Eloncoin.org - Mars, here we come!
Dün gece 00.00 itibari ile 15 Nisanda başlayan avlanma yasağı sona erdi,  balıkçı gemileri bu sezon için ilk ağlarını denize attılar. Umarım bereketli bir av sezonu olur diyorum. Umarım denetlemeler çok iyi yapılmazsa her geçen yıl balıklar dahada çok azalacak bilinçsizce balık avcılığı yapılmaya devam ediliyor.

Taze balık nasıl anlaşılır bu konu üzerine bildiklerimi tekrar aktarayım öncelikle taze balığın gözleri parlak olur eğer ki gözleri içe doğru çökmüşse taze değildir. Derisi parlak olur karın yapısı sağlam olur patlak olmaz (mezgit balığı bazen taze olsa bile karın bölgesinden patlak olabilir rengi beyaz ve canlı görünüyorsa tazedir) balıkçılar balığın taze gözükmesi için bir takım hileye başvuruyorlar gün boyu tuzlu su ile balığı sularlar ki balık canlı ve taze gözüksün bazende taze ile bayat balığı karıştırabiliyorlar. Tanıdığınız bildiğiniz balıkçılardan dikkat ederek balık alın ve taze balık yemenin keyfine varın ben bu kadar şeyi nerden mi biliyorum eniştem söyledi ☺️

Ayrıca kendiniz balık avlıyorsanız bir gün dolapta bekletirseniz daha lezzetli olur ayrıca balığı denizden tuttuğunuz gibi dolaba koyun sakın ha sudan geçirip koymayın mümkünse balığı denizde tuzlu su ile temizleyin. Balığın daha lezzetli olduğunu göreceksiniz birde fırında falan yaparsanız 1-2 adet defne yaprağı güzel aroma ve lezzet katacaktır.  Afiyet olsun ☺️
Jump to: