Author

Topic: 2022 Kasım Ayı Enflasyon Oranı (Read 60 times)

legendary
Activity: 2506
Merit: 1505
December 05, 2022, 06:28:36 PM
Düşük açıkladıkları düşünülen oran bile hayli yüksek demek ki ne yapsalar da daha fazla düşürememişler. Zaten bu verilerin geçerliliği enflasyon sepetinin gizlenmesiyle son bulmuştu, sokaktan kimi çevirseniz 90 IQ'nun üstündeyse bu verilerin doğruluğuna inanmayacaktır.
Maaşına alacağı zammı heyecanla bekleyenler bu açıklanan enflasyon oranıyla kendi harcamalarının aylık karşılaştırmasını yaparsa nasıl bir zam beklentisi içerisine girmesi gerektiğini anlar. Ee gerisi de sandıkta artık, malum seçim yılına giriyoruz.
legendary
Activity: 1218
Merit: 1176
December 05, 2022, 10:48:14 AM
Ne bekliyordunuz ki? Böyle açıklamaları gayet normal çünkü şu sıralar asgari ücret zammı var bunun için düşük gösterecekler millete az zam vermek için.
hero member
Activity: 1218
Merit: 877
Eloncoin.org - Mars, here we come!
December 05, 2022, 07:44:08 AM
Her şey planlamalar doğrultusunda açıklanıyor bence ağustos ayının enflasyon onanı bile şimdiden belirlenmiştir diye düşünüyorum nasıl ki MÜSİAD başkanı faiz tek hanelere düşürülmeli dediği gibi ve ardından faizlerin %9 a çekilmesi gibi. Hissedilen enflasyon daha yüksek olduğunu bilmiyoruz bizzat yaşayarak hissediyoruz.

Yapılacak olan asgari ücret, memur ve emekli zamlarına görede Aralık 2022 enflasyonu açıklaması yapılır yani zam fazla yapılacaksa aralık ayı enflasyonu %2,88 den yüksek açıklanacağını düşünüyorum.
sr. member
Activity: 1344
Merit: 373
December 05, 2022, 05:40:36 AM
Bu oranlara kim inanır? Kadir inanır sadece, Türkiye’de her gün zamlarla boğuşurken  enflasyonun aylık bazda bu oranda çıkması bence inandırıcı değil, bu benim kendi düşüncem ama yıl sonu gelirken sanki enflasyona ekstra dokunuşlar yapılıp daha düşük çıkarılmaya çabalanmış gibi hissediyorum, belki yanılıyorum belki yanılmıyorum bilmiyorum ancak içimden gelen bu, trafik cezaları yüzde 120 artarken kimse yıllık enflasyonun yüzde 84 olduğuna inanmaz,
hero member
Activity: 868
Merit: 878
December 05, 2022, 03:53:51 AM
Verilerin değişim kaynağı olarak TÜİK olacağı için maalesef üzülerek orayı baz almak zorundayız. Bu verilere göre hareket edersek ne kadar gerçekten uzak ve algıların yerleşmesi için çabalanan bir açıklama olduğunu görüyoruz. Aylık oran beklentilerin neredeyse %50 uzağında. Doğalgaz, elektrik, su gibi ana kalemlere yapılan zamlar da ortada. ENAG verilerine göre gitseydi memur ve emekli maaşı şimdikinin herhalde en az 2 katı olurdu.
legendary
Activity: 966
Merit: 1047
#SWGT CERTIK Audited
December 05, 2022, 03:03:45 AM
TÜİK verilerini ciddiye almamak gerektiği, gerçek oranları yansıtmadığı herkes tarafından bilinse de yine de paylaşma gereği duyuyorum çünkü emekli, memur ve asgari ücretliye zam yapılırken zam yapanlar tarafından dikkate alınıyor.

İTO tarafından yapılan ve 17 ekonomistin katılımı ile gerçekleşen enflasyona ilişkin beklenti anketinde Kasım ayı için ortalama enflasyon oranı yüzde 3,10 olarak açıklanmıştı.

ENAG verilerine göre ise, Kasım ayı enflasyon oranı %4,24 iken yılbaşından Kasım ayına kadar olan sürede enflasyon oranı ise %125,43 olarak çıktı. Yıllık enflasyon oranı ise %170,70 çıktı.

TÜİK 'e göre Kasım 2022 enflasyon oranı %2,88 iken yıllık enflasyon oranı da %84,39 olarak açıkladı.

Tüm vergilere yüzde 122 zam gelirken bu ay, enflasyonu yüzde 2,88 açıklamak artık ayıptır, insanlarla dalga geçmektir.
Jump to: