Author

Topic: 2020 Mayıs Ayında Bitcoinin Yarılanması( HALVİNG) - Uzman Görüşleri tavsiyeler (Read 364 times)

sr. member
Activity: 987
Merit: 254
blok ödülü YAKLAŞIK olarak değil, tam olarak 210000 blokta bir yarılanır. yaklaşık olan bunun gerçekleşeceği zamanın tahmini hesaplamasıdır, ki bu 12 mayıs 2020 olarak öngörülmektedir.

naçizane düzeltme olarak görmeni isterim.

yarılanma sonrası madencilerin BTC satacağını düşünmüyorum. tam tersi hashrate düşürüp, maliyet kısıp piyasayı takip edecekler. ne kadar satmaz da tutarlarsa o kadar lehlerine olur. çünkü şimdiki fiyattan BTC satarak elektrik parası ödemeyi hedeflerlerse uzun vadede zarar ederler. dolaşıma giren BTClerin azalmasının ilk etabında fiyata etki edeceğini düşünmüyorum. şu an halvingden sonra artış bekleyenler olduğunu anlamak için fiyatın yükselmesine bakabiliriz. herkes BTC edinmeye çalışıyor. yarılanmadan sonra fiyatın aşağıya çekilip panik havası yaratacağını da düşünüyorum.

ytd.

Hocam hem diyorsunki satmazlar bu fiyattan hem de diyorsun ki fiyatı aşağı çekebilirler panik yaratmak için. Kafam karıştı. Ne kadar dayanabilirler ki BTC satmadan? Bir de reel hayat var. Hepsinin kaçak elektrik kullanacağını sanmıyorum.
fiyatı aşağı çekip panik yaratmak isteyenler balinalar olur tahminimce,
madenciler düşük fiyattan ellerindeki BTCi bozdurup zarar edeceklerine fiyatın oturmasını beklerler satmazlar demek istedim. bunu da OP'da yazan "Williams’a göre, büyük madenciler faturalarını ödeyebilmek için mecburen daha fazla BTC satmaya başlayacak." kısmına istinaden söyledim. büyük madenciler zaten kasalarında o elektrik paralarını ödeyecek parayı tutuyorlardır. fazladan BTC bozmak hiç mantıklı değil. hele BTCden ekmek yiyen bence bunu asla yapmaz. heleki kazancı %50 azalmışken. fiyatın 2 katına çıkmasını beklemek daha mantıklı olmaz mı? elektrik parasının sabit gittiği ya da enflasyon yüzdelerinde yükseldiği günümüzde.

Kesinlikle ellerindeki btc'nin fiyatının iki katına çıkmasını beklemeleri en mantıklı olan olacaktır. ZAten halving sonrası btc fiyatlaması olmaz ise piyasa bundan inanılmaz bir şekilde ters anlamda etkilenecektir.
hero member
Activity: 882
Merit: 524
For Rent
blok ödülü YAKLAŞIK olarak değil, tam olarak 210000 blokta bir yarılanır. yaklaşık olan bunun gerçekleşeceği zamanın tahmini hesaplamasıdır, ki bu 12 mayıs 2020 olarak öngörülmektedir.

yarılanma sonrası madencilerin BTC satacağını düşünmüyorum. tam tersi hashrate düşürüp, maliyet kısıp piyasayı takip edecekler. ne kadar satmaz da tutarlarsa o kadar lehlerine olur. çünkü şimdiki fiyattan BTC satarak elektrik parası ödemeyi hedeflerlerse uzun vadede zarar ederler. dolaşıma giren BTClerin azalmasının ilk etabında fiyata etki edeceğini düşünmüyorum. şu an halvingden sonra artış bekleyenler olduğunu anlamak için fiyatın yükselmesine bakabiliriz. herkes BTC edinmeye çalışıyor. yarılanmadan sonra fiyatın aşağıya çekilip panik havası yaratacağını da düşünüyorum.

ytd.

Hocam hem diyorsunki satmazlar bu fiyattan hem de diyorsun ki fiyatı aşağı çekebilirler panik yaratmak için. Kafam karıştı. Ne kadar dayanabilirler ki BTC satmadan? Bir de reel hayat var. Hepsinin kaçak elektrik kullanacağını sanmıyorum.
fiyatı aşağı çekip panik yaratmak isteyenler balinalar olur tahminimce,
madenciler düşük fiyattan ellerindeki BTCi bozdurup zarar edeceklerine fiyatın oturmasını beklerler satmazlar demek istedim. bunu da OP'da yazan "Williams’a göre, büyük madenciler faturalarını ödeyebilmek için mecburen daha fazla BTC satmaya başlayacak." kısmına istinaden söyledim. büyük madenciler zaten kasalarında o elektrik paralarını ödeyecek parayı tutuyorlardır. fazladan BTC bozmak hiç mantıklı değil. hele BTCden ekmek yiyen bence bunu asla yapmaz. heleki kazancı %50 azalmışken. fiyatın 2 katına çıkmasını beklemek daha mantıklı olmaz mı? elektrik parasının sabit gittiği ya da enflasyon yüzdelerinde yükseldiği günümüzde.
sr. member
Activity: 868
Merit: 265
★Bitvest.io★ Play Plinko or Invest!

ytd.

hero member
Activity: 882
Merit: 524
For Rent

ytd.
sr. member
Activity: 987
Merit: 254
Burada geri sayımı ve BTC hakkında bir takım genel bilgileri barındıran bir website'yi paylaşmak lazım diye düşünüyorum;

Bugün itibariyle yaklaşık 4 ayımız var. Bakalım neler getirecek BTC halving... Bu günlerde iyi gidiyor ama... Nazar değmesin...
https://www.bitcoinblockhalf.com

Fiyatlama mutlaka halving den önce olacaktır. Haftalık grafiklerde çok iyi yerlerde btc. Bu şekilde devam ederse 15k ları kısa zamanda görmek mümkün.
sr. member
Activity: 868
Merit: 265
★Bitvest.io★ Play Plinko or Invest!
Burada geri sayımı ve BTC hakkında bir takım genel bilgileri barındıran bir website'yi paylaşmak lazım diye düşünüyorum;

Bugün itibariyle yaklaşık 4 ayımız var. Bakalım neler getirecek BTC halving... Bu günlerde iyi gidiyor ama... Nazar değmesin...
https://www.bitcoinblockhalf.com
legendary
Activity: 1820
Merit: 1123
Artık şu yarılanma bir gelse de bitse keşke. Neredeyse 2 senedir konuşuluyor; şöyle olur, böyle olur diye kafa patlatıyoruz forumda. Sonucu görmeye daha da yaklaştık artık; önümüzde 5 aydan daha kısa bir süre var. Umarım altları da kapsayan bir boğa dönemine girebiliriz yarılanma sonrasında. Her şey aslında 3-5 baba coinin kafasını kaldırmasına bakar. Pozitif dalga yayılırsa, kelebek etkisi moduna sokabilir piyasayı. Herkesin ihtiyacı var buna.
legendary
Activity: 1274
Merit: 1068
geçen yarılanma sonrası block ödülleri azalınca piyasadaki çoğu madencilik cihazı zarar yazmaya başlayıp çöp olmuştu. benzer durumlar madenciler açısından yine yaşanacaktır. buna mukabil teorik olarak maliyetlerin karşılanması için fiyatın artması beklenir. ama bu fiyat artışı hemen piyasalara yansır mı bilinmez. geçen halving döneminin etkileri piyasaya hemen yansımamıştı açıkçası.
hero member
Activity: 1624
Merit: 624
Bitcoin yarılanma süreci çok uzun zamandır konuşulan ve gündemde olan bir şey fakat fiyata beklenildiği gibi yansımadığı bir gerçek. Bu da piyasanın madenciler tarafından nasıl kontrol edildiğini, büyük madenci havuzlarının ne kadar güçlü olduğunu kanıtlayan en güzel kanıttır. Belki bir uzman değilim fakat benim görüşlerime göre elbet yarılanma sürecinin öncesinde bu fiyat yükselecektir ve bu yükselişin en az %25 civarında olacağını da düşünüyorum. Tahmin edemediğim ve kestiremediğim tek şey ise bu yükselişin anlık olup sabitleneceği mi yoksa kademeli olarak mı artacağıdır. Bu sorunun cevabı da aslında büyük madenci havuzlarında yatıyor.
member
Activity: 714
Merit: 82
Daha önceki yarılanmlarda btc ile ilgilenen insan sayısı azdı ve olayın değeri bugünkü kadar spekülatif değildi. İnsan beyni ile ilgili bir bilgi vereyim size insanlar inanmak istediklerine inanmaya çok daha meyilli. kendi kendini gerçekleştiren kehanet sebebi ile 2020 mayıstan sonra boğa beklentisi piyasayı yükseltici etki yapacaktır. ha buna başka olumlu haberlerde etki ederse ATH görülebilir. Örneğin facebook libra'da olumlu gelişmeler olması, google'ın kendi kripto parasını çıkaracağı yönünde haberlerin çıkması gibi..

Ben şubat ayında alım yapmayı düşünüyorum. kesin alacağım fiyatın üzerine satabilirim gibi hissediyorum. Belkide bende inanmak istediğime inanıyor olabilirim Smiley
legendary
Activity: 1820
Merit: 1123
Geçmişteki yarılanmalara baktığımızda ATH hep 1 sene sonradan gelmiş. Yükseliş elbette oluyor ama mesela 20k USD'nin aşılması noktasında ben iyimser değilim. Tarih tekerrür ederse, yarılanma sonrası şimdiki fiyata kıyasla güzel bir sıçrayış yapabilir ama ATH yapamaz! Ha eğer bambaşka fiyatlar görürsek de geçmişteki yarılanmalardan sıyrılarak yeni bir formasyon oluşacak.
member
Activity: 154
Merit: 17
Büyük madencilerin nasıl hareket edecekleri piyasaya yön verecektir. Yarılanma sonrası, daha az gelir elde edecek olan madencilerde satmama isteği oluşacaktır diye düşünüyorum. Aynı sistemleri kullanıp aynı şekilde masraf yapıp kazanacakları ödülün yarıya inmesi onları bu yönde karar almaya itebilir. Hali hazırda kazdıkları BTC'leri direkt olarak satan madenciler olduğunu varsaydığımızda, belirttiğim yönde işlem yapmaları halinde, satılacak BTC adedinin azalması fiyatın yukarı yönlü hareket etmesine sebebiyet verebilir.

Kısa vadede olmasa bile bu tip bir hareketin yaşanması gecikmiş bir boğa ekonomisini bize getirebilir.
Çok araştırdım boğa beklentisi çok yüksek 2020 ilk çeyrek sonunu merakla bekliyorum. Bende şahsen senin gibi düşünüyorum. 55bin dolarların hayal olduğunu düşünüyorum ama piyasanın boğa çabasına gireceğine inanıyorum kısa süreli olsada bekleyip göreceğiz Smiley
member
Activity: 574
Merit: 55
Büyük madencilerin nasıl hareket edecekleri piyasaya yön verecektir. Yarılanma sonrası, daha az gelir elde edecek olan madencilerde satmama isteği oluşacaktır diye düşünüyorum. Aynı sistemleri kullanıp aynı şekilde masraf yapıp kazanacakları ödülün yarıya inmesi onları bu yönde karar almaya itebilir. Hali hazırda kazdıkları BTC'leri direkt olarak satan madenciler olduğunu varsaydığımızda, belirttiğim yönde işlem yapmaları halinde, satılacak BTC adedinin azalması fiyatın yukarı yönlü hareket etmesine sebebiyet verebilir.

Kısa vadede olmasa bile bu tip bir hareketin yaşanması gecikmiş bir boğa ekonomisini bize getirebilir.
member
Activity: 154
Merit: 17
Belki haberiniz yoktur arkadaşlar 2020 Mayıs ayında bitcoinin blok ödülleri yarıya düşürülecek. Bu olay uzmanlar tarafından heyecanla karşılandı hatta 2020 mayıs ayında bitcoinin 55.000 dolara kadar  yükselebileceği konuşulmaya başlandı. Zengin olma hayalleri kuruluyor bile Smiley Bitcoin yarılanması HALVİNG nedir kısaca onu anlatayım.

Halving kelime anlamı olarak yarılanma demek, yani Bitcoin blok ödülünün yarılanması anlamına geliyor. Satoshi Nakamoto ilk olarak Bitcoin hakkında teknik yazı yayınladığında toplamda maksimum 21 Milyon adet Bitcoin olacağından, ve bu Bitcoinlerin 2140 yılına kadar kazılacağını belirtmişti. Ancak ağda madencilik ödülünü sabit olarak belirlemektense belirli aralıklarla yarılanan ödül şeklinde tasarladı. Daha net olması açısından, örneğin şu an blok ödülü 12.5 BTC ise, yaklaşık olarak 21 Mayıs 2020 tarihinde gerçekleşecek diğer yarılanmadan sonra sabit blok ödülü 6.25 Bitcoin’e düşecek. Yani artık madenciler her blok için 12.5 BTC yerine sadece 6.25 BTC kazanacaklar. Bitcoin ilk çıktığında bu blok ödülü 50 Bitcoindi. Ancak günümüze kadar iki kere yarılanan blok ödülü şu an 12.5 Bitcoin. Bitcoin blok ödülü yaklaşık olarak her 210,000 blokta bir yarılanıyor. Yani yaklaşık olarak her 4 yılda bir ödül yarı yarıya azalıyor.

BİTCOİN HALVİNG LİSTESİ

Sizler İçin Bitcoin yatırım uzmanlarının ve piyasaya yön veren yatırımcıların görüşlerini değerledim. İyisiyle kötüsüyle inceyeleyim Smiley

Bitmain’in kurucu ortağı ve CEO’su Jihan Wu Bitcoin yarılanmasının BOĞA piyasasını GETİRMEYECEĞİNİ savunanlardan
Çinli Bitcoin (BTC) madencilik devi Bitmain’in kurucu ortağı ve CEO’su Jihan Wu, 2020 yılının Mayıs ayında gerçekleşeceği tahmin edilen Bitcoin blok ödülü yarılanmasının, boğa piyasasını getiremeyebileceğini ifade etti. Wu buna rağmen lider kripto para biriminin uzun vadede değer artışı yaşayacağına inandığını da sözlerine ekledi.

Çin merkezli kripto para odaklı haber sitesi 8BTC‘nin 11 Ekim tarihinde yayınladığı haberde, Wu’nun Dünya Dijital Madenciler Zirvesi içerisindeki açıklamaları aktarıldı.

Wu, kripto para piyasasının döngüler içerisinde yoluna devam ettiğini ve sıradaki yükselişin Bitcoin yarılanma dönemine denk gelemeyebileceğini vurguladı. Wu bunun yanı sıra uzun dönemli tabloda kripto para yatırımcılarının direkt olarak madencilik donanımlarına yönelmesi gerektiğini ifade etti:

”Çok fazla belirsizlik var ancak şu an kripto para madenciliğine yatırım yapmak için iyi bir zaman. Eğer bir kripto para madencisi olsaydım madenciliği durdurmaz ve madencilik ekipmanlarına yatırım yapmaya devam ederdim. Şu an için fiyat konusunda kısa vadeli bir düzeltme dönemine girdi. Uzun dönemli bir bakış açısına sahip olmak bu açıdan oldukça önemli. Eğer Bitcoin’in fiyatı yarılanmadan sonra değişim yaşamazsa, mevcut ekipmanların verimliliğinin buna göre geliştirilmesi gerekir.”

Kriptokoin de yer alan habere göre bitcoinin yarılanması için Digital Asset Research şirketi bitcoinin olası hedefini; Bitcoin fiyatının Mayıs 2020’ye kadar 60.595 $’a yükselebileceğini ve 10.670 $’lık mevcut değerinin  altı katına çıkabileceğini tahmin ediyor. Haberin devamını için göz gezdirebilirsiniz.

https://kriptokoin.com/arastirma-2020-mayisinda-bitcoin-icin-bu-seviyelere-isaret-ediyor/

Kripto analisti PlanB ise 2020 yarılanmasından sonra Bitcoin fiyatının 2016’da olduğu gibi durdurulmayacağını belirtti.

Morgan Creek Digital vakfının kurucu ortağı Jason A. Williams ; yarılanmanın Bitcoin fiyatı üzerinde hafif bir etkisi olabileceğine hatta büyük bir satışa yol açabileceğine inanıyor.
Morgan Creek Digital’in kurucu ortağı Jason Williams, Bitcoin yarılanmasının lider kripto para biriminin fiyatı üzerindeki etkisinin düşük olabileceğini düşünüyor. Bir yandan, madenciler tarafından üretilen Bitcoin sayısı yarıya indirilecek, bu da kalan kripto paraları daha ender, yani daha değerli kılacak. Öte yandan, Bitcoin madencileri kar kaybından zarar görmeye başlayacak. Williams’a göre, büyük madenciler faturalarını ödeyebilmek için mecburen daha fazla BTC satmaya başlayacak.

Finans firması AM BROKER ise diğer geleneksel finans firmalarının aksine, Bitcoin hakkında oldukça olumlu bir tahminde bulundu. AM Broker’ın kripto para odaklı birimi, Bitcoin fiyatının bundan sonra devamlı olarak sert bir şekilde artış yaşayacağını ifade etti. Teknik faktörleri de gerekçe gösteren analistler, ”yüksek fiyat artışının bir fantezi” olmadığını ve bunun çok yakında fark edileceğini açıkladı. Bitcoin’in önümüzdeki Mayıs ayı gibi blok ödülü yarılanması yaşayacağını belirten AM Broker analistleri, miktarın azalıp talebin artmaya başlayacağını ve bunun daha önceki her blok ödülü yarılanmasında yaşandığını dile getirdi.

Sizler için uzman ve analistlerin görüşleri bir araya derledim. Sizlerin 2020 Mayıs ayında gerçekleşecek olan Halving ile ilgili görüşleri, planları, hedefleri neler yorumlarınızı bekliyorum.
Jump to: