Author

Topic: [2021-12-14] Lucian Croitoru, despre criptomonede: Există o cerere (Read 103 times)

legendary
Activity: 3500
Merit: 6205
Looking for campaign manager? Contact icopress!
Lucian Croitoru, despre criptomonede: Există o cerere pentru alte active/ Unele dintre ele vor fi validate, altele nu/ Toate băncile centrale vor avea monedă digitală. Ar fi aberant să nu aibă

In interviul dat de Lucian Croitoru, consilier al Guvernatorului BNR, acesta a fost surprinzator de la subiect in discutia despre criptomonede.
Nu le ataca, chiar observa ca exista inovatie si cerere. Altii ar fi zis cel putin ca e o bula speculativa, el nu.

Quote
eu zic că este nevoie din moment ce aceste active se produc. Ele n-ar apărea dacă n-ar exista o cerere pentru ele

Quote
Există o cerere pentru alte active. Este o producție de alte active. Lumea nu poate să rămână la un număr limitat de active. Există inovație. Ordinea spontană creează noi și noi active. Unele dintre ele vor fi validate, altele nu.

Quote
În teoria economică este imposibil să distingem cu certitudine dacă ne aflăm sau nu într-o bulă.
[...]
Poți să ai indicii care să-ți arate că există o bulă, dar nu poți să știi niciodată dacă intervii și, într-adevăr, întrerupi o bulă sau pur și simplu întrerupi un eveniment care avea fundamente economice.

Bineinteles, un subiect este CBDC pe care el ii numeste "bani digitali" si despre care subliniaza corect ca "sunt ceva diferit de criptoactive sau criptomonede".
Singurul minus este ca nu zice nimic de ce posibilitati (de supraveghere) aduc CBDC, dar hai sa fim seriosi, ar fi fost strigator la cer sa le denunte Cheesy
Dar le si compara - corect - cu banii din cont. Deci singura "minciunica" este ca le considera la fel si cu banii avuti in lei (adica bancnote).

Quote
Sunt convins că toate băncile centrale vor avea monedă digitală. Ar fi aberant să nu aibă pentru că moneda digitală nu este cu nimic diferită de banii care există acum în conturi sau în lei

Am fost destul de placut surprins de ceea ce am citit, adica de abordarea avuta de Lucian Croitoru.
Jump to: