Author

Topic: 12 Mart İstiklal Marşının Kabulü ve M.Akif Ersoy'u Anma Günü (Read 60 times)

hero member
Activity: 1204
Merit: 623
101 yıl önce kabul edilen milli marşımız kutlu olsun. Milli şairimiz Mehmet Akif Ersoya allahtan rahmet diliyorum. Bu millet inşallah yeniden milli marş yazacak duruma gelmez. Eğer yolunuz Ankaraya düşer ise Hacettepe Hastanesi yerleşkesinde bulunan müze evini ziyaret edebilirsiniz.
hero member
Activity: 1246
Merit: 883
Eloncoin.org - Mars, here we come!
Milli Eğitim Bakanlığı memleketin ve milletin genel durumu'nu yansıtan bir marş yazma yarışması düzenledi ödül olarak 500 Lira verilecekti. Yarışmanın şartı ise; Kurtuluş Savaşı ve Milletin bağımsızlığını yansıtmasıydı. Ancak başvuru yapılan şiirler yeterli bulunmamıştı. Milli Eğitim Bakanı Hamdullah Suphi o dönem Burdur milletvekili olan aynı zamanda yakın arkadaşı Mehmet Akif Ersoy'a bir mektup yazarak İstiklal Marşını yazmasını istemiştir. Fakat Mehmet Akif para ödülü için böyle bir marş yazılmasını doğru bulmadığı için yarışmaya bile katılmamıştı daha sonra Bakan bu konuda Mehmet Akif'i ikna edince İstiklal Marşını yazmış oldu.

Allah Rahmet eylesin vatanını her şeyden üstün tutan Atalarımıza. Mehmet Akif'inde dediği gibi “Allah bu millete bir daha istiklal marşı yazdırmasın”

İstiklal Marşını dinlerken her zaman tüylerim diken diken oluyor öyle anlam yüklü benzersiz bir marş olduğunu düşünüyorum.

Daha detaylı kaynak: https://www.ataturkinkilaplari.com/beguha/135/istiklal-marsi-nasil-kabul-edildi-%E2%80%93-yazildi---kisa-bilgi---ozet.html
sr. member
Activity: 1442
Merit: 256
Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun. Ülkemize gelmiş geçmiş en karakterli ve kaliteli kişilerden birisi ve istiklal marşı için "Allah bu millete bir daha böyle bir marş yazdırmayı nasip etmesin" demiş ve ödül olarak verilen parayı kabul etmemiştir.
member
Activity: 602
Merit: 12
elysian.finance
Milli şairin de dediği gibi Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın. Her kelimesi ülkemiz vatandaşlarının aklına iyice kazınsın ve üzerinde yaşadığımız toprakların kıymetini bilelim. Mehmet Akif Ersoy'u saygı ve rahmetle anıyorum..
copper member
Activity: 644
Merit: 269
İstiklal marşının önemini tüm herkesin bilmesi lazım. Ayrıca genel kültür olarakta 12 Mart’ı bilmemiz gerekiyor. Bayrağımız kadar önemli olan dizelere sahip bir marşı kimse unutmamalı. Yazarını, kıtasını, anlamını bilmeli. Kabul ediliş tarihini bilmeli. 101 yıldır marş olarak kabul edilen milli marşımızın binlerce yıl daha okunması gerekir. Türk milletinin en büyük zaferinin ürünüdür İstiklal marşı.
member
Activity: 157
Merit: 99
Life is my only chance. Thanks God.
Aziz Türk Milleti’nin bağımsızlığına ve kutsal değerlerine olan inancını destanlaştıran İstiklal Marşı’mızın Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabul edilişinin 101. yıldönümünü idrak etmenin gururunu yaşıyoruz.

İstiklal Marşı, bir milletin bağımsızlık aşkının, imkânsızlıklar içerisinde gösterdiği büyük kahramanlığın, milli değerlerimizi ve ideallerimizi yansıtan azim ve fedakârlıkla verilen kurtuluş mücadelesinin mısralara dökülmüş ifadesidir. İstiklal Marşı; milli birlik ve beraberliğimizin mutabakat belgesidir. Milli mücadele günlerinin heyecanını içinde taşıyan İstiklal Marşımız, ay yıldızlı al bayrağımız göklerde özgür bir şekilde dalgalandıkça milletimizin ortak sesi, ortak vicdanı olmaya devam edecektir. Aziz milletimizin gönül dünyası, yüce hasletleri, cesaret, kahramanlık ve eşsiz mücadele azmi vatan şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un veciz dizeleriyle tarihe not olarak düşülmüş ve ebedileştirilmiştir.
http://www.kocaeli.gov.tr/12-mart-istiklal-marsinin-kabulu-ve-mehmet-akif-ersoyu-anma-gunu-mesaji11032022

Mehmet Akif ERSOY'u, Mustafa Kemal ATATÜRK ve silah arkadaşlarını, ebediyete intikal etmiş bütün şehitlerimizi saygı ve rahmetle anıyorum. Mehmet Akif ERSOY'un dediği gibi, Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın.
Jump to: