Author

Topic: 1929 - 1942 Arasındaki gazete arşivleri (Read 112 times)

full member
Activity: 156
Merit: 170
February 20, 2020, 06:03:52 PM
Bugün bir kaç tarihi olayı o dönemin yorumlarına göre okumak için gazete arşivi aradım pek fazla aradıklarımla ilgili olarak bilgi edinemedim ancak daha farklı ve herkesin işine yarayacak bir arşive ulaştım. istanbul üniversitesi kütüphane ve dökümantasyon daire başlanlığı 1929-1942 çoğunlukta olmak üzere zamanın gazetelerini saklamış zaten gazetelerin sağ üst kısmında blunan kırmızı idare kaşesi zamanında arşiv niyeti ile bu işin yapıldığının göstergesi.

Site : http://nek.istanbul.edu.tr:4444/ekos/GAZETE/
Bazı gazeteler sadece bir yıl bazıları ise uzun bir dönem arşivlenmiş muhtemelen 1-2 senelik arşivi olan gazeteler kapanmış veya isim değiştirmiş olabilir. En sağlam arşiv Yeni Asır gazetesinde.

Benim merak ettiğim arşivleme sistemi neden son buldu? 1929-1942 arasında arşivi başlatan yöneticiler 1942 den sonra neden devam etmedi? Devletin böyle arşivleri olduğunu ve paylaşmaktan imtina ettiğini biliyoruz. bir kaç kişi hayır diyebilir ancak osmanlı arşivini daha önce didik didik etmiş birisi olarak aradığım çoğu eski şeyi bulamıyorum. Eskiden osmanlıca olan belgeleri günümüz Türkçesine çevirip adresinize belirli bir ücret karşılığında alabiliyordunuz ancak bu hizmet 2007 yılından bu yana yapılmıyor. Sizce elimizdeki gerçek belgelerle geçmişimizi öğrenmek istemek hakkımız değil mi?

Bu konuyu açma amacım aslında bir kendi aramızda nevi yardımlaşma olacak. Bütün gazeteleri ve haberleri tek tek okumaya zamanım yok Smiley yaklaşık 3-4 saattir arşivden çıkamıyorum ve böyle olunca işler zorlaşıyor. rastgele bile olsa girdiğiniz gazetede gördüğünüz bir vefat haberi, açılış haber, bir ülkenin bir diğer ülkeye vermiş oldu nota, bilinen siyasetçilerle ilgili olan herhangi bir haber veya günümüzde halen kullanılan bir markanın geçmişteki ilginç bir ilanı... kısacası ilginç ve paylaşmaya değer bulduğunuz ne varsa buradan eklememiz güzel olabilir. yine şöyle yapın böyle yapın diye zorlama yok elbette isterseniz sadece link atın isterseniz sadece görsel koyun.. konuşacak farklı şeyler oluşsun bu önemli Smiley

Paylaşımı nasıl yapmalıyım?

Öncelikle bu iş için imgur fotoğraf yükleme sitesini veya hızlıresim.com sitesini veya kendi kullandığınız bir site olabilir. fotoğraf boyutlarının forumda güzel görünebilmesi için burada yer alan konudan yardım alabilirsiniz. ben genel olarak [img width=500 heigth=500]http://Fotoğraf linki[/img][/size] formatını kullanıyorum siz gözünüze güzel gelen bir formatı belirttiğim konudan seçebilirsiniz.

Örnek paylaşım

Haber linki : Atatürk'ün Sıhhı vaziyeti fenalaştı - Yeni Asır

Umarım beğenirsiniz gündem ve 2020 yılı içerisinde olanlar oldukça sıkıcı Smiley sağdan soldan duyduğumuz tarihi olayları yılına giderek o döneme ait gazeteden okumak oldukça güzel.

Sonraki dönemler için kullanabileceğiniz bir farklı site ise : http://www.gecmisgazete.com/

Geçmiş gazetede güne özel haberler ve ilginç bilgiler veriliyor, incelemenizde fayda var.
Jump to: