Author

Topic: 2021-09-07 NTV: El Salvador Bitcoin'i Resmen Yasal Para Birimi Olarak Kabul Etti (Read 110 times)

full member
Activity: 1400
Merit: 161
Normal şartlarda Bitcoin'in herhangi bir ülkenin para birimi olma seviyesine erişmek gibi bir kaygısı olmamasına rağmen ilk defa bir ülkenin bu yönde adım attığını görmek gerçekten ilginç. El Salvador Dünya Bankası gibi kuruluşlardan olumsuz geri dönüş almasına rağmen hedefini resmen gerçekleştirdi. Asıl iş bundan sonra başlıyor. Halkın böyle köklü bir değişikliğe nasıl tepki vereceği ve adapte olmasının ne kadar süreceği konuları oldukça önemli. Ayrıca aldıkları 200 Bitcoin'in değeri aşağı yukarı 10 milyon dolar eder. Nüfusu 6.5 milyon olan bir ülkede kişi başı 30 dolarlık Bitcoin dağıtacaklar ama çok küçük bir kesimi buna erişebilecek. Tabi herkese yetmesi için bundan kat kat fazlasını almaları gerekirdi ama amaç o değil belli ki.

Bence süreç şöyle ilerleyecek ; İlk başta aşırı zenginleşir sonra kendi içinde ekonomisi çöker. Ya bugün ya yarın ya da gelecekte.

Ponzi oyunu gibi ilk girenler zenginleşir sonrakiler işin yükünü çeker reklamını yapar. En son girenler ise hiç kazanamaz. En nihayetinde sistem çöktüğünde tepedekiler dahil kimse sağ kurtulamaz.

Yani evet şöyle bir şey de var ki, Bitcoin işin en nihayetinde çok volatil bir kripto para. Daha geçen gördük işte Bitcoin sadece yarım saat civarı bir süre içerisinde 52 bin dolardan 42 bin dolar bandına bir düşüş gerçekleştirdi. Para birimi Bitcoin olan bir ülke için bu çok büyük bir darbe anlamına gelebilir. Bitcoin'in aşırı değişken özelliğine karşı nasıl bir formül üretecekler ya da öyle bir kaygıları bile var mı bilmiyorum. Bitcoin boğa piyasasına girince insanlar kullanmaktan çok HODLlamaya başlar sonra da durunca satmak isterler. Ama eğer ülke Bitcoin dışı bir para kullanımına izin vermezse insanlar büyük bir değer kaybı ile de karşı karşıya kalır.
legendary
Activity: 2394
Merit: 1358
Bitcoinin 100 bine gitmesi için daha fazla gaza ihtiyaç var oda FED'in daha fazla para basıp Borsalara enjekte etmesinden geçiyor. Değeri 0 olan bir haber zaten satıştanda anlaşılıyor.

Devletler kontrolü sever özellikle para üzerindeki kontrol çok önemli. Eğer kontrolü sevmeseydi bugün hala Altın sistemindeydik. Altını ve arz sorunlarını kontrol edemeyen Amerika'nın 1970 lerde altın sisteminden çıkıyoruz dediğini biliyoruz.

El Salvador baskanı kısa vadeli long açmış olabilir umarım patlamazlar. İhracat olmayınca üretim olmayınca tutunacak dal bitcoin kalıyor.
Hocam en kötü turizm ile bile 7 milyonluk nüfusu beslersin. Ülke nüfus yoğunluğu çok olsa da büyük bir Antalya falan gibi altı üstü. Dert değil.
Asıl dert evet gerçekten de piyasaya devasa etkisi olmuyor. Yine rezerv para emisyonuna bakıyoruz. Çok basılırsa çok kar getirecek belli ki.
sr. member
Activity: 1148
Merit: 367
Forumda globalde şöyle bir şey gördüm. El-Salvador'da McDonald’sa giden bir gazeteci BTC ile ödeme yapmış.
Şimdi McDonald’s ve El-Salvador'daki tüm büyük şirketler bir şekilde BTC ile ödeme kabul etmek zorunda.
Sonuç olarak koskoca bu büyük markaların artık bir BTC cüzdanı var.

https://bitcointalksearch.org/topic/--5358856
hero member
Activity: 1260
Merit: 957
Yav hacı yaptın bir hayır tut ayır bacağından demişlerde sen komple bacakları kopartmışsın ceza nedir Cheesy Bunun yerine teşvik vermen daha mantıklı olurdu ki insanlara katmak istediğin felsefenin daha fazla albenisi olurdu.

Haa birde Satoshi Nakamoto'yu merak ediyorum yaşıyor ve tek kişiyse bu haberin karşısında viskisini yudumlayıp suck it centralized systems diyor mudur?
legendary
Activity: 1386
Merit: 1231
Bitcoini ödeme yöntemi olarak kabul etmeyen işletmelere ceza verilmesi bence saçma.

Eninde sonunda siz halka bitcoini zorlayacak bir şekilde yasa geliştirirseniz zaten işletmelere müşteriler bu şekilde ödeme yapmak zorunda kalmaz mı? Kalır.

full member
Activity: 854
Merit: 113
Yapacaklar mı yapmayacaklar mı derken El Salvador sonunda kararını resmileştirerek Bitcoin'i yasal para birimi haline getirdi. Yalnız zorlama mantığı ile gitmeleri malesef hoş bir şey değil. İşletmelere Bitcoin kabul etmesi için direkt olarak baskı uyguluyorlar. Aynı şekilde insanları da zorlayarak sadece Bitcoin'i kullandırtmaya diretmek ne kadar iyi bilemedim. Tabi süreci hızlandırmak için böyle şeyler gerekli de görülebilir. Umarım bu hareketleri ters tepmez ve düzgün bir şekilde insanlar hayatlarına devam edebilirler.
sr. member
Activity: 1176
Merit: 305
Normal şartlarda Bitcoin'in herhangi bir ülkenin para birimi olma seviyesine erişmek gibi bir kaygısı olmamasına rağmen ilk defa bir ülkenin bu yönde adım attığını görmek gerçekten ilginç. El Salvador Dünya Bankası gibi kuruluşlardan olumsuz geri dönüş almasına rağmen hedefini resmen gerçekleştirdi. Asıl iş bundan sonra başlıyor. Halkın böyle köklü bir değişikliğe nasıl tepki vereceği ve adapte olmasının ne kadar süreceği konuları oldukça önemli. Ayrıca aldıkları 200 Bitcoin'in değeri aşağı yukarı 10 milyon dolar eder. Nüfusu 6.5 milyon olan bir ülkede kişi başı 30 dolarlık Bitcoin dağıtacaklar ama çok küçük bir kesimi buna erişebilecek. Tabi herkese yetmesi için bundan kat kat fazlasını almaları gerekirdi ama amaç o değil belli ki.

Bence süreç şöyle ilerleyecek ; İlk başta aşırı zenginleşir sonra kendi içinde ekonomisi çöker. Ya bugün ya yarın ya da gelecekte.

Ponzi oyunu gibi ilk girenler zenginleşir sonrakiler işin yükünü çeker reklamını yapar. En son girenler ise hiç kazanamaz. En nihayetinde sistem çöktüğünde tepedekiler dahil kimse sağ kurtulamaz.

full member
Activity: 1400
Merit: 161
legendary
Activity: 2184
Merit: 1131
olumsuz gibi gözüken bazı küçük detayları kısmen önemsiz şeyler olarak değerlendirmekle birlikte; bitcoin'in yasal para birimi olarak kabul edilmiş olmasının büyük ve önemli bir gelişme olduğunu düşündüğüm için toplam sonucu çok iyi olarak yorumluyorum ve bitcoin adına önemli sayılabilecek bu tarihsel olaya şahitlik ettiğim için kendimi mutlu hissediyorum. bütün kripto para topluluğunu tebrik ederim.
member
Activity: 294
Merit: 49
Adamlar 200 BTC almış. Taş çatlasa 10 milyon dolarlık BTC eder bu. Ulan bizde ki 3-5 kodaman bundan daha fazlasını alır.  Buradan El Salvador Başkanına sesleniyorum. Lütfen şaka yaptık Bitcoini resmi para yapmıyoruz deyin de Bitcoin yükselsin  Grin
sr. member
Activity: 1176
Merit: 305
Bitcoinin 100 bine gitmesi için daha fazla gaza ihtiyaç var oda FED'in daha fazla para basıp Borsalara enjekte etmesinden geçiyor. Değeri 0 olan bir haber zaten satıştanda anlaşılıyor.

Devletler kontrolü sever özellikle para üzerindeki kontrol çok önemli. Eğer kontrolü sevmeseydi bugün hala Altın sistemindeydik. Altını ve arz sorunlarını kontrol edemeyen Amerika'nın 1970 lerde altın sisteminden çıkıyoruz dediğini biliyoruz.

El Salvador baskanı kısa vadeli long açmış olabilir umarım patlamazlar. İhracat olmayınca üretim olmayınca tutunacak dal bitcoin kalıyor.
sr. member
Activity: 2044
Merit: 398
Bu kararın resmileşmesi itibariyle artık Bitcoin'i kabul etmeyen işletmeler için ceza kapıda.

Bitcoin özgürlükçüdür, bitcoin'in lehine bile olsa kısıtlamalar ve yasaklar bitcoin felsefesine zarar verir. Fiat paradan bir farkı kalmaz. Birileri size kullanmak için dayatma uyguladığı sürece hangi birimi kullandığınızın önemi yok hala tutsaksınız demektir.

Bitcoin fanatiği olmama rağmen yanlış buluyorum. El-Salvador olayları da eninde sonunda Elon Musk olayları gibi topluluğa ve bitcoin'e zarar verecek gibi görünüyor.

Bu konuda size kesinlikle katıldığımı belirtmeliyim. Normalde zaten Bitcoin'in herhangi bir ülkenin yasal para birimi olmak gibi bir amacı bile yoktur. Amacı sadece insanlara doğrudan bir alternatifin olduğunu ve kullanırken özgür olduklarını göstermektir. El Salvador Bitcoin'i yasal para birimi de yaptı iyi hoş ama politikalarını düzenlemesi gerektiğini düşünüyorum. İnsanları sıkboğaz etmeden sık sık teşviklerle ilgi toplayıp zaman içerisinde halkının neredeyse tamamının kullanmasını sağlayabileceklerini düşünüyorum. Ama zorlama ile nereye varılabilir, orası büyük sıkıntı.
hero member
Activity: 1316
Merit: 623
El Salvador tabuları yıktı ve btcnin gerçek metalarla takas olabileceğini gösterdi. Çok olumlu bir haber. Bu tarz gelişmelerin yaygınlaşmasıyla önümüzdeki senelerde sistemin daha da yaygınlaşması ve adaptasyon sürecinde ortaya çıkan eksikliklerin giderilmesi hızlanacaktır.
sr. member
Activity: 1610
Merit: 329
El Salvador artık işi resmiyete dökerek bütün ilgiyi kendisinde toplamayı başardı. Bu saatten sonrası nasıl olacak benim merak ettiğim de o. Bir yerlerde okuduğum başka haberlere göre, El Salvador dayatmacı bir politika izleyecek gibi gözüküyor. Yani insanların zorla sadece Bitcoin kullanmasını sağlayacaklar. Halihazırda Bitcoin ya da başka kripto paraları kullanan kesim için çok bir şey değişmez ama asıl sorun kripto paralara mesafeli yaklaşanlarla. Böyle insanlara ne kadar mantıklı bir açıdan yaklaşırsanız onları da bu ekosisteme katmak o kadar kolay olur.
member
Activity: 294
Merit: 49
El Salvador  ile yeni bir dönem başladı. Açıkçası bu uygulamanın pek de başarılı olacağını sanmıyorum. Paranın kontrolü ellerinde değil. Neye göre alım gücünü dengeleyecekler merak ediyorum. Bir günde %10 düsen bir para bitcoin.
hero member
Activity: 1162
Merit: 719
Bitcoin için bir rüya gerçek oldu. Heyecan verici bir gelişme. Sonunda herkes kripto paraların gücünü görecek. Feedbackler diğer ülkeler için önemli olacak. El Salvador kriptopara dünyasının öncüsü konumunda artık.
full member
Activity: 182
Merit: 140
El salvador 7 milyon nüfuslu bir Orta Amerika ülkesi Amerika anakarasının nüfus yoğunluğu fazla olan bir ülkesi. Ne kadar da nüfusu İstanbul'dan az olsa da sonuçta bir ülke. Bircoin'i reami para birimi olarak kullanması güzel bir gelişme. Sanırım dolar da kullanıyorlar. Kendilerine göre riskli bir durum ama ekonomisi demek ki bunu kaldırıyor. Daha büyük bir ülkenin bunu kabullenmesi gerekiyor. Yalnız şu var bazı İslam alimleri Bitcoin için arkasında bir ülke olmadığından dolayı caiz olup olmaması konusu tartışmalı diyordu. Alın size bir ülke. Diğer ülkeler de ya da bir kaçı kabul ederse durum nasıl değişir tahmin etmesi zor bir durum.
legendary
Activity: 2198
Merit: 2570
Chancellor on Brink of Second Bailout for Banks
Bu kararın resmileşmesi itibariyle artık Bitcoin'i kabul etmeyen işletmeler için ceza kapıda.

Bitcoin özgürlükçüdür, bitcoin'in lehine bile olsa kısıtlamalar ve yasaklar bitcoin felsefesine zarar verir. Fiat paradan bir farkı kalmaz. Birileri size kullanmak için dayatma uyguladığı sürece hangi birimi kullandığınızın önemi yok hala tutsaksınız demektir.

Bitcoin fanatiği olmama rağmen yanlış buluyorum. El-Salvador olayları da eninde sonunda Elon Musk olayları gibi topluluğa ve bitcoin'e zarar verecek gibi görünüyor.

sr. member
Activity: 2044
Merit: 398

https://www.ntv.com.tr/teknoloji/el-salvador-bitcoini-yasal-para-birimi-olarak-kullanima-aldi,Py-Z5Xby_EKgzH_o12P22w

El Salvador bugün itibariyle resmen Bitcoin'i yasal para birimi olarak kabul etmiş bulunmakta. Hükümet Bitcoin'i tanıtım ve onu teşvik etme amacıyla tüm vatandaşlarına 30 dolar değerinde Bitcoin verileceğini duyurdu. Bu kararın resmileşmesi itibariyle artık Bitcoin'i kabul etmeyen işletmeler için ceza kapıda. Ayrıca ülkede 3 Bitcoin değerinde bir yatırım yapan yabancılara da oturma izni verileceği açıklandı.

Beklenen bir gelişmeydi ve sadece ne zaman olacağı merak konusuydu. El Salvador daha yeni 200 BTC'lik bir alım da yaptı. Vatandaşlarını Bitcoin kullanımına teşvik etmek için ellerinden gelen her şeyi yapıyorlar. Zaten bu saatten sonra Bitcoin kullanmak zorunlu hale de gelir. Bakalım ilerleyen günler bize neler getirecek. Eğer başarılı bir süreçten geçerlerse, özellikle diğer Latin Amerika ülkelerinden de buna benzer hamleler bekliyorum.
Jump to: