Author

Topic: 2024: Emeklinin Yılı (Read 642 times)

sr. member
Activity: 812
Merit: 293
Eloncoin.org - Mars, here we come!
May 08, 2024, 09:03:16 AM

Yavaş ta olsa gelen günler milletin uyanması için yeterli olacak gibi. Aç kalmak pek çok kişini zihnini açmaya başladı. Bundan başkası olmaz diyenler neden olmasın deme kıvamına geldi. Şu demogojiyi de bir atlatırsak gelen günler çok güzel olacak. Etrafındakiler hep aldatıyor yada etrafındakiler hep yanıltıyor. Tiz vurun kellesini müessesi bu durmda neden hiç işlemiyor ki. Etraf kelle dolardı. Demekki kendim ettim kendim buldum türküsü bu. Grin

Şu anda iktidar kanadında en üst düzeyde tüm alt kademelerin kulağı çekiliyor, özellikle ıstakoz ve saat mevzusunun direkt muhatapları sert şekilde uyarılmış diye haberler dolaşıyor birçok yerde. Yaşadıkları çöküşün veya güç kaybının en temel iki sebebi var, birincisi hepimizin malumu ekonomik şartların dibe vurması, ikincisi ise ekonomi normalmiş gibi hayatını sürdüren siyasetçiler. Halk artık bu ikilemi çözdü ve bu sefaletin bir parçası olmamak için birşeyler yapmaya başladı, umarım tüm paydaşları ile siyaset sahnesi gerekli düzelmeyi gösterir de ülke insanı yakın vadede güzel günler görmeye başlar.

Şimdi bir kaç densizin yaptıkları kendileri tarafından da eleştiri alabilir ama bu adamlardaki yüzsüzlük almış başını gitmiş durumda. Herşeyi kendilerine hak biliyorlar. Senin karnın aç yada tok umurlarında değil ki.  Eğer öyle bir düşünce olmuş olsaydı bu sefalet ortaya çıkarmıydı. Bu arsızları daha fazla arsızlaşmasınlar diye uyarmışlardır.

Sayın Cumhurbaşkanının son dönemdeki tepki çeken mevzularla ilgili kendi toplantılarında epey kulak çekmiş, ama ben hala kendisine bu konularla alakalı yeterli bilgi verilmediği kanaatindeyim. İşte burada da tamamen tek adam rejiminin en büyük defolarından biri ortaya çıkıyor. burası mültecisi osu busuyla neredeyse 90 milyonu aşkın insanın yaşadığı bir ülke kardeşim, burada her yere ben hakim olayım mantığıyla hareket ederseniz, eninde sonunda mutlaka ipin ucu kaçar. Ki ayrıca en yakınınızdakilerden kendi çarkını kurmuş olanlar varsa, düzenleri bozulmasın diye size doğru bilgi akışı da sağlanmayacağından birçok şeyi çok geç olmadan öğrenemezsiniz.
hero member
Activity: 1204
Merit: 623
May 02, 2024, 12:45:44 PM

Yavaş ta olsa gelen günler milletin uyanması için yeterli olacak gibi. Aç kalmak pek çok kişini zihnini açmaya başladı. Bundan başkası olmaz diyenler neden olmasın deme kıvamına geldi. Şu demogojiyi de bir atlatırsak gelen günler çok güzel olacak. Etrafındakiler hep aldatıyor yada etrafındakiler hep yanıltıyor. Tiz vurun kellesini müessesi bu durmda neden hiç işlemiyor ki. Etraf kelle dolardı. Demekki kendim ettim kendim buldum türküsü bu. Grin

Şu anda iktidar kanadında en üst düzeyde tüm alt kademelerin kulağı çekiliyor, özellikle ıstakoz ve saat mevzusunun direkt muhatapları sert şekilde uyarılmış diye haberler dolaşıyor birçok yerde. Yaşadıkları çöküşün veya güç kaybının en temel iki sebebi var, birincisi hepimizin malumu ekonomik şartların dibe vurması, ikincisi ise ekonomi normalmiş gibi hayatını sürdüren siyasetçiler. Halk artık bu ikilemi çözdü ve bu sefaletin bir parçası olmamak için birşeyler yapmaya başladı, umarım tüm paydaşları ile siyaset sahnesi gerekli düzelmeyi gösterir de ülke insanı yakın vadede güzel günler görmeye başlar.

Şimdi bir kaç densizin yaptıkları kendileri tarafından da eleştiri alabilir ama bu adamlardaki yüzsüzlük almış başını gitmiş durumda. Herşeyi kendilerine hak biliyorlar. Senin karnın aç yada tok umurlarında değil ki.  Eğer öyle bir düşünce olmuş olsaydı bu sefalet ortaya çıkarmıydı. Bu arsızları daha fazla arsızlaşmasınlar diye uyarmışlardır.
sr. member
May 02, 2024, 04:41:27 AM
Hocam bu kez genel algının aksine bir durum da gelişebilir. Yerel seçimle kazandığı yerlerdeki hizmet ile arkasındaki rüzgarı daha da kuvvetlendirebilecek bir muhalefet, halkta belediyelerde bu denli başarılılar memleketi de doğru yonetebilirler görüşünü hakim kılabilir.   Yeniden refah partisinin mevcut ekonomik koşullarda dişe dokunur bir düzelme olmaması halinde akp icindeki oylarını da geri alması ihtimali de mevcut iktidarın meclis çoğunluğunu bile rahatlıkla kaybetmesini sağlayabilir.
Hocam sizin burada anlatmaya çalıştığınızın önümüzdeki dönemde işleneceğini bende düşünüyorum. Belediyeler eli ile yardımlar hat safhaya çıkacaktır. Eğer yol kazaları yapmadan devam edebilirlerse yeni dönem için gelen seçimde çok fazla yüzü artık ortalıkta görmeyeceğiz demektir. Bu geçmişte bir kaç kere oldu. Şimdi de olacaktır.
Abi siyaset sahnesi olaylar tam olarak birebir olcusmesede tekerrürden ibarettir. Sonsuz güç yoktur mutlaka gün gelince görevler devredilir. Ki mevzu insanlar değil, ülkenin bekası olmalıdır, dolayısı ile ülkelerin ali menfaatleri kısa ve uzun vadede zaten belli olup, seçilenlerin bu planlamaya uygun hareket etmesi gerekir. Bizde bu epey deforme oldu ama doğru yol Atatürk ün gosterdigi yoldur ve oraya doğru dönüş başladı bence

hero member
April 30, 2024, 09:29:29 AM
Hocam bu kez genel algının aksine bir durum da gelişebilir. Yerel seçimle kazandığı yerlerdeki hizmet ile arkasındaki rüzgarı daha da kuvvetlendirebilecek bir muhalefet, halkta belediyelerde bu denli başarılılar memleketi de doğru yonetebilirler görüşünü hakim kılabilir.   Yeniden refah partisinin mevcut ekonomik koşullarda dişe dokunur bir düzelme olmaması halinde akp icindeki oylarını da geri alması ihtimali de mevcut iktidarın meclis çoğunluğunu bile rahatlıkla kaybetmesini sağlayabilir.
Hocam sizin burada anlatmaya çalıştığınızın önümüzdeki dönemde işleneceğini bende düşünüyorum. Belediyeler eli ile yardımlar hat safhaya çıkacaktır. Eğer yol kazaları yapmadan devam edebilirlerse yeni dönem için gelen seçimde çok fazla yüzü artık ortalıkta görmeyeceğiz demektir. Bu geçmişte bir kaç kere oldu. Şimdi de olacaktır.
Abi siyaset sahnesi olaylar tam olarak birebir olcusmesede tekerrürden ibarettir. Sonsuz güç yoktur mutlaka gün gelince görevler devredilir. Ki mevzu insanlar değil, ülkenin bekası olmalıdır, dolayısı ile ülkelerin ali menfaatleri kısa ve uzun vadede zaten belli olup, seçilenlerin bu planlamaya uygun hareket etmesi gerekir. Bizde bu epey deforme oldu ama doğru yol Atatürk ün gosterdigi yoldur ve oraya doğru dönüş başladı bence
sr. member
April 30, 2024, 02:41:04 AM
sr. member
Activity: 1666
Merit: 300
April 29, 2024, 05:10:05 PM
2024 emeklinin yılı ifadesi çok manidar olmuş açıkçası. 10 bin lira maaş alan emeklinin kira ödemeye bile parası yetmiyor. Zamanında evini alabilen almıştır geri kalanı da hayatta kalmaya çalışıyor bir şekilde. Bizim ülkenin emeklisi ile Avrupa ülkelerinin emeklileri arasındaki fark gitgide daha da açılıyor. Elin emeklisi gönlünce gezebilirken bizimkisi ayı nasıl çıkaracağını hesap ediyor. Geçen seçimde emekliler de tepkisini koymuş gibi görünüyor ama devamı gelir mi göreceğiz.
hero member
April 28, 2024, 04:50:24 PM
sr. member
April 28, 2024, 12:55:54 PM
2024 emeklinin yılı olmadı ama emekliler 2024 seçimlerine damga vurdular. Sen 2024 yılı emeklinin yılı olacak deyip emekliyi 10.000 TL ile geçinmeye mahkum bırakırsan açlık sınırının 19.000 TL olduğu ortamda, emekli de seçime damga vurur. Gerçekten tepki vermesini en son beklediğimiz emekli kesimi bile artık açlığa dayanamayıp tepki verdi.

Emeklilerin mutlaka seçimlerde etkisi olmuştur ama istatistiksel olarak bir ölçüm yapmak pek mümkün değil. Birçok nedenden dolayı halkın tercihi iktidar partisinin karşısındaki en güçlü partiden yana oldu. Bu da artık bıkkınlıklarını gösteriyor. Vatandaş ne zaman cebine dokunulduğunu gerçekten hissetti o zaman tercihlerini gözden geçirdi. Sıradaki seçimde bir yalancı bahar olsa ekonomi düzeldi diye düşünüp yeniden o partiye dönerler mi zamanla göreceğiz çok kesin yargılara varmak mümkün değil.

Dönerler, dünya genel olarak bilinçten, düşünme eyleminden uzaklaşıyor, o nedenle bir çok coğrafyada daha uçtaki partiler önemli başarılar elde ediyorlar ama bizde "fiyatı çok düşük" ama sayısı az olmayan bir kitle var, o kitleyi birazcık beslersen biat yoluna geri döner, bunların içinde emekli oranı yüksek ama sadece emeklileri de kastetmiyorum.
Yönetim emekliye seyyanen mesela 5000 lira zam yapsaydı seçim tablosu çok farklı olurdu. Çünkü "ulan bu zammı verdiler ama ekonomi böyleyken en çok fazla 3 ay sonra yine eski durumda olurum" diyebilecek şuurda olanlar azınlık. Aynı durum asgari ücret için de geçerli.

Bende döneceklerini düşünüyorum. Türkiye'de ki siyasi seçimler incelendiğinde genellikle halk iktidarı cezalandırmak istediğinde yerel seçimlerde iktidara bir ceza veriyor. Genel seçimlerde gidip yine aynı partiye veriyor. Galiba son 50-60 yılda bu tarz bir kaç seçim olmuş. Ama ekonomi böyle giderse ve genel seçim öncesi yine emeklilere birşey vermezse belki küçük bir ihtimal genel seçimde de yerel seçim gibi bir ceza verme mantığı gelişebilir.
legendary
Activity: 980
Merit: 1077
#SWGT CERTIK Audited
April 28, 2024, 12:48:14 PM
2024 emeklinin yılı olmadı ama emekliler 2024 seçimlerine damga vurdular. Sen 2024 yılı emeklinin yılı olacak deyip emekliyi 10.000 TL ile geçinmeye mahkum bırakırsan açlık sınırının 19.000 TL olduğu ortamda, emekli de seçime damga vurur. Gerçekten tepki vermesini en son beklediğimiz emekli kesimi bile artık açlığa dayanamayıp tepki verdi.

Emeklilerin mutlaka seçimlerde etkisi olmuştur ama istatistiksel olarak bir ölçüm yapmak pek mümkün değil. Birçok nedenden dolayı halkın tercihi iktidar partisinin karşısındaki en güçlü partiden yana oldu. Bu da artık bıkkınlıklarını gösteriyor. Vatandaş ne zaman cebine dokunulduğunu gerçekten hissetti o zaman tercihlerini gözden geçirdi. Sıradaki seçimde bir yalancı bahar olsa ekonomi düzeldi diye düşünüp yeniden o partiye dönerler mi zamanla göreceğiz çok kesin yargılara varmak mümkün değil.

Dönerler, dünya genel olarak bilinçten, düşünme eyleminden uzaklaşıyor, o nedenle bir çok coğrafyada daha uçtaki partiler önemli başarılar elde ediyorlar ama bizde "fiyatı çok düşük" ama sayısı az olmayan bir kitle var, o kitleyi birazcık beslersen biat yoluna geri döner, bunların içinde emekli oranı yüksek ama sadece emeklileri de kastetmiyorum.
Yönetim emekliye seyyanen mesela 5000 lira zam yapsaydı seçim tablosu çok farklı olurdu. Çünkü "ulan bu zammı verdiler ama ekonomi böyleyken en çok fazla 3 ay sonra yine eski durumda olurum" diyebilecek şuurda olanlar azınlık. Aynı durum asgari ücret için de geçerli.

Bende döneceklerini düşünüyorum. Türkiye'de ki siyasi seçimler incelendiğinde genellikle halk iktidarı cezalandırmak istediğinde yerel seçimlerde iktidara bir ceza veriyor. Genel seçimlerde gidip yine aynı partiye veriyor. Galiba son 50-60 yılda bu tarz bir kaç seçim olmuş. Ama ekonomi böyle giderse ve genel seçim öncesi yine emeklilere birşey vermezse belki küçük bir ihtimal genel seçimde de yerel seçim gibi bir ceza verme mantığı gelişebilir.
sr. member
April 08, 2024, 10:38:02 AM
Ya durum şaka gibi. Gerçekten emeklilik konusunda düşüncesi olanı korkutan günlerden geçiyoruz. Etrafımda zorunlu emekli olan arkadaşlar var bunlar artık 65 yaşı doldurdukları için gitmek zorundalar. Şimdi bu arkadaşlara verilen maaş çalışırken aldıklarının yarısı bile değil. Yarın bir gün bende emekli olmak isteyeceğim. Hani şurada ki imza ile gelen gelir 4 hafta içinde ne ise hah tam da onu alacağım. Yok ya şaka gibi herşey. Gelde şimdi emekli için düşünce gelştir. Yine vazgeçtim.

Abi önceleri çevremizde her sene kamudan 400 civarı emeklilik başvurusu olurdu, geçen yıl 30 civarına kadar düşmüştü bu sayı. ki ilerleyen dönemlerde mevcut ekonomik koşullarda belirgin bir düzelme olmazsa 65 yaşın dibine kadar sünnetleyecek insanlar doğal olarak. Çocuk okutan var, düğün yapacak olan var, ev alacak (ki en zoru bu) olan var, ortalaması belirli bir ömrün büyük çoğunluğunu çalışarak geçirip, emeklilikte de çalışırken tamamlayamadıklarını tamamlama çabasının getirdiği kaygıyla uğraşmak zorunda artık insanlar.
şayet 3.600 ek gösterge verilirse o fosilleşmiş memurların alayı emekli olur yoksa şu anki şartlar ile emekli maaşları çok düşük. şu anki emekli maaşları maalesef çok düşük. bu maaşları nasıl yükseltirler bilmiyorum ama bu şekilde insanların sadece maaşları ile hayatta kalmaları çok zor. bir de bazı kişiler ülkeden sosyal güvenlik sisteminin kalkıp amerika'daki sisteme dönmesini istiyor. o zaman sokaktan insanları toplarsınız dostlar. kendi vatandaşının bu durumda olması seni rahatsız etmeyecekse olsun. sonra sigortasız çalışan insanları hastane kapılarında yalvarırken görürsünüz.
Olmazlar hocam, yakın çevremden biliyorum artık çok çok tuzu kurular dışında 65 in dibini sunnetliyor memurlar. Bakın 3600 u cebinde olan öğretmenler bile artık emekli olmuyor, eskiden her sene yaklaşık 500 öğretmen emeklilik başvurusu yapıyormuş bulunduğum şehirde, geçen yıl bu sayı sadece 70 mis. Aynı durum diyanette de geçerli, 3600 un henüz verilmediği meslek gruplarında da bildiğim kadarıyla.
legendary
Activity: 2198
Merit: 1232
April 05, 2024, 04:00:18 PM

Tam ben de bunun gibi bir şey yazacaktım. Genel seçimde de bunu kimse idrak edememişti. Asıl o zaman da ekonomi için sandıkta tepki verilmesi gerekiyordu ama bizim halkta açıkça söylüyorum o kafa yok. Eyt meyt gibi şeylerle yani sahte baharlarla, kur baskılamasıyla, kredi kolaylıklarıyla genel seçim için halkı kandırmayı başarabildiler. Bu seçimde de dediğiniz gibi emeklilere 5000 lira zam yapmış olsalar genel oy oranında akp 1. çıkardı bence. İstanbul ve Ankara'yı belki alamazlardı ama şimdiki kadar kötü sonuç da olmazdı. Problem şu ki halk böyle küçük ve sığ düşüncelerde. Kimse geniş düşünemiyor.
Yıllardır söylenen  çalıyorlar ama çalışıyorlar anlayışından ne çıkar. Emekliye biraz bir şeyler çıtlatılsaydı gerçekten de seçim sonuçları çok farklılaşırdı belki de tek başına yetmezdi fakat genel seçimlerde bozuk olan ekonominin üstünü bir şekilde örtmüşlerdi bu sefer olmadı yada bu durumda fazla önemsemediler.

Ekonomi aşırı belirleyici bir kaç sene içerisinde bütçe yapsalar emeklinin ağzına bir parmak bal çalsalar hemen dönerler doğru yani.
hero member
Activity: 1078
Merit: 638
April 05, 2024, 03:11:07 PM

Tam ben de bunun gibi bir şey yazacaktım. Genel seçimde de bunu kimse idrak edememişti. Asıl o zaman da ekonomi için sandıkta tepki verilmesi gerekiyordu ama bizim halkta açıkça söylüyorum o kafa yok. Eyt meyt gibi şeylerle yani sahte baharlarla, kur baskılamasıyla, kredi kolaylıklarıyla genel seçim için halkı kandırmayı başarabildiler. Bu seçimde de dediğiniz gibi emeklilere 5000 lira zam yapmış olsalar genel oy oranında akp 1. çıkardı bence. İstanbul ve Ankara'yı belki alamazlardı ama şimdiki kadar kötü sonuç da olmazdı. Problem şu ki halk böyle küçük ve sığ düşüncelerde. Kimse geniş düşünemiyor.
hero member
April 05, 2024, 01:09:35 PM
Ya durum şaka gibi. Gerçekten emeklilik konusunda düşüncesi olanı korkutan günlerden geçiyoruz. Etrafımda zorunlu emekli olan arkadaşlar var bunlar artık 65 yaşı doldurdukları için gitmek zorundalar. Şimdi bu arkadaşlara verilen maaş çalışırken aldıklarının yarısı bile değil. Yarın bir gün bende emekli olmak isteyeceğim. Hani şurada ki imza ile gelen gelir 4 hafta içinde ne ise hah tam da onu alacağım. Yok ya şaka gibi herşey. Gelde şimdi emekli için düşünce gelştir. Yine vazgeçtim.

Abi önceleri çevremizde her sene kamudan 400 civarı emeklilik başvurusu olurdu, geçen yıl 30 civarına kadar düşmüştü bu sayı. ki ilerleyen dönemlerde mevcut ekonomik koşullarda belirgin bir düzelme olmazsa 65 yaşın dibine kadar sünnetleyecek insanlar doğal olarak. Çocuk okutan var, düğün yapacak olan var, ev alacak (ki en zoru bu) olan var, ortalaması belirli bir ömrün büyük çoğunluğunu çalışarak geçirip, emeklilikte de çalışırken tamamlayamadıklarını tamamlama çabasının getirdiği kaygıyla uğraşmak zorunda artık insanlar.
şayet 3.600 ek gösterge verilirse o fosilleşmiş memurların alayı emekli olur yoksa şu anki şartlar ile emekli maaşları çok düşük. şu anki emekli maaşları maalesef çok düşük. bu maaşları nasıl yükseltirler bilmiyorum ama bu şekilde insanların sadece maaşları ile hayatta kalmaları çok zor. bir de bazı kişiler ülkeden sosyal güvenlik sisteminin kalkıp amerika'daki sisteme dönmesini istiyor. o zaman sokaktan insanları toplarsınız dostlar. kendi vatandaşının bu durumda olması seni rahatsız etmeyecekse olsun. sonra sigortasız çalışan insanları hastane kapılarında yalvarırken görürsünüz.

İstenen şeyler yönetim tarafında mış gibi yapılarak uygulanıyor. Ama sonuç çok farklı oluyor. Şimdi 3600 ek gösterge herkese verildi gitti. Daha doğrusu herkese 800 ek gösterge eklendi oldu bitti. İnternette emekli maaş hesaplama ile ilgili pek çok sayfa vardı eskiden şimdi bir yada iki sayfa var. Buradan gerçek bilgilerinizi girip 3000 ek gösterge ile 3600 ek gisterge  hesaplatın aradaki farka bakın. 3600 ek göstergenin aslında tersine işletilmiş gibi iki hesap arasında bir farkın olmadığını görüyorsunuz. Maaşları aşağı çekip bu makası kapatmışlar sanki.
legendary
Activity: 2254
Merit: 1446
Cashback 15%
April 05, 2024, 12:04:04 PM

legendary
Activity: 2506
Merit: 1287
★Bitvest.io★ Play Plinko or Invest!
April 05, 2024, 07:34:50 AM

sr. member
Activity: 1610
Merit: 329
April 05, 2024, 05:35:43 AM
AK Parti kesiminden seçim politikası konusunda ciddi eleştiriler var. Özellikle emekliye yeni bir zam verilmemesinin de büyük bir oy kaybına yol açtığı savunuluyor. Gerçekten bunun önemi büyük bence de çünkü vatandaşın ilk düşündüğü şey geçim sonuçta. En düşük emekli maaşının şu şartlarda 10 bin lira olması emeklilerin oylarının yönünün değişmesine yol açmıştır. Mehmet Şimşek'in izlediği politikalar bunda önemli rol oynadı tabi. Bu yüzden işine son verilecek bakanlar arasında kendisini de görmek beni şaşırtmaz.
legendary
Activity: 2520
Merit: 1510
April 04, 2024, 05:57:13 PM

legendary
#SWGT CERTIK Audited
April 03, 2024, 01:54:56 PM
sr. member
March 11, 2024, 09:40:45 AM

hero member
March 11, 2024, 04:59:52 AM
sr. member
March 07, 2024, 01:32:18 AM
Emekli polis maaşları bugün asgari ücret kadar keşke tüm emekliler en az o kadar maaş alabilse ama emekli polis bile bugün güvenlik olarak çalışmaya devam ediyorsa bir yerlerde sorgulanması gereken bir şey var keşke bunu araştırsalar

Bu arada geçen gün geçen bir konuşmada cumhurbaşkanı emeklilere istenilen zam için bütçeyi çok yoracağını belirtir cümleyi kurmuş ve askeriyle polisiyle devletin çalışanlarının  maaşlarının yarısını ödemesek belki bu ilave gideri karşılarız demiş neden direkt bu örnek geldi anlamadım tasarruf edilecek memur maaşlarından başka örnek yok mu acaba ? CHP grup başkanvekili şahıs da çıkıp polis bir süre sonra emekli eylemdeyken ona göre şekil alır maaşlarının kesilmesini emeklilerden bilir diye saçma sapan bir açıklama yapmış

Ulan emekli konusunda bile top nasıl polise geldi anlayamıyorum ülkenin günah keçisiyiz aq at çamuru izi kalsın

Yıllarca kelle koltukta çalışıp, emekli olunca da kalan ömrünü açlık sınırının altında veya civarında geçirmek zorunda kalma durumu gerçekten can sıkıcı, umarım kısa sürede belirli düzenlemeler yapılarak bu insanların hayatlarını daha rahat sürdürebilecekleri şartlar oluşturulur.

CHP grup başkanvekilinin dediği laf, o mertebedeki birinin edeceği laf değil, kitleleri gereksiz yere karşı karşıya getirmekten başka bir işe yaramaz bu söylemler, ayrıca Cumhurbaşkanının emekli zam güncellemesine bakış açısını da çok sığ buluyorum, tasarruf konusunda hep yanlış yere bakıyorlar, aslında ilk bakmaya başlayacakları yer çok uzakta değil, burunlarının dibinde bir sürü yerde.
hero member
March 04, 2024, 11:39:41 AM
Emekli polis maaşları bugün asgari ücret kadar keşke tüm emekliler en az o kadar maaş alabilse ama emekli polis bile bugün güvenlik olarak çalışmaya devam ediyorsa bir yerlerde sorgulanması gereken bir şey var keşke bunu araştırsalar

Bu arada geçen gün geçen bir konuşmada cumhurbaşkanı emeklilere istenilen zam için bütçeyi çok yoracağını belirtir cümleyi kurmuş ve askeriyle polisiyle devletin çalışanlarının  maaşlarının yarısını ödemesek belki bu ilave gideri karşılarız demiş neden direkt bu örnek geldi anlamadım tasarruf edilecek memur maaşlarından başka örnek yok mu acaba ? CHP grup başkanvekili şahıs da çıkıp polis bir süre sonra emekli eylemdeyken ona göre şekil alır maaşlarının kesilmesini emeklilerden bilir diye saçma sapan bir açıklama yapmış

Ulan emekli konusunda bile top nasıl polise geldi anlayamıyorum ülkenin günah keçisiyiz aq at çamuru izi kalsın
@RaltcoinsB  hocam bunda ters bişey yok. Hani çoban sevdiği koyunun derisini yerden tyere çalarmış ya. Örnek olarak polisi vermesi gayet normal. Etrafında zopa yememiş başka bir memur kesim kalmadı ki. Yıllardan beri polis hariç diğer kesimleri darma duman etti. Ben işe başladığım zamanlarda polis ibenim maşımın üçte ikisini alıyordu. Durumu düzlttik dediler şimdi biz polisin üçte ikisini alıyoruz. Bir de söylemler içinde bizlere vurursa mazallah elinde kalırız. Grin
legendary
Activity: 2114
Merit: 1042
March 04, 2024, 01:53:02 AM

Bu arada geçen gün geçen bir konuşmada cumhurbaşkanı emeklilere istenilen zam için bütçeyi çok yoracağını belirtir cümleyi kurmuş ve askeriyle polisiyle devletin çalışanlarının  maaşlarının yarısını ödemesek belki bu ilave gideri karşılarız demiş neden direkt bu örnek geldi anlamadım tasarruf edilecek memur maaşlarından başka örnek yok mu acaba ? CHP grup başkanvekili şahıs da çıkıp polis bir süre sonra emekli eylemdeyken ona göre şekil alır maaşlarının kesilmesini emeklilerden bilir diye saçma sapan bir açıklama yapmış

hero member
March 03, 2024, 01:22:48 PM
2024 yılı emeklilerin yılı olacak evet muhtemelen emekliler bu yılı hiç unutmayacaklar. Bu düşük maaşlarla 2024 yılına atlatabilen emeklilere muhtemelen madalya takacaklar. Emeklilere bu kadar düşük maaş vererek resmen Survivor yaşatıyorlar. Kurt kışı geçirir ama yediyi ayazı unutmaz umarım bu yapılanları hiçbir zaman unutmazlar seçimlerinde buna göre yaparlar diye düşünüyorum.

Sayın cumhurbaşkanı son maliyet açıklaması ile emeklilere zam yapılamayacağını açıklayarak, emekliler yılının kepengini erkenden indirdi ama ben bunun oku atmadan önceki yayı çekme hamlesi olarak görüyorum, seçime az bir süre kala eğer sahadan kötü haberler gelirse, o ok yaydan çıkar, ha biraz işe yarar ama daha fazlasını kimseye sağlamaz.

Bu seçim arifesinde emekliler bastırıp bişeyler alabilir. Diğer seçime kadar olan süre göz önüne alındığı zaman eğer büyük bir kayba yola açan bir seçim geçirirsek diğer sektörlerde dahil olmak üzere bordro mahkumu olan her kesime ciddi kemer sıkma politikaları dayatacaklardır. Emki olacaklar artık başlarına gelecek olan vahim sonu görüp bile bile emekli olacaklardır. Ben kendimden biliyorum bunu.
sr. member
March 01, 2024, 04:01:24 PM
2024 yılı emeklilerin yılı olacak evet muhtemelen emekliler bu yılı hiç unutmayacaklar. Bu düşük maaşlarla 2024 yılına atlatabilen emeklilere muhtemelen madalya takacaklar. Emeklilere bu kadar düşük maaş vererek resmen Survivor yaşatıyorlar. Kurt kışı geçirir ama yediyi ayazı unutmaz umarım bu yapılanları hiçbir zaman unutmazlar seçimlerinde buna göre yaparlar diye düşünüyorum.

Sayın cumhurbaşkanı son maliyet açıklaması ile emeklilere zam yapılamayacağını açıklayarak, emekliler yılının kepengini erkenden indirdi ama ben bunun oku atmadan önceki yayı çekme hamlesi olarak görüyorum, seçime az bir süre kala eğer sahadan kötü haberler gelirse, o ok yaydan çıkar, ha biraz işe yarar ama daha fazlasını kimseye sağlamaz.
hero member
Activity: 1246
Merit: 883
February 29, 2024, 06:04:00 AM
full member
Activity: 154
Merit: 115
February 28, 2024, 12:35:18 PM
2024 cidden emeklinin yılı oluyor şimdiden ikramiyeleri 3000 lira oldu işin kötü tarafı 1.000 lirayken alabildiklerini 3.000 lirayken alamıyorlar ya bu emekliler de çok şey istiyor ne var yani zaten yaşlılar et yemesinler. Yeter ki iktidar düşmesin. Peynir ekmek yeriz diyenler  sanırım peynirden de oldu. Sonraki hamle ekmeği de kesmek olacak zaten sonrası malum boşuna demiyorlar yaşlının yediğinden hayır gelmez diye
Peynir ekmek yeriz diyenlerin evlerinde manda yoğurdu, kestane balı gibi yiyecekler eksik olmuyordur, onlara bir şey olmaz Cheesy
Yüzyılın Emektarlarına bir tutam ikramiye ve dev hizmetler.
sr. member
February 28, 2024, 10:48:49 AM
2024 cidden emeklinin yılı oluyor şimdiden ikramiyeleri 3000 lira oldu işin kötü tarafı 1.000 lirayken alabildiklerini 3.000 lirayken alamıyorlar ya bu emekliler de çok şey istiyor ne var yani zaten yaşlılar et yemesinler. Yeter ki iktidar düşmesin. Peynir ekmek yeriz diyenler  sanırım peynirden de oldu. Sonraki hamle ekmeği de kesmek olacak zaten sonrası malum boşuna demiyorlar yaşlının yediğinden hayır gelmez diye

Hocam peynir ekmek yeriz diyenlerin çoğunun tuzu kuru, bakma sen öyle dediklerine, bir ara Hülya Avşar da gerekirse simit yeriz falan demişti, lan onun simit yiyecek duruma geldiği ülkede biz zaten conta yakarız. Gecenin köründe et balık kurumu kapısında sıraya giren yaşlılar var, biri ben 99 da emekli oldum, herşeyin yetiyordu şimdi ise durum bu dedi. Daha beter haldekiler de var ülkede, sorumluları ise senle beniz bazı sigirlara göre😂
legendary
Activity: 1904
Merit: 1282
February 28, 2024, 04:01:23 AM
hero member
February 27, 2024, 02:58:07 PM
Bu gün bi video izledim.
Bir emekli amca elinde uzunca bir sopa.
Karşısında bir kadın var. Adam açım diyor. Kadın çantasından bir miktar para çıkartıp veriyor. Ağız dalaşı yapıyorlar. Kadın adamı kızdırdı. Adam sopayı gösterip seni bununla bir döverim kimse elimden alamz diyor. Emekliyim açım diyorum sen ne diyorsun diye kadına kızıyor. Sonra Kadına doğru bende akpartiliyim diye sesleniyor. Kadın halen sen aç olamazsın al şu parayı diye ısrar ediyor.

Valla diyalok bu şekilde gidiyordu sonuna kadar seyretmedim. Yıl emekli yılı bu gidişle bu tür video seyretmekten kendimi emekli edecem.
legendary
#SWGT CERTIK Audited
February 27, 2024, 10:56:49 AM
Her şey emekli bağlanma aylığının oranın yüzden yetmişten otuza çekilmesi, arkasından da asgari ücretten düşük olmasının onaylanması ile oldu. Bugün nerede ise asgari ücretin yarısına denk geliyor. Sağlık sorunlarının ve bakım sorunlarının bu kadar yüksek olduğu grubun 10.000 TL ile geçinme imkanı yok. Bir çocuğu oğulları veya kızlarının yardımı ile hayatını sürdürüyor. Gerçekten çok üzücü.
hero member
February 01, 2024, 12:19:05 PM
Emeklilerin pek çoğu bu günleri kendi elleri ile hazırladılar. AMa bu boyuta gelebileceğini rüyalarında görseler inanmazlardı. Neden mi kendileri oluşturdular. Bu emekli olanların pek çogu bu sistem,n başında çalışıyorlardı. Üst düzey olanları da vardır. Bunşarın ellerinden çıkan yazılar ve imzalar döndü dolaştı kendilerini vurdu. Bu emekli olanlardan en çok hasar alanlar emekli memurlar. İşçi olarak emekli olmuş olanlar kamu tarafından yüksek prim ile emekli oldukları için bunlardan daha şanslıydılar.
sr. member
February 01, 2024, 08:58:20 AM
Hadi iyisiniz ha emekli amcalarımız. %5 daha aldınız. Şu an emekli maaşlarının kök maaş ile birlikte en düşüğü 10 bin liraya sabitlendi gibi bir şey ama asgari ücretli 17 bin ile geçinemezken emekli 10 bin lira ile nasıl geçinecek acaba? Yaşlanmadan bir ev almak şart yoksa emekli maaşıyla yaşlı evi bile kabul etmez bizi.
hocam o en son yüzde 5 lik artışla bile, kök maaş mevzusu nedeniyle yine aynı yerde kalan büyük çoğunluk var. Bir haftada iki kez ekstra zam alıp da maaşı değişmeyenler kervanı oldu maalesef emeklilerin bir kısmı, hatta bunun artık geyiği bile dönüyor sosyal medyada. Eeee ne demişler izahı olmayan şeylerin mizahi olur. Allah kolaylık versin bu rakamlara geçinmek mucize, eskiden yorumlara harçlık verirdik elimizden geldiğince, ama şimdi çocuklarımızdan yardım bekler olduk diyen insanları gördükçe kahroluyorum.

@totti67 hocam adamlar tam da senin söylediğin çocuklardan gelecek yardıma oynuyorlar. Biz artık vermiyoruz artık ana babanıza siz bakın diyorlar. Eyvallah bakalım. Onlar bizim baş tacımız. Ama bakacak kimsesi olmayanlar ne olacak. Erkenden çoluk çocuğu bu hayattan göçenler ve kimsesiz olrak burada yaşamaya mahkum olan yaşlılarımız ne olacak. Sizin özürlü düşüncelerinize mahkum olacaklar. Allah sizi affetmeyecek bunu bilesiniz.
hocam mevcut ekonomik iklimin bedensel sağlığa olumsuz etkilerinden daha çok, ruhsal sağlığa olan olumsuz etkileri bence daha yikicidir. Torununa harçlık veremez duruma gelen bir dede veya nineyle empati yapsak zaten olayın vehameti ortaya çıkıyor. Hani bir laf vardır ağacı nem insanı gam öldürür diye, emin olun şu anki süreç bu lafın gerçekliğini gözler önüne serecek bir süreç maalesef.
sr. member
Activity: 1610
Merit: 329
February 01, 2024, 07:24:10 AM
10 bin lira emekli maaşı için çok yetersiz. Asgari ücretin anlamını hepimiz biliyoruz. Zorunlu ihtiyaçları asgari düzeyde karşılayabilmek için alınan bir ücret. Fakat sizin de belirttiğiniz gibi 17 bin lira da zaman içerisinde eriyip gidecek ve sıkıntılar daha da artacak. Bu durumda emeklilerin aldığı para çok düşük kalıyor. Bu şekilde emeklinin yılı olması oldukça zor. En azından asgari ücret ile aynı düzeyde olması şartları daha düzgün bir hale getirebilirdi. Kirada oturan emeklinin halini hiç düşünemiyorum.
hero member
January 30, 2024, 07:38:13 AM
Hadi iyisiniz ha emekli amcalarımız. %5 daha aldınız. Şu an emekli maaşlarının kök maaş ile birlikte en düşüğü 10 bin liraya sabitlendi gibi bir şey ama asgari ücretli 17 bin ile geçinemezken emekli 10 bin lira ile nasıl geçinecek acaba? Yaşlanmadan bir ev almak şart yoksa emekli maaşıyla yaşlı evi bile kabul etmez bizi.
hocam o en son yüzde 5 lik artışla bile, kök maaş mevzusu nedeniyle yine aynı yerde kalan büyük çoğunluk var. Bir haftada iki kez ekstra zam alıp da maaşı değişmeyenler kervanı oldu maalesef emeklilerin bir kısmı, hatta bunun artık geyiği bile dönüyor sosyal medyada. Eeee ne demişler izahı olmayan şeylerin mizahi olur. Allah kolaylık versin bu rakamlara geçinmek mucize, eskiden yorumlara harçlık verirdik elimizden geldiğince, ama şimdi çocuklarımızdan yardım bekler olduk diyen insanları gördükçe kahroluyorum.

@totti67 hocam adamlar tam da senin söylediğin çocuklardan gelecek yardıma oynuyorlar. Biz artık vermiyoruz artık ana babanıza siz bakın diyorlar. Eyvallah bakalım. Onlar bizim baş tacımız. Ama bakacak kimsesi olmayanlar ne olacak. Erkenden çoluk çocuğu bu hayattan göçenler ve kimsesiz olrak burada yaşamaya mahkum olan yaşlılarımız ne olacak. Sizin özürlü düşüncelerinize mahkum olacaklar. Allah sizi affetmeyecek bunu bilesiniz.
sr. member
January 29, 2024, 05:21:29 AM
sr. member
Activity: 630
Merit: 463
January 26, 2024, 08:10:15 AM
hero member
January 26, 2024, 02:27:34 AM
Emekliye 6 ayda bir zam yapılsada şuan için 10 lira ücret oldukça düşük bir rakam. İnsanlar emekli olduklarında en azından çalışmadan ufak tefek hobilerini yapabilecek kadar bir emekli ücreti olması gerekir ama ülkede insanın değeri olmadığı için emekliyide kimse düşünmez taki seçim zamanına kadar o zaman belki 3-5 bir şey daha bahşedilerek göz boyanabilir.

Son 10 yıl içinde emeklinin yegane hobisi yazın sıcaktan korunmak için serin avm, kışın soğuktan korunmak için sıcak avm. Tabi bu avm yi taçlandırmak için arada bir yapılan çay simit kaçamaklarınıda unutmamak lazım. Gerçi son zamanlarda sanırım doktor tavsiyesi çay çarpınıt yapıyormuş birde simidin susamı takma dişlerin altına kaçtığı için tavsiye gereği almıyor emekliler. Yoksa durum acaip iyi şekilde. Çünkü 10k cepte. Grin
hero member
January 25, 2024, 02:12:02 PM
Emekliye 6 ayda bir zam yapılsada şuan için 10 lira ücret oldukça düşük bir rakam. İnsanlar emekli olduklarında en azından çalışmadan ufak tefek hobilerini yapabilecek kadar bir emekli ücreti olması gerekir ama ülkede insanın değeri olmadığı için emekliyide kimse düşünmez taki seçim zamanına kadar o zaman belki 3-5 bir şey daha bahşedilerek göz boyanabilir.
legendary
Cashback 15%
January 25, 2024, 01:59:27 PM
Ayrıca, bu artış oranının 6 aylık olarak açıklanması, ağustos ayında yeniden haşırt zam dalgasına daha hazırlık yapmamızın işaretidir.

emekliye zam 6 ayda 1 olarak yapılıyor hocam.

ula yaşlı köfteler hadi yine iyisiniz, kaptınız %49 civarı zammıSmiley en düşük emekli maaşı da 10 bin olacak dediler ama sanırım hala kanun geçmiş değil çünkü çevremde bu tutardan daha düşük maaş alan kişiler var. bir de gelip bana soruyorlar "neden 10 bin lira değil?" lan ben mi ödüyorum sizin maaşınızı da bana soruyorsunuz!
en düşük emekli  maaşının asgari ücretin altında olduğu sürece, enflasyonun fırlamadığı zamanlar için, emeklinin yılı olmaz.
sr. member
January 25, 2024, 08:53:58 AM
Bakan Işıkhan: SSK ve Bag-Kur emeklilerimizin aylıklarının Ocak 2024 itibaryla 6 aylık artış oranını %49,25’e yükseltiyoruz. Böylece bu yıl tüm emeklilerimizin aynı oranda artış almasını sağlıyoruz.

Emeklilerimizin 1 aylığına gözü aydın. 1 ay sonra roketleyecek enflasyon nedeniyle şimdiden geçmiş olsun.

Ayrıca, bu artış oranının 6 aylık olarak açıklanması, ağustos ayında yeniden haşırt zam dalgasına daha hazırlık yapmamızın işaretidir.

Çok saçma bişi yapıyorlar. Önce daha az zam yapıyorlar. Tepkileri bekliyorlar. Tepkileri gördükten sonra az zamı azıcık daha artırıyorlar. Cumhuriyetin 100. yılı için dağıtılan emekli ikramiyesi de aynı şekil bişi olmuştu. Önce çalışanlara vermediler. Tepklileri beklediler. Tepkileri gördükten sonra çalışan emeklilere de ikramiye verdiler. Halktan uzaklaşmışlar. Tepki gelmedikçe halkın isteklerini duymuyorlar. Bana kalırsa en kötü yönetim anlayışı.

2024 yılında emekliler daha bi zor hayat yaşayacaklar 2023'e göre. Ama daha bi zor hayat yaşayacak insanlar da var. Dul, yetim aylığı alanlar en düşük emekli maaşından daha bi az maaş alıyor. Başka bi miraaçı varsa payları da bölünüyor üstelik.

Hocam bu yöntemi uzun süredir tepki çekmesi muhtemel hemen hemen tüm kararlarında kullanıyorlar, yeni birşey değil yani. Bunu bazen direkt kendileri, bazen de yandaşları üzerinden yapıyorlar, kamuoyunun nabzına göre de hareket güzergahlarını belirliyorlar. Ben bu artışı bekliyordum fakat seçime az bir süre kala, heyecanı körüklemek için yapacaklarını düşünüyordum, tahmin ettiklerinden büyük bir tepkiyle karşılaştılar ki arka arkaya revize ettiler oranı. Şimdi önümüzdeki iki ayda bu rakamlar da çoktan pula dönmüş olacağı için Mart ayında yeni müjdeler kaçınılmaz oldu.
hero member
Activity: 1162
Merit: 719
January 24, 2024, 10:38:04 AM
Bakan Işıkhan: SSK ve Bag-Kur emeklilerimizin aylıklarının Ocak 2024 itibaryla 6 aylık artış oranını %49,25’e yükseltiyoruz. Böylece bu yıl tüm emeklilerimizin aynı oranda artış almasını sağlıyoruz.

Emeklilerimizin 1 aylığına gözü aydın. 1 ay sonra roketleyecek enflasyon nedeniyle şimdiden geçmiş olsun.

Çok saçma bişi yapıyorlar. Önce daha az zam yapıyorlar. Tepkileri bekliyorlar. Tepkileri gördükten sonra az zamı azıcık daha artırıyorlar. Cumhuriyetin 100. yılı için dağıtılan emekli ikramiyesi de aynı şekil bişi olmuştu. Önce çalışanlara vermediler. Tepklileri beklediler. Tepkileri gördükten sonra çalışan emeklilere de ikramiye verdiler. Halktan uzaklaşmışlar. Tepki gelmedikçe halkın isteklerini duymuyorlar. Bana kalırsa en kötü yönetim anlayışı.

2024 yılında emekliler daha bi zor hayat yaşayacaklar 2023'e göre. Ama daha bi zor hayat yaşayacak insanlar da var. Dul, yetim aylığı alanlar en düşük emekli maaşından daha bi az maaş alıyor. Başka bi miraaçı varsa payları da bölünüyor üstelik.
legendary
January 24, 2024, 08:46:51 AM
Emekliler ağlıyor sebebini anlamış değilim bu iktidar gökten düşmesi bu emekliler tercih etti eyt getirdi vs ne oluyorda anlamış değilim. 10.000 tl bana göre emekli için iyi para ki iktidarda devam ediyor yoksa şimdiye kadar on defa değişmişti. instagram gibi platformlar bu ağlamalarla dolu.
Verdikleri oyun sadece bir oy olmadığım sanırım yavaş yavaş öğrenmeye başladılar bende günaydın diyorum.
hero member
January 24, 2024, 07:11:22 AM
Önümüz seçim ve seçim zamanı müjdelerle geleceklerini düşünüyorum seçim öncesi belki bir ara zam olabilir tek seferlik fark ödemesi olabilir sonuçta 2024 emekli yılı olacak bunu altını çizelim. 30 Mart yaklaştıkça milletin ağzına bal çalmaya başlanır sonra hep birlikte şak şaklar havada uçuşur.
sr. member
January 24, 2024, 01:38:28 AM

Misssss gibi seçim yatırımı hocam, ben benzer bir hamleyi üç aşağı beş yukarı seçime daha yakın dönemde bekliyordum  ama sanırım kitlede sandığa sirayet edecek büyük bir küskünlük var, hemen olayı bastırmak için böyle bir hamle yaptılar bence. Zam dalgasına gelince, bizim millet aldığı paranın büyüsüne öyle bir kapılıyor ki, harcarken ne kadar tükendiğini farkedene kadar yeni bir seçim geliyor zaten Grin Ha bizim gibi farkındalığı yüksek olanlar ise etkin çoğunluğun kararlarının sonuçlarına maruz kalmaya devam ediyoruz.
legendary
Activity: 2562
Merit: 1482
January 23, 2024, 03:23:06 PM

Asgari ücret için yılda 1 kere zam yapacağız dememişler miydi? Demek ki asgari ücret ve emekli maaşı arasında açılan uçurumu azaltmak için böyle bir hamle yapıyorlar.
Eğer asgari ücret zammı temmuz ayında yenilenmezse ve sadece memur ve emekli maaşlarına zam gelirse, ocak ayındaki gibi boyutlarda sarsıcı enflasyona sebep olmadan bu durumu atlatırız. Enflasyon her türlü devam edecek, buna önlem alamadıklarını ve alamayacaklarını onlar da biliyor ama biraz olsun hızının düşürülmesi için bir adım atabilirler
hero member
Activity: 1288
Merit: 592
In #Bitcoin me trust
January 23, 2024, 02:48:36 PM

sr. member
January 23, 2024, 08:38:16 AM
300 dolarlık maaş.
Günlüğü 10 dolar yapar.
Dolar seçimden sonra 50 TL olursa 6 dolara düşecektir

Olması gereken bu değil mi? Şu anda özellikle asgari ücret ve memur maaşları çok yüksek ama yıl ortasında zam yapılmayacağı özellikle belirtildi. Eğer kararlarından geri dönmezlerse ilk aylar rahat, son aylar çok zor geçecek herkes için.
Tüm bunların yanında emekli maaşı şu an için bile komik bir rakam, yıl sonunda ne yapacaklar merak ediyorum. Doların yükseleceği herkesin malumu, enflasyon desen artış hızının yavaşlayacağına yönetenler bile inanmıyor. Ee o zaman emekli kendini daha zor günlere hazırlasın şimdiden.

Asgari ücret nedir kime neden ne için verilir. Artık bunu asgari ücret ile çalışanlar unutmuş durumda. Asgari ücret ilk işe başlayana asil olarak o görevi yapacağı onaylanana kadar ödenmesi gereken en en en en en en en düşük ücrettir. Ve bu ücret kısa bir süre için verilir sonrasında gerçek olan alması gereken ücrete geçilir. Hani bunun şimdiki anlamı bu mudur sizdeğerli sürüne emeklilere soruyorum. Bunu cevaplayana gerçek maaşını verebiliriz belki ozaman.
Abi asgari ücret temelinde sizin belirttiğiniz çerçevede değerlendirilmesi gereken bir ücretlendirme yöntemi iken, bizde birçok şey gibi devlet ve patronların sayesinde günümüzdeki haline evrilmis durumda ne yazık ki. En düşük emekli maaşı ile oranına da en azından son 10 yıl özelinde bakarsak emekliye bakış açısını da bir nebze anlamış oluruz.
legendary
January 23, 2024, 02:25:41 AM
Konu bile açılması hatalı emekli yılı olacak dedi adam koca cumhurbaşkanı yalan mı söyleyecek? Umarım emeklinin yılı söylemi karşılığını bulur helal olsun abime emeklileri düşünüyor oda olmasa bu emeklileri kim düşünecek 42 yaşında eli ayağı tutmayan bir dünya emekli var. 42 yaşından sonra emekli olan adamdan ne hayır beklenir ki zaten sözü var yaş 42 iş bitmiş öyle değilmi? Bu sefer oyumu ona vericem. vericemde vericem.
sr. member
January 23, 2024, 01:28:35 AM
Merak etmeyin Reis büyük hazırlık yapıyormuş,
Metropol iller: İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Adana, Kocaeli, Gaziantep, Konya

1. Müjde : Dip emeklilere kira yardımı
Metropol İller hariç tutulmak üzere, 10k TL emekli maaşı alıp hane halkının üstünde ev olmayan ve kiracı olduğunu kanıtlayan emeklilere ikamet ettikleri ilin rayiç fiyatları üzerinden kira yardımı başlayacakmış.

2. Müjde : Memlekete Dönüş yardımı : EV + Taşınma
Metropol illerde yaşayan ama kütükleri başka illerde olan emeklilere memlekete dönüş yardımı olarak SGK ev alacakmış. Ayrıca evin taşınması içinde para yardımı yapılacakmış.

Örneğin İstanbulda yaşayan bir emekli ailesi memleketleri olan Ağrı ya döndükleri takdirde, SGK o ilde toki konutu varsa toki öncelikli olmak üzere ev alacak, emekli ve ailesi bu eve yerleşecek karşılığında hane halkındaki her emeklinin maaşından 1/4 oranında kira kesintisi yapılacakmış.

3. Müjde : Zorunlu hayırlı akraba uygulaması
Ülke çapında; Dip emekli olup huzur evinde yaşayan, emekli maaşı ile huzur evinin ücretini karşılayamayanların birinci dereceden akrabalarına SGK haciz götürerek huzur evi ücretini tahsil edecekmiş.

hakikaten eğlenceli bir yıl olacak.

Hocam metropol şehirleri bu şekilde diyelim ki nispeten de yeterli sayıda boşalttıklarında, o boş yerlere birileri gelecek mi, gelecekse kimler gelecek, burası bence önemli bir nokta. Sonrasında mülteci, geçici sığınmacıların varlığı da var, şu anda İstanbul' da bence milyona yakındır total sayıları, ülke genelinde de en az 5 milyon, bunlar zaten gitse konut probleminin bence yüzde 75 i çözülmüş olur.

Yahu nasıl bir döngüdür ki, 60 lardan sonra köyünde geçinemediği için büyükşehirlere göçenler, şimdi de büyükşehirlerde geçinemediği için köyüne dönüyorlar.
hero member
January 22, 2024, 12:12:18 PM
300 dolarlık maaş.
Günlüğü 10 dolar yapar.

Olması gereken bu değil mi? Şu anda özellikle asgari ücret ve memur maaşları çok yüksek ama yıl ortasında zam yapılmayacağı özellikle belirtildi. Eğer kararlarından geri dönmezlerse ilk aylar rahat, son aylar çok zor geçecek herkes için.
Tüm bunların yanında emekli maaşı şu an için bile komik bir rakam, yıl sonunda ne yapacaklar merak ediyorum. Doların yükseleceği herkesin malumu, enflasyon desen artış hızının yavaşlayacağına yönetenler bile inanmıyor. Ee o zaman emekli kendini daha zor günlere hazırlasın şimdiden.

Asgari ücret nedir kime neden ne için verilir. Artık bunu asgari ücret ile çalışanlar unutmuş durumda. Asgari ücret ilk işe başlayana asil olarak o görevi yapacağı onaylanana kadar ödenmesi gereken en en en en en en en düşük ücrettir. Ve bu ücret kısa bir süre için verilir sonrasında gerçek olan alması gereken ücrete geçilir. Hani bunun şimdiki anlamı bu mudur sizdeğerli sürüne emeklilere soruyorum. Bunu cevaplayana gerçek maaşını verebiliriz belki ozaman.
sr. member
January 22, 2024, 04:40:42 AM
Şu anda özellikle en düşük seviyeden emekli maaşı alan kitlede epey bir tepki var, yakın çevremdeki bu seviye emeklilerden gözlemlerim en azından bu tepkinin diğer zamanlardakinden farklı olduğu yönünde. Ayrıca sokak röportajlarında da benzer tepkiler var, Burada asıl soru, yukarıdakilerin durumun farkında olup olmadıkları, kitleleri çok çok iyi analiz eden bir yönetim var, bence tüm şartları seçime 3 ay kala harcamak istemiyorlar, Mart ayı içinde yeni hamleler mutlaka gelecektir, özellikle kamuoyu araştırmaları bu hamlelerde büyük etken olacak diye düşünüyorum.
legendary
January 21, 2024, 06:04:47 PM
300 dolarlık maaş.
Günlüğü 10 dolar yapar.

member
Activity: 1011
Merit: 65
January 21, 2024, 05:38:30 AM
300 dolarlık maaş.
Günlüğü 10 dolar yapar.
hero member
January 21, 2024, 05:21:02 AM
Dün annemin emekli maaşını çektim. Söve söve eve gittim. Yapılan halkı soyma hamlesi sonucunda hak edilmiş olan maaşların yıllar içinde nasıl yok edildiğini gördüm yine. Tamamı yalan olan halkı enflasyona ezdirmeme ve diğer söylemler inşallah bunların toplu cenazesinde halk tarafından yüksek sesle dillendirilir ve hak helaliğinde buların yaptıkları ortaya çıkar.
hero member
January 21, 2024, 03:13:35 AM
2024 Emeklinin yılı vay be emeklilerle ne güzel alay ediyorlar ama emeklilerin çoğu buna rağmen koşa koşa giderler oy vermeye. Bu kadar zam ve hayat pahalılığına karşın yönetimin değişmiyor olması çok tuhaf değil mi?

Bu şartlarda kimse emekli olmak istemez aksine emeklilik şartları iyileştirilmiş olsa emekli olan sayısı artar mevcut işsizler çok daha rahat iş bulabilirler.
legendary
Activity: 3150
Merit: 1516
January 20, 2024, 08:46:26 PM
Merak etmeyin Reis büyük hazırlık yapıyormuş,
Metropol iller: İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Adana, Kocaeli, Gaziantep, Konya

1. Müjde : Dip emeklilere kira yardımı
Metropol İller hariç tutulmak üzere, 10k TL emekli maaşı alıp hane halkının üstünde ev olmayan ve kiracı olduğunu kanıtlayan emeklilere ikamet ettikleri ilin rayiç fiyatları üzerinden kira yardımı başlayacakmış.

2. Müjde : Memlekete Dönüş yardımı : EV + Taşınma
Metropol illerde yaşayan ama kütükleri başka illerde olan emeklilere memlekete dönüş yardımı olarak SGK ev alacakmış. Ayrıca evin taşınması içinde para yardımı yapılacakmış.

Örneğin İstanbulda yaşayan bir emekli ailesi memleketleri olan Ağrı ya döndükleri takdirde, SGK o ilde toki konutu varsa toki öncelikli olmak üzere ev alacak, emekli ve ailesi bu eve yerleşecek karşılığında hane halkındaki her emeklinin maaşından 1/4 oranında kira kesintisi yapılacakmış.

3. Müjde : Zorunlu hayırlı akraba uygulaması
Ülke çapında; Dip emekli olup huzur evinde yaşayan, emekli maaşı ile huzur evinin ücretini karşılayamayanların birinci dereceden akrabalarına SGK haciz götürerek huzur evi ücretini tahsil edecekmiş.

hakikaten eğlenceli bir yıl olacak.
hero member
January 18, 2024, 01:26:44 PM
Bu iş kesinlikle burada kalmayacak, seçime daha üç ay varken bütün imkanları birden kullanıp kendi şartları zorlaştırmadılar bence. Şubat sonu veya mart başı gibi, Amerika' yı yeninden keşfetmiş gibi, özellikle emeklilerimizin içinde bulunduğu durumun farkındayız, en düşük emekli maaşını şu rakama çekiyoruz, daha önce de dediğimiz gibi 2024 yılı emeklilerimizin yılı olacak İnşaaalllllaaaah cümlelerini duyacağız. Karşılarındaki kitle en nihayetinde yıllardır benzer yöntemlerle yönlendirilebilmiş bir kitle, bir kez daha neden aynı şekilde yönlendirilmesinler ki?   

totti67 hocam senin el,n, güçlendireyim ve söylediklerini güçlendireyim. Şimdi mevcut bekleme ve nabız yoklama dönemi başladı. Seçime doğru baktılar sayısal üstünlük yok ve emekli barşı blokta o zaman merkez bankası ve hazine kartını devreye sokacaklar. Bunşarın yüzünden faiz yğkseldi değil mi. E ne oldu peki enflasyon indi mi inmedi. LAn  bu ikisi yüzünden seçim mikaybedilir. Bunlar laf dinlemiyor alın uları görrevden, hifizenin yeine kapıcıyı, memedin yerine de bulun bi ince memet derler herhalde.
sr. member
January 18, 2024, 01:44:05 AM
Bu iş kesinlikle burada kalmayacak, seçime daha üç ay varken bütün imkanları birden kullanıp kendi şartları zorlaştırmadılar bence. Şubat sonu veya mart başı gibi, Amerika' yı yeninden keşfetmiş gibi, özellikle emeklilerimizin içinde bulunduğu durumun farkındayız, en düşük emekli maaşını şu rakama çekiyoruz, daha önce de dediğimiz gibi 2024 yılı emeklilerimizin yılı olacak İnşaaalllllaaaah cümlelerini duyacağız. Karşılarındaki kitle en nihayetinde yıllardır benzer yöntemlerle yönlendirilebilmiş bir kitle, bir kez daha neden aynı şekilde yönlendirilmesinler ki?   
hero member
Activity: 882
Merit: 879
January 17, 2024, 06:15:20 PM
2024, Emeklilerin yılı olacaksa önce %5 zammı bir alım gücü seviyesine çekelim ondan sonra da kişisel haklarını emeklilere tam olarak verelim. Bundan sonra ancak emeklilerin yılı söylemlerinin altı dolar. Lafla peynir gemisi yürümüyor. Emekliler, emekli olduğunda aldığı tazminat ile bir ev alamıyorsa o emekli maaşıyla zaten hiç bir şey hayal dahi edemez. Emekli olduğu halde çalışmak zorunda olan yüzlerce 60 yaş üstü yaşlı var sokaklarda. Önce onları çalışmak zorunda bırakmayalım.
legendary
Merit: 1198
January 17, 2024, 06:03:24 PM
Zam üstüne zam yapıyorlar, valla bizlere bu kadar zam gelmedi Cheesy
Adamlar zam'a doymuşlardır inşallah, artık yaşamak için bir sebepleri kalmadı zaten o maaşlarla yaşamaları bile şans ama neyse.
Şaka gibi bir ülke, emekliye nefes alabilsin diye üç beş kuruş veriyorlar, öldürmüyorlar ama süründürüyolar.
Sanki biri üzülüyorsun gibi bir soru sordu ama gram üzülmüyorum kendileri yaptılar kendileri çeksinler Smiley
legendary
January 17, 2024, 04:59:01 PM
Doğru demiş bu maaşla bu yılı ölmeden geçirebilirlerse gerçekten onların yılı olacak. Bu şekilde hayatta kalmayı başarana madalya takmak lazım.
Gülüyoruz ağlanacak halimize. Ekonomiyi o kadar kötü yönettiler ki bu hale geldik hani kimse ekonomiyi yönetmese hiç karar alınmasa ülke daha iyi durumda olurdu. Tüm emeklilere hayatta kalma mücadelelerinde başarılar diliyorum.
legendary
January 17, 2024, 04:23:15 PM
Paşa saraydan çıkıp halkın içine karşımadığı için bu söylem çok normaldir adamın gerçek hayattan haberi yok 10000 tl'nin çok büyük bir para olduğunu sanıyor sanırım piyasada 200 tl'nin ne kadar fazla olduğundan haberi yok zaten nereden bilecekki sonuçta ekonominin sorumlusu da o değil dur lan o benim demişti değilmi.

2024 Emeklinin yılımı Cheesy bunu bir başkası dese dalga geçiyor derdim lan yoksa dalga mı geçiyor Cheesy adam kendi kendinin muhalefeti olunca şaşıramıyorsunda.

10.000 TL ile bal gibi geçinecekler ne olacak abi emekli ne yapsın et alıp fazla protein tüketip hasta mı olsunlar zaten yaşları belli milleti kalp krizinden koruyor vallaha bu kadar düşünceli başka birini ben görmedim. 10.000 TL ile soğan ekmek yerler hayatlarını bir güzel geçirirler bak maaş 10.000 tl olunca simit gibi gereksiz ürünleri hayatlarından da çıkartmış oldular. Vallaha billaha reislerine helal olsun.
hero member
Activity: 1288
Merit: 592
In #Bitcoin me trust
January 17, 2024, 04:17:05 PM
İstanbulda sikko bi apartman dairesinin kirasının 20.000 Lira olması dışında gayet güzel bir gelişme.
hero member
January 17, 2024, 03:48:01 PM
Emekliye 10k maaşı reva görüp üzerine dalga geçer gibi 2024 yılı emeklinin yılı olacak demek ne demek oluyor ki. Umarım tüm emekliler seçim zamanı tepkilerini ortaya koyarlar ve dedikleri gibi o zaman tam anlamıyla emeklilerin cevap verdiği bir yıl olur. İnsanlar yaşlandıklarında bari rahat etmeleri lazımken layık görülen ücret oldukça az.
hero member
January 17, 2024, 03:42:05 PM
Bu gün tam nerede okuduğumu hatırlamıyorum ama 2009 yılında emekli maaşının 1,5 kat asğari ücret olması gerektiğini söyleyen kanunun iptal edildiğini yeni öğrendim. %bakın sürekli bu halka seçim arifesinde yaptıkları ve yapacaklarını bangır bangır söylüyorlar halkta bunlara yapmak istediklerini yap diye yetki veriyor. Sonuç mutsuz emekli. Siz adamın artık laf anlamadığı bir zamanda yani 65 geçtiği zaman işlem yaptırmak için akıl sağlığı raporu istediğiniz bir dönemde oy kullandırıp bunu sağlıklı sayıyorsunuz. Gerçi şimdi bu da iptal edildi. 
legendary
Activity: 2394
Merit: 1358
January 17, 2024, 03:36:57 PM
Moral olsun diye söylenmiş bir söz gibi duruyor. Yoksa büyükşehirlerde evi olan birinin bile ayda 10 bin lira gelir ile düzgün bir hayat sürmesi imkansıza yakın. Hoş, Türkiye'deki emekliler normalin çok altında bir hayat sürüyorlar ve görünen o ki hallerinden oldukça memnunlar. O yüzden artık çoğu emekli için üzülmüyorum. Emekli maaşının yanına ek gelir yaratmaları gerekiyordu. Kendini biraz olsun geliştirseler zengin olmaya yeterdi.
sr. member
January 17, 2024, 01:52:22 PM
dün recep tayyip erdoğan emekliler için bu cümleyi kullanmış: "2024'ü emekliler yılı olarak ilan ediyoruz. "

en düşük emekli maaşı bildiğiniz gibi 10 bin tl oldu. ana maaşı 10 bin liradan düşük olan emeklinin alacağı maaş artık bu. bu para ile büyük şehirlerde pek bir şey elde edemezsiniz. sanırım emekli 2024 yılında hayatta kalırsa yıl onun yılı olacak:)
gerçekten bu para çok düşük dostlar. bilmiyorum ama sosyal güvenliğin tamamen ortadan kalkmasını mı istiyorlar artık?! millet amerika'daki gibi olsun demiş ama biz o sisteme geçtiğimiz zaman daha 2 sene geçmeden sokakta insanların birbirini yerken görürüz. ne bileyim lan işte devletin elinden gelen de ancak bu kadar demek ki.

not: akp-chp-20 sene önce-20 sene sonra muhabbetine çevirmezseniz sevinirim dostlar. sosyal güvenliğin içinde yer alan bu ufak konu hakkında bilginizi merak ediyorum.

Hocam söylemde bir hata goremiyorum ben, evet onların yılı olacak, Survivor gibi ama, hayatta kalmak için ayrı, dokunulmaz olup adaya veda etmemek için ayrı mücadele edecekler, babam da emekli, şimdiden antrenman programı yaptım ona, durumu anlattım, yarım saat sulalemdeki herkese sövdü, dedim bu sinir iyi değil, hırsını parkurlarda ver, motivasyonunu düşürme, adam size koskoca yıl hediye etti değerini bil. Şu anda evde köşe kapmaca oynuyoruz, ondan önce adaya veda etmezsem iyi😅
legendary
Cashback 15%
January 17, 2024, 12:31:12 PM
dün recep tayyip erdoğan emekliler için bu cümleyi kullanmış: "2024'ü emekliler yılı olarak ilan ediyoruz. "

en düşük emekli maaşı bildiğiniz gibi 10 bin tl oldu. ana maaşı 10 bin liradan düşük olan emeklinin alacağı maaş artık bu. bu para ile büyük şehirlerde pek bir şey elde edemezsiniz. sanırım emekli 2024 yılında hayatta kalırsa yıl onun yılı olacak:)
gerçekten bu para çok düşük dostlar. bilmiyorum ama sosyal güvenliğin tamamen ortadan kalkmasını mı istiyorlar artık?! millet amerika'daki gibi olsun demiş ama biz o sisteme geçtiğimiz zaman daha 2 sene geçmeden sokakta insanların birbirini yerken görürüz. ne bileyim lan işte devletin elinden gelen de ancak bu kadar demek ki.

not: akp-chp-20 sene önce-20 sene sonra muhabbetine çevirmezseniz sevinirim dostlar. sosyal güvenliğin içinde yer alan bu ufak konu hakkında bilginizi merak ediyorum.
Jump to: