Author

Topic: 2016-01-28 Fortune Türkiye: Terör örgütleri Bitcoin'e yöneldi (Read 1572 times)

full member
Activity: 154
Merit: 100
Btc patlayıcı değil muhimmat değil silah değil ne işi var terör örgütlerinin btc de.

Öyle deme. Daha önce silkroad da millet btc ile kanas ından tut kaleşnikofa, uyuşturucudan kiralık katile kadar herşeyi bitcoinle yapıyordu.Deep web ticaret zaten bitcoin ile yapılıyor. Terör örgütlerinin de bu doğal olarak cazibesini çekiyor.
Buradan bu tarz olayların sadece Btc ile alakası olmadığını anlamalıyız yani araç olarak her şey kullanılabilir  altın dolar pırlanta vs bunun suçlusu BTC olmasın BTC yi iyi amaçlarla da kullanan bir sürü insan var .Bence önce silah satanlara silah için malzeme satanları kontrol altına almalılar .
legendary
Activity: 2310
Merit: 1028
Kimsede sormuyor ki " aga bu adamlar silah ücretini Bitcoin ile mi ödüyorlar "

Smiley silkroad da direk btc ile alınabiliyordu Smiley sonra o kapatılınca malum alternatif siteler çıktı. Deep web de çok takılmıyorum ama muhakkak benzeri platformlar vardır. Ha sonunda iş yine btc yi nakite döndüreceklerdir.
sr. member
Activity: 588
Merit: 251
Önlem konusuna katılıyorum. İngiltere örneğinde olduğu gibi ağır regülasyon uygulamalarına ben razıyım.
Sırf sağladığı bazı avantajlar yüzünden btc nin kara para ilan edilmesi hoş değil.

doğru söylüyorsunuz. Biraz işi sıkıya alması gerekiyor devletin. Mesela exchangelere sıkı denetimin gelmesi olumlu bir aldım olacaktır. Boyle bir adım bile %50 azaltır bu kara paradır, teror finansıdır.
full member
Activity: 168
Btc patlayıcı değil muhimmat değil silah değil ne işi var terör örgütlerinin btc de.

Öyle deme. Daha önce silkroad da millet btc ile kanas ından tut kaleşnikofa, uyuşturucudan kiralık katile kadar herşeyi bitcoinle yapıyordu.Deep web ticaret zaten bitcoin ile yapılıyor. Terör örgütlerinin de bu doğal olarak cazibesini çekiyor.
full member
Activity: 154
legendary
Activity: 2394
Merit: 1358
Önlem konusuna katılıyorum. İngiltere örneğinde olduğu gibi ağır regülasyon uygulamalarına ben razıyım.
Sırf sağladığı bazı avantajlar yüzünden btc nin kara para ilan edilmesi hoş değil.
full member
Activity: 182
Bunların önlemleri alınabilir yani ama bu adamlar araç olarak sadece btc  değil altın döviz bunlarıda kullanıyor btc yi karalamasınlar.
legendary
Activity: 1470
Merit: 1024
Kimsede sormuyor ki " aga bu adamlar silah ücretini Bitcoin ile mi ödüyorlar "
legendary
Activity: 1064
Merit: 1000
Aynı haber bir sitede daha geçiyor. Ekstradan birkaç paragraf yazmışlar.

Söz konusu açıklamada, bankalar dışı ödeme, elektronik, anonim ödeme sistemleri, havaleler, sanal para birimleri, altın ve değerli maden transferleri, ön ödemeli kartları kapsayacak şekilde daha sıkı denetim uygulanacağı da belirtildi.

Çok bilinmezli denklem
2008’deki finans krizinin ardından başta Bitcoin olmak üzere konvansiyonel bankacılık teknikleri ve bilinen resmi para birimlerine alternatif olarak birçok farklı dijital/kripto para birimi geliştirildi. Belli bir devlete ya da bankaya ait olmaması nedeniyle bu tür para birimleri özellikle kendi aralarındaki gönderilerde kullanıcı gizliliği sağlıyor.

Bitcoin alanın kimlik bilgileri takip edilebilirken, kullanıcıların kendi aralarında yaptıkları sanal para birimleri üzerinden transferler izlenemiyor. İngiltere ve Lüksemburg başta olmak üzere birçok ülke, sanal para birimlerinin kullanımını yasaklamaktansa daha sıkı bir regülasyona tabi tutmayı planlıyor.

Bitcoin, 2009 yılında toplamda dünya üzerinde 21 milyon adet üretilmesi planlanan dijital bir para birimi olarak kimliği bilinmeyen kişi veya kişiler tarafından tasarlandı.

Yakın zamanda AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Bitcoin Foundation’ın Kurucu Direktörü Jon Matonis, "Bitcoin'i yaratan kişi anonim. Kim olduğunu bilmiyoruz. Finansçı olduğunu zannetmiyorum. Bence bir kriptoloji uzmanı. Adının Satoshi Nakamoto olduğu söyleniyor. Fakat bu isim o kadar yaygındır ki adeta Hindistan’da Gandi ismi kadar çok" bilgisini vermişti.

Finansal krizle birlikte kullanımı küresel bazda rağbet görse de sanal para birimlerinin maddesel, fiziki bir karşılığı bulunmuyor. Kriptoloji kullanılarak hazırlandığı için sanal paralar, kullanıcılar arasında "kripto para" olarak da adlandırılıyor. Herhangi bir merkezi olmamakla birlikte kimlik bilgileri gizli tutularak, A kişisinden B kişisine ya da kurumuna transferi sağlanan dijital paraların, birçok farklı web sitesi üzerinden komisyon karşılığı çeşitli para birimlerine dönüştürme işlemi yapılıyor.

http://www.yenihaberden.com/kripto-paralar-terorun-finansmaninda-risk-olusturuyor-168387h.htm
legendary
Activity: 1064
Merit: 1000
Sanal, dijital ya da kripto para birimleri takibinin zorluğu sebebiyle terör örgütlerinin finansmanında giderek daha çok kullanılıyor.

Sanal, dijital ya da kripto para birimleri olarak adlandırılan yeni ödeme sistemleri, takibinin zorluğu sebebiyle terör örgütlerinin finansmanında giderek daha çok kullanılıyor.

Merkezi Paris'te bulunan Finansal Eylem Çalışma Grubundan (FATF), yapılan yazılı açıklamada, "Sanal para birimleri gibi yeni teknolojiler birçok fayda sağlıyor. Fakat bu faydalarının bir kısmı, bu sanal para birimlerini terörizmin finansmanını gerçekleştiren ve kara para aklama faaliyetleri yürütenler için cazip hale getiriyor" ifadesi kullanıldı.

FATF tarafından kasım ayında açıklanan raporda da alternatif, dijital-kripto para birimlerinin, terör finansmanında kullanılması konusundaki artan riske işaret edildi. Raporda, "Bitcoin gibi sanal para birimleri finansal inovasyon açısından büyük fırsatlar sunsa da yasa dışı grupların da dikkatini çekiyor. Bu teknolojiler, paranın anonim bir şekilde uluslararası transferine izin veriyor. Para biriminin satın alışı izlenebilse de transferini takip edebilmek son derece zor" değerlendirmelerine yer verildi.

Raporda ayrıca ABD’deki gizli servislerinin de dijital para birimlerinin, terörist grupların finansmanında kullanılmasının önüne geçmek için çalışmalarını yoğunlaştırdığı vurgulandı.

Bitcoin – IŞİD ilişkisi
ABD’de bir kişi geçen yıl 28 Ağustos tarihinde, dijital para birimleri üzerinden IŞİD için yardım topladığı gerekçesiyle tutuklanarak 11 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Bu kişi, 11 Haziran’da sosyal paylaşım platformu Twitter üzerinden dijital para birimlerini kullanarak IŞİD’e nasıl maddi destek sağlanabileceğine dair paylaşımlar yaptığını kabul etti. FATF raporunda göre bu kişi, "Bitcoin ve Cihat yardımı" başlığı altında Twitter üzerinden kullanıcılara, dijital para birimlerinin IŞİD’e transferinde nasıl gizli hesaplar (dark wallet) kullanabileceklerine ilişkin paylaşımlarda bulundu.

2008’deki finans krizinin ardından başta Bitcoin olmak üzere konvansiyonel bankacılık teknikleri ve bilinen resmi para birimlerine alternatif olarak birçok farklı dijital/kripto para birimi geliştirildi.
Belli bir devlete ya da bankaya ait olmaması nedeniyle bu tür para birimleri özellikle kendi aralarındaki gönderilerde kullanıcı gizliliği sağlıyor.

http://www.fortuneturkey.com/teror-orgutleri-bitcoine-yoneldi-27378
Jump to: