Author

Topic: [2021-10-21] Descindere a ”Crimei Organizate” [...] „țeapă” cu criptomonede (Read 113 times)

legendary
Activity: 1134
Merit: 1597
Eu nu inteleg. Cum reusesc oamenii inca sa fie tepuiti cu asa ceva, avand in vedere cata informatie exista pe peste tot si ca iti trebuie 2 neuroni sa intelegi ca nimeni nu iti face un beneficiu benevol? Uneori cred ca oamenii care cad prada tepelor de genul asta sunt oameni care oricum aveau nevoie sa se dea cu capu' sa inteleaga unele lucruri care in mod normal ar trebui sa para.. logice. Imi vine sa ma iau de cap numai cand ma gandesc cati oameni inca trimit sume exorbitante tepelor in stilul "da-i bani lui Musk si iti da el dublu inapoi".

Dar da, desigur, intai sa fie aia mari cu buzunare oricum pline multumiti. Prostimea sa astepte, ca nu moare nimeni.
legendary
Activity: 3668
Merit: 6382
Looking for campaign manager? Contact icopress!
Descindere a ”Crimei Organizate” Timișoara la un italian care a dat „țeapă” cu criptomonede

Asa, ca titlu de duminica...  Cheesy
Se pare ca nu avem destui tepari de-ai nostri, chiar si italienii vin aici sa dea tepe (tot la italieni!)

bărbatul a fost de acord să administreze ”ferma” în schimbul a 10% din profit.
[...]
În ianuarie anul acesta, când toate echipamentele au fost instalate [...].
Unul dintre investitori a constatat în martie că nu mai avea acces pe platformă și că dispăruse contul.
[...]
din investigații a reieșit că italianul care trebuia să aibă grijă de ”ferma” a închiriat un alt spațiu în Arad și a mutat toate echipamentele și a continuat minarea după ce le-a blocat accesul proprietarilor echipamentelor. De asemenea, acesta s-a conectat ilegal la rețeaua de electricitate. Prejudiciul este de 400.000 euro.
Cetățeanul italian este trimis în judecată de DNA pentru fraudarea fondurilor europene.

Voi fi ingaduitor cu chinul redactorului in legatura cu partea mai tehnica a Bitcoin.
Interesant este ca omul va fi judecat in primul rand pentru fraudarea de fonduri europene (probabil ca de aceea mutase ASIC-urile la Arad) si poate, apoi, pentru furtul de curent electric. Italienii cu bitcoinii si ASIC-urile pot sa mai astepte.

Deci da, e un exemplu "foarte bun" pentru toti aia care se gandesc ce afacere buna fac sa-si cumpere ASIC si sa le dea la hosting pe cine stie pe unde, ca-i mai ieftin. Vorba aia: dai, n-ai.
Jump to: