Author

Topic: 2024 Ekonomi Planınız (Read 275 times)

hero member
Activity: 1204
Merit: 623
February 27, 2024, 03:19:56 PM
Dün 3 taksit bir adet laptop aldım. Adamlar iyice kısmışlar taksit sayısını. Yarın alıcı ve satıcı ile kullanılamayan kredi kartlarının yerini ödenemeyen çekler senetler alacak. Kredi kartı satmaya çalışan bankaların buna çanak tutarken kullanılmayan kredi kartlarını yeniden canlandırmaya çalıştıkları günleri görmek istiyorum. Ve bu ipnelere halkın yeniden kendini teslim etmesini istemiyorum. Yapılmak istenen bu taksit kısıtlaması epey bir kişinin kredi kartı bağımlılığını ortadan kaldıracaktır.
sr. member
Activity: 630
Merit: 463
February 26, 2024, 05:25:20 PM
Şu an kredi kartlarına yapılacak olan düzenlemeden önce bir kaç ihtiyacımı karşılamayı düşünüyorum. Mesela beyaz eşyalarda taksitli alışveriş mantıklı şu anda. Seçimden sonra ciddi çalışmalar olacağı yönünde hala çok yüksek duyumlar mevcut. Kripto para piyasasına da el atacaklar ve seçimden sonra en yakın seçime 4 sene kalmış olacak. Bu 4 sene nelere gebe olacak tahmin etmek çok zor.
legendary
Activity: 980
Merit: 1077
#SWGT CERTIK Audited
February 26, 2024, 11:39:39 AM
2024 yılında piyasada nakit sıkıntısı yaşanabileceğini düşünüyorum, bu sebeple ile elinizde olan nakdî altın, bitcoin, hisse gibi ihtiyaç olduğunda hızlıca geri nakde döndürebileceğiniz yatırımlara yönelmeniz. Merkez Bankası gözünü karartıp faizleri nereye kadar çıkaracağını ön görmek mümkün değil ama olurda çıkarırsa ona göre pozisyon almış olmakta fayda var.
hero member
January 31, 2024, 07:49:23 AM
Önümüzdeki seçime 1 ay kala, mevcut ekonomik koşulları görmezden gelerek seçim popülizmi yapacak olursa, yani kredi musluklarını bir nebze olsun rahatlatırsa, kredi çekip altın alma durumum olabilir. Şu anda 5 lerde faiz oranları, bazı bankalarda 3,90 ı da gördüm ama genel olarak bu seviyelerde kalırsa kredi çekmek mantıklı değil, temmuz ve ocak zamları ile krediyi tolere edebilecek miktarları görebileceğim bir senaryoda ise gayet uygulanabilir bir seçenek olarak kenarda tutuyorum bu hamleyi.

Bu düşündüklerini geçen sene Agutso gibi yapsaydın şimdi kardaydın zaten. Ama bu seçim ve merkez bankasının faiz artırımı ve sıkılaşma tamam demesi yarın kalkınca faizler inecek ve bize ucuz kredi verecekler anlamında değil. Bunun birde lolosu var yani. Şimdiye kadar olan lele tarafıydı. Kredi ve benzer enstrümanları kullanıp biraz daha bizi kenara sıkıştırıp tam bir tasarrufa yöneltmek istiyorlar. Bu da ancak gidip bankalara tl hesap açıp tl olarak faize verdiğimiz zaman olacaktır. Daha önce değil. 2028 kadar bu böyle devam eder.
sr. member
Activity: 812
Merit: 293
Eloncoin.org - Mars, here we come!
January 31, 2024, 02:47:10 AM
Önümüzdeki seçime 1 ay kala, mevcut ekonomik koşulları görmezden gelerek seçim popülizmi yapacak olursa, yani kredi musluklarını bir nebze olsun rahatlatırsa, kredi çekip altın alma durumum olabilir. Şu anda 5 lerde faiz oranları, bazı bankalarda 3,90 ı da gördüm ama genel olarak bu seviyelerde kalırsa kredi çekmek mantıklı değil, temmuz ve ocak zamları ile krediyi tolere edebilecek miktarları görebileceğim bir senaryoda ise gayet uygulanabilir bir seçenek olarak kenarda tutuyorum bu hamleyi.
hero member
Activity: 1246
Merit: 883
January 31, 2024, 01:55:33 AM
Nakit giderek önem kazanıyor, elektronik ürün fiyatları bana göre yeterince zamlanmadı illaki zam gelecektir bir yandan ise pahalı ürünlerde özellikle telefon gibi taksit olmayan ürünlerin satışının çok çok yavaşladığını düşünüyorum. Taksit olayı harcamaları derinden etkiliyor ilerleyen dönemlerde bunun etkisi daha iyi anlaşılacaktır bu nedenle nakit ağırlıklı satışlara özel kampanyalar bile düzenlenebilir. Bu sebeple nakit gücün her zaman olması fırsatları değerlendirmek için oldukça önemli olacak. 
member
Activity: 1011
Merit: 65
January 30, 2024, 02:06:43 PM
Finans piyasalarında :
Mart ayına kadar nakit varlıkları arttırmak. Mart ayı ile beraber sona erecek borsa kumarı 2024 yılı içinde büyük fırsatlar verecek. Bunun için mutlaka nakitiniz olması gerekiyor. Nakte sahip çıkılmalı.

Reel sektörde ise planım ;
İhtiyaçlarda İthal malları bir an önce tedarik etmek. Çünkü dolar kuru yükselirse bununla beraber ithal mallar X2 yapabilir.

hero member
January 30, 2024, 09:18:05 AM
Şahsi olarak her fırsatta birikim yapmaya yatırım yapmaya çalışıyorum bu nedenle fırsatları değerlendirmeye çalışıyorum 2024 yılı benim için harcama yılı değil birikim ve yatırım yapma yılı olacak. Çünkü gelecek günler çok daha zor olacak gibi görünüyor nakit para oldukça kıymetli olacaktır hatta bu dönemde kredi çekmek zor olacağı için konut fiyatları daha uygun seviyelere gelebilir.
hero member
January 30, 2024, 06:59:42 AM
Elimizdeki imkanları kullanıp yapmaya çalıştığımız yatırımların pek çoğu niyet okumadan ileri gitmiyor. Bu sektörde yapılan çalışmaşarın çoğu yap unut çıkarsa sonra senindirya olurmuyuz oluruz. AM  bu ayı boğa döngüsü bu ortamda daha fazla dönecek gibi durmuyor artık. Alanı daraltacaktır devletler.mantığı ile çalışıyor. Gelen boğa yaptığğımız ufak yatırımlrdan birine denk gelirse iht
hero member
Activity: 1036
Merit: 619
January 29, 2024, 02:07:43 PM
Şu an pek bir planım yok 2024 yılı için. Şu an tek hedefim üç beş bir şeyler arttırıp kripto piyasasında var olacak olan ve beklenen boğaya dolu girebilmek. Şu an hala tam olarak boğa geldi diyemeyiz. ETF onayına rağmen piyasalar hala hareketlenmedi. Ayrıca Halvinge de 3.5-4 ay kaldı ve artık yavaş yavaş ivmeyi kazanacağız diye umuyorum.
sr. member
January 29, 2024, 05:26:21 AM
Ev araba yada arsa gibi büyük miktar yatırım yapılamıyorsa diğer yatırımların çeşitlendirilmesi daha iyi olabilir biraz döviz biraz altın biraz hisse senedi kalanı için kripto yatırımları tabi kripto içerisinde de çeşitlendirmekte faydalı olacaktır. Kripto tarafında farklı bir çok projede değerlendirmek daha kârlı olabilir.

Hocam kripto piyasası kulağa hoş gelse de, benim gibi mevzuya bir ışık yılı uzak adamlar için dikkatli olunması gereken bir mecra. Evet çok sevdiğim ve bilgilerine de güvendiğim iki arkadaşım var ama herhangi bir olumsuz durumda onları da zan altında bırakmamak için hiç girmiyorum bu alana. En bilindik yöntem altın, biriktiği kadar birikecek, parayı nakitte tutmanın bir anlami yok zaten ayrıca.
member
Activity: 1011
Merit: 65
January 08, 2024, 05:37:06 AM
Acaba ne alsam diyeceğim bir yıl olacak.

Biraz patlamış mısır biraz cola da şart.
sr. member
January 08, 2024, 04:39:26 AM
Ev araba yada arsa gibi büyük miktar yatırım yapılamıyorsa diğer yatırımların çeşitlendirilmesi daha iyi olabilir biraz döviz biraz altın biraz hisse senedi kalanı için kripto yatırımları tabi kripto içerisinde de çeşitlendirmekte faydalı olacaktır. Kripto tarafında farklı bir çok projede değerlendirmek daha kârlı olabilir.

Şu zamanlarda kriptoya yatırım yapmanın mantıklı olduğunu düşünüyorum, çünkü piyasa yükseliş yönünde ve çoğu yatırım aracından fazla kazandıracak diye düşünüyorum.
Geçenlerde belli bir miktar yatırım için para soktum ve kazancı şuanlık güzel oldu. Tavsiye falan vermiyorum kimseye öyle algılamayın kendi yatırım stratejim böyle.

Hocam kripto piyasası dediğiniz gibi mantıklı olabilir ama, kişisel olarak benim gibi yeterli deneyime sahip olmayanlar için çok dikkatli davranılması ve hareket edilmesi gereken bir mecra sanırım. Evet artık hepimizin çevresinde bu işlerle uzun süredir haşır neşir olmuş insanlar var, benim arkadaşlarım da sizin gibi düşünüyor, tavsiyeden ziyade kendi stratejilerini anlatıyorlar ara sıra, yatırım yapma noktasında herhangi bir yönlendirme yapmamaya gayret gösteriyorlar, en nihayetinde fikir ortak olsa da risk bireysel olunca böylesi daha iyi sanırım.
hero member
January 08, 2024, 04:19:58 AM
Gelecek için yatırım yapmak önemli her zaman aynı gelir seviyesinde olamayabiliyoruz bazen işler tersine gittiği zaman yada bir fırsat çıktığı zaman paraya daha fazla ihtiyaç duyabiliriz bunun için birikim yapmak önemli. Birikim yapmak için harcamaları azaltmalı genel olarak ihtiyaç ürünlerini almalıyız diye düşünüyorum gereksiz harcamaları azaltmak adına kredi kartı değil nakit kullanıyorum.
legendary
Activity: 1218
Merit: 1176
January 07, 2024, 04:58:32 PM

Şu zamanlarda kriptoya yatırım yapmanın mantıklı olduğunu düşünüyorum, çünkü piyasa yükseliş yönünde ve çoğu yatırım aracından fazla kazandıracak diye düşünüyorum.
Geçenlerde belli bir miktar yatırım için para soktum ve kazancı şuanlık güzel oldu. Tavsiye falan vermiyorum kimseye öyle algılamayın kendi yatırım stratejim böyle.
hero member
Activity: 1316
January 07, 2024, 12:37:48 PM
Minimum borç maksimum yatırım mantığıyla hareket edeceğim. Gönül ister borç olmasın ancak enflasyon ortamında çok zor. Önümüzde Halving konusu var. Malum boğa sezonuna adım adım yaklaşıyoruz artık. 2024 için piyasadan ne alabilirsek kârdır.
sr. member
January 07, 2024, 12:14:38 PM
Kenara atacağımız parayı kesinlikle yatırım yapmaya harcayacağımız bir yıl bizi bekliyor çünkü atacağımız para köşede eriyeceğine en azından yatırım yaptığınız ürün sayesinde bu erimenin bir miktar önüne geçme şansımız olacak.Bu yatırım aracı olarak gayrimenkül,araba,emtia,kripto para gibi çoğaltabiliriz.Bu yüzden hangi tarafta daha iyi bir kar marjı ve koruma hissediyorsanız o tarafa yatırım yapmak daha mantıklı olacaktır hem de kafanın biraz daha rahat olması sağlanabilir.

Hocam bazen kâr etmekten ziyade, paranın durduğu yerde eridiği bizimki gibi ekonomilerde eldekini stabil kilabilecek hamleler de mantıklı. Bu sene altın yatırımı yapmayı planlıyoruz, hatta ufak ufak başladık, beklenti zaten yükselişe geçeceği yönünde ama nispeten statik bir durum izlese bile en azından nakite göre degersizlesme oranı çok çok düşük kalacağından altın mantıklı geldi bize.
legendary
Activity: 2114
Merit: 1042
January 07, 2024, 10:34:18 AM
Valla tüm gücümle ev almaya çalışacağım oturduğum evde kiracıyım ve boku çıkıyor bu kira mevzularının artık fiyatlar da çok yüksek kredi çekebilirsem beklemeden 2.5 civarına bir ev kaçırmayayım diyorum ayın 15’inde maaşlar yatsın, bordrolar yansısın hesaba 2024 içerisinde ev alma düşüncem var sonra fırsat bulursam 3-4 sene sonra da araba değiştiririz inş
hero member
January 07, 2024, 09:31:15 AM
legendary
Activity: 1386
Merit: 1231
January 07, 2024, 07:01:30 AM
Kenara atacağımız parayı kesinlikle yatırım yapmaya harcayacağımız bir yıl bizi bekliyor çünkü atacağımız para köşede eriyeceğine en azından yatırım yaptığınız ürün sayesinde bu erimenin bir miktar önüne geçme şansımız olacak.Bu yatırım aracı olarak gayrimenkül,araba,emtia,kripto para gibi çoğaltabiliriz.Bu yüzden hangi tarafta daha iyi bir kar marjı ve koruma hissediyorsanız o tarafa yatırım yapmak daha mantıklı olacaktır hem de kafanın biraz daha rahat olması sağlanabilir.
sr. member
Activity: 1344
Merit: 373
January 07, 2024, 03:28:06 AM
2022 sonundaki fiyatlar ile bile büyük bir fark var şu anda, öyle böyle bir enflasyon içinde değiliz. Çok çok zaruri şeyler dışında bir şey almıyorum. Hatta eşimle de oturduk konuştuk, fiyatların durumu böyle böyle, o da lüksü zaten kesmişti, şimdi zorunlu harcamalardan da olabildiğince dikkatli kesintiler yapıyoruz. Gidip çok güzel bir yemek bile yiyemiyorsun, ya kalite bozulmuş ya da fiyatlar astronomik. Doğum gününde bir yemek yedik, yaklaşık 100 dolar. Yurtdışında o yemekten daha güzel 5 tane yemek yerdik belki de. Onun için biraz plan mlan yok bam bam bam tasarruf.
Devir tasarruf devri katılıyorum ama bizimkilerde de var sorun, esnaf için değişen bir şey olmamasına rağmen fiyatları katladılar bile şimdiden, üstelik daha zamlı maaşları insanlar almadı bile, yemek lokantaları da hala akıllanmamış, zaten dışarıdan yiyen çok az insan kaldı, onları da kendileri elinden kaçıracak, bir çok arkadaşım artık yemekleri evden getirmeye başladı, eskiden spor yapanlar düzenli yemek için evden getirirdi yemeklerini, diğerleri dışarıdan söylerdi ama şimdi en son Adana Kebap ne zaman yedim hatırlamıyorum bile,
hero member
Activity: 1078
Merit: 638
January 06, 2024, 04:05:03 PM
2022 sonundaki fiyatlar ile bile büyük bir fark var şu anda, öyle böyle bir enflasyon içinde değiliz. Çok çok zaruri şeyler dışında bir şey almıyorum. Hatta eşimle de oturduk konuştuk, fiyatların durumu böyle böyle, o da lüksü zaten kesmişti, şimdi zorunlu harcamalardan da olabildiğince dikkatli kesintiler yapıyoruz. Gidip çok güzel bir yemek bile yiyemiyorsun, ya kalite bozulmuş ya da fiyatlar astronomik. Doğum gününde bir yemek yedik, yaklaşık 100 dolar. Yurtdışında o yemekten daha güzel 5 tane yemek yerdik belki de. Onun için biraz plan mlan yok bam bam bam tasarruf.
sr. member
January 04, 2024, 08:23:58 AM
valla bizim babam ve diğer iki kardeşimle ortak bir havuzumuz var, neredeyse çeyrek asırdır doldurmaya çalışıyoruz ama araya giren bin türlü mevzudan dolayı daha yüzülecek seviyeye getiremedik maalesef, ayaklarımızı ıslatıp çıkıyoruz desek yeridir yani Grin bu sene duruma göre altın yatırımı planlıyoruz, ha yüzeriz yüzemeyiz bilmem ama en azında diz üstü seviyesine getirebilirsek havuzu, yüzemesek de içinde otururuz en azından Grin

Tek başına değilsin en azından, yüzecek bir baban olması bile güzel, diğer yandan o şansı bulamayanlar da var tabi, neyse işin acı taraflarını bir tarafa bırakırsak birikim çok önemlidir, yatırım çok önemlidir, yatırım olmadan geleceğe dair güzel hayaller olmaz, hayaller hayal kalır, muhteşem günleri gelecekte çocuklarımıza bırakmak istiyorsak bugün yatırımlara başlamamız lazım,

Hocam uzunca süre hepimiz ayrı ayrı şehirlerde yaşadık, ne zaman ki bir araya geldik ekonomik olarak bazı şeyler rayına oturmaya başladı, yani birlikte bazı şeyler daha çabuk yoluna koyulabiliyor. Sıkıntılı zamanları da olmuyor mu, Elbette oluyor fakat çözüm bizde kolay oluyor, görev dağılımı var, herkes kendi alanını toparlarsa sorun kalmıyor ortada.
hero member
January 03, 2024, 01:27:07 PM
Harcamaları minimuma indirmek adına kredi kartımı tekrardan kapattım uzun vadede pahalı taksitle alacağım bir ürün bulunmuyor zaten pek taksitte bulunmuyor arttık. Üzerimde nakit olmadığı zaman alış veriş yapmamak adına kart kullanımını rafa kaldırıyorum. 
hero member
Activity: 1260
Merit: 957
January 03, 2024, 12:38:13 PM
Bir söz vardır ya hedefi olmayan bir gemiye hiç bir rüzgar yardım edemez. Ekonomik olarak plan yapmanın en başlıca gereksinimi nerelere para harcadığınızı bilmenizdir. Örneğin 1 hafta önce cüzdanınızda ne kadar nakit vardı ve şimdi ne kadar var bunun cevabını vermeye çalışın ve dahası bu süreçte nelere para harcadınız hatırlamaya çalışın. Direk böyle deyince birçok kalemi unutup cevap verirsiniz veririzde. Son 2 aydır notion'u kullanmaya başladığımdan beridir bu harcamalarımı da not etmeye başladım ve gereksiz diyebileceğim birçok harcama yaptığımı farkettim. Keza okul zamanından örnek vereyim bir kahve içmek için 5 tl veriyordum. Termos bardak alıp 2si 1 aralarda alıp sadece sıcak suyu kantinden aldığımda ortalama maliyeti bana 2tl'ye geliyordu. Bunu yapmadan önce ortalama günde 20-25 tlyi kantine bırakırken bu olaydan sonra en fazla 10 tl bırakır oldum. Çünkü o zaman bunun hesabını yaparken birşeyin farkına varmıştım gereksiz bir harcamaydı bu!

Ekonomik bir plan hazırlarken önce gözlem yapacaksınız ve gereksiz harcamaların önüne geçeceksiniz ondan sonrası ip söküğü gibi gelir.
hero member
January 03, 2024, 12:29:28 PM
2024 yılı için tl de durmadan el,imdeki ne var ise mala ve mülke yatıracağımı söyleye bilrim. Maaş haricinde elime ne geçer onuda bilmiyorum. Şansımız var btc tarafından ne gelirse bunu da biriktirme taraftarıyım. Bu gün işe yaramayanlar gelecek senelerde işe yarayacaktır.
legendary
Activity: 2520
Merit: 1510
January 03, 2024, 11:28:32 AM
Geçen sene neyse bu sene de bir farkı yok mümkün olduğunca lüks harcamaları azaltıp yatırım yapmaya çalışın. Gerçi temel ihtiyaçları karşılayabilenin bile zengin sayıldığı bu sömürü düzeninde kim lüks tüketim yapabiliyor orası da konunun ayrı bir boyutu.
Yatırımlar doğal olarak Bitcoin ve diğer major altcoinler olacak. Dolar ve Euro'ya ek yatırım yapmaya gerek yok zaten coine yatırım yapınca bunlara da bağlı kalmış oluyoruz ve kur artışlarından olumlu etkileniyoruz. Ev ve arsa konusunda yurtiçinde yatırımlık bir planı doğru bulmuyorum çok ekstra bir fırsat çıkmadığı sürece.
sr. member
January 03, 2024, 10:09:38 AM
valla bizim babam ve diğer iki kardeşimle ortak bir havuzumuz var, neredeyse çeyrek asırdır doldurmaya çalışıyoruz ama araya giren bin türlü mevzudan dolayı daha yüzülecek seviyeye getiremedik maalesef, ayaklarımızı ıslatıp çıkıyoruz desek yeridir yani Grin bu sene duruma göre altın yatırımı planlıyoruz, ha yüzeriz yüzemeyiz bilmem ama en azında diz üstü seviyesine getirebilirsek havuzu, yüzemesek de içinde otururuz en azından Grin

Tek başına değilsin en azından, yüzecek bir baban olması bile güzel, diğer yandan o şansı bulamayanlar da var tabi, neyse işin acı taraflarını bir tarafa bırakırsak birikim çok önemlidir, yatırım çok önemlidir, yatırım olmadan geleceğe dair güzel hayaller olmaz, hayaller hayal kalır, muhteşem günleri gelecekte çocuklarımıza bırakmak istiyorsak bugün yatırımlara başlamamız lazım,
sr. member
January 03, 2024, 03:48:39 AM
legendary
Activity: 2394
Merit: 1358
January 03, 2024, 12:28:32 AM
2024 yılı paranın kıymetli olduğu bir yıl olacak diye düşünüyorum. Bu yüzden yimeyin paralarınızı diyen çeşitli insanlara katılıyorum. Yapılacak en iyi şey kesinlikle enflasyon muhasebesidir. Enflasyonun üstünde getiri kazanmaya çalışacağız. Bitcoin iyi bir seçenek olacaktır halving sebebiyle. Bitcoin dışında, eğer daha da ucuzlarsa borsamızda enflasyonun kat kat üstüne çıkan getiriler kesinlikle mümkün görünüyor. Fonlar hâlâ vergi muafiyeti nedeniyle çok iyi bir seçenek. (Nisan ayına kadar)
legendary
Activity: 1218
Merit: 1176
January 02, 2024, 04:42:21 PM
Bütün paranı mala yatırıcan bu kadar basit, elde tutulan her kağıt parçası sana eksi olarak dönüyor günlük.
Paranın değeri her geçen gün azalıyor, enflasyon durmak bilmiyor. Ev, araba yazlık vb gibi yatırım türlerine yatırım yapmanın mantıklı olduğunu düşünüyorum çoğunluk gibi.
hero member
January 02, 2024, 04:09:51 PM
Belki seçim öncesi kredi kampanyası gibi bir şey yapılabilir ama bu durum tüketicilere ne kadar iyi yansıyabilir bilemiyorum. Özellikle seçim sonrası çok daha zor bir yıl olacağa benziyor bu nedenle şimdiden sağlam adımlar atmak alternatif seçenekler olması lazım gibi geliyor bana.
hero member
Activity: 2002
Merit: 670
January 02, 2024, 01:42:26 PM
2024 Ekonomi planım ihtiyacım olmayan ürünlere, eşyalara harcamamak elimden geldiğince tutumlu bir standart tutturmak olacaktır. Elde ettiğim birikimlerle kendimin belirlediği yatırım seçeneklerinde değerlendiririm. Vergiler belimizi bükmezse, elde bir şeyler kalırsa oda. Ev, araba uygun kredi bulabilirseniz geç kalmadan bir an önce başlayın gerisi gelir.
legendary
Activity: 2254
Merit: 1446
Cashback 15%
January 02, 2024, 01:23:46 PM
başlığı görünce ben de devletimizin 2024 yılı için planladığı ekonomik plan zannetmiştim. hemen şunu yazacaktım:

2024 yılı için ekonomi planı: daha çok vergi:)

tabii böyle düşününce benim de planım istemesem de bu şekilde olacak. ödediğim vergilerden kalan kısmıyla yatırım yapmaya çalışırım artık. ev, arsa vs alabilecek olan varsa kredi şeklinde çekebiliyorsa acımasın. umarım birkaç aya kalmaz ben de kredi çekebilirim.
hero member
January 02, 2024, 12:18:18 PM
Şu anda kazançlarımızın cebimizde kalabilmesi için elimizde nakit tutmamaya çabalıyoruz. Ama az olan gelir le çok olan yatırımı nasıl yapacağımızı sen de bize soruyorsun. Az kazan çok al bu aldıkların tl olmasın. Ne olsun dersen ne olursa o olsun. Ama tl de durma. Yarın bir gün tl de durana da bir garip vergi türetirler valla.
sr. member
January 01, 2024, 07:22:55 PM
Alabilen varsa beklemeden bence ev araba veya benzeri ihtiyacı varsa alsın, faiz bir yerden sonra sağlam patlayabilir, doların artışı frenlenemezse faiz getirisi de işe yaramayabilir, ev araba almak çok lüks şu an çünkü nakite ihtiyaç çok fazla, yine de devletin bir şekilde bu konuda da destek olacağını düşünüyorum, bazı kararlar veya kredi oranlarında güncellemeye gidilmesi gerekiyor,

Yeni yıldaki ekonomik programım geçen seneyle aynı, diğer yandan bu sene borsayı da takip edip düşük bazı temel hisseleri alma düşüncem var
hero member
January 01, 2024, 04:27:21 PM
2024 yılı için ekonomi planı oluşturmak istiyorum. Kazançlarımızı, yatırımlarımızı, harcamalarımızı nasıl yapmalıyız fikir alış verişinde bulunursak birbirimize yardımcı olabiliriz diye düşünüyorum.

2024 yılı özellikle seçimden sonra parasal anlamda çok daha sıkı olacağımız bir yıl olacağını ve bu duruma göre şimdiden mantıklı adımlar atabilirsek önümüze çıkan ve çıkabilecek fırsatları çok daha verimli karşılayabiliriz.

- Bence uzun vadeli harcamalardan ve lüks sayılabilecek harcamalardan kaçınmak faydalı olacaktır ayrıca ihtiyaç harici harcamaları azaltmak yada tamamen bitirmek gerekir.

- Yatırımları farklı kategorilere dağıtabiliriz başta kripto (döviz, altın, hisse senedi, ev-arsa ...) olmak üzere.

Fikirlerinize ve eleştirilerinize açığım.
Jump to: