Author

Topic: 2021-08-15 KoinFinans: Bloomberg Analisti Bitcoin Kurucusu Satoshi Nakamoto'nun (Read 57 times)

sr. member
Activity: 1610
Merit: 329
Uzun bir süredir, Satoshi Nakamoto'nun kim olabileceği düşünüldüğünde akla gelen adaylardan birisi de hep Hal Finney olmuştur. Hatta diğer iddia edilen adaylardan biraz daha ön planda bulunuyordu.

Ancak ben hem diğer adayların hem de Hal Finney'in Satoshi olduğunu düşünmüyorum. Evet, elde ettiğimiz veriler Hal Finney'in olabileceği ihtimalini kuvvetlendiriyor. Ama ilk başta daha Satoshi bir kişi mi topluluk mu onu bile bilmiyoruz. Bu sır perdesi bile aralanmadan tahminlerde bulunmak bir sonuca çıkarmıyor bizi.
legendary
Activity: 2170
Merit: 1306
Bu haberden etkilenip biraz araştırma yapınca bana da Hal Finney'in Satoshi olma ihtimali bir hayli yüksek gibi geldi. Zaten yeterli bilgi birikimine sahip bir kişi ayrıca hastalığı ve ölümü düşünülünce neden kaybolduğu anlaşılıyor.
legendary
Activity: 2114
Merit: 1131
"cryptographic trading cards" söylemi üzerinden nft'lere, oradan da finney ve satoshi denklemine uzanan bir kurguya çok anlam veremedim ama kabul gören genel algı finney'in satoshi olduğu yönünde bulunuyor zaten...

ayrıca haberde bahsi geçen metin de bu:

newbie
Activity: 100
Merit: 0
Eric Balchunas, Satoshi Nakamoto takma adının arkasındaki kişinin kim olduğunu bildiğine inanıyor.

Bloomberg'in ETF'ler konusundaki baş analisti Eric Balchunas, büyük olasılıkla gizemli Satoshi Nakamoto'nun gerçek hayatta kim olduğunu çözdüğünü düşünüyor.

Balchunas, Bitcoin'in efsanevi yaratıcısı Satoshi hakkında çalıştığı tüm verilere dayanarak, BTC ağının geliştirilmesine yardımcı olan en eski Bitcoin destekçilerinden biri olarak bilinen  Nakamoto ile e-posta yoluyla iletişime geçen ve 2009 yılında onunla ilk Bitcoin işlemini gerçekleştiren bilgisayar programcısı Hal Finney olduğunu duyurmak için Twitter'dan paylaşımda bulundu.

Finney, 2014 yılında amyotrofik lateral skleroz nedeniyle 58 yaşındayken vefat etti. 1993'te yayınlanan bir forum mesajının ekran görüntüsü Balchunas'ı Finney'nin Satoshi olduğuna ikna etmiş gibi görünüyor.

Bu metinde Finney, temel olarak bugünlerde NFT'ler (non-fungible token) olarak bilinen “kripto ticaret kartları” kavramını açıklıyor.

Kaynak ve yazının devamı için: https://www.koinfinans.com/bloomberg-analisti-bitcoin-kurucusu-satoshi-nakamotonun-kimligini-tespit-ettigine-inaniyor/
Jump to: