Author

Topic: 2020 και φορολογικό πλαισιο (Read 198 times)

member
Activity: 74
Merit: 38
Καλησπέρα στην κοινότητα!

Ασχολούμαι στον χώρο από το 2018 όπου και ανακάλυψα τα κρυπτονομισματα. Έκανα διάφορες αγορές και πωλήσεις (crypto->crypto) αλλά γενικά ποτε δεν πούλησα σε ευρώ. Δεν σκέφτομαι να πουλήσω και να μεταφορά λεφτά η τίποτα αλλά έχω κάτι που μου τρώει το μυαλό.

Ποτε  δεν δήλωσα τίποτα με τον λογιστή μου διότι Δεν υπήρχε κάποιο νομικό πλαίσιο σχετικά με κρυπτονομισματα και έχω αγχωθεί λίγο διότι εδώ είναι Ελλάδα και είναι ικανοί να σε κράξουν για κάτι που Στην τελική δεν φταις (ειδικά όταν η Ευρώπη βλέπει τα κρυπτονομισματα σαν κουπόνια/tokens και όχι χρήματα ή μετοχές).

Αμα ανακοινώσουν μέσα στο τέλος 2020 με αρχές 2021 οδηγίες και τα δηλώσω λέτε να έχω πρόβλημα; Έχω πρόσβαση σε ολα τα δεδομένα σχετικά με αγορές, ημερομηνίες κλπ.

Ευχαριστω!

Απο ότι διάβασα δεν θα έχεις πρόβλημα.

Αν δεν έχεις κάνει προήγουμενη δήλωση (κωδ.743)
τότε συμπληρώνεις κατευθείαν τον κωδικό 865 του πίνακα 4 Ε
προκειμένου να υπολογιστεί φόρος 15%.

Προσοχή, εαν εντοπιστούν επαναλαμβανόμενες πωλήσεις πάνω από 3 μέσα σε 6 μήνες μπορεί να αντιμετωπιστούν από την εφορία σαν επιχειρηματικές συναλλαγές με αποτέλεσμα ο χρήστης να ελέγχεται και να φορολογείται σαν επιτηδευματίας ή να απειλείται και με πρόστιμο για μη έναρξη επαγγέλματος και τήρηση βιβλίων.

Επίσης μάλλον ισχύει και η εισφορά αλληλεγγύης που φθάνει κλιμακωτά εως και 10%.

Εαν υπάρχει κάποιος λογιστής στο φόρουμ και μπορεί να επιβεβαίωσει τα παραπάνω, με ενδιαφέρει και εμένα να μάθω.

Οτι έγραψα, με επιφύλαξη διότι αυτά αλλάζουν συνέχεια.




newbie
Activity: 33
Merit: 0
Αν θες να είσαι νόμιμος να μην αγχώνεσαι η μόνη λύση είναι εταιρεία έξω
Σου ειναι εύκολο να γίνεις πιο συγκεκριμένος πάνω σε αυτό?
sr. member
Activity: 914
Merit: 299
Από το 2030 ίσως και πάρει πρέφα το ελληνικό δημόσιο ότι υπάρχουν κρυπτο. Αν θες να είσαι νόμιμος να μην αγχώνεσαι η μόνη λύση είναι εταιρεία έξω
newbie
Activity: 2
Merit: 0
Καλησπέρα στην κοινότητα!

Ασχολούμαι στον χώρο από το 2018 όπου και ανακάλυψα τα κρυπτονομισματα. Έκανα διάφορες αγορές και πωλήσεις (crypto->crypto) αλλά γενικά ποτε δεν πούλησα σε ευρώ. Δεν σκέφτομαι να πουλήσω και να μεταφορά λεφτά η τίποτα αλλά έχω κάτι που μου τρώει το μυαλό.

Ποτε  δεν δήλωσα τίποτα με τον λογιστή μου διότι Δεν υπήρχε κάποιο νομικό πλαίσιο σχετικά με κρυπτονομισματα και έχω αγχωθεί λίγο διότι εδώ είναι Ελλάδα και είναι ικανοί να σε κράξουν για κάτι που Στην τελική δεν φταις (ειδικά όταν η Ευρώπη βλέπει τα κρυπτονομισματα σαν κουπόνια/tokens και όχι χρήματα ή μετοχές).

Αμα ανακοινώσουν μέσα στο τέλος 2020 με αρχές 2021 οδηγίες και τα δηλώσω λέτε να έχω πρόβλημα; Έχω πρόσβαση σε ολα τα δεδομένα σχετικά με αγορές, ημερομηνίες κλπ.

Ευχαριστω!
Jump to: