Author

Topic: 1979 Kabe Baskını... (Read 161 times)

legendary
Activity: 2114
Merit: 1042
April 28, 2020, 05:11:59 PM
ben bu olayı iranlı hacıların düzenlediğini sanıyordum ama yanlış biliyormuşum, teşekkürler bilgi-paylaşım için...

31 Temmuz 1987: İranlı hacılar ile Suudi güvenlik görevlileri arasında çıkan olaylarda 275'i İranlı olmak üzere 400'ü aşkın hacı hayatını kaybetti.

https://www.trthaber.com/haber/dunya/hacda-son-40-yilda-yasanan-facialar-205362.html

*not:hayırlı olsun senior  Smiley (olsa verirdim ama arkadaşlar halleder diye ümit ediyorum)

Hocam varlığınız iyi niyetiniz düşünmeniz yeter. Aslında epey süredir forumda gerek iş gerekse başka sebeplerden ötürü aktif değildim . Tekrar aktif olduğum zamandan sonra Senior olacağımı da açıkçası ne yalan söyleyeyim pek düşünmüyordum. Ama forumumuzun lokal bölümü gerçekten takdir edilecek şekilde çalışıyor. Forumda az çok aktif olan herkes bir şekilde ödüllendiriliyor. Bu rütbeye ulaştığım için çok mutluyum.

Bu rütbeye gelmemde emekleri olan başta lokal bölümümüzün Merit kaynakları @blacknavy ve @vispillio ya sonsuz teşekkürler. ( başka merit kaynağımız var ise ona da teşekkürler )Kendilerine ayrılan meritleri bolca hakeden kişilere dağıtıyorlar. Ayrıca forumdaki diğer forumdaşların da bu konuda eliaçık olduğunu görüyorum ve beni de gururlandırıyor bu durum. Ayrıca @mandown ve @bthd nin de rütbe atlamam için verdikleri son meritler benim için oldukça değerli. Yanılmıyorsam bthd hocamın da senior üyeliğine adımında benim katkım olmuştu o da sanırım böylece durumu eşitledi  Grin Özellikle ben rütbe atlamaya yakın üyelere ekstradan özen gösterip güzel bir postuna gereken meriti veriyorum . Çünkü merit emek işi. Emek ediyorsun ödüllendiriliyorsun ve forumda eskisi gibi imza işleri bittiği için çoğu parazit üyelerde temizlendi. Gerçekten bitcoin ya da Blockchain veya altcoinlerle ilgilenip bilgilenmek isteyen kişiler bulunuyor şuan bence forumumuzda. Meritlerini esirgemeyen herkese sonsuz teşekkürler.

Bir kamu spotu da yapalım. Kefenin cebi yok meritlerinizi paylaşın, paylaştırın  Grin

Tabi duracakmıyız hayır inşallah yeni hedef Hero Member olmak. Activity yetiyor geriye ne kalıyor hepimiz biliyoruz  Grin

İnşallah forumumuzun merit kaynakları daha da artar da forumdaki üyeler daha çok faydalanır bu işten. Sağlıcakla kalın
legendary
Activity: 2072
Merit: 1138
April 28, 2020, 02:26:27 PM
ben bu olayı iranlı hacıların düzenlediğini sanıyordum ama yanlış biliyormuşum, teşekkürler bilgi-paylaşım için...

31 Temmuz 1987: İranlı hacılar ile Suudi güvenlik görevlileri arasında çıkan olaylarda 275'i İranlı olmak üzere 400'ü aşkın hacı hayatını kaybetti.

https://www.trthaber.com/haber/dunya/hacda-son-40-yilda-yasanan-facialar-205362.html

*not:hayırlı olsun senior  Smiley (olsa verirdim ama arkadaşlar halleder diye ümit ediyorum)
legendary
April 28, 2020, 01:19:30 PM
Hikayenin tamamını okudum, sarrrdı. Klasik islamcı zırvası olsa da film tadı veriyor. Birileri birinin mehdi olduğuna inanıyor, önce kişi mehdi olduğuna ikna olmuyor ancak herkes mehdisin diyince adam da mehdi tribine giriyor. Her islamcı teror örgütü gibi bunların da kendilerine göre amaçları var. Suudi Arabistan'ın yozlaştığına inanıyorlar.. Müptezeller de kendilerinin kurtarıcı olduğuna inanıyor Smiley. hikaye kitapları üzerine kurgulanmış ideolojileri bir insan eleği, iq testi olduğu için diğerlerine karşı kazanmaları mümkün diil. Ancak Suudi arabistan'a olan eleştiriler doğru, çoğu devlet gibi onlar da yozlaşmıştır.. belki de direkt tetikçi/terorist devlet tanımlaması yapılabilir.

Aynen hocam beni de sardı sizinle paylaşayım dedim neler yaşanmış ta haberimiz yokmuş
legendary
Activity: 1218
Merit: 1291
April 27, 2020, 09:05:18 PM
Hikayenin tamamını okudum, sarrrdı. Klasik islamcı zırvası olsa da film tadı veriyor. Birileri birinin mehdi olduğuna inanıyor, önce kişi mehdi olduğuna ikna olmuyor ancak herkes mehdisin diyince adam da mehdi tribine giriyor. Her islamcı teror örgütü gibi bunların da kendilerine göre amaçları var. Suudi Arabistan'ın yozlaştığına inanıyorlar.. Müptezeller de kendilerinin kurtarıcı olduğuna inanıyor Smiley. hikaye kitapları üzerine kurgulanmış ideolojileri bir insan eleği, iq testi olduğu için diğerlerine karşı kazanmaları mümkün diil. Ancak Suudi arabistan'a olan eleştiriler doğru, çoğu devlet gibi onlar da yozlaşmıştır.. belki de direkt tetikçi/terorist devlet tanımlaması yapılabilir.
legendary
April 27, 2020, 04:33:01 PM
Bugün genel kültürümüze önemli bir olayla devam etmek istiyorum. 1979 yılında olan Kabe baskını . Benim geçen gün covid 19 salgınında kapatıldığını görüp daha önce de sadece 1 kez baskın zamanında kapatıldığını öğrendiğim , nedir bu baskın deyip araştırdığım olay oldu. Epey ilgimi çekti açıkçası. Siz değerli forumdaşlarımın da ilgisini çekeceğini düşündüğüm için burada paylaşmayı düşündüm.

1979 yılında bir grup müslüman tarafından planlı ve organize şekilde çok iyi düşünülmüş bir baskın yapıldı Kabe’ye. İsyancıların lideri cuheyman el uteybi denilen birisi. CV si epey sağlam bu kişinin. 18 yıl suud kraliyet ordusunda görev alıyor. Hatta zamanında uyuşturucu falan da kullandığı söyleniyor sonradan islama yakınlaşıyor. 1973 yılında İslamiyete ters hareketler görüyor kendince ve istifa ediyor. Ona göre suud hükümeti , Batılılarla fazla içli dışlı olup İslamiyetten yozlaşmıştı. Medine’de İslami bir bölüm okumak üzere üniversiteye gidiyor ve oradaki gençlerle tanışıp Yeni ihvan isimli bir tarikat / örgüt kuruyor.

Daha sonra bu yeni ihvan 20 Kasım 1979 sabahında kabeye baskın düzenliyor. Batılılarla arasını düzeltmesini yakınlaşmamasını istedi , Batı ülkelerine petrol satışını yasaklanmasını talep etti .  Bunun üzerine en önemli resmî kurumlardan yüksek alimler heyeti , isyancıların öldürülmesi için fetva veriyor. 15 gün boyunca isyancılarla çatışıyor Suudi hükümeti ancak başaramıyor. O yüzden Fransa’dan yardım isteniyor ve Kelime-i şahadet getirilerek Fransız tim isyancıları saklandığı yerden çıkartıyor. ( Kelime-i şahadetin sebebi kabeye hiç bir gayrimüslimin giremeyecek olması ve çok tepki çekmekten sakındıkları için. )

Olayın iç yüzü çok detaylı buraya kaynakları bırakıyorum. Detayları inceleyebilirsiniz. Silahları içeri sokma stratejileri, önceden yapılan keşifler, cuheymanın Mehdinin geldiğini bildirip ona iman etmeleri için insanları zorladığı falan. Tam tüyleri diken diken eden olaylar. Beni en çok etkileyen şeylerden biri de idam şekilleri oldu  . Yakalandıktan bir ay sonra 63 isyancı 8 ayrı Suudi Arabistan şehrinde , önce elleri sonra kolları daha sonra yaşayanların da başı gövdelerinden kesilerek idam edildiler.

Kaynak : https://www.google.com/amp/s/www.bbc.com/turkce/amp/haberler-dunya-50946371

Kaynak : https://www.aa.com.tr/tr/dunya/unutulan-kabe-baskini-1979da-ne-olmustu-/1651076
Jump to: