Author

Topic: 2021-07-24 t24:MASAK, 100 milyon liralık kripto paraya bloke koydu (Read 225 times)

jr. member
Activity: 161
Merit: 1
Türk borsalarının hepsi devlet denetiminde zaten, bu konuda da en hassası btcturk, hesabına 500yüzküsurbin lira yatıran kişiye bu parayı nereden bulduğunuzu ispatlayın yoksa hesabınızı kapatacağız demişler...

member
Activity: 756
Merit: 17
MASAK'ın böyle bir paraya bloke koyma yetkisi vardır ya da yoktur tam bilmiyorum. Ancak terör gibi amaçlarla aktarılmaya çalışılan paraların tespit edilmesi çok kritik bir olay. Mesela bildiğim kadarıyla ABD, kripto para kullanıcılarından bir talepte bulunmuştu. Herkesin hangi cüzdan ya da cüzdanların kendisine ait olduğunu bildirmesini istemişti. Evet belki anonimlik özelliğine ters bir şey bu ama başka türlü de bu gibi olayları takip edebilmeleri zor.
legendary
Activity: 2184
Merit: 1131
gerçekten bir kara para ve terör finansmanı olayı söz konusu ise merkezi borsadaki hesaba koyulacak tedbiri normal karşılarım. nihayetinde merkezi borsalar -böyle bir ihtimal de dahil olmak üzere- hesap kontrolünün %100 olarak elimizde olmadığı yerlerdir ve terör finansmanı gibi konuları kimse meşru görmez.
sr. member
Activity: 2030
Merit: 396
Düzenlemenin iyice yakınlaştığını bir bakıma bize gösteren haber diyebiliriz.

eninde sonunda bir düzenleme geleceği zaten biliniyordu ama ne zaman geleceği konusunda bir takım sıkıntılar mevcuttu.Ben iyice yaklaştığını düşünüyorum.2022'ye girmeden yeni bir yasa gelebilir bununla alakalı.

Düzenlemeler bu yılın ekim ayında gelecek gibi gözüküyor. Bu seferki düzenlemeler geçici olarak ufak tefek problemleri çözmeye yönelik değil, kapsamlı olacak. Hatta geçenlerde içeriği ile ilgili birtakım maddeler de paylaşılmıştı. 2022'ye sarkmaz herhalde diye düşünüyorum ayrıca evet.
legendary
Activity: 1386
Merit: 1231
Düzenlemenin iyice yakınlaştığını bir bakıma bize gösteren haber diyebiliriz.

eninde sonunda bir düzenleme geleceği zaten biliniyordu ama ne zaman geleceği konusunda bir takım sıkıntılar mevcuttu.Ben iyice yaklaştığını düşünüyorum.2022'ye girmeden yeni bir yasa gelebilir bununla alakalı.
sr. member
Activity: 1610
Merit: 329
MASAK'ın bu kadar geniş yetkileri var mıydı ya? Kafasına göre bu meblağda bir paraya bloke koyabiliyor mu? Benim bildiğim kadarıyla hayır. Haberin hazırlanış şeklinde bir sıkıntı olduğunu düşünmeye başladım o yüzden. Hazırlayan arkadaşın neye göre böyle bir şey yazdığını merak ediyorum.
legendary
Activity: 2170
Merit: 1306
Ben de bu haberde büyük sıkıntılar olduğunu düşünüyorum. Hani yalan olduğunu sanmam fakat kriptoparadan pek de anlamayan biri tarafından yazılmış gibi duruyor. Yani cevap verilemeyecek sorular var hani nasıl bloke koymuş belirsiz. O yüzden sıradan bir para blokesi gibi anlatmış.
member
Activity: 94
Merit: 10

POS sermaye yi tokene dönüştürür, POW elektriği. POS tokenleri hepsi regulasyonlarla vergiye tabii olacak. Çünkü sermaye kazancı. Ne kadar sermaye o kadar % kazanıyorsun.

POW 12 senedir kendini kanıtlamış ,POS ise sensorlenebilir kolayca. validatorlerin çoğu şirket ve konsorsiyum. ETH POS tereddütü bundan kaynaklanıyor zaten.

https://www.forbes.com/sites/greatspeculations/2018/03/02/taxation-of-cryptocurrency-proof-of-stake-transaction-fees/?sh=69089d91416c

https://www.coindesk.com/nashville-tezos-irs-tax-suit

Şahsi düşüncem, POS tokenlerinin hepsi merkezi ve her an hükümet,regulasyon tarafından kolayca çökertilebilecek  bir yapı ve kesinlikle uzak durulmalı.

Orta vadede yaşaması imkansız, sadece vurkaç projeleri olacak. Zaten çoğu İCO .

legendary
Activity: 2198
Merit: 2570
Chancellor on Brink of Second Bailout for Banks
Bitcoin'i merkeziyetsizlik konusunda bu ekosistemdeki hiç bir birimle kıyaslamadım ve zaten kıyaslanamaz. Hatta kıyaslamaların yapıldığı durumlarda karşı çıkan pek çok yazımı bulabilirsiniz. Tartıştığımız nokta sizin ETH ağı üzerinde bütün birimlerin kilitlenebilir olduğuna dair genellemeniz. Kendi göndermiş olduğunuz kucoin hack olayına dair listede de kilitlenen birimler arasında DAI olmadığını görebilirsiniz. Çalınanlar arasında olmasına rağmen. DAI kontratında herhangi bir blacklist fonksiyonu bulunmadığı için kilitlenebilir değiller. Yada herhangi bir hedef cüzdandaki birimlere ekip tarafından burn v.b. işlemlerin uygulanması mümkün değil. Yine hack olayı sonrasında sizin gönderdiğiniz listede bulunan USDT yada kendisini merkezi olarak adlandıran ama kontratında blacklist fonksiyonu bulunan AMPL gibi sözde merkeziyetsiz gerçekte en az USDT kadar merkezi birimlerin birer çöp olduğundan bahsetmiştim.

Kontrat: https://etherscan.io/address/0x6b175474e89094c44da98b954eedeac495271d0f#code

DAI özelinde konuya baktığımızda yeni bir kontrat hazırlayıp eskisini tamamen iptal etmedikleri sürece blacklist fonksiyonunu aktif etme olasılıkları yok. Yani ethereum ağı üzerinde yazdığınız kontratta oluşturacağınız birimin merkezi yada merkeziyetsiz olmasını siz belirlersiniz, ağın yapısı değil. Blacklist, admin erişimi, burn, mint v.b. özellikleri anahtarı elinde tutan merkezi bir unsura bağlayıp merkeziyetsiz bir birim gibi lanse ederseniz insanlar sadece buna güler ve maalesef bunlardan piyasada bir sürü var. Ama bu tüm birimler için işin bu şekilde olduğu anlamına gelmiyor.

Bitcoin tamamen merkeziyetsiz tasarlanıp merkeziyetsiz olarak doğmuş bir para. Ethereum ise merkezi doğup merkeziyetsizliği hedef edinen bir proje. Bu nedenle asla bitcoin merkeziyetsizliğine ulaşamayacak ancak bitcoin merkezityetsizliğinin de hali hazırda mükemmel olduğundan bahsedemeyiz. Hatta ilk günlerinde bitcoin'in bugünkü kadar merkeziyetsiz olmasından da bahsedemeyiz. İkisi bir birinin alternatifi değiller yada rakip değiller. Hayata neler katacaklarını izleyip görmek hatta bence gelişimlerini izlemekten keyif almak lazım.

POW konsensüs algoritması merkeziyetsizdir, POS merkezidir görüşüne katılmıyorum. POW algoritmasında madencilik cihazlarına ödediğiniz ücretler ve madencilik maliyetleri karşılığında karar mekanizması içerisinde söz hakkına sahip olursunuz. POS için ise doğrudan bu parayı birimin kendisine ödeyerek söz sahibi olursunuz. Geniş pencereden baktığınızda ikisi de aynı kapıya çıkıyor ancak POW konsensüs mekanizmasına yada POS konsensüs mekanizmasına sahip tüm zincirler merkezidir yada merkeziyetsizdir genellemesi de yapılamaz.

Validatör seçimlerini yapan belirli bir mekanizma var ise merkeziyetsizliği elde etme olasılığı yoktur. Şartları asgari tutarak isteyen herkesin validatör konumuna geçmesine müsaade ederseniz merkeziyetsizlik için umut vardır.

Mükemmel merkeziyetsizlik her insanın (kendi kararlarını verebilme özgürlüğüne sahip) doğuştan sadece insan oldukları için bir oy hakkına sahip oldukları bir zincir olabilir ancak bu oldukça ütopik bir örnekleme olur.

Edit: Vitalik konusunda hem fikiriz. Satoshi'nin bitcoin'i yarattıktan sonra yaptığı en doğru iş anonim kalarak bir süre sonra ortadan kaybolmaktır. Ethereum için ise insanlar halen Vitalik'in etkisinde kalabiliyorlar. Eğer gerçekten merkeziyetsizlik hedefliyor iseler bir noktadan sonra proje yönetimini tamamen topluluğa bırakarak ayrılmalılar. Maker için böyle bir planın olduğunu vakfın kendi yazılarında bir kaç kere okudum.
member
Onların merkezsiz oldugunu mu sanıyorsun? ETH ,Bnb üzerindeki bütün tokenler dondurulabilir.

Yanlış genelleme yapıyorsunuz. Ethereum ağında yaratılmış bir birim için tek bir adres üzerindeki birimlerin kilitlenmesi özelliği kontrat ile belirlenir. Örneğin USDT, USDC gibi birimler için bu özellik aktif iken DAI için bu özellik aktif değildir yani dondurulamaz.

Aynı şekilde ether'in kendisi de dondurulamaz veya geri alınamaz. Sadece madencilerin daha geri bir tarihten başlayan bloğu baz alarak bir fork oluşturmasıyla geriye gidilebilir, ethereum classic'in oluşmasında olduğu gibi.

Kontratın sahibi kimse o da onun sahibidir. ETH üzerinde basılan tokenlerin çoğu kontrat iptalleriyle çöp oldu. Genelleme falan değil bu, matematik ve yazılım.

Etherreum madencilerin roll back yapmasıyla alakalı değil,  ETH CONSENSYS (Buterin ve ekibi ) öyle istedi öyle oldu. Eth arzını 2 kere değiştirdiler.

https://cointelegraph.com/news/freeze-pause-reboot-projects-react-differently-to-200m-kucoin-hack

Eğer kontratın sahibi tokeni istediği gibi dondurup,iptal edip,burn falan yapıyorsa o 'MERKEZİ' DİR.

DAİ nın sahibi MakerDAO  merkezidir. GOvernance token modeline geçerek paçayı sıyırmaya çalışıyor regulatorlerden.

Uniswap da airdrop yaparak kendini decentralize gösterme peşinde ama buda nafile. Blockchain doğarken Decentralize olmayan hiçbir blokchain sonradan decentralize olamaz.

Uniswap ın regulator korkusuyla daha yeni yüzlerce tokeni delist etti. uniswap labs bir şirkettir.
https://twitter.com/Uniswap/status/1418697012095164420

Eth premine edilmiş,İCO yapılmış,sunucuları Amazın üstünde dönen merkezi bir blockchaindir. POS a mecbur geçerek daha merkezi olacak.

Bitcoin decentralize, İCO yapmamış,bağımszı node ları olan bir kriptopara dır.

legendary
Onların merkezsiz oldugunu mu sanıyorsun? ETH ,Bnb üzerindeki bütün tokenler dondurulabilir.

Yanlış genelleme yapıyorsunuz. Ethereum ağında yaratılmış bir birim için tek bir adres üzerindeki birimlerin kilitlenmesi özelliği kontrat ile belirlenir. Örneğin USDT, USDC gibi birimler için bu özellik aktif iken DAI için bu özellik aktif değildir yani dondurulamaz.

Aynı şekilde ether'in kendisi de dondurulamaz veya geri alınamaz. Sadece madencilerin daha geri bir tarihten başlayan bloğu baz alarak bir fork oluşturmasıyla geriye gidilebilir, ethereum classic'in oluşmasında olduğu gibi.
member
Merkezi borsalarda alim satim yapmak yerine merkezsiz borsalari kullanmak lazim. Cake ve uniswap varken merkezi borsalar basa bela. Hesap blok olabilir.

legendary
Activity: 1865
Merit: 1387
The Last Cryptocoin Burner
kripto paraya bloke koymak kısmı garip geliyor. Sanırım burada borsa da bulunan paraya bloke konuldu yoksa onun dışında para giderken neredeyse kimseye sormuyor, herhangi bir borsa olmadan kripto paraya bloke konması çok zor, yada bloke kondu denmez diyeceğim ama yine de haberdeki terimleri kullananlara tam güvenemiyorum.
Eğer borsada hesaba bloke konmuşsa hangi borsa söylenebilirdi. Belli ki yeterli bilgi verilmiyor.
full member
Activity: 322
Merit: 101
Merkezi borsalarda alim satim yapmak yerine merkezsiz borsalari kullanmak lazim. Cake ve uniswap varken merkezi borsalar basa bela. Hesap blok olabilir.
sr. member
Activity: 1666
Merit: 300
Evet ben de MASAK'ın yetkilerinin bu kadar geniş olduğunu ilk defa duyuyorum. Benim de bildiğim kadarıyla bu kadar ileriye gidemiyorlar. Ülkemizde hala kripto para haberciliği gelişmiş düzeyde değil tabi. Onun bir etkisinin olduğunu düşünüyorum bu haberde. Bence ciddi yanlışlıklar var.
legendary
Activity: 2506
Merit: 1505
Haber bana da biraz uçuk geldi tamamlanmayan puzzle parçaları var. Masak'ın yapabileceği şeyler sınırlı sonuçta Türkiye'de faaliyet gösteren birkaç borsadaki hesapları dondurma dışında fazla bir etki alanı yok. Kripto paraları kullanmayı bilenler bu şekilde yakalanamaz. Demek ki ya bunlar kullanmayı bilmiyor yakalanıyor, ya bunları kullanmayı bilmeyen kitlelere bakın dikkatli olun böyle işlere girişenleri yakalarız diye gözdağı veriliyor. Haberin büyük bir bölümünü gerçekçi bulmadım. Haberi yapan Hazal Ateş'e sormak lazım aslında otursun bize anlatsın nasıl oluyormuş bu işler.
full member
Activity: 854
Merit: 113
100 milyon lira çok ciddi bir meblağ. Eğer haber içeriği doğruysa büyük bir iş başarılmış. Aynı itibari paralarda olduğu gibi kripto paralar üzerinden de kara para aklama ya da terör ile ilişkili bir fonlama vs. yapılabiliyor. Denetimde olmadığı zaman da bunları tespit etmek çok zor hale geliyor.
legendary
Pandemi sürecinde 100 milyon lirayı kripto para yoluyla yurtdışına çıkarmak isteyen şirketlerin hesaplarına bloke koyan MASAK, bazılarının Amerikan borsasına gönderilmeye çalışıldığını belirledi. Kurul, kripto varlık yoluyla terör örgütlerinin finanse edilmesinin önlenmesi konusunda arka arkaya bir dizi adımı devreye aldı.

Haberin gerçekliği hakkında şüphelerim var. Birisi Mali Suçları Araştırma Kurumu ve Kripto paralar hakkında haber yap dese gözü kapalı yazılacak sipariş üzerine üretilmiş bir içeriğe benziyor.

MASAK sadece kripto para borsalarında bulundurulan kullanıcı varlıklarına erişerek bloke koyabilir. Kişisel cüzdanlara sadece baskın yaparak fiziki ortamda private key bilgilerini elde etmediği sürece erişebilir. Kripto para ile terör finansmanı sağlayacak kişiler piyasayı buradaki herkesten iyi takip ediyordur.

Kripto paralar ile ilgili ilk yönetmelik 16 Nisan'da yayınlandı ve 30 Nisan'da yürürlüğe girdi. 1 Mayıs tarihinde de MASAK tarafından incelemelerin yapılacağına dair yazı yayınlandı. Bu gelişmeleri gören kötü niyetli hiç kimse borsalarda 1 kuruş parasını bırakmaz. Parasını yurtdışına kaçıracak yada terör finansmanı sağlayacak kişiler artık BTC almak için yerel borsaları kullanmıyordur. OTC marketler üzerinden küçük bir yüzde farkı ile istedikleri kadar alım gerçekleştirerek aynı düzende devam ediyorlardır. Hatta bu karar açıklanmadan önce bile yerel borsaları kullandıklarını düşünmüyorum.

bazılarının Amerikan borsasına gönderilmeye çalışıldığını belirledi.

Haberin özellikle bu kısmı çok komik. Birileri muhakkak kripto paraları kullanarak çeşitli terör örgütlerini finanse ediyordur ancak birisinin yazara Amerika'ya para göndermek için kripto paranın Amerikan menşeili borsalara taşınmak zorunda olmadığını yada Amerikan menşeili borsalara gönderilen her paranın çıkışının Amerika'ya yapılmadığını anlatmalı.

Kanıtları sunulmadan, hakkında yeterli araştırma yapılmadan siparişe göre yazılmış görünümlü haber içerikleri olayın sulandırılmasından ve inandırıcılığın kaybolmasından başka hiç bir işe yaramıyor.

full member
Activity: 1400
Merit: 161
Böyle bir denetlemenin olması güzel oldu baya. Kötü emeller için kullanılan paraları çok daha rahat takip ederek işlemleri durdurabiliyorlar artık. Kara para aklama, terörizm gibi faaliyetlere karşı, ülkeler gerçekleştirilen işlemleri denetlemede çözümü buluyor.
sr. member
Activity: 1442
Merit: 256
Devletin yapmak istediği şey buydu zaten. Özellikle yurtdışına çıkan ya da yurtdışından ülkeye giren parayı takip etmek ve kimin hesabına ne geldi  o kişi nedir ne değildir diye takip etmek.
Çok yüksek oranda vergi olacağını zannetmiyorum.
member

Haber in orjinali burada. Geçen gün söylenen düzenlemedeki A.Ş lerin beyanname vermesiyle alakalı. Adam şirketin parasını kriptoparayla yurtdışına veya örgütlere aktarırsa el koyacak tabii ki. Haberde şirket hesapları diyor zaten.

https://www.sabah.com.tr/ekonomi/2021/07/23/100-milyon-liralik-kripto-para-bloke-edildi
legendary
Activity: 1890
Merit: 1273
Mali Suçları Araştırma Kurulu’nun (MASAK) pandemi sürecinde 100 milyon liralık kripto para hesabına bloke koyduğu belitildi.

Sabah’tan Hazal Ateş’in haberine göre MASAK, terör finansmanında kullanıldığını belirlediği kripto paralardan bir kısmının Amerika’daki borsalara gönderilmeye çalışıldığını belirledi. 100 milyon liralık kripto para bloke koyan MASAK, bir rehber yayımlayarak, kara para ve terörün finansmanının konusunu oluşturan fonun takibi konusunda yükümlü kuruluşlar arasına dahil edilen kripto para platformlarının uyacağı kuralları belirledi.

Söz konusu rehberle kripto varlık hizmet sağlayıcıları, banka, sigorta, noter gibi kuruluşlarla aynı yükümlülükler altına alındı. Habere göre bu düzenlemeyle FETÖ/PDY ve benzeri yapılanmaların kripto varlık piyasasındaki finans kaynağının kesilmesi amaçlanıyor.
https://t24.com.tr/haber/masak-100-milyon-liralik-kripto-paraya-bloke-koydu,967594

Evet arkadaşlar sanırım devletimiz resmen dijital paraların tamamını tanıyor.  Haberde çok fazla ayrıntı yok.
Jump to: