Author

Topic: 2022-01-27 Bitcoinsistemi: Rusya’da Yatırımcılar Sınava Tabi Tutulacak! (Read 113 times)

hero member
Activity: 1260
Merit: 957
Şuradan bir duyar kassam güzel olur aslında: "İnsanların para kaybetme özgürlüklerini ellerinden alıyorlar!" Smiley

Kasacağın duyarı sikeyim demeyeceksen hocam bende şöyle bir duyar kasayım  Smiley "İnsanların enayilerden para kazanma lüksünü elinden alıyorlar Smiley"

Ülkemizde çok değil son 1 senede kripto para ekosistemine para yatıranlara sorsak büyük çoğunluğu bizim komşunun oğlundan veya kahvede duydum el-sikko koin tavan yapacakmış 1000 dolar olacakmış ondan aldım cevabını alırız. Ki bu insanlar evini satıp, hanımının bileziklerini bozdurup, kredi borç çekerek yatırım yapan insanlar yani. Araştırmadan, bir whitepaper okumadan, teamini araştırmadan, gelişmelerini takip etmeden sırf duyarak zengin olacağını sanan insan çok. Özellikle Elon Musk gibi Gamestop gibi olayları baktığımızda ne paralar döndüğünü gördük. 7.700 dolar bile az diyebiliriz bu ortam için. Gerçekten Rusya'yı tebrik ediyorum bu hususu gerçekleştirirse ki Çin gibi yasakçı bir tutum sergilemek yerine yapıcı bir tutum sergilemiş olurlar.
hero member
Activity: 1316
Merit: 623
Ne kadar saçma bir durum yatırımcıların kaçması sağlanacaktır. Böylece devletin kontrolü altında trade edilecek denmiş oluyor. Merkezi borsaların çok güçlü olmasının da dezavantajını yaşıyoruz aslında. Merkeziyetsiz borsalara ağırlık verilmeli.
member
Activity: 447
Merit: 88
Adamlar bir nevi IQ testi yapmak istemişler.
full member
Activity: 1400
Merit: 161
Şuradan bir duyar kassam güzel olur aslında: "İnsanların para kaybetme özgürlüklerini ellerinden alıyorlar!" Smiley

Açıkcası sınav şartıyla insanların tasarruf yetkisini ellerinden alıyorlar ben bundan dolayı çok mantıklı bulmuyorum bu hamleyi.Rusya gibi ülkeler bu tarz kararları kolaylıkla alabilir ancak demokrasinin hakim olduğu Batı ülkelerinde bu tarz kararları alırsanız mahkemeden geri dönecektir.

Yani eğer bu işi bilinçlendirme için yapıyorlarsa faydalı olabilir ama hiç sanmıyorum tabii. Sonuçta Rusya orası! Demokrasisi bizden farklı değil Smiley
Bu konuları hiç sınava bırakmadan, okullarda bir finans okur/yazarlığı ya da temel kripto para dersi olarak müfredata soksalar epey bir ilerleme sağlanırdı. Batı ülkelerinde finans kısmı var lise ölçeğinde ama kriptolar hakkında emin değilim. Belki ekleyenler olmuştur.

Bizim ülkemizde de demokrasi epey tartışmalı ama bu konuda Rusya kadar geri olduğumuzu düşünmüyorum ancak gidişatımız böyle giderse Rusya'daki durumu bile mumla arayacak konuma gelebiliriz.Sizin söylediğiniz gibi bir ders verilse aslında çok daha faydalı olur hem de insanlar finansal okur yazarlık kazanmış olur.
hero member
Activity: 1162
Merit: 719
Ama kötüye kullanılarak büyük bir kitle ayıklanmak istenecekse o zaman da epey yasakçı bir uygulama olur; yatırımlar da merdiven altına iner!

Sınavı geçenlerin limiti sınırsız olacak. Sınavı geçemeyenler 7700 dolar limite takılacak. Sınavı geçenler geçemeyenler için kayıt dışı işlem yapabilir. Yasada açık var. Düzenleme aslında yasakçı zihniyet olduğu için uygulamada tam oturmuyor. Problemlerle karşılaştıkça yamalarlar sınav yasasını. Uygulamada bol sorunla karşılaşırlar.
legendary
Activity: 1820
Merit: 1123
Şuradan bir duyar kassam güzel olur aslında: "İnsanların para kaybetme özgürlüklerini ellerinden alıyorlar!" :)

Açıkcası sınav şartıyla insanların tasarruf yetkisini ellerinden alıyorlar ben bundan dolayı çok mantıklı bulmuyorum bu hamleyi.Rusya gibi ülkeler bu tarz kararları kolaylıkla alabilir ancak demokrasinin hakim olduğu Batı ülkelerinde bu tarz kararları alırsanız mahkemeden geri dönecektir.

Yani eğer bu işi bilinçlendirme için yapıyorlarsa faydalı olabilir ama hiç sanmıyorum tabii. Sonuçta Rusya orası! Demokrasisi bizden farklı değil :)
Bu konuları hiç sınava bırakmadan, okullarda bir finans okur/yazarlığı ya da temel kripto para dersi olarak müfredata soksalar epey bir ilerleme sağlanırdı. Batı ülkelerinde finans kısmı var lise ölçeğinde ama kriptolar hakkında emin değilim. Belki ekleyenler olmuştur.
member
Activity: 728
Merit: 10
Trphy.io
Muhtemelen devlet, yatırımcıların karşılaştığı mağduriyetler söz konusu olduğunda ben gerekli uyarıları yapmıştım diyecek. Sert bir yasak getirilmeyip insanlara yaptıkları seçimlerin sorumluluklarının hatırlatılması her türlü daha yapıcı bir yaklaşım olur.
full member
Activity: 1400
Merit: 161

hero member
Activity: 1582
Merit: 520
Rusya'nın aldığı karar piyasada olumlu karşılandı gibi , yasaklama haberleri konuşulurken yatırımları legal hala getirecek bir tasarı ile karşı karşıya geldik , ruslar kısacası bu yatırım aracının risklerinin farkında mısın ? sorusunu vatandaşlarına yasal olarak soracak.
legendary
Activity: 2184
Merit: 1131
internet beraberinde gelen "bilgi çağı"ndayız. bence devletler kendi üzerlerine binebilecek sorumluluğu atmak için formaliteden bir şey yaparak işin içinden sıyrılsa yeter! "okudum, anladım ve riski kabul ediyorum" gibi bir şey yapmaları bile yeterli olur, fazlasına gerek yok, kendi üzerlerinden sorumluluğu atsalar yeter çünkü eğitim ve detaylı sınav gibi işlerden sonra nirvana'dan shiba alıp g.tüne çomak sokan dingiller "devletin eğitimi/sınavı yetersiz hüböle hüböle" diyerek sistemi suçlayabilir. :)
hero member
Activity: 2170
Merit: 640
Undeads.com - P2E Runner Game
Çin'den sonra Rusya da yasaklama yoluna gitseydi kötü olurdu. Kriptoparalar yoluyla büyük bir pazar oluştu. Yazılımcılar, girişimciler ve yatırımcılar büyük bir ekonomi oluşturdu. Hobi olarak kriptoparalara alışan büyük bir kitle de var. Yasaklamak artık doğru bir yol olmaz. Denetime tabi tutmaları gerekiyor. Sınav da güzel bir denetleme mekanizması olabilir.
legendary
Activity: 1820
Merit: 1123

Haber epey bi sitede yayınlanmış ama henüz kapsamı ve soruların içeriği hakkında bir netlik yok. Belki bu sınavlara hazırlık için kurslar bile açılabilir Rusya'da. İlk anda tuhaf gibi görünse de düşününce mantıklı geldi bana! Nasıl ki Binance'de bazı riskli işlemler yapacağımız zaman aydınlatma metni geliyorsa ve bunu "okudum/anladım" şeklinde kabul ederek devam ediyorsak; bu sınav da bunun biraz daha ete kemiğe bürünmüş hali olabilir. Sonuçta bazı insanlar neyin ne olduğunu bilmeden marjin işlemlere girip çıkıyorlar; sonra da büyük paralar kaybedebiliyorlar.

Eğer bu uygulama Rus vatandaşlarına "kripto para okur yazarlığı" konusunda bir bilinçlendirme getirecekse çok faydalı olur. Ama kötüye kullanılarak büyük bir kitle ayıklanmak istenecekse o zaman da epey yasakçı bir uygulama olur; yatırımlar da merdiven altına iner!
hero member
Activity: 1162
Merit: 719
Rus yetkililer, kripto sektöründeki yasal boşlukları doldurmak için bir tasarı üzerinde çalışıyor. Tasarı ile birlikte, yıllık olarak toplam 600.000 Rublenin (7.700 dolar) üstünde yatırım yapmak isteyen kripto para yatırımcılarının özel bir sınavı geçmesi gerekecek.
https://www.bitcoinsistemi.com/rusyadan-yeni-kripto-para-yasasi-hamlesi-yatirimcilar-sinava-tabi-tutulacak-iste-detaylar/

Yasak iddiaları vardı. Merkez Bankası tam kapsamlı yasak istemişti karşılık bulmamış. Yasakçı zihniyetten vazgeçmişler. Sınava tabi tutulacakmış kriptopara yatırımcıları. Yetersiz olanlar 7700 dolardan fazla yatırım yapamayacakmış.
Jump to: