Author

Topic: 2022-01-27 Bloomberght: IMF'den El Salvador'a Bitcoin uyarısı (Read 116 times)

member
Activity: 164
Merit: 18
Diger ülkeler , Bankalar  sürekli bu tür tehditvari uyarılar verecektir para kullanımının kalkması bu tur para sirketlerini korkutmakta

kendi paralarının kullanılmaması yerine altarnatif kripto paralarının gelmesi takibini zorlastıracaktır

el salvador baskanının  bu kararı ülkesini üzmez umarım   

merak ediyorum 60 bin dolardan 100 btc aldıgını varsaydıgım el salvador vatandası 6.000.000 milyon dolar degerinde

şu an 100 btc 4,100,000 yapıyor buda büyük bir kayıp  sabah maaşı alıyorsun  ertesi gün bir kalkıyorsun yüzde 20 si erimiş Sad( bu cok kötü
jr. member
Activity: 56
Merit: 1
El Salvador IMF Fitch ve diger ülkelerin baskılarına boyun egecek gibi durmuyor

Evet ülke olarak halkının para birimini bir anda degiştirmek tehlikeli olsada ve bitcoinin stabil olmaması risk olusturmakta

ama herzaman oldugu gibi her yenilik risk icerir başarılı bir şekilde adaptasyonu saglarsa el salvador IMF ye borc verebilir Cheesy:D

umarım el salvador icin iyi günler yakındır bu piyasada bitcoin hic güvenli ve stabil degil
sr. member
Activity: 1610
Merit: 271
El Salvador un yaptığı şeyi hepimiz görüyoruz ülkeyi adeta bir kripto cennetine çevirip turizm yoluyla parayı kırmayı planlıyorlar. Bu her ne kadar mükemmel ötesi bir vizyon olsa da ülkenin bütçesinden paranın gidip Bitcoin almak için kullanılması bana da bir hayli uygunsuz geliyor. Halkın çoğunluğu bunu istiyor mu acaba? Bunları belki de referandumla halka sormak daha iyidir.

Ülkeyi kripto cennetine çevirmek için bana göre bu kadar ileri gitmelerine gerek yoktu.Bitcoin ve diğer kripto paraların henüz fiyat istikrarından çok uzak olduğunu da düşünecek olursak IMF'in uyarılarını yerinde buluyorum.

El Salvador'da vatandaşlık için istenen miktar 3 bitcoin olduğunu duymuştum. Halkın büyük bir kısmı hala istemiyordu buna rağmen başkan Bukele tarihe geçecek yasa tasarısını kabul ettirdi, ülkenin resmi para birimi dolar ve Bitcoin oldu, bunu çok hızlı bir şekilde yapmak istedi Bukele. Halka biraz zaman tanıyabilirdi, biraz tanıtım cüzdan indirenlere airdroplar falan yapsaydı çok daha sempatik bir başkan olurdu.

Bizim ülkeden ucuza vatandaşlık veren ülkelerin olduğunu da görmek beni ziyadesiyle şaşırttı büyük ihtimal bu 3 bitcoin devlete bağış olarak veriliyordur böyle baktığınızda hala bizim 250 bin dolarlık ev işi daha ucuz.  Grin
hero member
Activity: 2170
Merit: 640
Undeads.com - P2E Runner Game
El Salvador’un Bitcoin ile ilgili yaklaşımlarının başarıya ulaşması halinde dünya ekonomi sistemi büyük bir değişime uğrayabilir ve bu da IMF gibi kurumları çok zorda bırakır. Bu nedenle tedirginlik ve korku yaratıcı açıklamalarda bulunmaları sürpriz şeklinde karşılanmamalı

En başından beri uyarı yapıyor El Salvador'a IMF. Şimdiye kadar hissedilir bir etki ile karşılaşmaları gerekirdi. Ama geri adım atmalarını gerektirecek bir şeyle karşılaşmadılar. IMF'nin uyarıları sadece lafta kaldı bu süreçte. Bukele Bitcoin'i resmi para birimi yaparak ülkesine katkı sağlar mı bilmiyorum. Ama IMF'nin sözlerini dikkate almayarak ülkesine katkı sağlayabilir. Cheesy
member
Activity: 728
Merit: 10
Trphy.io
El Salvador’un Bitcoin ile ilgili yaklaşımlarının başarıya ulaşması halinde dünya ekonomi sistemi büyük bir değişime uğrayabilir ve bu da IMF gibi kurumları çok zorda bırakır. Bu nedenle tedirginlik ve korku yaratıcı açıklamalarda bulunmaları sürpriz şeklinde karşılanmamalı
sr. member
Activity: 1148
Merit: 367
El Salvador un yaptığı şeyi hepimiz görüyoruz ülkeyi adeta bir kripto cennetine çevirip turizm yoluyla parayı kırmayı planlıyorlar. Bu her ne kadar mükemmel ötesi bir vizyon olsa da ülkenin bütçesinden paranın gidip Bitcoin almak için kullanılması bana da bir hayli uygunsuz geliyor. Halkın çoğunluğu bunu istiyor mu acaba? Bunları belki de referandumla halka sormak daha iyidir.

El-Salvador başkanın Twitter profilinde CEO of El-Salvador yazıyor.
https://twitter.com/nayibbukele

Yani adam ülkeyi bir devlet başkanı değil de bir şirket yöneticisi gibi yönetiyor.  Grin

---

Her düşüşte buy the dip diye diye alım yaparak aşağıya iniyor. Şuana kadar yaptığı alımlar sanırım 20-30 milyon dolar kadar zararı var. Fakat ülke olarak ciddi reklam yaptı. Bence bu ciddi bir kazanımdır.
legendary
Activity: 2198
Merit: 1232

Ülkeyi kripto cennetine çevirmek için bana göre bu kadar ileri gitmelerine gerek yoktu.Bitcoin ve diğer kripto paraların henüz fiyat istikrarından çok uzak olduğunu da düşünecek olursak IMF'in uyarılarını yerinde buluyorum.

El Salvador'da vatandaşlık için istenen miktar 3 bitcoin olduğunu duymuştum. Halkın büyük bir kısmı hala istemiyordu buna rağmen başkan Bukele tarihe geçecek yasa tasarısını kabul ettirdi, ülkenin resmi para birimi dolar ve Bitcoin oldu, bunu çok hızlı bir şekilde yapmak istedi Bukele. Halka biraz zaman tanıyabilirdi, biraz tanıtım cüzdan indirenlere airdroplar falan yapsaydı çok daha sempatik bir başkan olurdu.
sr. member
Activity: 1610
Merit: 329

legendary
Activity: 2394
Merit: 1358
hero member
Activity: 1582
Merit: 520
El Salvador'un ekonomik durumunun gelecekteki durumu başarılı olursa bu IMF için tehdit demek olacak bu yüzden IMF bu ülkenin ekonomisinin başarılı olmasını istemeyecektir bu yüzden bu tarz açıklamalarda bulunmasını doğal karşılıyorum.
hero member
Activity: 2170
Merit: 640
Undeads.com - P2E Runner Game
Devlet bazında algıları kırdı El Salvador. IMF'nin karşı çıkması çok normal. Eleştiri getirmesi de aynı şekilde normal. El Salvador Bitcoin hamlesi ile dünyadaki geçerli rezerv para sistemi algısını yıpratıyor. Bitcoin şehri girişimleri de olaya farklı bir perspektiften bakış sağlıyor. IMF olumsuz açıklamalar yapmaya devam eder. El Salvador öncülüğünü devam ettirir ama onları destekleyen başka ülkeler de gerekiyor. Küçük ülkeler bu iş için yeterli olmaz. Güçlü ekonomiye sahip ülkeler de Bitcoin'i sahiplenmeli.
member
Activity: 588
Merit: 10
$CYBERCASH METAVERSE
IMF de bunu 50 kere tekrar edecek herhalde bu gidişle. El Salvador daha ilk kez Bitcoin kabulünü gerçekleştirdiği zaman hem IMF hem de The World Bank bu duruma karşı soğuk bir tavır sergilemişti. The World Bank El Salvador'a bu girişim sonrası herhangi bir yardımda bulunmayacağını da dile getirmişti. Görünüşe göre El Salvador bu yolda tek başına yürüyecek fakat önemli olan yine de başarı yakalayabilmeleri. Bütün emekler boşa giderse boşu boşuna bu kurumlarla aralarını açmış olacaklar.
legendary
Activity: 2198
Merit: 2570
Chancellor on Brink of Second Bailout for Banks
IMF, El Salvador'u hedef almış yine. Bitcoin'in finansal istikrar problemi öne sürülmüş. Enflasyona karşı koruması ortada. Kriptoparaların başarısını herkes biliyor. Bitcoin'in başarısı ortadayken suçu Bitcoin'de bulmuşlar. Volatilitesini neden sorun etsin insanlar enflasyondan korunmak birinci amaçsa. Enflasyona karşı koruyan başka bir yenilikçi, pratik birim mi var Huh

Bir bitcoin aşığı olarak bir milletin kendi servetinin kendi istekleri doğrultusunda olmadan herhangi bir para birimi yada yatırım aracına çevrilmesine karşıyım, söz konusu BTC bile olsa dayatmayla verilen kararlar yanlıştır. Twitter'da sürekli olarak şu fiyattan bitcoin aldım mesajları atmak ve bunun halkın kararı olmaması bitcoin'in kendi felsefesine aykırı bir durum.

Bu yatırımlar bireysel olarak yapılıyor olsaydı veya halkın kararıyla IMF'nin ne dediği yada başka bir ölçme sistemi tarafından açıklanacak kararı umursamazdım. IMF'den her iki seçenekte de farklı bir sonuç çıkmasını bekleyemeyiz ancak kararın haklılığını değiştirir.

Bitcoin yada diğerlerinin fiat para cinsi değeri açısından ne yaptığından tamamen bağımsız olarak gerçekte size ait olmayan sadece yönetme yetkisine sahip olduğunuz bir parayı gerçek sahibinden izinsiz kullanmak yanlıştır. El Salvador'da olan şey yanlış.
hero member
Activity: 1162
Merit: 719
El Salvador'un Eylül 2021'den bu yana kripto para birimi Bitcoin'i resmi para birimi olarak kullandığına işaret edilen açıklamada, bir kripto para biriminin resmi para birimi olarak kabul edilmesinin piyasa ile finansal bütünlük, finansal istikrar ve tüketicinin korunması için büyük riskler içerdiği ifade edildi.
https://www.bloomberght.com/imf-den-el-salvador-a-bitcoin-tavsiyesi-buyuk-riskler-tasiyor-2297351

IMF, El Salvador'u hedef almış yine. Bitcoin'in finansal istikrar problemi öne sürülmüş. Enflasyona karşı koruması ortada. Kriptoparaların başarısını herkes biliyor. Bitcoin'in başarısı ortadayken suçu Bitcoin'de bulmuşlar. Volatilitesini neden sorun etsin insanlar enflasyondan korunmak birinci amaçsa. Enflasyona karşı koruyan başka bir yenilikçi, pratik birim mi var Huh
Jump to: