Author

Topic: [2020-10-02] Premieră: Statul român scoate la licitație monede virtuale confisca (Read 242 times)

legendary
Activity: 1666
Merit: 6436
Fully-fledged Merit Cycler|Spambuster'23|Pie Baker
Din pacate, eu am un mic defect cu care cred ca te poti identifica si tu: scriu foarte mult, fapt pentru care sunt sigur ca multi trec peste postarile mele fara sa le mai citeasca.

Lol. Adev. Insa asta e ceva totodata si trist si amuzant... M-a amuzat felul in care ai spus-o... Insa este trist pentru ca e ceva adevarat. Si problema nu este la tine (mine), ci la cel care nu citeste. Si asta intrucat cel care scrie (vorbesc acum strict de tine sau de mine, nu de cei care scriu doar ca sa para textul mai lung pentru a se asigura ca managerul de campanie de semnaturi le ia in considerare postarea) o face deoarece are ceva de exprimat, de explicat, si incearca sa explice intr-un mod mai amplu, mai pe intelesul tuturor. Nu stiu daca ai citit postarile sau, mai ales, topic-urile lui nullius. Omul e doxa de carte, se vede de la o posta. Pe langa ca e doxa de criptografie. Din ce am mai vorbit cu el, imi spunea cat timp sta el sa-si construiasca o postare: sa o redacteze, sa o verifice de mai multe ori pentru typo-uri, sa puna culori pe anumite texte, sa insereze hyperlink-uri si tot asa. Imi spunea ca uneori o postare ii ia si o ora pentru a o scrie. Sunt ferm convins ca multi cand ii vad postarile dau cu "TL; DR". Insa este pierderea lor. De asemenea, dintre cei care chiar citesc tot ce scrie el intr-o postare, foarte putini dau si click pe hyperlink-urile pe care le insereaza. Din nou, e pierderea lor. Cum am mai scris si in topic-urile lui Vlad Sas, cine are ochi de vazut, sa vada. Cu alte cuvinte, cine e interesat de informatie, sa citeasca. Si, cu siguranta, are ceva de invatat. Cine nu, sa dea cu TL; DR si aia e...

Multumesc inca o data, si felicitari si tie pentru meritele pe care ai reusit sa le aduni. Tot ce pot spune e "tine-o tot asa". Nu vrei sa stii cat de mult regret ca primii mei ani de pe forum i-am petrecut in modul tipic utilizatorilor noi, facand spam fara sens pentru campaniile de BTC, timp pe care l-as fi putut folosi altfel.. insa niciodata nu e prea tarziu. Smiley

Multumesc frumos. Si da, te cred ca regreti acei ani. Nu e prima oara cand o spui... Am mai citit asta de la tine de cel putin 2-3 ori, ceea ce ma face sa cred ca esti sincer. Insa intr-adevar, niciodata nu e prea tarziu pentru o schimbare in bine Smiley Acum daca tot suntem la destainuiri, si eu regret faptul ca desi am deschis acest cont din 2017 nu l-am folosit pana anul trecut in octombrie. De multe ori citeam ce scrie aici fara a ma loga si... aproape ca am uitat ca am cont. Asta e acum... Am devenit activ de anul trecut si voi fi activ in continuare, cat de mult voi putea... timpul inapoi nu se poate da, insa o schimbare se poate face.
legendary
Activity: 1134
Merit: 1597
Intr-o vreme aparuse o moda la multi utilizatori, sa-si descrie drumul pana cand au devenit Full Members, seniori sau "from zero to Hero". Multi dintre ei (nu toti insa) au facut-o pentru a mai obtine niste merite. Mie nu mi s-a parut deloc greu sa obtin meritele pentru Jr. Member, Member, Full Member si Sr. Member. Nici macar cele 500 de merite pentru a fi Hero nu mi s-au parut a fi greu de obtinut.
De acord. E unul dintre motivele pentru care intotdeauna m-am abtinut sa creez un astfel de topic, insa am sa incerc sa il leg mai putin de "cat de greu a fost" si mai mult de experienta personala acumulata. Sper totusi sa il realizez asa cum mi-l imaginez. Smiley Drumul spre orice rank mai mare presupune doar sa fi tu insuti si sa arati ca iti poti rupe macar o parte din timpul tau liber pentru a crea o postare cu sens. De multe ori am primit merite chiar si pentru o opinie gresita, pentru simplul fapt ca m-am straduit sa inteleg si sa ma implic.

Din pacate, eu am un mic defect cu care cred ca te poti identifica si tu: scriu foarte mult, fapt pentru care sunt sigur ca multi trec peste postarile mele fara sa le mai citeasca.

Pe de alta parte, atingerea numarului de 1000 de merite este intr-adevar o realizare! Pentru ca ea implica si faptul ca atingi rangul cel mai mare al forumului, cel de Legendary member! Si pentru asta, jos palaria! Daca pana la Hero (500 merite) mai e cum mai e, pana la Legendary e cale lunga. De aceea este de apreciat ce ai reusit. Felicitari inca o data!
Multumesc inca o data, si felicitari si tie pentru meritele pe care ai reusit sa le aduni. Tot ce pot spune e "tine-o tot asa". Nu vrei sa stii cat de mult regret ca primii mei ani de pe forum i-am petrecut in modul tipic utilizatorilor noi, facand spam fara sens pentru campaniile de BTC, timp pe care l-as fi putut folosi altfel.. insa niciodata nu e prea tarziu. Smiley
legendary
Activity: 1666
Merit: 6436
Fully-fledged Merit Cycler|Spambuster'23|Pie Baker
Daca tot ai amintit, cel mai probabil am sa ma ocup in urmatoarele zile de un thread pe subforum dedicat tocmai acestei realizari

Abia astept sa-l citesc Smiley Si eu mi-am propus sa scriu un astfel de topic, tot la atingerea numarului de 1000 de merite. Intr-o vreme aparuse o moda la multi utilizatori, sa-si descrie drumul pana cand au devenit Full Members, seniori sau "from zero to Hero". Multi dintre ei (nu toti insa) au facut-o pentru a mai obtine niste merite. Mie nu mi s-a parut deloc greu sa obtin meritele pentru Jr. Member, Member, Full Member si Sr. Member. Nici macar cele 500 de merite pentru a fi Hero nu mi s-au parut a fi greu de obtinut. Mereu am avut meritele "pentru 1-2 ranguri in avans" (cand eram Full Member aveam deja suficiente merite pentru a fi senior, cand am devenit senior aveam deja meite pentru a fi Hero etc.). Am obtinut primul merit pe 25.10.2019. Acum, la aproape 1 an distanta, sunt pe cale sa ajung la 1000 merite.

Pe de alta parte, atingerea numarului de 1000 de merite este intr-adevar o realizare! Pentru ca ea implica si faptul ca atingi rangul cel mai mare al forumului, cel de Legendary member! Si pentru asta, jos palaria! Daca pana la Hero (500 merite) mai e cum mai e, pana la Legendary e cale lunga. De aceea este de apreciat ce ai reusit. Felicitari inca o data!
legendary
Activity: 1134
Merit: 1597
In alta ordine de idei, tin sa-l felicit pe 20kevin20 pentru ca a devenit primul membru din sectiunea romaneasca a forumului care atinge numarul de merite pentru a fi Legendary dupa introducerea sistemului de merite!!!
Multumesc frumos pentru felicitare, GazetaBitcoin!

Sincer, in ultima vreme am avut atat de putin timp liber incat nici macar n-am mai realizat ca am ajuns aici. O "calatorie" interesanta prin aceasta comunitate, una care va fi cu siguranta si mai interesanta in viitor. Daca tot ai amintit, cel mai probabil am sa ma ocup in urmatoarele zile de un thread pe subforum dedicat tocmai acestei realizari.

Traiesc in continuare cu speranta ca subforumul roman se va ridica in viitor. Din cate stiu, romanii sunt undeva prin topul natiunilor de hodleri de cryptomonede din lume - ar fi pacat sa nu se extinda si comunitatea noastra de pe forum.
legendary
Activity: 1666
Merit: 6436
Fully-fledged Merit Cycler|Spambuster'23|Pie Baker
Bineinteles, licitatia e facuta cu picioarele, ca la noi, dar totusi e o premiera, mai ales prin prisma faptului ca statul roman nu e atat de nestiutor in crypto cum poate ca ar crede unii.

Tare rau licitatia asta. Statul roman mai are putin si face arbitraj Smiley Sa cumpere de la Coinbase si sa vanda cetatenilor la suprapret, pentru a-i acomoda cu tranzactionarea tepele crypto. Din ce stiam eu, statul mai organiza licitatii cu bunuri confiscate, dar le vindea la preturi de nimic. Aparent, la crypo s-a schimbat strategia. Eventual, ar putea incerca si IonCreanga sa vanda statului la un pret mic cateva carute de P.U.L.A. in speranta ca le face statul celebre si le vinde la un pret mai mare Smiley

In alta ordine de idei, tin sa-l felicit pe 20kevin20 pentru ca a devenit primul membru din sectiunea romaneasca a forumului care atinge numarul de merite pentru a fi Legendary dupa introducerea sistemului de merite!!!
legendary
Activity: 1134
Merit: 1597
Doar ca au "Oferta minima: 30535.00 lei" pentru 0.625 xBT  si "Oferta minima: 1670.00 lei" pentru 0.971 ETH.
Hah, si eu care citisem pe forum ici-colo ca unii se tem de faptul ca intr-o zi monedele "patate" vor fi mult mai slab cotate decat cele "virgine". Ia te uita ca la noi e cu curu'-n sus .. ca de obicei. Cheesy
legendary
Activity: 3500
Merit: 6205
Looking for campaign manager? Contact icopress!
Ceea e mi se pare exagerat pentru o licitatie, mai ales ca pretul lor la orice exchange in acest moment este mult mai mic.

Da, este unul din motivele pentru care am scris ca e facut cu picioarele. Sau poate se asteapta ca pana are loc licitatia sa creasca pretul  Grin Grin
Dar sa revenim seriosi, la ceva atat de volatil, .. nu stiu ce e in capul lor. Plus ca sumele sunt relativ mici, nu sunt convis ca se preteaza la o licitatie.
copper member
Activity: 154
Merit: 173
Member of Cryptios - https://cryptios.com/
Agenția Națională de Administrare a Bunurilor Indisponibilizate (ANABI) a anunțat că scoate la licitație, în premieră, monede virtuale - Bitcoin (BTC) și Ethereum (ETH).
[~snip~]
Monedele virtuale au fost indisponibilizate într-un dosar penal de înșelăciune, iar măsura de scoatere la licitație a fost dispusă de Parchetul Judecătoriei Ploiești.

Bineinteles, licitatia e facuta cu picioarele, ca la noi, dar totusi e o premiera, mai ales prin prisma faptului ca statul roman nu e atat de nestiutor in crypto cum poate ca ar crede unii.

10x de info.

Doar ca au "Oferta minima: 30535.00 lei" pentru 0.625 xBT  si "Oferta minima: 1670.00 lei" pentru 0.971 ETH.

Ceea e mi se pare exagerat pentru o licitatie, mai ales ca pretul lor la orice exchange in acest moment este mult mai mic.
legendary
Activity: 3500
Merit: 6205
Looking for campaign manager? Contact icopress!
Agenția Națională de Administrare a Bunurilor Indisponibilizate (ANABI) a anunțat că scoate la licitație, în premieră, monede virtuale - Bitcoin (BTC) și Ethereum (ETH).
[~snip~]
Monedele virtuale au fost indisponibilizate într-un dosar penal de înșelăciune, iar măsura de scoatere la licitație a fost dispusă de Parchetul Judecătoriei Ploiești.

Bineinteles, licitatia e facuta cu picioarele, ca la noi, dar totusi e o premiera, mai ales prin prisma faptului ca statul roman nu e atat de nestiutor in crypto cum poate ca ar crede unii.
Jump to: