Author

Topic: Επένδυση 12.000 ευρώ σε κρυπτονομίσματα (Read 384 times)

sr. member
Activity: 1624
Merit: 294
Εγώ θα σου έλεγα περίμενε, τα ιστορικά trends δείχνουν ότι θα συνεχιστεί η πτώση.
member
Activity: 204
Merit: 10
Ν26 Ambassador - Contact for free promo codes
Τσέκαρε μία τα προσωπικά σου μηνύματα (πεδίο "MY MESSAGES" Grin)
hero member
Activity: 1190
Merit: 755
Homo Sapiens Bitcoinerthalensis
Καταρχας να ξεκαθαρισω οτι δεν ειμαι τπτ οικονομικοτεχνικος ή οτιδηποτε τετοιο αλλο σχετικο.
Η γνωμη μου ειναι σχηματισμενη απ την όποια εμπειρια κ ενημερωση εχω αποκομισει τα τελευταια χρονια.
OK, μ αρεσουν τα PC  Shocked
Αλλα το πιο βασικο στην περιπτωση μου ειναι οτι αν δεν παθεις δεν θα μαθεις....

Θα στο πω απλα, ισχυει πιο συγκεκριμενα για το BCH (με την μεγαλυτερη αξια), αλλα κ για το BTG, BTCP που ειναι ολα forks του Bitcoin.
Υβριδια ξε-υβριδια, γρηγορες κ private συναλλαγες, low fees κτλ, το θεμα ειναι οτι η αξια τους βρεθηκε στα πορτοφολια χρηστων με Bitcoin εξ ουρανου.
Δλδ πες οτι περυσι, ειχες 10 Bitcoin στο πορτοφολι σου, κ ξαφνικα βρεθηκες κ με 10 BCH ας πουμε (δεν θυμαμαι αν ηταν 1:1), οχι πες μου πιο θα σκοτωνες για κερδος  Roll Eyes
Και ενταξει εσυ, πουλησες 10 BCH, BTG, BTCP ξερω γω (κ κρατησες τα Bitcoin σου), αυτος που εκανε το fork (Roger Ver) - κ εχει χιλιαδες, ή κ η ιδια η Bitmain επισης, απο που νομιζεις θα αντλησει χρημα για την επεκταση των επιχειρησεων της κ για το καινουργιο της miner-μοντελο? Τι κανει νιαου νιαου στα κεραμιδια?
Και ξανα fork, μιλαμε απληστια στο τερμα (καλα τωρα τσακωνονται για το ποιος θα φαει πιο πολλα) - 1o fork του BCH, fork τετραγωνο δλδ, κ αν τελικα γινει θα ειναι κ ο ταφος του.
Ταφος στο απωτερο? μελλον, γιατι οπως καταλαβαινεις το παχνιδι θα συνεχιστει.

Χοντρο λοιπον δεν λες τπτ. Το ανεβαζουν μονο κ μονο για να ψαρωσεις (φερουν κ μερος του brand name ετσι?), κ οταν ανεβει εκει που πρεπει, τοτε παει για σκουπιδια.
Ο μοναδικος λογος υπαρξης τους ειναι το τσαμπα χρημα (για αυτους με τα παρα πολλα), δλδ η ΑΠΛΗΣΤΙΑ, κ ας λενε οτι αλλο θελουν  Tongue

Αν ηθελες short term investment, σιγουρα θα μπορουσες να κερδοσκοπησεις, αλλα δεν ηταν αυτο που ζητησες!
Προσωπικα μεχρι να αλλαξει ο χρονος θα αδειασω τις βαλιτσες μου στα συγκεκριμενα, δεν χρειαζεται να δω τιτλους τελους/υπαρχουν κ αλλου πορτοκαλιες.

Finally πιστευω οτι αν ειναι να υπαρξει mini bull run θα ειναι τωρα - εκτιμω περιπου οπως τον Απριλιο φετος, δλδ 1 Bitcoin = τριγυρο 10κ ντολαρ.
Για ATH ομως, ισως το 2019, αλλα το μοτιβο δειχνει το 2020+  Wink

Οποιος βεβαια σου πει οτι μπορει να προβλεψει το οτιδηποτε, σου λεει μπουρδες, ακομα κ στον εαυτο μου το λεω καθε μερα  Grin
jr. member
Activity: 58
Merit: 2
πολύ ενδιαφέρουσες συμβουλές, ευχαριστώ πολύ! Εκτιμάς ότι θα δούμε άλλο ένα καθοδικό σκέλος γενικά στην αγορά κρυπτονομισμάτων ή πατώσαμε και πάμε για ράλι? 

https://ethereumworldnews.com/bitcoin-cash-bch-price-hard-fork-2018/

βλέπω γίνεται χοντρό παιχνίδι πριν το hard fork του BCH
hero member
Activity: 1190
Merit: 755
Homo Sapiens Bitcoinerthalensis
Καλησπερα.

Εφοσον αντιλαμβανεσαι 5 πραγματα εισαι σε καλο δρομο.
Θα σου προτεινα λοιπον να μην τα σπασεις σε πολλα, αλλα λιγα κ καλα.
Μην κανεις το λαθος κ ψωνισεις οτι σου γυαλιζει, παρα μονο οταν το ψαξεις εξονυχιστικα. Ο χρονος ειναι φιλος σου.
Ολοι για το κερδος ειμαστε εδω, αλλα προσεξε να μην σε πιασει απληστια.
Δεν χρειαζεται να καταλαβαινεις τοσο τα τεχνικα, οσο να διαβαζεις γνωμες χρηστων (απο παντου) κ οπωσδηποτε να κοβει λιγο (εμπιστοσυνη μηδεν).

Επειδη αναφερεις long term investment, προτεινω τα μισα (αν οχι παραπανω) απ οτι βαλεις να ειναι σκετο Bitcoin. Τουλαχιστον 1 δλδ.
Για τα υπολοιπα προτεινω μονο ETC (Ethereum Classic), XMR (Monero), EOS κ ισως ΧΤΖ (Tezos).
Για το τελευταιο εισαι τυχερος καθως το Kraken το εβαλε μονο προφατα.
Τα πρωτα δυο ειναι minable ενω τα αλλα δυο οχι  Wink
Αντε αν σε τρωει για κατι ακομα χτυπα XLM (Stellar Lumens). Μεχρι εκει ομως.

Ethereum, BitcoinCash (προς θεου οχι), Litecoin, κ οτιδηποτε αλλο εχει το Kraken η γνωμη μου ειναι οχι. Διαβασε, ενημερωσου.
(προσωπικα το Ethereum με διχαζει πολυ στην παρουσα)

Α κ μια τελευταια συμβουλη.
ΟΛΑ σε ενα Ledger Nano S, κ οι 24 λεξεις σαν τα ματια σου  Roll Eyes

ΥΓ: Αν για καποιο λογο εχεις εσοδα/εμβασματα απο το εξωτερικο (λογω δουλειας πχ), να εχεις υπ οψην οτι δεν σε πιανουν τα capital controls τοσο, γιατι οτι ερχεται απ εξω θεωρειται νεο χρημα για την Ελλαδα μας, κ μπορει να φυγει ολο το κεφαλαιο παλι εξω οπως ακριβως ηρθε - χωρις διμηνους περιορισμους.
jr. member
Activity: 58
Merit: 2
σε αυτή τη φάση δεν με απασχολεί τόσο η πλήρης κατανόηση της λειτουργίας όσο η κερδοσκοπία. Διάβασα το paper του σατόσι και το βιβλίο mastering bitcoin δε χρειάζομαι περισσότερη κατανόηση προς το παρόν. Έχω εμπειρία απο κλασικές επενδύσεις χαρτοφυλακίου και απο cfds αλλά δεν έχω ιδέα απο altcoins, ο μόνος λόγος που θα φορτώσω μερικά τέτοια είναι ότι ως instruments έχουν πολύ μεγαλύτερο volatility απο το bitcoin (ιδιαίτερα τους τελευταίους μήνες). Άν πιστεύεις ότι κάποιο απο τα altcoins που ανέφερα ειναι σαπάκι ενημέρωσε με!
sr. member
Activity: 503
Merit: 256
ναι μπορείς να πάρεις και altcoins στο kraken.

όσες ενδιάμεσες συναλλαγές κάνεις τόσο περισσότερη προμήθεια θα πληρώνεις για τις συναλλαγές.

αυτό όμως που μου κάνει εντύπωση είναι τα ποσά που ρίχνεις σε σχέση με τις ερωτήσεις που κάνεις εκτός και αν σου περισσεύουν χιλιάδες ευρώ και θες απλά να τα κάψεις...

εγώ πάντως δε θα επένδυα τόσο εύκολα σε κάτι που δε γνωρίζω, θα το έψαχνα πρώτα.


εκτός εάν η συζήτηση γίνεται για πλάκα!
jr. member
Activity: 58
Merit: 2
οκ με το tier3, τώρα μπορώ να στείλω/ζητήσω €21,186.44/μέρα όμως έχουμε capital controls με περιορισμό εμβάσματος εξωτερικού 4.000 ευρώ/δίμηνο απο κάθε τράπεζα. Οπότε λέω να στείλω στο κράκεν 4Κ απο την τράπεζα μου και να μεταφέρω απο 4Κ σε 2 άλλες τράπεζες για να μπορούν να βγουν κι αυτά. Άρα στέλνω συνολικά 12Κ κράκεν με σκοπό να πάρω ενα bitcoin και απο εκει και πέρα θα βάλω απο 1Κ σε 6 altcoins (πχ Ethereum, XRP, Bitcoin Cash, Stellar, Litecoin, Monero ή EOS). Απ ότι βλέπω μπορώ να πάρω και τα altcoins απο το κράκεν:

Quote
Can I trade digital currencies other than Bitcoin?
Yes. You can trade Bitcoin(XBT), Ethereum (ETH), Bitcoin Cash (BCH), Monero (XMR), Dash (DASH), Litecoin (LTC), Ripple (XRP), Stellar/Lumens (XLM), Ethereum Classic (ETC), Augur REP tokens (REP), ICONOMI (ICN), Melon (MLN), Zcash (ZEC), Dogecoin (XDG), Tether (USDT), Gnosis (GNO), and EOS (EOS).

Δεν ξέρω αν πρέπει πρώτα να πάρω δεύτερο bitcoin και στη συνέχεια να το μετατρέψω στα altcoins ή γίνεται να τα πάρω και απευθείας με ευρώ, μάλλον το πρώτο.


jr. member
Activity: 58
Merit: 2
Quote
Available Buy Leverage 2, 3, 4, 5

εχουν και μόχλευση απ ότι βλέπω
jr. member
Activity: 58
Merit: 2
εκανα ενα account στο kraken verified tier 1 και 2 και processing το 3. Προς το παρόν μπορώ να κάνω έμβασμα €1,694.91


full member
Activity: 230
Merit: 100
19/11/2018 - Capitulation !!!!
80% Bitcoin
10% Litecoin
10% Monero
Και άστα για 3 χρόνια.

Πάρε και ενα ledger και βάλτα μέσα.
sr. member
Activity: 617
Merit: 253
Πάρε 1 Btc απο κρακεν η απο αλλα ανταλλακτηριο και βάλτο σε πορτοφόλι σου (μην το αφήσεις μεσα)
Και τα υπόλοιπα σπαστά δε μεγάλα νομισματα και ρίξε και ενα 5% του κεφαλαίου σου σε νομισματα που ειναι στο χώμα. Το Btc και τα μεγάλα νομιςματα δε θα μηδενίσουν, τα μικρα ίσως. Εχει τύχει αρκετές φορές σε μικρα: shadow, naut, κτλ γι αυτο σε τετοια νομισματα μη ρίξεις πανω απο 50-100 ευρω στο καθένα. Και το 50-100 ευρω το λεω γιατι λες οτι συνολικά θα ρίξεις 12χιλ. Αν μου έλεγες οτι θα έριχνες 500ευρω συνολικά, εννοητε στα μικρα ουτε 5ευρω να μην εβαζες Wink
jr. member
Activity: 58
Merit: 2
Καλημέρα σε όλους, θα το κρατήσω σύντομο, θέλω να επενδύσω κερδοσκοπικά 12K σε κρυπτονομίσματα με στρατηγική buy and hold 2 χρόνια, η προφανής επιλογή είναι 2 bitcoin, απλά αναρωτιέμαι τι κατανομή (portfolio allocation ας πούμε ανάμεσα σε διάφορα κρυπτονομίσματα) θα κάνατε εσεις και αν θα μπαίνατε άμεσα στην αγορά ή θα περιμένατε. Δεν αναμένω κάποια επιστημονική ανάλυση, ξέρω ότι κανένας δεν "ξέρει", απλά να ακούσω μερικές εναλλακτικές ιδέες, τίποτα παραπάνω. Επίσης ξέρω ότι μπορεί να μηδενίσουν και να χαθει η επένδυση, αλλά είναι λεφτα που δεν εχω άμεση ανάγκη. Έχω λογαριασμό σε πλατφόρμα του εξωτερικού για cfds με μόχλευση κλπ, θα προτείνατε να τα πάρω εκει ή κλασικά coinbase, localbtc κλπ?
Jump to: