Author

Topic: 1000 Merite. Aproape 7 ani de criptomonede. Gândurile membrului 20kevin20 (Read 177 times)

legendary
Activity: 1161
Merit: 1001
Don`t invest more than you can afford to lose
legendary
Activity: 3500
Merit: 6205
Farewell LEO, you *will* be missed.
1000 Merite. Felicitari! Este o realizare mare, mai ales ca (din lipsa activitatii) aici pe partea de romana se invart foarte putine merite.
Cumva a ajuns sa ne dezavantajeze faptul ca ne descurcam bine in engleza: mai nimeni nu incearca sa discute (si) in romana.

Legat de investitiile in Bitcoin, vorba aia "if I look back, I am lost". Si eu sunt campion la asta. Mai bine nu ne amaram cu ce oportunitati am ratat si ne axam pe fructificat oprtunitatile care inca exista.
legendary
Activity: 1638
Merit: 6273
Fully-fledged Merit Cycler|Spambuster'23|Pie Baker
Ma bucur ca sunt primul care te felicita "oficial" pentru aceasta realizare! Si, pe langa ca ai atins acest prag, felicitari si pentru faptul ca ai devenit primul roman care atinge pragul de merite pentru a fi Legendar dupa introducerea sistemului de merite! Mi se par foarte importante ambele realizari, poate a doua e chiar mai importanta decat prima, intrucat este ceva unic.

Romanii care au atins rang-ul de Legendar sunt foarte putini. Esti un exemplu pentru toti romanii care folosesc BitcoinTalk si te alaturi unui grup foarte select din acest punct de vedere, care, din ce stiu eu, ii mai cuprinde doar pe NeuroticFish, pe xhomerx10 si, mai nou, si pe mine. Ma rog, mai este pana la a deveni "Legendar cu acte in regula", intrucat trebuie indeplinite si punctele de activitate, dar partea cea mai grea - obtinerea celor 1000 de merite - a trecut Smiley
legendary
Activity: 1134
Merit: 1597
Recent, am reușit să trec de pragul de 1.000 de Merite. Consider acest lucru drept un țel la care înainte mi se părea imposibil să ajung, însă pe cât de imposibil părea pe atunci, pe atât de ușor mi se pare acum că am reușit să îl ating.

Cu pași mărunți, mă apropii de al șaptelea an de când m-am înhămat la o aventură ce pe atunci era nouă, părea nesigură și totuși, în același timp, reușea să mă fascineze: Bitcoin.



Cum am aflat despre Bitcoin?

Interesul meu în domeniul crypto nu a început altfel decât auzind la știri despre o monedă ce părea să fi depășit pragul de $1.000. De la mici căutări, am ajuns să vreau să cuprind tot mai multă informație, să cunosc cât mai mult despre ceva ce părea a fi imposibil: o economie complet decentralizată, corectă, transparentă, publică, în care fiecare dintre noi își atribuie un rol și ajută prin propriile acțiuni la dezvoltarea acesteia.


Care este cel mai important lucru învățat în ultimii 7 ani de zile din experiența crypto?

Consider că una dintre cele mai mari și cele mai grave greșeli pe care lumea le comite este faptul că se orientează după ceea ce spun emoțiile, și nu instinctul. Întorcându-mă înapoi la 2015, îmi aduc perfect aminte faptul că emoțiile îmi spuneau ”Bitcoin se prăbușește”, în timp ce instinctul îmi spunea că este doar începutul a ceva uriaș ce se va dezvolta continuu. Urmărind emoțiile, am prăduit pe atunci sume mici pe lucruri inutile. Însă echivalentul de pe atunci al unei sume de $60 în BTC, la cursul de astăzi, ar fi aproximativ $4.800.

Același lucru s-a repetat în anul 2017, când prețul monedei Bitcoin a început ușor-ușor să urce. Emoțiile îmi spuneau că se va prăbuși din nou, instinctul că urmează ceva similar anului 2013. Din păcate, am repetat aceeași greșeală: am urmărit emoțiile. În consecință, la un scurt calcul pe hârtie, astăzi am de 25-30x mai putin BTC decât aș fi avut dacă mi-aș fi urmărit instinctul.


Cum vedeam atunci viitorul monedei Bitcoin? Ce s-a schimbat azi?

Ca orice alt începător, primele mele gânduri au fost mai mult visătoare decât realiste: părea că urmează ca Bitcoin să revoluționeze totul într-un timp foarte scurt, să devină ceva ce va face parte din viața tututor. Aș fi putut să pariez pe ideea că este vorba de răsturnarea sistemului de sclavie în care astăzi ne aflăm prinși cu toții.

Acest lucru s-a schimbat pe măsură ce am realizat faptul că, deși se poate o astfel de schimbare radicală, nu doar că ar fi ceva ce Bitcoin nu ar putea susține, ci cei din rangurile cele mai înalte nu vor lăsa o economie necontrolată să funcționeze. Avuția oamenilor va exista în orice condiții, fapt pentru care aducerea monedei Bitcoin în prim plan este doar un ”vis umed” al celor visători.

În ultimii ani de zile, ni s-a demonstrat tuturor cu mici pași (dar repezi) faptul că intimitatea noastră în mediul digital este ceva ce se vrea a fi atins și controlat. Din păcate, părerea mea este că numărul de persoane care să înțeleagă acest lucru este prea mic să se mai poată da înapoi.

Așadar, felul în care astăzi văd Bitcoin-ul în viitor este precum o sabie cu două tăișuri: probabil că va fi o monedă ce va crește din punct de vedere al prețului de aproximativ 8-12x cu fiecare ciclu de 4 ani, însă viziunea pe care Satoshi o prezenta în Whitepaper va mai rămâne valabilă doar pentru un procentaj complet nesemnificativ de utilizatori ai monedei. Deja putem observa faptul că instituțiile publice și corporațiile încep să își înfigă ghearele de câteva luni de zile în monedă, acumulând cât mai multe unități și încercând să dizolve ceea ce Satoshi intenționa să creeze.

Din păcate, singura mea temere care a apărut în urmă cu aproximativ un an de zile și a continuat să se dezvolte tot mai puternic este cea că persoanele care vor vrea să urmeze viziunea lui Satoshi vor fi luate în vizor drept posibili criminali.


Dacă aș lua-o din nou de la capăt, însă cu cunoștințele actuale.. ce aș face diferit?

În primul rând, aș acționa, după cum spuneam și mai sus, după instinct - nu după emoții. În al doilea rând, aș fi mult mai răbdător decât eram pe atunci să îmi înmulțesc banii. Consider că graba pe care o aveam la momentul respectiv a dus la multe pierderi pe care altfel nu le-aș fi avut.

De multe ori, când observăm că am ratat o șansă, tindem să ne aruncăm cu capul înainte în speranța că există și o a doua. Multe persoane au făcut același lucru în multe alte situații similare cum ar fi bula dot com de acum câteva decenii sau acțiunile Tesla de azi. Cu o minte neclară, ajungi să iei decizii pripite pe care mai târziu le regreți. Așa cum spune o vorbă din popor, cu răbdarea treci și marea. Smiley

Una dintre marile mele greșeli a fost faptul că, la un moment dat, am renunțat la Bitcoin în favoarea unor monede alternative. În final, am câștigat din punct de vedere al soldului în USD, însă dacă de la bun început aș fi mentinut toată suma doar in BTC, aș fi avut mult mai mult de atât.

Pe urmă, deși fiind al treilea lucru pe listă nu înseamnă și că ar fi cel mai puțin important, aș studia în profunzime cum poți să îți menții intimitatea și anonimitatea online în tranzacțiile cu Bitcoin. Din fericire, nu am făcut până acum ceva de care să mă tem. Cu toate acestea, consider că îndreptarea noastră înspre o lume tot mai digitalizată în care viața personală devine treptat ceva din domeniul trecutului este ceva ce trebuie să mă preocupe.


Care consider că ar fi cele mai bune thread-uri pe care le-am scris vreodată?

Thread-ul care m-a ambiționat foarte mult să continui să încerc să fiu un membru mai bun al acestui forum este următorul: 36 spammers, one person. Is this kind of affiliate spam allowed on the forum?. Astfel, îl consider unul dintre cele mai memorabile din experiența mea de aici. Smiley

În afară de acesta, consider că următoarele thread-uri ar fi cele mai bune pe care le-am scris până acum:
  - Entering the Privacy & Anonymity Atmosphere. What are the costs?
  - Why we should never trust anyone for being the real Satoshi.
  - O perspectiva a viitorului monedei Bitcoin ..
  - Personal Opinion: Only a matter of time until Bitcoin will surprise us again


Ce cred despre BitcoinTalk?

Consider că BitcoinTalk este unul dintre cele mai interesante locuri în care mi-am exprimat vreoată opiniile și, totodată, locul din care am aflat mai bine de 50% din toate informațiile pe care le știu în momentul de față despre Bitcoin și criptomonede.

Primii mei ani de pe forum nu au fost cei mai roz, având în vedere că astăzi mă aflu pe lista SMAS și mult timp am fost considerat o ”căpușă” a forumului. Însă așa cum menționam și la începutul acestei postări, lumea crypto este una cu foarte multe oportunități în care înveți cel mai mult din propriile tale greșeli. Astăzi, consider că am reușit să mă ridic înapoi pe propriile picioare și să repar problemele pe care acum nu mult timp le aveam.

Am avut la un moment dat șansa să o iau din nou de la capăt. Aș fi putut să creez un alt cont și să încerc să mă ridic din nou, fără să trebuiască să car în urma mea trecutul pe care l-am avut aici. Cu toate acestea, am preferat să încerc să fac o schimbare - pe care, aparent, am reușit-o. Pentru mine, acest forum a fost un fel de platformă de inițiere în lumea criptomonedelor.



De câteva luni de zile, am un puternic sentiment că Bitcoin iși va alege în cursul următorului an calea. Astăzi se împlinesc 12 ani de când Satoshi Nakamoto a publicat Whitepaper-ul monedei Bitcoin. O cifră importantă, o cifră ce reprezintă un ciclu. Din câte bine știm, Bitcoin a reprezentat și încă reprezintă o mare durere de cap pentru marii bogătani ai lumii. Brusc și într-un mod surprinzător de viclean, acestea și-au schimbat macazul recent și au început să susțină moneda creată de Satoshi.

Să fie acesta un rezultat al imposibilității mai ”marilor lumii” de a câștiga în fața monedei? Să fie un plan de atac gândit în profunzime în ultimii ani de zile? Rămâne de văzut. Pentru mine, un singur lucru este cert: fie că vor vrea să îl doboare sau nu, Bitcoin este pregătit să lupte.
Jump to: