Author

Topic: 1080 ti ekran kartı sıcaklık sorunu (Read 248 times)

newbie
Activity: 1
Merit: 0
December 25, 2023, 07:02:52 AM
Fan hızını arttırarak bu sorun çözülemez mi?
jr. member
Activity: 154
Merit: 1
March 02, 2018, 09:31:45 PM
Grafiklerde kanımca bir sorun yok tabii daha yetkin arkadaşlar farklı yorumlarda bulunabilirler ben kendimce yardım etmeye çalıstım awesomeminerdan dstm miner ı seçip birde o sekılde deneyin derim fark oldukça fazla çünkü

o sol değerleri pc yi aktif olarak kullandığım için düşüktü 740-745  leri görüyor sol değeri , bu arada aynı ayarları diğer bilgisayardaki 1080 ti MSI gaming te denedim.  görüntü gitti ardından gpu stopped dedi ebwf de , kendini kapattı sanırım mining için. normal ayarlarına döndürünce düzeldi.. ne yapsam kararsız kaldım.. normalde 365 watt çekiyor 1080 ti Gaming x  senin verdiğin ayarları yapınca 310 watt a kadar düştü... farklı bir OC önerin var mıdır , 1080 ti gaming için.. neden sıkıntı yarattı anlamadım..

Gaming X kullanmadığım için pek yardımcı olabileceğimi sanmıyorum ama diğer 1080ti yi baz alarak gaming x te OC ayarları ile yavas yavas oynayıp en ıyı sonucu alabilirsin.
Bir başka öneri ise ki ben bütün kartlarımın OC ayarları bu şekilde buldum google da örneğin MSI Gaming X 1080Ti Sol/s yada MSI Gaming X 1080Ti Sol/s hashrate şeklinde aratırsan belki i şekilde yardımcı olabilecek makaleler bulabilirsin

ama ilk söylediğim biraz zaman harcayarak deneye yanıla şekli daha ıyı
newbie
Activity: 156
March 02, 2018, 08:20:27 PM
Grafiklerde kanımca bir sorun yok tabii daha yetkin arkadaşlar farklı yorumlarda bulunabilirler ben kendimce yardım etmeye çalıstım awesomeminerdan dstm miner ı seçip birde o sekılde deneyin derim fark oldukça fazla çünkü

o sol değerleri pc yi aktif olarak kullandığım için düşüktü 740-745  leri görüyor sol değeri , bu arada aynı ayarları diğer bilgisayardaki 1080 ti MSI gaming te denedim.  görüntü gitti ardından gpu stopped dedi ebwf de , kendini kapattı sanırım mining için. normal ayarlarına döndürünce düzeldi.. ne yapsam kararsız kaldım.. normalde 365 watt çekiyor 1080 ti Gaming x  senin verdiğin ayarları yapınca 310 watt a kadar düştü... farklı bir OC önerin var mıdır , 1080 ti gaming için.. neden sıkıntı yarattı anlamadım..
jr. member
March 02, 2018, 08:15:35 PM
newbie
March 02, 2018, 06:13:43 PM
Kullanmış olduğun ekran kartından 2 tanede bende var
ilk kullanmaya başladıgım da benzer sorunları bende yaşadım MSI afterburner ıle deneye yanıla stabıl ayarları buldum diyebilirim. sıcaklık Equihash kazdığım zamanlarda 63-64 derede sol degerlerıde 720-740 sol  benim için gayet iyi bir dereceki zaten kart yapısından dolayı  normalden fazla ısınan kart.
ayarlarım ise MSI afterburner da şu şekilde

Power Limit 85
Temp Limit 85
Core Clock +150
Memory Clock +300

Fan ayarları ise kademeli olarak artan sekılde ayarladım %65 i geçmiyordu

Teşekkür ederim hocam , power limit 85 olunca ,  temp limit 78 oluyor .. ( MSI AERO 1080 ti bu arada ekran kartı) dediğiniz ayarları yaptım sıcaklık 7 derece civarı düştü , watt olarakta -50 derece düştü... peki   bu ayarların ekran kartına bir zararı var mıdır acaba ?

2. Sorum ise , 2. ekran kartımda MSI gtx 1080 ti gaming x 11 gb.. bunun içinde aynı ayarları yapabilir miyim ?

"Power limit" GPU nun çekeceği gücü sınırlar çok az da olsa hashrate azalır. Herhangi bir zararı olmaz. Zaten stabil olmayan bir "power limit" hata verecektir. Siz de bir önceki stabil ayara geri dönersiniz olur biter.

Ekran kartları için sadece ram clock u yükseltmek core un daha az ısınmasını sağlar. Ağırlık ram da olur. Aynı zaman da daha fazla hashrate alırsınız. Nvidia lar da ram clock u kademe kademe artırarak en stabil ayarı bulabilirsiniz. Kolay gelsin.

Teşekkür ederim hocam sağolun.

dener misiniz?

Power limit : 85
Core : +100
Memory : +500
Fanı duruma göre ayarlarsınız

Teşekkür ederim
newbie
March 02, 2018, 06:10:36 PM
ilk kullanmaya başladıgım da benzer sorunları bende yaşadım MSI afterburner ıle deneye yanıla stabıl ayarları buldum diyebilirim. sıcaklık Equihash kazdığım zamanlarda 63-64 derede sol degerlerıde 720-740 sol  benim için gayet iyi bir dereceki zaten kart yapısından dolayı  normalden fazla ısınan kart.

Power Limit 85
Temp Limit 85
Core Clock +150
Memory Clock +300

Teşekkür ederim hocam , power limit 85 olunca ,  temp limit 78 oluyor .. ( MSI AERO 1080 ti bu arada ekran kartı) dediğiniz ayarları yaptım sıcaklık 7 derece civarı düştü , watt olarakta -50 derece düştü... peki   bu ayarların ekran kartına bir zararı var mıdır acaba ?

2. Sorum ise , 2. ekran kartımda MSI gtx 1080 ti gaming x 11 gb.. bunun içinde aynı ayarları yapabilir miyim ?
Powerlimit ile templimit arasında link tikini kaldırırsan ikisi birbirinden bağımsız ayarlanabilir
Bildiğim kadarı ile herhangi bir zarar gelmez bendede  2x MSI AERO 1080 ti var bu sekılde oldukça stabil kullanıyorum
ama önemli olan tek şey power supply o konuda kısıtlamaya gitmemek gerekır kanatindeyim kaliteli ve yüksek watt lı  PSU şart
2. soruna çok net bir cevap veremiyeceğim ama sanırım o ayarlarda MSI AERO 1080 ti den daha serin çalışır diye tahmin ediyorum

750 watt lık bir psu da MSI 1080 ti aero ve Msı gtx 1060 6 gb lik 2 kart var.. klasik pc içinde mining yapıyorum bu arada.. 2 si şuan sizin verdiğiniz ayarla birlikte 400 watt çekiyor.. sorun olmaz sanırım ?  birde core clock yanında stats işaretini tıklayınca böyle grafik çıkıyor.. bilginiz var mı bu konuda grafiğin şekli neyi gösteriyor.. , MSI 1080 ti gaming x olan başka pc de tek basına çalışıyor.. o da 650 wattlık eski bir psu da..  1 kartı kaldırır sanırım.

https://i.hizliresim.com/azgV12.png

https://i.hizliresim.com/qGy585.png
750 watt az gelebilir
ben 2 adet 1080ti yi 750 watt corsair PSU ya bağlamıştım PSU dan ses gelmeye başlayında ikisini  farklı PSU larda beslemeye başladım (gelen ses çıtırtı şeklindeydi)
tabii bu 1x1080ti 2x1060  kartlarda aynı sey olcak anlamına gelmez ben işimi sağlama almayı sevıyorum o kadar ama 2. 1080ti yi kullanmaya başladıgında işler değişir onu şimdiden söyliyeyim Smiley

NOT: resimden anladığım kadarı ile EWBF miner kullanıyorsun onun yerine DSTM miner ı tavsiye ederim sol değerleri daha yüksek

evet ewbf miner kullanıyorum.. awesomeniner programıyla , miningpoolhub ta kazım yapıyorum..  şu grafikte sıkıntı yok değil mi ? ne anlama geldiğini pek anlamadım gerçi Smiley  bu arada yardımınız için çok teşekkürler..
jr. member
March 02, 2018, 05:58:28 PM
ilk kullanmaya başladıgım da benzer sorunları bende yaşadım MSI afterburner ıle deneye yanıla stabıl ayarları buldum diyebilirim. sıcaklık Equihash kazdığım zamanlarda 63-64 derede sol degerlerıde 720-740 sol  benim için gayet iyi bir dereceki zaten kart yapısından dolayı  normalden fazla ısınan kart.

Power Limit 85
Temp Limit 85
Core Clock +150
Memory Clock +300

Teşekkür ederim hocam , power limit 85 olunca ,  temp limit 78 oluyor .. ( MSI AERO 1080 ti bu arada ekran kartı) dediğiniz ayarları yaptım sıcaklık 7 derece civarı düştü , watt olarakta -50 derece düştü... peki   bu ayarların ekran kartına bir zararı var mıdır acaba ?

Powerlimit ile templimit arasında link tikini kaldırırsan ikisi birbirinden bağımsız ayarlanabilir
Bildiğim kadarı ile herhangi bir zarar gelmez bendede  2x MSI AERO 1080 ti var bu sekılde oldukça stabil kullanıyorum
ama önemli olan tek şey power supply o konuda kısıtlamaya gitmemek gerekır kanatindeyim kaliteli ve yüksek watt lı  PSU şart
2. soruna çok net bir cevap veremiyeceğim ama sanırım o ayarlarda MSI AERO 1080 ti den daha serin çalışır diye tahmin ediyorum

750 watt lık bir psu da MSI 1080 ti aero ve Msı gtx 1060 6 gb lik 2 kart var.. klasik pc içinde mining yapıyorum bu arada.. 2 si şuan sizin verdiğiniz ayarla birlikte 400 watt çekiyor.. sorun olmaz sanırım ?  birde core clock yanında stats işaretini tıklayınca böyle grafik çıkıyor.. bilginiz var mı bu konuda grafiğin şekli neyi gösteriyor.. , MSI 1080 ti gaming x olan başka pc de tek basına çalışıyor.. o da 650 wattlık eski bir psu da..  1 kartı kaldırır sanırım.

750 watt az gelebilir
ben 2 adet 1080ti yi 750 watt corsair PSU ya bağlamıştım PSU dan ses gelmeye başlayında ikisini  farklı PSU larda beslemeye başladım (gelen ses çıtırtı şeklindeydi)
tabii bu 1x1080ti 2x1060  kartlarda aynı sey olcak anlamına gelmez ben işimi sağlama almayı sevıyorum o kadar ama 2. 1080ti yi kullanmaya başladıgında işler değişir onu şimdiden söyliyeyim Smiley

NOT: resimden anladığım kadarı ile EWBF miner kullanıyorsun onun yerine DSTM miner ı tavsiye ederim sol değerleri daha yüksek
newbie
March 02, 2018, 05:24:03 PM

Power Limit 85
Temp Limit 85
Core Clock +150
Memory Clock +300

https://i.hizliresim.com/azgV12.png

https://i.hizliresim.com/qGy585.png
jr. member
March 02, 2018, 04:53:00 PM
ilk kullanmaya başladıgım da benzer sorunları bende yaşadım MSI afterburner ıle deneye yanıla stabıl ayarları buldum diyebilirim. sıcaklık Equihash kazdığım zamanlarda 63-64 derede sol degerlerıde 720-740 sol  benim için gayet iyi bir dereceki zaten kart yapısından dolayı  normalden fazla ısınan kart.

Power Limit 85
Temp Limit 85
Core Clock +150
Memory Clock +300

Teşekkür ederim hocam , power limit 85 olunca ,  temp limit 78 oluyor .. ( MSI AERO 1080 ti bu arada ekran kartı) dediğiniz ayarları yaptım sıcaklık 7 derece civarı düştü , watt olarakta -50 derece düştü... peki   bu ayarların ekran kartına bir zararı var mıdır acaba ?

sr. member
Activity: 616
Merit: 281
March 02, 2018, 04:47:53 PM

Power Limit 85
Temp Limit 85
Core Clock +150
Memory Clock +300

"Power limit" GPU nun çekeceği gücü sınırlar çok az da olsa hashrate azalır. Herhangi bir zararı olmaz. Zaten stabil olmayan bir "power limit" hata verecektir. Siz de bir önceki stabil ayara geri dönersiniz olur biter.

Ekran kartları için sadece ram clock u yükseltmek core un daha az ısınmasını sağlar. Ağırlık ram da olur. Aynı zaman da daha fazla hashrate alırsınız. Nvidia lar da ram clock u kademe kademe artırarak en stabil ayarı bulabilirsiniz. Kolay gelsin.
newbie
March 02, 2018, 04:33:10 PM

Power Limit 85
Temp Limit 85
Core Clock +150
Memory Clock +300

jr. member
March 02, 2018, 03:01:43 PM

Power Limit 85
Temp Limit 85
Core Clock +150
Memory Clock +300

newbie
Activity: 14
March 02, 2018, 02:55:56 PM
dener misiniz?

Power limit : 85
Core : +100
Memory : +500
Fanı duruma göre ayarlarsınız
newbie
March 02, 2018, 02:39:35 PM
MSI GeForce GTX1080 Ti AERO 11G OC 11GB GDDR5X 352Bit DX12 Nvidia Ekran Kartı ' aldım bugün ,  700 civarı sol veriyor.. ancak sıcaklık 78-80 arasında gidip geliyor.. bir ayarı var mıdır sıcaklığı düşürmenin yardımcı olabilecek var mıdır?

Yaptığınız Overlock ayarlarını da paylaşırsanız daha fazla yardım alabilirsiniz. Sıcaklık genellikle overlock ayarlarından kaynaklı oluyor.

Hiçbir ayar yapmadım. sadece fan speed 75 te şuan. gerisi standart.  
Power Limit : 100
Temp Limit : 84
Core : 0
Memory : 0
Fan Speed : 75

Sorumlarım şunlar :
1. si ısınmayı azaltmak.  
2. olarak örneğin yaz ayı geldiğinde 700 sol vermesin ekran kartı 650-600 versin 70 derece yerine 60 larda takılsın..full kapasitede çalışmasın kısacası..  hemde ısınmamış olur bunu nasıl yaparım..
3. olarak ta bazı kişiler hem daha az elektrik harcamasını sağlayıp , hemde daha az ısınmasını sağlıyorlar hemde sol değerini düşürmeden.

Şimdiden teşekkürler..
member
Activity: 98
Merit: 11
BELUGA PAY. Complete Mobile Point of Sale System
March 02, 2018, 02:16:31 PM
MSI GeForce GTX1080 Ti AERO 11G OC 11GB GDDR5X 352Bit DX12 Nvidia Ekran Kartı ' aldım bugün ,  700 civarı sol veriyor.. ancak sıcaklık 78-80 arasında gidip geliyor.. bir ayarı var mıdır sıcaklığı düşürmenin yardımcı olabilecek var mıdır?

Yaptığınız Overlock ayarlarını da paylaşırsanız daha fazla yardım alabilirsiniz. Sıcaklık genellikle overlock ayarlarından kaynaklı oluyor.
newbie
March 02, 2018, 01:38:53 PM
MSI GeForce GTX1080 Ti AERO 11G OC 11GB GDDR5X 352Bit DX12 Nvidia Ekran Kartı ' aldım bugün ,  700 civarı sol veriyor.. ancak sıcaklık 78-80 arasında gidip geliyor.. bir ayarı var mıdır sıcaklığı düşürmenin yardımcı olabilecek var mıdır?

msi afterburner kurun.
her derdinize derman olacaktır. diğer programlar rig stabilitesini bozabilir.

O eski konu zaten , asıl sorum şu :

" Arkadaşlar birkaç gün önce equihash kazımı yaparken 700 sol vermesi gereken kart , 600 sol veriyordu ancak sıcaklık örneğin 70  yerine 60  lardaydı güç olarakta az tüketiyordu.. .. daha sonra restart attım ve düzeldi kendi kendine..Şunu sormak istiyorum , sıcak havalarda örneğin  kart 700 sol vermesinde 640-650 sol versin ancak hem az güç tüketsin hemde az ısınsın bunun bir formülü var mıdır ? OC den hiç anlamam MSI afterburner dan sadece fan ayarlarını arttırıp azaltırıyorum sıcaklık durumuna göre.. birde 1 hafta öncesine kadar 1060+1080ti ekran kartları totalde 420 watt harcarken şuan 445-450 arasında harcama yapıyor fazla gibi geldi.. nedeni ne olabilir..  yardımlarınızı bekliyorum.
 "
sr. member
Activity: 728
Merit: 263
March 02, 2018, 01:16:25 PM

msi afterburner kurun.
her derdinize derman olacaktır. diğer programlar rig stabilitesini bozabilir.
sr. member
March 02, 2018, 12:09:33 PM
"nvidiaInspector" bu program ile OC yi rahatlıkla yapabilirsiniz. "msi afterburner" dan çok daha kolay kullanımı var. Özellikle RAM clock u arttırın, Core clock u 0 da bırakın,  Bu şekilde istediğiniz gibi daha az ısınır, daha az SOL verir ama kart rahat eder. Kolay gelsin.

Siz bilgili bir arkadaşa benziyorsunuz Smiley

NvidiaInspector kullanımı ile ilgili bir post hazırlayabilirseniz harika olur.

Vakit bulursam neden olmasın. Bugün gece bakayım. Kısa bir bilgi yazısı konusu açayım. Sorular , çözümler geldikçe güncelleriz. İyi olur. Teşekkür ederim.
full member
Activity: 405
Merit: 104
March 02, 2018, 09:08:20 AM
"nvidiaInspector" bu program ile OC yi rahatlıkla yapabilirsiniz. "msi afterburner" dan çok daha kolay kullanımı var. Özellikle RAM clock u arttırın, Core clock u 0 da bırakın,  Bu şekilde istediğiniz gibi daha az ısınır, daha az SOL verir ama kart rahat eder. Kolay gelsin.

Siz bilgili bir arkadaşa benziyorsunuz Smiley

NvidiaInspector kullanımı ile ilgili bir post hazırlayabilirseniz harika olur.
sr. member
March 02, 2018, 08:56:38 AM
Arkadaşlar birkaç gün önce equihash kazımı yaparken 700 sol vermesi gereken kart , 600 sol veriyordu ancak sıcaklık örneğin 70  yerine 60  lardaydı güç olarakta az tüketiyordu.. .. daha sonra restart attım ve düzeldi kendi kendine..Şunu sormak istiyorum , sıcak havalarda örneğin  kart 700 sol vermesinde 640-650 sol versin ancak hem az güç tüketsin hemde az ısınsın bunun bir formülü var mıdır ? OC den hiç anlamam MSI afterburner dan sadece fan ayarlarını arttırıp azaltırıyorum sıcaklık durumuna göre.. birde 1 hafta öncesine kadar 1060+1080ti ekran kartları totalde 420 watt harcarken şuan 445-450 arasında harcama yapıyor fazla gibi geldi.. nedeni ne olabilir..  yardımlarınızı bekliyorum.

newbie
March 02, 2018, 08:24:30 AM
Arkadaşlar birkaç gün önce equihash kazımı yaparken 700 sol vermesi gereken kart , 600 sol veriyordu ancak sıcaklık örneğin 70  yerine 60  lardaydı güç olarakta az tüketiyordu.. .. daha sonra restart attım ve düzeldi kendi kendine..Şunu sormak istiyorum , sıcak havalarda örneğin  kart 700 sol vermesinde 640-650 sol versin ancak hem az güç tüketsin hemde az ısınsın bunun bir formülü var mıdır ? OC den hiç anlamam MSI afterburner dan sadece fan ayarlarını arttırıp azaltırıyorum sıcaklık durumuna göre.. birde 1 hafta öncesine kadar 1060+1080ti ekran kartları totalde 420 watt harcarken şuan 445-450 arasında harcama yapıyor fazla gibi geldi.. nedeni ne olabilir..  yardımlarınızı bekliyorum.
newbie
January 17, 2018, 04:32:10 PM

msi afterburnerdan fan hızını 100 e getirin. 80 derece ciddi sıcaklıkk. bence sistemin stabil çalışabilmesi için maksimum olması gereken sıcaklık 60

ona göre ayarlayın fanlarınızı

Fan hızını %75 e getirdim..  1 tanede usb vantilatör vardı.. onu da çalıştırdım 68 e kadar düştü.. fan speed i çok arttırınca fan'ın ömrü kısalıyor demişti birkaç kişi.
sr. member
Activity: 728
Merit: 263
January 17, 2018, 04:24:20 PM

msi afterburnerdan fan hızını 100 e getirin. 80 derece ciddi sıcaklıkk. bence sistemin stabil çalışabilmesi için maksimum olması gereken sıcaklık 60

ona göre ayarlayın fanlarınızı
sr. member
Activity: 449
Merit: 250
January 14, 2018, 05:21:12 PM
Siz kartı havalar ısınana kadar fanları gazlayıp kullanmaya devam edin ve soğuk havada çalıştırın yaz gelince elden çıkarıp başka bir 1080 ti almanız mantıklı olacaktır.

2. kartı sipariş verdim.. MSI GTX 1080 Ti Gaming X  11 GB ... bu kart nasıldır ? sıcaklık sorunu umarım bunda yoktur...

Bir Aero'ya göre kat kat iyidir. Hayırlı olsun.
clt
jr. member
Activity: 135
Merit: 7
January 14, 2018, 05:19:39 PM
1070-1070ti-1080-1080ti kartlarının çalışma sıcaklıklarını etkileyen temel faktör çekirdek sayılarıdır (1920/2423/2560/3584). Aynı voltage ile çalıştırıldığında bir 1080ti bir 1070'e göre ortalama %86 daha fazla ısı yaymaktadır. Bellekler o kadar fazla ısınmazlar. Bu sebeple 700 sol aldığınız kartların 470 sol alınan kartlara nazaran ısınması normaldir. Fakat olabildiğinde 70 derece altında tutmayı çalışın kartları. Ayrıca eğer ucuza bulmadıysanız 1080 ti per mantıklı değil. Equihash için F/P şu an gtx 1080. 2. el fiyatlarına bakarak söylüyorum 2400 tl'lik 1080'ler 600 sol kazarken(.25 sol/tl) 2000 tl'lik 1070'ler 470 sol (.23sol/tl) civarlarında.  3500 tl'lik 1080 ti'ler ise 700 sol ile .20 sol/tl.
Seçim sizin.
newbie
January 14, 2018, 03:30:30 PM
Siz kartı havalar ısınana kadar fanları gazlayıp kullanmaya devam edin ve soğuk havada çalıştırın yaz gelince elden çıkarıp başka bir 1080 ti almanız mantıklı olacaktır.

2. kartı sipariş verdim.. MSI GTX 1080 Ti Gaming X  11 GB ... bu kart nasıldır ? sıcaklık sorunu umarım bunda yoktur...
newbie
January 14, 2018, 03:29:01 PM
MSI GeForce GTX1080 Ti AERO 11G OC 11GB GDDR5X 352Bit DX12 Nvidia Ekran Kartı ' aldım bugün ,  700 civarı sol veriyor.. ancak sıcaklık 78-80 arasında gidip geliyor.. bir ayarı var mıdır sıcaklığı düşürmenin yardımcı olabilecek var mıdır?

İlk olarak MSI Afterburner'ı kurup fan hızını %70-80 sabitleyin. Eğer sıcaklık fan hızına rağmen düşmezse yani 70 derece üstünde seyredersin power limit'i 90/80 gibi kademeli olarak kısın.

Fan Speed (%) 75 yaptım  ,  71 dereceye düştü sıcaklık.. fan hızını arttırmanın bir zararı olur mu ? ne gibi etkileri vardır

%80 de kullanıyorum 8-9 ay önce başladım herhangi bir sorun yaşamadım şuana kadar. Standart olarak kartların zaten 2-3 yıl garantisi var(garanti bitiminde bozulsa dahi ek fan ile hallediliyor) gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz en büyük düşmanınız sıcaklık. 70 dereceyi geçmemeye çalışın gerekirse %85 çekin(çok bir fark olmayacak zaten) en büyük düşmanınız sıcaklık. 70 den sonra sıcaklık değerleri turuncu ile yazmaya başlar yeşil seviyeyi geçmemeye özen gösterin.

%85-90 fan ayarlamanıza rağmen sıcaklık istenilen değerlere düşmezse Power limit kısabilirsiniz %90 gibi(Ethereum gibi bir coin kazıyorsanız zaten Power limit'i %70'e çekebilirsiniz performansa etkisi olmaz)

Zcash kazıyorum şuanlık.. teşekkürler yardımınız için
member
Activity: 266
Merit: 12
January 14, 2018, 03:15:40 PM

İlk olarak MSI Afterburner'ı kurup fan hızını %70-80 sabitleyin. Eğer sıcaklık fan hızına rağmen düşmezse yani 70 derece üstünde seyredersin power limit'i 90/80 gibi kademeli olarak kısın.

Fan Speed (%) 75 yaptım  ,  71 dereceye düştü sıcaklık.. fan hızını arttırmanın bir zararı olur mu ? ne gibi etkileri vardır

%80 de kullanıyorum 8-9 ay önce başladım herhangi bir sorun yaşamadım şuana kadar. Standart olarak kartların zaten 2-3 yıl garantisi var(garanti bitiminde bozulsa dahi ek fan ile hallediliyor) gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz en büyük düşmanınız sıcaklık. 70 dereceyi geçmemeye çalışın gerekirse %85 çekin(çok bir fark olmayacak zaten) en büyük düşmanınız sıcaklık. 70 den sonra sıcaklık değerleri turuncu ile yazmaya başlar yeşil seviyeyi geçmemeye özen gösterin.

%85-90 fan ayarlamanıza rağmen sıcaklık istenilen değerlere düşmezse Power limit kısabilirsiniz %90 gibi(Ethereum gibi bir coin kazıyorsanız zaten Power limit'i %70'e çekebilirsiniz performansa etkisi olmaz)
full member
Activity: 742
Merit: 140
January 14, 2018, 01:28:31 PM
Voltajı düşürüp fanı hızını arttırırsanız sıcaklık düşer. MSİ burn after ile ayarlayabilirsiniz.

AMD r9 serileri sıcak çalışmaya meyilli olmasına rağmen problem olmuyor ama GTX serileri hakkında bilgim yok.
full member
Activity: 840
Merit: 111
January 14, 2018, 11:45:34 AM
sr. member
Merit: 259
January 14, 2018, 11:32:31 AM

Fan Speed (%) 75 yaptım  ,  71 dereceye düştü sıcaklık.. fan hızını arttırmanın bir zararı olur mu ? ne gibi etkileri vardır

Fanların bir ömrü vardır. 24 saatlik kullanıma göre değil günlük kullanıma göre ortalama 3-4 yıldır. Bu demek değildirki sizin fanlarınız 1 sene sonra bozulacak. Sizin en büyük hatanız araştırmadan aero almanız olmuş. Çok ısınan bir karttır kendileri.
newbie
January 14, 2018, 08:19:30 AM

Fan Speed (%) 75 yaptım  ,  71 dereceye düştü sıcaklık.. fan hızını arttırmanın bir zararı olur mu ? ne gibi etkileri vardır
newbie
January 14, 2018, 06:19:56 AM
Hocam voltaj düşümü ya da power limit gibi çözümler de yapabilirsiniz, ama şu anda madencilik karlı o yüzden yapmayın,

75-80 derece o karta hiç bir şey olmaz merak etmeyin, military class parçalar kullanıyor bu kartlarda,

sizin asıl sorununuz şu yazın ne yapacaksınız, o yüzden sıcaklık sorununu çözmeniz lazım, şimdi bırakın kazsın,

kış ayındayız bir cam pencere aralayın çalıştığı oda buz gibi olsun o zaman ısınmaz çok

Tek kart sonuçta neden bu kadar yüksek ki ? 75 e  felan düşse bari.. yok mu başka kullanan .
hero member
Activity: 1078
Merit: 696
January 14, 2018, 03:12:19 AM
Hocam voltaj düşümü ya da power limit gibi çözümler de yapabilirsiniz, ama şu anda madencilik karlı o yüzden yapmayın,

75-80 derece o karta hiç bir şey olmaz merak etmeyin, military class parçalar kullanıyor bu kartlarda,

sizin asıl sorununuz şu yazın ne yapacaksınız, o yüzden sıcaklık sorununu çözmeniz lazım, şimdi bırakın kazsın,

kış ayındayız bir cam pencere aralayın çalıştığı oda buz gibi olsun o zaman ısınmaz çok
sr. member
Activity: 449
Merit: 250
January 14, 2018, 02:46:37 AM

Maalesef Aero ve Turbo'ların klasik sorunu. TDP'yi %70-65 lere çekip, fan hızını manuel olarak artırabilirsiniz fakat bu durumda kartın fanlarının kısalmasına sebep olabilir bence. Ekstra bir çözüm yöntemi bende şu anlık bulamadım. Belki şartlarınız uygunsa bulunduğunuz yerde klima çalıştırmak avantaj sağlayabilir.
member
Activity: 266
Merit: 12
January 14, 2018, 01:21:01 AM

newbie
January 13, 2018, 06:59:58 PM
Jump to: