Author

Topic: 1 MAYIS... (Read 209 times)

full member
Activity: 266
Merit: 106
May 01, 2020, 06:26:57 PM
Gerçek işçi ve emekçilerin bayramı kutlu olsun, 1 Mayıs kutlamalarında aklıma hep miting yapanları izleyen işçiler gelir resmi tatilde bile çalışmak zorunda olanlar. Onların bayramı, tatili olmadıktan sonra benim için pek bir anlamı kalmıyor. Her emekçinin emeğinin karşılığını alması dileğiyle Yaşasın 1 Mayıs
legendary
Activity: 2184
Merit: 1131
May 01, 2020, 12:47:53 PM
vanutu gibi tekelleşmiş devletlerin patron olmadığı, işçilerin serbest piyasada bol ve ekmeklerinin karşılığını aldığı 1 mayıs'lar ümidiyle...   
sr. member
Activity: 868
Merit: 265
★Bitvest.io★ Play Plinko or Invest!
May 01, 2020, 09:07:05 AM
Geçmiş 1 Mayıs'ların korkusuyla maalesef ülkemizde yeteri kadar kutlanamayan, yıllar sonra resmi bayram olabilmiş bir gün.
Maalesef siyasi gerilimlerin korkusunda yetişmiş bir nesil olarak bu konudaki bilincimiz uzun süre boyunca olamadı bizlerin.
Halen de nedense bir gelirim olmasından korkarak yaşadığımı düşünüyorum. Neyse hiç bir dahilim veya nasıl olacağıyla ilgili bilgim olmasa da Twitter'da bugün şöyle bir şey gördüm. Belli isimlerin katılımıyla e-miting diye bir şey düzenleyeceklermiş ve 19:00'dan itibaren https://1mayis2020.com/'den yayınlanacakmış.

Bazı isimlerin boylarından büyük konuşmaları oluyor bu tarz etkinliklerde o yüzden pek hoşlanmıyorum ama ilgilenenler buradan izleyebilir.
legendary
Activity: 2114
Merit: 1042
May 01, 2020, 07:40:18 AM
Gerçek işçi ve emekçi kardeşlerimin 1 MAYIS'ını kutlarım.

1 Mayıs hakkında küçük bir bilgilendirme yapmak isterim izninizle.

1880 li yıllarda -ki o zamanlarda makine gücünden çok beden gücünün aktif olduğu bir dönemdir- ağır çalışma şartları insanları epey zorluyordu . (Nedense bugünün Türkiye'sini anımsadım bir an  Grin ) günde 14-15 saat süren çalışma süreleri insanları bir süreden sonra yıldırmıştı. Küçük çocuklar bile karın tokluğuna çalışıyordu. Şirketler inanılmaz paralar kazanırken asıl pay sahipleri paylarını almayı bırakın insan gibi çalışamıyordu dahi. Yani yukarı ile aşağı arasında bir uçurum mevcuttu. Uçurumlarda daima ihtilaf getirmiştir. (bkz fransa kraliçesinin ekmek bulamıyorlarsa pasta yesinler sözü.)

1881 yılında yarım milyon işçiyi temsilen kurulan Örgütlü Meslek ve Emek Birlikleri Federasyonu "8 saatlik iş günü" mücadelesini ülke geneline yaymak ve işçilerin kararlılıklarını göstermek amacıyla mücadeleyi yükseltti.. ABD’nin Chicago kentinde 40 bin tekstil işçisinin gerçekleştirdiği eylem kanla bastırıldı. Aynı kentte, bir fabrikada 8 saatlik işgünü için greve çıkan 1400 işçi işten atıldı. Aynı tarihlerde greve çıkanlara ateş açıldı ve 4 işçi yaşamını yitirdi. Ancak bunlar olayı bastırmak bir yana mücadele ateşini körükledi. ABD ve Kanada'da sendikalar ve örgütlerin desteği ile 1 MAYIS 1886 DA yaklaşık 350 bin işçi ile greve çıktı.

Yani Rusya yerine Amerika'da başlamıştır 1 Mayıs..

Gelelim ülkemizdeki en kritik 1 Mayıs kutlamasına...

Osmanlı Devleti'nde ilk kez 1905 de İZMİR' de kutlanmıştır. Günümüzde sembol olarak görünen şehir İstanbul'da ise 1910 yılında kutlanmıştır. Türkiye Cumhuriyeti'nde 1 Mayıs ilk kez 1924 de kutlanmak istendi. Ancak izin verilmedi. 1925 yılında çıkarılan Takrir-i Sükun Kanunu sonrasında kutlamalara izin verilmedi. 1935 yılında 1 Mayıs  "Bahar ve Çiçek Bayramı" olarak genel tatil günlerine dahil edildi.

Tarihler 1976 yı gösterirken en ihtişamlı 1 Mayıs sahnelendi. Taksim Meydanında tam 400 bin işçi vardı. 1977 yılında ise bundan daha fazla kalabalık toplanacağının beklenmesi sonucu geniş çaplı önlemler alındı. Dönemin DİSK Genel Başkanı Kemal Türkler’in konuşmasının sonlarına doğru çevredeki binalardan halkın üzerine ateş açıldı. Yaşanan paniğin ardından 37 insanımız yaşamını yitirdi ve 200’den fazla yaralı vardı. Tarihe kanlı 1 Mayıs olarak geçen hadise maalesef vuku bulmuştu.

Bundan sonrası tamamen 1 Mayıs'ı bir amaç üzerine kurmaya çalışanlardan sahiplenenlerden ibaret oldu. Kanlı 1 Mayıs olayları yüzünden bazı terör örgütü yandaşları (MLKP, DHKP-C, TİKKO, PKK vs.) bugünü kendince sahiplenip her 1 Mayıs'ta olay çıkarmaya başladılar. Artık amacını aşmış bir durumda ve sadece inat uğruna yapılan kutlamalar olmuştur. Sadece provokatif eylemler için özellikle aklı karışık gençlerimizi sokaklara çağırıp onların arkasından nemalanmak isteyenlerin oyunlarından başka birşey değildir. Çünkü gerçek işçiler maalesef bayram yapmak yerine her yerde çalışmaya devam etmektedirler.

Gerçek işçilerimizin 1 MAYIS İŞÇİ VE EMEKÇİ BAYRAMI KUTLU OLSUN !

KAYNAK : https://www.mmo.org.tr/sites/default/files/6584778d5a8ab88_ek.pdf

KAYNAK : https://tr.wikipedia.org/wiki/Kanl%C4%B1_1_May%C4%B1s
legendary
Activity: 1904
Merit: 1282
May 01, 2020, 05:15:26 AM
dünyada işçiler olmasa hiç bir iş dönmez aslında saygı duyulması gereken emekçiler ancak en son onlar konuşuyor en son onların hakkı verilmeye çalışılıyor.

bence  tüm işçi ve emekçi arkadaşların 1 MAYIS ını kutlarım
legendary
Activity: 1554
Merit: 1334
May 01, 2020, 04:52:33 AM
https://www.youtube.com/watch?v=eSnIg3RQn1E

1 Mayıs marşı evlerden böyle olmuş, çok da güzel olmuş.

Korona falan dinlemeden gece gündüz çalışmaya devam eden işçilerin bayramı kutlu olsun.
legendary
Activity: 1820
Merit: 1123
April 30, 2020, 07:21:35 PM
Sanırım ilk kez bu sene Taksim'de yürüyüş yapma talebi olmadı. Kavga/gürültü kopmadı. Gösteriler her ne kadar barışçıl da olsa, araya tahrik unsurlarının girmesiyle olaylı geçiyordu maalesef.

Ayrıca, böyle bir dönemde bile pide yiyebildiğimize şükrediyorum :) Marketlerde stoklar tüksense bile ertesi gün takviye yapılabiliyor. Ben de @jopen'e katılarak; market ve fırın çalışanlarını kutluyorum. Doktorlarımıza da Allah kolaylık versin.
sr. member
Activity: 1470
Merit: 449
April 30, 2020, 06:17:11 PM

Uzun zamandan sonra galiba bu sene meydanlar bu covid-19 yüzünden boş kalacak. Gerçi uzun zamandır 1 Mayıslar eskisi gibi kutlanamıyor, İşçi ve Emekçiler Bayramı güya ama son dönemlerde yapılan düzenlemeler ile yine işçi kardeşlerimizin çoğu çalıştılar.

Forumda'ki tüm İşçi ve Emekçi arkadaşların 1 MAYIS'ını kutlarım.

Bu karantina döneminde başta sağlık çalışanları , ekmek fırınları, market çalışanları iyi ki varsınız...

1 Mayıs Marşı

Kemal Sunal'dan...
Jump to: