Author

Topic: [2021.06.28] Bitcoinerul Mircea Popescu a murit (Read 167 times)

legendary
Activity: 1680
Merit: 6520
Fully-fledged Merit Cycler|Spambuster'23|Pie Baker
Probabil dau un pic inspre zvonuri si conspiratii, dar perioada "aleasa" atat de McAfee cat si de Popescu sa plece din lumea asta este un pic cam ciudata deci subscriu suspiciunile tale, Gazeta. [...]

Eu, unul, consider ca fie cineva le-a facut-o atat lui McAfee cat si lui Popescu, fie ca au folosit moartea lor drept o portita de evadare cu anumite scopuri.

Este, intr-adevar, o coincidenta. Ori au murit amandoi... ori... au incercat amandoi sa dispara de pe radare... greu de spus. Unii spun ca McAfee ar fi fost epsteined. Din nou, greu de spus... Eu stiu ca McAfee a spus ca daca e sa moara, in secunda 2 vor aparea niste informatii care i-ar infunda pe multi "grei" din guvern, din CIA sau FBI... Nu cred ca a fost cazul de a fi epsteined... Cine stie, o fi vrut sa dispara, asa cum a facut-o si in episodul Belize...? Cred ca theymos a spus bine ce a spus...

RIP. He was a total nutcase, and probably not a very good person on the whole, but what a wild guy. I think that he first really came to my attention when he participated in the 2016 Libertarian Party presidential primary. It was also around that time that he really got into the crypto scene IIRC, though searching the forum, apparently he was into Bitcoin at least as early as 2013.

His death will probably always be a mystery. Maybe he faked his own death, similar to how he escaped Belize by expertly disguising himself. Maybe he was suicided, as he claimed might happen. But he was mentally unstable to begin with, and I can definitely believe that he could've killed himself, especially due to his difficult situation. In any case, he'd be happy with all of this discussion and mystery which will long survive him.

Si daca a vrut McAfee sa dispara, a stiut el de ce, ca e (era) foarte inteligent. La fel si Mircea Popescu -- si el de o inteligenta iesita din comun... Poate disparitia lui McAfee sa fi fost un semnal de alarma pentru a-l imita...? Probabil ca nu vom sti niciodata...

Despre acest Popescu, pe de alta parte, in caz ca nu a fost un accident, poate sa fie o gramada de alte directii:
* si-a facut niste dusmani unde nu trebuie

Pai el avea dusmani si aici, pe forum, deci despre ce vorbim?

* niste mafioti s-au gandit ca le trebuie lor mult trambitatul milion de bitcoin, l-au amenintat, el nu a cedat, ...

Crezi ca denuntul ala facut de el la DNA a ramas fara urmari (in sensul ca ar fi putut cineva sa incerce sa se razbune pe el)?

* din diverse motive a vrut sa dispara si si-a inscenat moartea, lucru probabil suficient de convenabil si facil in Caraibe...

Asta tind sa cred si, spre binele sau, sper ca s-a si intamplat...

(stim oare 100% ca inecatul era chiar Mircea Popescu, sau era doar cineva cu acte pe care scria Mircea Popescu? Plus ca numele Mircea Popescu suna extraordinar de comun si nu ma astept ca autoritatilor noastre sa le pese atat de mult cine e acolo, cat timp are pasaportul care trebuie)

Oare ii pasa statului roman de cineva? E limpede ca nu, fie el si milionar in BTC... N-are statul treaba cu milionarii in BTC. BTC nu e moneda =)))
legendary
Activity: 3500
Merit: 6205
Looking for campaign manager? Contact icopress!
Probabil dau un pic inspre zvonuri si conspiratii, dar perioada "aleasa" atat de McAfee cat si de Popescu sa plece din lumea asta este un pic cam ciudata deci subscriu suspiciunile tale, Gazeta.

Poate ca am o vedere prea "flower power" despre lume, dar nu cred ca e vorba de o astfel de conspiratie.
McAfee era incomod, si a facut multe tampenii, inclusiv pe altcoins. Ca s-a sinucis sau a ofst sinucis, da, exista o indoiala.
Despre acest Popescu, pe de alta parte, in caz ca nu a fost un accident, poate sa fie o gramada de alte directii:
* si-a facut niste dusmani unde nu trebuie
* niste mafioti s-au gandit ca le trebuie lor mult trambitatul milion de bitcoin, l-au amenintat, el nu a cedat, ...
* din diverse motive a vrut sa dispara si si-a inscenat moartea, lucru probabil suficient de convenabil si facil in Caraibe... (stim oare 100% ca inecatul era chiar Mircea Popescu, sau era doar cineva cu acte pe care scria Mircea Popescu? Plus ca numele Mircea Popescu suna extraordinar de comun si nu ma astept ca autoritatilor noastre sa le pese atat de mult cine e acolo, cat timp are pasaportul care trebuie)
legendary
Activity: 1134
Merit: 1597
Probabil dau un pic inspre zvonuri si conspiratii, dar perioada "aleasa" atat de McAfee cat si de Popescu sa plece din lumea asta este un pic cam ciudata deci subscriu suspiciunile tale, Gazeta.

Citisem acum doar cateva zile ceva legat de Bitcoin si nu suna deloc a bine. E vorba despre urmatoarea postare de pe Reddit: "Governments Planning a Global Coordinated Attack on Bitcoin from Next Month Onwards [Due Diligence]".

N-am citit-o decat o data fugitiv, insa informatiile imi pica un pic greu la stomac desi de mult timp astept sa se intample ceva de genul acestor zvonuri. Si sper in continuare sa ramana tot la stadiu de zvonuri, desi nu prea pare.

Eu, unul, consider ca fie cineva le-a facut-o atat lui McAfee cat si lui Popescu, fie ca au folosit moartea lor drept o portita de evadare cu anumite scopuri.
legendary
Activity: 1680
Merit: 6520
Fully-fledged Merit Cycler|Spambuster'23|Pie Baker
Eu unul nu știam că acest Mircea Popescu a creat primul crypto exchange. Sau că a fost primul [auto-proclamat] milionar în BTC, în sensul că a deținut/controlat mai mult de 1M BTC.

Nu este cert daca chiar a murit sau nu... In afara de asta, ce ai scris aici nu este tocmai corect. Nu mai lua de buna tot ce scriu site-urile despre crypto la modul general si cele romanesti, in special. Cele romanesti habar n-au mai rau decat cele straine despre ce scriu.

In primul rand, primul exchange crypto a fost creat de utilizatorul BitcoinTalk numit dwdollar. Ca idee, este al 24-lea utilizator inregistrat de pe forum. Topic-ul aferent primului exchange crypto se afla aici: New exchange (Bitcoin Market) si a fost infiintat in anul 2010, cu mult inaintea celui infiintat de Mircea Popescu (Mpex), care a fost lansat in 2012.

Nici partea cu auto-proclamarea de a fi primul milionar in Bitcoin nu este corecta, intrucat primul milionar in Bitcoin a fost Satoshi Nakamoto.

In plus, Mircea Popescu a activat si el intr-o vreme aici pe forum, profilul sau fiind vizibil aici: Mircea Popescu. La un moment dat aparuse si o pipita de-a lui aici pe forum, fapt ce i-a stirbit reputatia destul de mult (nu mai tin minte exact despre ce era vorba... parca isi vindea chilotii sau ceva de genul). Nu am sa insist, puteti vedea si singuri discutiile despre el de pe forum, precum si discutiile despre respectiva pipita.

Una peste alta, similar cazului McAfee, nu sunt ferm convins ca omul chiar a murit... Daca e asa, sa-i fie odihna usoara...
newbie
Activity: 7
Merit: 3
Eu unul nu știam că acest Mircea Popescu a creat primul crypto exchange. Sau că a fost primul [auto-proclamat] milionar în BTC, în sensul că a deținut/controlat mai mult de 1M BTC.

https://www.profit.ro/stiri/social/milionarul-in-bitcoin-mircea-popescu-gasit-decedat-pe-o-plaja-din-costa-rica-20264654
Jump to: