Author

Topic: 2021-09-04 Kriptofoni: Küba, Kripto Paraları Yasal Zemine Oturtmak İstiyor (Read 67 times)

sr. member
Activity: 2016
Merit: 391
Haberde ilginç bir şekilde El Salvador'un önümüzdeki ay Bitcoin'i yasal para birimi olarak kabul edeceğine değinilmiş ama aslında daha birkaç gün önce bu gerçekleşti.  Grin  Hatta McDonald's Bitcoin ile ödeme alarak açılışı da yaptı.

Küba konusuna gelince de, hepimizin bildiği gibi Bitcoin'i yasal zemine oturtma konusuna en sıcak bakan ülkelerin önemli bir kısmı Latin Amerika ülkeleriydi. Arjantin, Paraguay gibi ülkelerden de geçenlerde Bitcoin hakkında olumlu açıklamalar duymuştum, belki de sıradaki ülkeler onlardır. Küba hepsinden hızlı çıkarak işi resmiyete dökmek istedi. Tabi direkt olarak yasal para birimi yapmadan önce ilk olarak ödeme yöntemi şeklinde kabul edecekler. Eğer olumlu geri dönüş alırlarsa bence onlar da resmi para birimi haline getirebilirler. Böyle ülkeler ekonomilerini iyileştirmek için Bitcoin'i bir çıkış yolu olarak da görebiliyorlar.
legendary
Activity: 2170
Merit: 1306
Eğer doğru bilgiyse ki doğru olup olmadığı çok değil 6-12 ay içinde belli olur şaşırdığım olay. Küba gibi kontrollü planlı ekonomi ülkeleri böyle denetimleri olmayan para birimini mantıken istemezler. Ama demek ki halkın ve devletin işine geldi belki de ambargoyu delmeye yarıyor. Bunlar neden olabilir.
legendary
Activity: 1274
Merit: 1140
El salvadorun bitcoini kabul etmesi diğer ülkeleri iştahlandırabileceğini düşünüyorum ki ülkeler artık kripto para piyasasına bir şekilde adım atmak veya yasal düzenlemeler getirmeye çalışıyor bu da zaten demek oluyor ki biz de ülke olarak buraya bir giriş yapalım ortak başı boş kalmasın.
full member
Activity: 854
Merit: 113
El Salvador ilk adımı atan ülke olmuştu ve değişik tepkilerle karşılaştılar haliyle de. Ne IMF ne de Dünya Bankası böyle bir girişime olumlu baktı ve desteklemeyeceklerini açıkladılar. El Salvador yine de buna aldırmayarak Bitcoin kullanımını teşvik etmeye devam etti. Ülkede 200'den fazla Bitcoin ATM'si yerleştirdiler diye biliyorum. Bitcoin'in benimsenmesi için ellerinden geleni yapıyorlar.

Bunu gören Latin Amerika ülkeleri de uzaktan süreci takip etmeye başladı. Arjantin hükümetinden de olumlu bir açıklama geldiğini duymuştum. Fakat resmi adımı atan Küba oldu. İlk önce Bitcoin'i ödemelerde kullanılabilecek şekilde kabul etmek istiyorlardı. Belki de sonra onlar da yasal para birimi olarak ekleme konusunda El Salvador'u takip ederler.
hero member
Activity: 1134
Merit: 707
Bloomberg’in bildirdiğine göre, Küba’daki komünist hükümet, kripto para birimi işlemlerinin bir ödeme aracı olarak yasallaştırılmasını dört gözle bekliyor. Ülkenin merkez bankası, dijital para birimlerinin ticari bir işlem aracı olarak yasal kullanımını tesis etmelerini sağlayacak yasal bir çerçeve oluşturacağını belirtti.

Merkez bankası ayrıca dijital para birimleriyle çalışan veya faaliyet gösteren şirketler için lisans verecek. Küba halkı hali hazırda Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH) ve Tether gibi popüler kripto para birimlerini zaten yaygın olarak kullanıyor.

İşlemler üzerinde yoğun devlet kontrolüne sahip ülkelerde kripto para birimleri, yaptıkları her ödemeyi beyan etmek istemeyen vatandaşlar arasında popüler bir araç haline geldi. Genellikle merkez bankaları ve hükümetler kripto para işlemlerini kara para aklama ve uyuşturucu ticareti gibi yasa dışı faaliyetlere bağlar. Küba bankası ayrıca dijital para birimlerinin kullanıcıları için dolandırıcılık gibi ek risklerle bağlantılı olduğunu da açıkladı. Yasadışı faaliyetleri önlemek için banka, sektörü düzenlemeyi dört gözle bekliyor.

Venezuela ve Arjantin gibi ülkelerde kripto kullanımı büyük ölçüde arttı. Ayrıca El Salvador, önümüzdeki ay doların yanında Bitcoin‘i resmi para birimi olarak kabul edecek. Ülkelerde dijital varlıkların hızlı büyümesi, ağların merkezi olmayan doğasına ve geleneksel havale ücretlerine kıyasla düşük maliyetlerine bağlı.
https://www.kriptofoni.com/kuba-kripto-paralari-yasal-zemine-oturtmak-istiyor/

El Salvador'un ardından Küba da Bitcoin için resmi adım hazırlıklarına başlamış. Bitcoin'e sıcak yaklaşımlar sergileyen ülkelerin sayısı hızla artıyor. Cheesy
Jump to: