Author

Topic: 2020 Yılı Kripto Piyasaları, Beklentiler ve Sebepleri (Read 130 times)

legendary
Activity: 1820
Merit: 1123
2020'de hem BTC tarafında hem de altcoin tarafında önemli gelişmeler var. Bu bakımdan bir dönüm noktasında olduğumuzu düşünüyorum. 2 yıldan fazla süren ayı piyasasında herkesin psikolojisi bozuldu. Zarar edip küsenler ve piyasayı terk edenler olduğu kadar; bu dönemi fırsat olarak görüp, eskiden yüksek fiyatlara çıkmış coinleri düşük fiyatlardan toplayıp bekleyenler de oldu. Al-sat yapanlar da fazla terste kalmadılarsa onlar da yatırımlarını olgunlaştırdılar... Şimdi ise meyveleri toplama zamanı geliyor. Olay sadece BTC yarılanmasından ibaret değil. Altlarda da çok fazla aktivite var. coinmerketcal.com etkinlik sitesinden baktığımda, ilk 100'deki coin ve tokenlerin neredeyse yarısına yakınında gelişmeler olacağı görünüyor. Bunların bir kısmı yeni zincire geçiş, bir kısmı versiyon yükseltme, bir kısmı ortaklıklarla ilgili gelişmeler, bazıları da yol haritası bitişleri. Dolayısıyla pozitif gelişmelerle dolu bir yıl bizi bekliyor.
member
Activity: 462
Merit: 14
2020 yılı krizlerin yılı olabilir bu sebeple para sektörden sektöre geçişler sağlayabilir bunların başında da kripto paralar geliyor. Çin'den gelen haberlere göre juanın kagıt parasını bir süre kullanmama kararları bile alındı.
hero member
Activity: 1008
Merit: 533
Son birkaç günlük dalgalanmayı gözardı edersek kripto para piyasaları 2020 yılına beklenenin aksine güzel bir başlangıç yaptı. Ben de 2020 kripto piyasaları ile alakalı bir başlık açmak istedim.

Bu başlığı açarken asıl amacım bu yılın devamı için olumlu veya olumsuz senaryoları somut sebepleriyle beraber ortaya dökmek ve bu sebepleri tartışmaya açmak.

Başlığın sorusu kısaca şu; 2020 yılı kripto piyasaları için neden bir pozitif/negatif beklenti içerisindesiniz?

Ben pozitif bir beklenti içerisinde olmamın sebeplerini aşağıda bir kaç madde de basitçe anlattım.

1. Halving yani Bitcoin blok ödüllerinin yarılanması.
Bildiğiniz gibi madenciler şu anda blok ödülü olarak 12.5 btc alıyorlar. Mayıs ayı itibariyle bu ödül blok başına 6.25 btc ye düşecek.
Yani bugünün kuruyla düşünürsek madenciler blok başına 125.000 USD kazanırken, mayıs itibariyle 62.500 USD kazanacaklar. Peki böyle mi olacak? Beklenti kurun bunu kompanse  edeceği yönünde. Peki sonuç ne? Şöyle fikir yürütebiliriz, nasıl ki bizde sigara zammı öncesi tekeller ellerindeki sigaraları satmayıp zammı bekliyorlarsa, madenciler de ellerindeki bitcoinleri masa altında bekletiyorlar. Dolayısıyla satış baskısı düşüyor ve bu da yükselişi güçlendiriyor.

2. Bitcoin denince artık dünyada eskisi gibi scam, ponzi veya balon tarzı şeyler konuşulmuyor. Geçtiğimiz günlerde para piyasalarının en önemli isimlerinden FED başkanı Powell'ın açıklaması da bunu doğrular nitelikte. Şant Manukyan da değinmişti bu konuya.
Artık 2017 bullundan hatırladıklarımız gibi manipulasyon amaçlı saçma sapan açıklamalar sebebiyle yaşayacağımız düşüşlerin sayısı daha az olacak.

3. Ethereum tarafındaki gelişmeler. DEFI'nin çoğunlukla Ethereum zinciri üzerinden yürümesi özellikle gözle görülür bir artışı şimdiden sağladı.
Gene Ethereum 2.0 ile alakalı gelecek pozitif gelişmelerin de piyasaları canlandıracağını düşünüyorum.

Not: 1. maddeyi bir tık daha açmak isterim. Bu maddede anlatmak istediğim halvingin bitcoini uçuracağı değil, satış baskısını mayıs ayına kadar azaltacağı. Halving'in 2020 yılı içerisinde bir ATH'ı tetikleyeceğini düşünmüyorum. Sebebi önceki halvingler ile ATH arasında 1 yıldan fazla süre olması. Bu da bizi 2021'e götürüyor.

Jump to: