Author

Topic: 14 Mayıs 2023 Başkanlık ve Milletvekilliği Seçim Tahminleri (Read 114 times)

legendary
Activity: 2072
Merit: 1138
marifet seçimi kazanmak değil
marifet ülkeye refah getirmek bolluk getirmek özgürlük getirmek adalet getrimek
yani o kazanmış bu kazanmış bana ne, bana daha iyi bir hayatı sağlayacak kimse o kazansın İNNNŞALLAAAHHH
member
Activity: 144
Merit: 35

Siyasi başlık açıp amaç siyaset yapmak değil demek garip olmuş hala nasıl bir korku hakimse siyaset konuşalım ama siyaset konuşmuyoruz diyelim iyi öyle olsun bakalım.

Siyaset yapmak fatklıdır siyasi şeyler konuşmak farklıdır. Eminim buna sen de katılacaksın. Benim siyaset konuştuğumu söyleyebilirsin ama burada siyaset yaptığımı söylemen komik olur. Orada bahsettiğim de siyasi cümleler kurarak insanları kışkırtmamak anlamındaydı. Siyasi ankete katılanların siyaset yaptıklarından bahsedemeyeceğin gibi bu tahmine katılmak da siyaset yapmak değildir. Sen spor toto oynayanların spor yaptığını iddia etmek gibi komik bir kavram geliştirmişsin 😀 yine de bakış açını sevdim 😀
hero member
Activity: 1974
Merit: 575
Cumhurbaşkanı seçim sonuçları ne olur bilemem, geçen seçimde İnce ile kafa kafaya gözüküyordu, 44-42 falan deniliyordu, 52-32 bitti onun yerine. Fakat meclis seçimlerine bakacak olursa AKP ve MHP ciddi bir düşüşteler, eğer orada çok beklenmedik şaşırtıcı bir şey olmazsa neredeyse bütün anketler, yandaşından muhalifine, en akoplisinden en chplisine, herkes aynı şeyi gösteriyor, cumhur ittifakında oy kaybı büyük, öyle 3-5 puanda değil, 10 puana yakın kayıp var, ve bu kayıp demektir ki "akp ve mhp oylarıyla reddedildi" haberini artık görmeyeceğiz, bu bile bence çok büyük başarı. Cumhurbaşkanı bir dönem devam etse bile, ki orası henüz belli değil çok kafa kafayalar, bence meclis çoğunluğunu elde edecek olmak çok güzel bir haber.
sr. member
Activity: 588
Merit: 365
Life is so short but wonderful.
Ünlü anketçi milletvekili aday adayı oldu
Kamuoyu araştırmaları yapan Avrasya Araştırma şirketi Başkanı Kemal Özkiraz CHP'den aday adayı oldu.
https://www.yenicaggazetesi.com.tr/service/amp/kemal-ozkiraz-chpden-aday-adayi-oldu-646925h.htm?espv=1

Hiçbir anketçiye güvenmeyin derim. A partisi ya da B partisi fark etmez. Bütün partilerin anketçilerle yakın ilişkileri olduğunu düşünüyorum.

Normalde anket firmalarının tarafsız olması gerekir. Sırf bu yüzden anket firması kurmayı bile düşündüm bir ara. Bence insanlar tarafsız anket firmalarına ilgi gösterir çünkü herkes doğru tahmine ve doğru bilgiye ulaşmak ister.
legendary
Activity: 2520
Merit: 1510
Bu başlığı açmamdaki amaç siyaset yapmak kesinlikle değil, şahsen benim bir siyasi tarafım yok şu an.

R. TAYYİP ERDOĞAN     : %47
KEMAL KILIÇDAROĞLU : %45
MUHARREM İNCE          :  %6
SİNAN OĞAN                   :  %2

AK PARTİ: %36
CHP: %30
İYİ PARTİ: %10
MHP: %6
HDP: %10
MEMLEKET: %3
Y.RP: %1
Diğer: %4

rte %100
kk 0
mi 0
so 0

akp %100
chp 0
iyip 0
mhp 0
ysp 0
mp 0
yrp 0
d 0

Sosyal medya kaynaksız manipüle anketten ve son maaşlarının hakkını vermeye çalışan trollerden geçilmiyor. Grin
Siyasi başlık açıp amaç siyaset yapmak değil demek garip olmuş hala nasıl bir korku hakimse siyaset konuşalım ama siyaset konuşmuyoruz diyelim iyi öyle olsun bakalım.

Farklı çevrelerden anket sonuçları gördüm en yandaşı bile ortak noktada birleşiyor. Bakalım sonuçlar nasıl olacak.
https://tr.euronews.com/2023/04/10/2023-cumhurbaskanligi-secimi-son-anket-sonuclari-erdogan-ve-kilicdaroglunun-oy-orani-kac
legendary
Activity: 2184
Merit: 1131
- rte'nin partisinden daha çok oyu var çünkü siyasete çekirdekten girmiş.

chp borazanı halk tv müdavimi ismail saymaz:

Erdoğan son soğuk savaş siyasetçilerinden. Direğe çıkıp pankart asmasını da bilir. Siyasetin ne için yapıldığını da bilir. Tayyip Erdoğan’ı AK Parti’yi hafife almak seçimi kaybetmektir.
https://twitter.com/gundemedairhs/status/1584786787007959040

- bir de şimdiye kadar arka arkaya 15 seçim kaybetmiş ve bir sekiz kaseti skandalından sonra başkan olmuş kk var. normal şartlarda statükocu bir zihniyet ve gelenekten gelmemiş olsalar ilk birkaç mağlubiyetten sonra değişime gitmeleri gerekirdi ama inatla sürdürülen ve anlamsız sayılabilecek bir ısrar var; bir şey diyemiyorum...

- ince'nin zamanla ecevit gibi bir çıkış yapabileceğini ve bu seçimlerde %7'yi çok rahat aşabileceğini düşünüyorum ama daha fazlasını yapamaz çünkü daha önceden bunu bir kere denedi ve gördük.

- oğan'ın ise bu adaylara karşı ciddi bir rakip olabileceğini zannetmiyorum (kötü bir imama yok; medya ve görünürlük vs. gibi şeyler nedeniyle olabilir).

tahminimi de daha güvenli olduğunu düşündüğüm için detay oluşturmadan yapmak istiyorum.

cumhur ittifakı: %53
millet ittifakı: %37
ince: %8
oğan: %2
member
Activity: 144
Merit: 35
Evet arkadaşlar şimdi görelim hünerlerinizi. Bakalım kimin ön görüsü daha yüksek. Değiştirme hakkı yoktur. Herkes samimi bir şekilde tahmin ettiği yüzdelik oy oranlarını yazsın. Bu başlığı açmamdaki amaç siyaset yapmak kesinlikle değil, şahsen benim bir siyasi tarafım yok şu an. Başlık altında beni ve başkasını hakaret etmeden eleştirebilirsiniz. Hakaret diyorum çünkü bu aralar siyaset denince aklıma önce bu kelime geliyor. Neyse uzarmadan rahminlerimi yazayım, siz de kopyalayıp değiştirebilirsiniz.

R. TAYYİP ERDOĞAN     : %47
KEMAL KILIÇDAROĞLU : %45
MUHARREM İNCE          :  %6
SİNAN OĞAN                   :  %2

AK PARTİ: %36
CHP: %30
İYİ PARTİ: %10
MHP: %6
HDP: %10
MEMLEKET: %3
Y.RP: %1
Diğer: %4