Author

Topic: 20 Temmuz 2023 Faiz Kararı (Read 48 times)

hero member
Activity: 1862
Merit: 524
July 21, 2023, 09:26:29 AM
Ben özgür Demirtaş'ın tepkisine bakıyorum her daim. Adam gerçekten ekonomi konusunda profesör ve neden bu gibi adamlar dışarıda kalırda bizi bu hale getiren insanlar ekonomiye yön verir anlamış değilim.
O , bu artışı yetersiz gördü. Zaten merkez bankası başkanı ya da herhangi bir bakan karar veremiyor ki kararı veren yer belli.

Nedeni bana göre bu tarz adamlar şeffaf olur ve kendi çıkarları doğrultusunda hareket etmez. Hepsinden önemlisi biat etmez. Her fırsatta kendi görüşlerini ortaya koyarak yanlışları belirtir. Fakst bunlara bu tarz adamlar değil kendi isteklerinden çıkmayacak kendileri ne isterse onu yapacak insanlar lazım. Haliyle de bu tarz insanlar kendi iğrenç ideolojilerine ters kaçıyor. Özgür demirtaş dediğiniz gibi on numara bir ekonomist ve piyasanın nasıl şekilleneceğini çok iyi biliyor ve ne derse çıkıyor
sr. member
Activity: 1442
Merit: 256
July 21, 2023, 07:34:52 AM
Ben özgür Demirtaş'ın tepkisine bakıyorum her daim. Adam gerçekten ekonomi konusunda profesör ve neden bu gibi adamlar dışarıda kalırda bizi bu hale getiren insanlar ekonomiye yön verir anlamış değilim.
O , bu artışı yetersiz gördü. Zaten merkez bankası başkanı ya da herhangi bir bakan karar veremiyor ki kararı veren yer belli.
sr. member
Activity: 1624
Merit: 304
kycfree
July 21, 2023, 06:43:10 AM
Erdoğan geçtiğimiz günlerde rasyonel politikalara geçileceğini yineledi ama hala bu yönde hiçbir şey yapılmaması da dikkat çekiyor tabi. Faizi böyle bir ortamda sadece 250 baz puan artırmanın laf olsun diye yapılmış bir şey olduğunu anlamak zor bir şey değil. Zaten daha baştan sadece %15'e yükseltilmesinden rasyonel politikanın falan hikaye olduğunu anlamıştım da.

Mehmet Şimşek'in de ipleri tamamen elinde tutarak bu artışları yaptığını sanmıyorum. O kadar okumuş etmiş birisinin tamamen kendi kontrolü halinde böyle anlamsız bir hamlede bulunmasını ihtimal dışı görüyorum.
copper member
Activity: 1190
Merit: 925
July 21, 2023, 12:05:20 AM
Piyasaların beklentisi 20 idi biliyorsunuz bunun altında kaldı maalesef. Ama bakınca yine de faizler baya yüksek artık. Borçlanma maliyetleri çok çok daha pahalı hale geldi. Bu liranın değer kaybını bir nebze belki yavaşlatır. Enflasyon nedeniyle değer kaybı elbette bitmeyecek. Hele de bu faizle imkanı yok. İnsanları liralarını vadeli mevduata yatırmaya teşvik edecek kadar büyük bir oran değil. Ne yazık ki yine hayal kırıklığı...
Hem beklentinin altında kaldı hem de dün bankalara KKM için gerekli olan paranın %15 tutarının zorunlu bulundurulması şartı getirildi.Eğer KKM hesapları %15 nakit bulunduramazsa -daha doğrusu KKM’deki tutarın %15’i bankada teminat olarak kalamazsa- muhtemelen KKM hesaplarını iptal edecekler.Bu doğrultuda yavaş yavaş KKM’yi eritmeye yönelik hareketler de geldi.Bu gelecek adına güzel bir karar.Bakalım bankalar bunu müşteriden mi talep edecekler, kendileri mi bulunduracaklar?
legendary
Activity: 2394
Merit: 1358
July 20, 2023, 11:26:33 PM
Piyasaların beklentisi 20 idi biliyorsunuz bunun altında kaldı maalesef. Ama bakınca yine de faizler baya yüksek artık. Borçlanma maliyetleri çok çok daha pahalı hale geldi. Bu liranın değer kaybını bir nebze belki yavaşlatır. Enflasyon nedeniyle değer kaybı elbette bitmeyecek. Hele de bu faizle imkanı yok. İnsanları liralarını vadeli mevduata yatırmaya teşvik edecek kadar büyük bir oran değil. Ne yazık ki yine hayal kırıklığı...
hero member
Activity: 882
Merit: 879
July 20, 2023, 05:13:53 PM
Piyasalardan öyle büyük tepkiler beklemiyorum ancak şu an serbest kur 27.25 TL civarındayken açıklanan kur 26.70-80 arası dolanıyor. Yarın bir eşitlenir muhtemelen o da 27 TL seviyeleri olur bana kalırsa.

Bir ülkenin en büyük sorunu ne derseler ikili kur derim. Bazı ülkelerde kara borsada 4-5 farklı kur oluşuyor. Türkiye’de şimdilik ikili kur var sayılmayacak kadar küçük makas araları var ama ;

Ülkede her şeyin kılıfına uydurulduğunu düşünürsek buna da kılıf bulacaklardır. Bir şekilde gerçek olmayan rakamlar açıklandıkça ikili kur makası daha da açılacak, daha sonra önüne geçilemez enflasyon ile bu zirve yapacaktır.

Bir süre sonra yabancılar da Türk borsalarından kaçar gibi çıkış yaparsa ülkenin bittiğini de görebiliriz. Pesimist olmak istemem ama öyle senaryolardan bahsediliyor ki Türkiye için hiç biri hayırlı görünmüyor. Vatandaştan vergi üstüne vergi alınması ise tankın egzozuna atlet tıkamaya benziyor.
legendary
Activity: 966
Merit: 1047
#SWGT CERTIK Audited
July 20, 2023, 04:57:47 PM
22 Haziran 2023 saat 14.00 de TC Merkez Bankası temmuz ayı Para Politikası Kurulu toplantısı yapıldı. Merkez Bankası Para Politikası Kurulu geçtiğimiz ay faizi 650 baz puan artışla yüzde 15'e yükselten Merkez Bankası, faizi 250 puan baz artışla yüzde 17,50'ye yükseltti.

Beklenti anketine katılan 20 ekonomist, faiz oranının (politika faizi) 500 baz puan artırılarak yüzde 20,00'ye çekileceğini tahmin ediyordu. Faiz artışı beklentilerin altında kaldı. Yıl sonu politika faizi beklentileri ise yüzde 25 ile 50 arasında yer aldı.

Piyasalar bakalım yarın nasıl bir tepki verecek?
Jump to: