Author

Topic: 2021 Global Deflasyon önlemleri (Read 147 times)

sr. member
Activity: 1176
Merit: 305
February 10, 2021, 03:58:46 PM
Buğday ve mısır fiyatları sağlam bir düşüş yedi bugün
Gümüş Altın rasyosunda gümüş dayak yemeye devam ediyor
Altın işsizlik, karantinalar ile talep daralması yaşıyor
Platin fiyatı petrole paralel yukseliyor
Dolar 7 lira seviyelerinde baskılanıyor
Gençler kripto paralar ve Borsalara hücum etmeye devam ediyor
Borsalar ise son kulvara girmiş gibi görünüyor.

Hayırlısı diyorum.
member
Activity: 1008
Merit: 19
Backed.Finance
February 10, 2021, 03:52:39 PM
Deflasyon piyasa da fiyatların sürekli düşüş yapması olarak anlaşılıyor ve bu bir zaman iyi gibi örünse de  bir süre sonra işsizlik v.b pek çok sıkıntıya sebep olacağından en az enflasyon hatta daha bile riskli bir dürüm. Dünya buna nasıl en gel olur bilmiyorum belki petrol fiyatlarında olduğu gibi bir miktar üretim kısıtlaması desek ama o da sonuçta işsizliğe sebep olur.
sr. member
February 07, 2021, 04:24:53 AM
Evet ilginç bir şekilde tüm dünya enflasyondan söz ediyor ama enflasyon Türkiye gibi ekonomisi kötü ülkeler için geçerli, batıda her ne kadar para basılsa da bariz enflasyon sonucu vermedi (zaten durgunluğu önlemek için para basılmıştı).
Türkiye'de ben deflasyon kesinlikle beklemiyorum. Belki kredi çekenleri üzecek kadar düşük enflasyon oranları olabilir ama her türlü + gider.

Önlem olarak ben de kredi çekmemeyi öneririm.

Alınan önlemlerle ülkemiz enflasyonunda da düşüşler bekliyorum bu yıl kredi cekilecek yıllar geride kaldı haklısınız. Ayrıca petrol 100-150 doları enflasyon demek hayalperestlik gibi geliyor.
legendary
Activity: 2394
Merit: 1358
February 06, 2021, 05:37:15 PM
Evet ilginç bir şekilde tüm dünya enflasyondan söz ediyor ama enflasyon Türkiye gibi ekonomisi kötü ülkeler için geçerli, batıda her ne kadar para basılsa da bariz enflasyon sonucu vermedi (zaten durgunluğu önlemek için para basılmıştı).
Türkiye'de ben deflasyon kesinlikle beklemiyorum. Belki kredi çekenleri üzecek kadar düşük enflasyon oranları olabilir ama her türlü + gider.

Önlem olarak ben de kredi çekmemeyi öneririm.
sr. member
February 05, 2021, 02:07:06 PM
Dolar kesinlikle artacak şu an cidden çok ucuz ya nedense altın daha ucuz geliyor bana bu kadar para basıldı hiç mi altına kaymaz ya para şaka gibi cidden elbet dönecektir altına bu kadar para aslında dolar almaktan çok altın alacaksın hem dolar değerlenir diye değerlenir hem de onstan değerlenir

Altının düşmesi olumlu. Son çıkarılan madenleri ucuza kapatırız. Yeri göğü deştiler altın için tükeniyor. Son kalan madenler de altın fiyatının artmasıyla rekor hızda tükenmeye başlandı. kalan 50-100 bin ton altında 10-20 yıla kalmaz tükenir.

Bence mesele altın değil asıl mesela çoğu varlığın dolar karşısında değer yitirecek olması bu konuşulmalı diye düşünüyorum. YTD.
sr. member
Activity: 798
Merit: 260
February 04, 2021, 08:49:03 AM
Dolar kesinlikle artacak şu an cidden çok ucuz ya nedense altın daha ucuz geliyor bana bu kadar para basıldı hiç mi altına kaymaz ya para şaka gibi cidden elbet dönecektir altına bu kadar para aslında dolar almaktan çok altın alacaksın hem dolar değerlenir diye değerlenir hem de onstan değerlenir
full member
Activity: 1302
Merit: 115
Pepemo.vip
February 04, 2021, 06:36:09 AM
Mutasyon haberleri sıklaşmaya başlarken aşı muhabbeti borsaları hala dinç tutuyor, aşıda çıkacak en ufak bi aksilik altın fiyatlarını tekrar ralli yaptırabilir. Dolara gelince çok az bi düşüş beklentisi daha var sanırım ama alım için sanki uygun yerlerde gibiyiz mutlaka çıkacaktır ben bu ara borsayla ilgiliyim millet ihya oldu ben isabetsiz kararlar verdim ama bakalım artık. Küresel anlamda ekonomik gelişmeleri de takip edeceğiz salgın dönemi çok ters köşe yaptı ekonomi alanında birçok insanı
sr. member
February 02, 2021, 03:39:39 PM
Dolar dusmusken dolar alımı yapmayı planlıyorum. TL aşırı değer kazanmış durumda. 7.10 lu seviyelerden dolara ekleme yapacağım. Nakiti altın dolar olarak tutmayı planlıyorum. Borsaların hiç dusmeyecekmis gibi yükselmesini izlemeye devam ediyorum.

Ytd
sr. member
January 28, 2021, 06:45:40 AM
3-4 yıldır enflasyon söylentileri giderek artıyor. Fed para basıyormus enflasyon olacakmış. Genel söylem bu ama duruma baktığımızda gerçekler çok ayrı ? Son olarak 2020 Mart ayında yaşanan büyük deflasyonist çöküş yine yeniden kapıya dayanmışa benziyor. En son petrol fiyatları eksi seviyeleri görürken hala çıkıp enflasyondan bahsedenleri görüyorduk.

Bir türlü gelmeyen enflasyon neticesinde alınacak önlemler zincirlerim hazır. Yalnız bunlar enflasyon için değil tam tersi deflasyon için  Biliyorsunuz daha önce de enflasyon hikayeleri baydi mi başlığını açıp enflasyonun olmadığını gerçekte olanın deflasyon ve bazı sektörlerde stagflasyon olduğunu belirtmiştim.

Herkesi enflasyon sepetine koymuşlar görünen o ama ben deflasyon sepetine geçiyorum. bence bu şok enflasyon değil deflasyon şoku olabilir.

Kişisel alacağım önlemler;

Her daim elimde bir miktar altın ve nakit tutacagim.
Kredi kredi kartı gibi borca dayli araçlardan uzak duracagim
Bu dönemlerde gıda piyasası hareketli olacağı için emtialar kısmında gıda emtialarina yatırım düşünebilirim
Balon oluşturmamis hisse senetleri düşünebilirim
Kredi asla kullanmayacağım özellik su faiz ortamında tamemen uzak duracagim.

Ve mutlaka bir miktar altın ve nakit tutacagim.

Ytd.
Jump to: