Author

Topic: 2022-12-19 Coinotag: İlk Bitcoin ATM’si Nerede Kuruldu? Dünyada Kaç Tane Var? (Read 115 times)

sr. member
Activity: 588
Merit: 365
Life is so short but wonderful.
İlkler her konuda hep hatırlanır. İlk Bitcoin ATM'si de hep hatırlanacaktır çünkü bir dönüm noktasını temsil ediyor. Fiziksel paraları kripto paralara dönüştürmek zaten çok ikonik bir adım. Bence her yönüyle kocaman bir tebriği hak ediyor bu iş fikri. Geleneksel bankalardan biraz ilham alsa da fiziksel paralar ve kripto paralar arasında köprü oluşturmak herkesin cesaret edebileceği bir şey değil. Bitcoin'i daha yaygın hale getirmeyi amaçlayan bu fikir idealist insanların girişimine benziyor. Komisyon masraflarından elde edilecek bir gelirden daha çok kripto paraların yaygın olarak kullanılmasını ve daha erişilebilir bir hal almasını sağlıyor bu iş fikri. Ben henüz kullanmadığımı itiraf edeyim ama bir gün bir Bitcoin ATM'si denk gelirsem sırf meraktan bile kullanabilirim.
sr. member
Activity: 504
Merit: 324
İlk Bitcoin Atm’sinin 2013 yılında kurulduğunu öğrenmek sizleri de şaşırtmadı mı? O zaman daha bitcoin bu kadar popüler değildi. Buna rağmen birilerinin bu işin içine girmesi geleceği görmesi adına çok önemli bir hamle yapmasına neden olmuş. Bana göre ilk ATM kuran kişi en az Pizza olayı kadar önemli bir olayı gerçekleştirmiş. Umarım elinde hala yüksek Bitcoin vardır.
legendary
Activity: 2114
Merit: 1131
...

komisyon masrafları nedeniyle tercih edilmemesi ihtimali yüksek ama banka+ merkezi borsalara ödediğimiz komisyonların bundan aşağı kalır yanı yoktur. öte yandan, aynı komisyon giderlerini ödüyor olsak bile ben alışkanlıklarımı kolay kolay değiştirmezdim ve banka + merkezi borsalar yolunu kullanmaya devam ederdim büyük ihtimalle... sonuç olarak, atm'ler komisyon giderlerinde ciddi avantajlar oluşturmadıkça fazla müşteri çekemezler. ayrıca, bence bu işler günün birinde bankalar tarafından hizmet kapsamına alınır. sermaye dediğimiz şey kriptoymuş, felsefeymiş, cartmış, curtmuş bakmaz; işine bakan horoz gibi kazancına bakar geçer.
legendary
Activity: 2198
Merit: 1225
son aylarda atm sayısında bir azalma var. şu an zamanım olmadığı için tabloya detaylı bakamadım ama 40 binden 30 binlere doğru bir düşüş var. bence "güvenlik, kira ve bakım vs. gibi masraflar" nedeniyle çok iyi sonuçlar veremeyebilir bu gibi sistemler... gerçeği elde edilen komisyon gelirleri bu gibi masrafları karşılamaya her türlü yeter ama kullanım oranı ne düzeyde ona da bakma lazım. belki atm servis sağlayıcıları kontrolsüz bir yayılma içine girmiş ve sonradan programlarını revize etmiş de olabilirler. zamanım olmadığı için konuya detaylı olarak bakmadım ama sayılar düşüş eğilimi göstermeye başlamış.

Kullanım düzeyinin oldukça az olduğunu düşünüyorum. En büyük nedenlerinden birisi alınan komisyon miktarlarından kaynaklıdır. Karlılık yoksa da azalması normal getirisinden fazla götürüsü olan bir makineye böyle para bağlamak istemezler. Bir nedeni de güvenlik sorunu olabilir ATM'de işlem yaparken çok rahat olunmuyor genelde buna yan etkenlerden biri diyebiliriz.
legendary
Activity: 2114
Merit: 1131
son aylarda atm sayısında bir azalma var. şu an zamanım olmadığı için tabloya detaylı bakamadım ama 40 binden 30 binlere doğru bir düşüş var. bence "güvenlik, kira ve bakım vs. gibi masraflar" nedeniyle çok iyi sonuçlar veremeyebilir bu gibi sistemler... gerçeği elde edilen komisyon gelirleri bu gibi masrafları karşılamaya her türlü yeter ama kullanım oranı ne düzeyde ona da bakma lazım. belki atm servis sağlayıcıları kontrolsüz bir yayılma içine girmiş ve sonradan programlarını revize etmiş de olabilirler. zamanım olmadığı için konuya detaylı olarak bakmadım ama sayılar düşüş eğilimi göstermeye başlamış.

hero member
Activity: 1134
Merit: 707
Bankalar aracılık etmeye başlasa ilginin çığ gibi artacağına dair hiç şüphem yok. Banka hesabından Bitcoin alır anca bizim halkımız. Yeni teknolojilere karşı korkak değiliz gerçi. En yeni cep telefonlarını kullanmayı severiz. Özelliklerini de takip ederiz. Ama Bitcoin bi güvensiz geliyor halkımıza. Çünkü bana kalırsa geleneksel yöntemlere olan bağlılığımız daha bi çok. Örnek olarak bankaya gidilsin. Müşteri temsilcisi ile hoş beş sohbet edilsin. Para müşteri temsilcisine elden verilsin. Karşılığında makbuz alınsın. Ne bileyim. Alışkanlıklarımız güçlü işte. Banka ATM'sine dahi para yatırmaktan çekiniyordur çoğu eminim.
hero member
Activity: 2170
Merit: 640
Undeads.com - P2E Runner Game
Amerika Birleşik Devletleri finans merkezi olduğu için doğal olarak bu konuda liderdir. Kanada yancısı onun da listede olması çok normal. İspanya ülkesinde coinlerin bu kadar popüler olduğunu bilmiyordum ama, demek oralarda Bitcoin olumlu görülen bir enstrüman olmuş. Türkiye mizin bu konuda gideceği çok yol var. Bitcoin ile alışveriş yapmak bile yasak şu anda hani bırakın coin atm si kurmayı etmeyi. Gerçi coin al/sat bürolarını görüyorum arada merkezi yerlerde.

Ülkemizde kripto paraların ödeme aracı olarak kullanılması yasak. Alım ve satım işlemlerinde neyse ki bir yasak yok. Bu yüzden merkezi yerlerde al/sat bürolarını görebiliyoruz. Aslında al/sat büroları gibi coin Atm'lerini de görebiliriz. Ancak, karlılık ve ilgi yeterince iyi seviyede olmadığı için göremiyor olabiliriz. Biz millet olarak konfor alanlarımızın içinde kalan alışkanlıklar edinmeyi çok severiz. Belki borsaları daha güvenilir bulanlar nedeniyle ülkemizdeki Atm sayısı artmıyor olabilir. Ben Bitcoin'i uzun yıllar hold etmek için satın alan insanların olduğunu zannetmiyorum. Vatandaşlarımızın büyük çoğunluğu kısa vadeli yatırım olarak görüyordur.
legendary
Activity: 2170
Merit: 1306
Amerika Birleşik Devletleri finans merkezi olduğu için doğal olarak bu konuda liderdir. Kanada yancısı onun da listede olması çok normal. İspanya ülkesinde coinlerin bu kadar popüler olduğunu bilmiyordum ama, demek oralarda Bitcoin olumlu görülen bir enstrüman olmuş. Türkiye mizin bu konuda gideceği çok yol var. Bitcoin ile alışveriş yapmak bile yasak şu anda hani bırakın coin atm si kurmayı etmeyi. Gerçi coin al/sat bürolarını görüyorum arada merkezi yerlerde.
jr. member
Activity: 55
Merit: 1
Bitcoin otomatik para çekme makinelerinin (ATM’ler) sayısı, kripto para birimi endüstrisinin gelişimine uygun olarak arttı. Bitcoin ATM’si ilk olararak Ekim 2013’de ortaya çıktı. Ve tahmin edildiği üzere sektörün genişlemesi ve büyümesi ile birlikte ATM sayısında da artış görüldü.

Nerelerde Bitcoin ATM’si Var?

Son verilere göre, bitcoin ATM’leri ağırlıklı olarak Kuzey Amerika’da bulunuyor. Dünyanın önde gelen ekonomisi – ABD – 34.298’e ev sahipliği yapıyor, çünkü sayıları ülkenin finans merkezlerinde – New York, Los Angeles ve Miami – gibi bölgelerde Bitcoin ATM sayısı her geçen gün artıyor ikinci sırada ise Kanada yer alıyor. Kanada’da Bitcoin Atm sayısı- 2.704 adet ile ikinci sırada.

Şu anda 84 ülkeye yayılmış 39.678 bu tür cihaz var ve bunların %85’inden fazlası Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunuyor.

İlk 5’i tamamlayan sonraki ülkeler İspanya (270), Polonya (214) ve El Salvador (212). Küçük Orta Amerika ulusunun, Bitcoin’i yasal ihale yapan ilk ülke olmasından bu yana liderler arasında yer bulması şaşırtıcı değil.

Asya’daki durumu gözlemlemeye değer. BTC ATM’lerinin en yüksek yoğunluğu, 154 makinenin bulunabileceği Çin’in özel idari bölgesi olan Hong Kong’dadır. Japonya ise dört yıldan fazla bir süredir topraklarında sıfır cihaza sahipti.

Yerel makamlar, bilgisayar korsanlarının dijital varlık platformu Coincheck’e saldırdığı 2018’in başında tüm kripto ATM’lerini kapattı. Ancak bu yılın Ağustos ayında duruşlarını yumuşattılar ve Tokyo ve Osaka’da birkaç cihazın kurulmasına izin verdiler.

İlginç bir şekilde, bir kripto para birimi merkezi olmayı hedefleyen Singapur’da bitcoin ATM’leri yok. Ülkenin en üst düzey mali düzenleyicisi olan MAS, yılın başında dijital para birimlerinin halka tanıtılmasına yönelik daha geniş bir baskının parçası olarak nakitten kriptoya geçişleri yasakladı.

Küresel madencilik karma gücünün %13’ünden fazlasını oluşturan ülke olan Kazakistan’da yalnızca bir Bitcoin ATM’si bulunurken, dünyanın kripto benimseme lideri olan Vietnam’da beş cihaz bulunuyor.

Çin’in (tüm kripto para birimi faaliyetlerinin yasak olduğu yer) sıfır makineye sahip olduğunu söylemeye gerek yok

Bitcoin ATM’leri Yıllara Göre Nasıl Arttı?

İlk Bitcoin ATM’si 29 Ekim 2013’te Kanada’nın Vancouver kentindeki bir kafede kuruldu. İkinci cihaz 8 Ekim 2013’te Slovakya, Bratislava’da gün ışığına çıktı, ABD ise bu tür ilk makineye sahip olmak için 18 Şubat 2014’e kadar beklemek zorunda kaldı (Albuquerque, New Mexico’daki bir puro barda konuşlandırıldı).

Cihaz sayısı 2015’in sonunda yavaş yavaş 500’ün üzerine çıkarken, Aralık 2017’de dünya çapında neredeyse 2.000’e ulaştı. 2018 ayı piyasası, bitcoin ATM’lerinin hızlı büyümesini durdurdu, ancak sonraki yıllarda sayıları yeniden artmaya başladı. 2020’nin sonunda, dünya çapında 12.600’den fazla kripto otomatik ATM makinesi vardı.

Geçen yıl, çoğu dijital para birimi tüm zamanların en yüksek fiyatlarına ulaştığında, Bitcoin ATM’leri ortaya çıktı. Kamboçya, Namibya, Venezuela, Lübnan ve daha fazlası gibi zor durumdaki ekonomiler de dahil olmak üzere çeşitli ülkelerde 20.000’den fazla konuşlandırıldı.

Kaynak: https://coinotag.com/ilk-bitcoin-atmsi-nerede-kuruldu-dunyada-kac-tane-var/
Jump to: