Author

Topic: 2024 ruh sağlığı raporu (Read 97 times)

sr. member
Activity: 812
Merit: 293
Eloncoin.org - Mars, here we come!
March 14, 2024, 03:11:05 PM
Olayı sadece ekonomi ile bağdaştırmamak gerekir. Eğer öyle olacak olsa bu listede Avrupa ülkelerini görmezdik.
Ruh sağlığı çok farklı bir alan, çok farklı kolları var. Bizim bu listede yer alıyor olmamızın en büyük sebebi ekonomik sıkıntılar, kimse aksini iddia edemez. Fakat bununla birlikte özgürlüklerin elimizden alınması, bozulan aile yapısı, çalışma saatlerinin fazlalığı gibi meseleler de önemli rol oynuyor.
Avrupa ve diğer gelişmiş ülkelerde ise iş hayattan zevk alamama gibi konulara giriyor. Onların çöpü bizim hayalimiz, onların doyumsuzluğunu yaşadıkları şeyler bizim hedefimiz Smiley

Hocam kimisini birşeylere yetebilme çabası bozar, kimisini de herşeye sahip olabilip hedefsiz kalmak. İlkinde ekonomik koşullar daha belirleyicidir, ikincide ise nispeten daha az ama yine de faktörlerden biridir. Temel gereksinimlerin tedariği kolaylastikca, insanı yaşam kriterlerinin yerine getirilmesi daha da kolaylaşıyor, ülkede ailece dışarıda herhangi bir aktiviteye gidemeyen insan sayısı hiç azımsanmayacak seviyelerde, ki bireysel olarak bile sinema tiyatro vb aktivitelere gidemeyen, hiç tatil yapamamış insan sayısı bile çok.
hero member
Activity: 1218
Merit: 877
March 14, 2024, 02:56:56 PM
Olayı sadece ekonomi ile bağdaştırmamak gerekir. Eğer öyle olacak olsa bu listede Avrupa ülkelerini görmezdik.
Ruh sağlığı çok farklı bir alan, çok farklı kolları var. Bizim bu listede yer alıyor olmamızın en büyük sebebi ekonomik sıkıntılar, kimse aksini iddia edemez. Fakat bununla birlikte özgürlüklerin elimizden alınması, bozulan aile yapısı, çalışma saatlerinin fazlalığı gibi meseleler de önemli rol oynuyor.
Avrupa ve diğer gelişmiş ülkelerde ise iş hayattan zevk alamama gibi konulara giriyor. Onların çöpü bizim hayalimiz, onların doyumsuzluğunu yaşadıkları şeyler bizim hedefimiz Smiley
Bizdeki ruh sağlığını bozan etmenlerden en belirgini ekonomik sebepler olabilir bunun dışında tek düzen yaşam sitili monotonluk sosyalleşememe. Yabancılardaki ruhsal sıkıntılar ekonomik olmayabilir belki ama onlarda bireysel bencil yaşamayı tercih ettikleri için yalnızlık kaynaklı sıkıntılar yaşadıklarını düşünüyorum. Avrupa'da Amerika'da baktığınız zaman sokaklarda pek fazla birini göremezsiniz herkes kendi bahçesinde kendi alanından çıkmaz.
legendary
Activity: 2562
Merit: 1482
March 14, 2024, 12:11:45 PM
hero member
Activity: 1316
Merit: 623
March 14, 2024, 10:29:56 AM
Yatırımlık büyük param olsa bu psikolojik destek konularında bir de ayrıca yaşlı bakımı yatırımı yapacak şirket kurardım. Uzun vadede bu iki konunun çok tutacağı bence aşikar. Bu sektörlere erken giren ve büyüyen bence parayı kıracak. Dünyanın her yerinde herkes ayrı bir kafayı yemiş vaziyette, herkes psikoloğa gidebilir. Psikologların bu zamanlarda çok iş yapması normal ve hatta işte daha da çok büyüyecektir bu sektör. Benim eşimin arkabaları son bir sene içinde psikoloğa başladılar, herkes her seansta hüngür hüngür ağlıyormuş. Herkes gittikçe daha da kafayı bozuyor, bu psikolojik destek sektörüne her zaman ihtiyaç olacak.

Haklısınız hocam. Psikolojik destek konusu son zamanların en önemli yardımcı tedavi yöntemlerinden birisi. Yaşlı bakımı da öyle keza. Çalışma hayatının içerisinde aile büyüklerine bakmak zor olabiliyor. Ne kadar kabullenmek istemesek de yaşlılar da tıpkı bebekler gibi bakıma ihtiyaç duyuyor. Belediyelerin yaşlı bakım merkezi vaatleri de 2 dönemdir revaçta. Nüfusun giderek yaşlanmasıyla ilerleyen yıllarda daha fazla ihtiyaç olacağı kesin.

Küçük yaşlarda başlayan kaygı, endişe giderici ve panik bozukluklarında kullanılan ilaçlardaki artış da ruh sağlının giderek bozulduğu gösteriyor zaten. Eskiden bu ilaçların adını bilmezdik ama şimdi çok sık tüketildiğine şahit oluyoruz. Özellikle sosyal medyanın neredeyse hayatımızı ele geçirmesiyle ruh sağlığı bozuklukları daha fazla arttı. İnsanlar sosyal medya için yaşar olmuşlar.
hero member
Activity: 1078
Merit: 638
March 14, 2024, 06:53:12 AM
Yatırımlık büyük param olsa bu psikolojik destek konularında bir de ayrıca yaşlı bakımı yatırımı yapacak şirket kurardım. Uzun vadede bu iki konunun çok tutacağı bence aşikar. Bu sektörlere erken giren ve büyüyen bence parayı kıracak. Dünyanın her yerinde herkes ayrı bir kafayı yemiş vaziyette, herkes psikoloğa gidebilir. Psikologların bu zamanlarda çok iş yapması normal ve hatta işte daha da çok büyüyecektir bu sektör. Benim eşimin arkabaları son bir sene içinde psikoloğa başladılar, herkes her seansta hüngür hüngür ağlıyormuş. Herkes gittikçe daha da kafayı bozuyor, bu psikolojik destek sektörüne her zaman ihtiyaç olacak.
sr. member
March 12, 2024, 09:35:53 AM
Çok uzağa gitmeye gerek yok ya. Aslında bizim şu forum içindeki eski yazılanlar ve yapılan geyiklere bakın ve son iki yılın yazılan çizilenlerine bakın. Artık herkes tabiri caiz ise taşak geçiyor ( bende dahil. ) Hani ayık kafa ile geirilecek zamanlar değil bunlar. Şimdi ayık kafa diyince burada yazmak için bir büyük devirip ayağımızla yuvarlamıyoruz. Aha burada karşılıklı yazarak relaz oluyoruz. Hayatımızın ciddi olan sorunlarından burada bir nebze olsun uzaklaşıyoruz. Dur bir büyük daha devireyim ayağımız uzattım haah devrildi. Grin

E hocam bunun çok basit bir açıklaması var, izahı olmayan mevzuların mizahı olur, mutlaka bir yerlerde duymuş veya okumuşsundur diye düşünüyorum Grin Ki şiddete başvurmaktansa, kimseyi kırmadan incitmeden mizahi yolla meramını anlatmanın da pek bir zararı olma kimseye bence. başka türlü sokakta gündelik hayatta veya iş yerlerinde sorun çıkarmamak işten bile değil. Şiddet haberleri görmemek için akşam haber bile seyredesim gelmiyor artık, acayip bir gerginlik var o veya bu sebepten de olsa.
hero member
Activity: 1204
Merit: 623
March 12, 2024, 09:25:52 AM
Çok uzağa gitmeye gerek yok ya. Aslında bizim şu forum içindeki eski yazılanlar ve yapılan geyiklere bakın ve son iki yılın yazılan çizilenlerine bakın. Artık herkes tabiri caiz ise taşak geçiyor ( bende dahil. ) Hani ayık kafa ile geirilecek zamanlar değil bunlar. Şimdi ayık kafa diyince burada yazmak için bir büyük devirip ayağımızla yuvarlamıyoruz. Aha burada karşılıklı yazarak relaz oluyoruz. Hayatımızın ciddi olan sorunlarından burada bir nebze olsun uzaklaşıyoruz. Dur bir büyük daha devireyim ayağımız uzattım haah devrildi. Grin
sr. member
March 12, 2024, 02:01:47 AM
birey, aile, toplum ve diğer dış etkenlerden (ekonomi, madde bağımlılığı vs) kaynaklanıyor. Artan bir devinimle büyüyor bu ruhsal dengesizlikler, bunu medyadaki haberlerden görebiliriz. babasını oğlunu karısını kızını öldürenler, vahşet tecavüz gasp her nane var ve yaygın...eskiden de olurdu ama daha azdı. Boşanma desen almış başını gidiyor, kimsenin kimseye tahammülü kalmamış  Undecided Roll Eyes
Eskiden de olanlar bunlar günümüzde medyanın fazlasıyla bu bahsettiğiniz haberlere yer vermesi durumları daha çıkmaz duruma sokuyor bana kalırsa. Ardı ardına cinayet haberleri, hırsızlık haberleri gösterilmesi kadar absürt bir durum olamaz, açın bakın haberleri hep aynı şeyler dönüyor. Ekonomik bozuklukla birleşince işler iyice sarpa sarıyor.

Hocam eskiden de elbette bu tarz kötü hadiseler oluyordu fakat emin olun günümüz ile kıyaslandığında bence çok çok azdı. Şu anda ülke gündeminde ne olmuş diye izlemeye çalıştığımız akşam ana haberlerin yarısı bu tarz can sıkıcı mevzular (niye gösteriyorlar diyemiyorum, haber değeri var maalesef ) diğer yarısı ise kanalın iktidar veya muhalefet yakınlığına göre belirlenen haberler. Ekonomik faktörler ise dediğiniz gibi tüm bu yaşananlarda bazen direkt gerekçe, bazen de gizli özne, ama mutlaka konunun bir yerinde...
legendary
Activity: 2198
Merit: 1232
March 11, 2024, 03:55:25 PM
birey, aile, toplum ve diğer dış etkenlerden (ekonomi, madde bağımlılığı vs) kaynaklanıyor. Artan bir devinimle büyüyor bu ruhsal dengesizlikler, bunu medyadaki haberlerden görebiliriz. babasını oğlunu karısını kızını öldürenler, vahşet tecavüz gasp her nane var ve yaygın...eskiden de olurdu ama daha azdı. Boşanma desen almış başını gidiyor, kimsenin kimseye tahammülü kalmamış  Undecided Roll Eyes
Eskiden de olanlar bunlar günümüzde medyanın fazlasıyla bu bahsettiğiniz haberlere yer vermesi durumları daha çıkmaz duruma sokuyor bana kalırsa. Ardı ardına cinayet haberleri, hırsızlık haberleri gösterilmesi kadar absürt bir durum olamaz, açın bakın haberleri hep aynı şeyler dönüyor. Ekonomik bozuklukla birleşince işler iyice sarpa sarıyor.
sr. member
March 11, 2024, 03:30:00 PM
Listedeki Avrupa dışı ülkeleri öyle veya böyle anlayabiliyorum ama ABD ve Avrupa ülkelerinin varlığı şaşırttı beni, ayrıca kaç senedir Rusya Ukrayna savaşı var oralar nasıl listeye girmemis, ve Gazze de malum büyük insanlık dramı yaşanırken orası da yok listede, büyük ihtimalle savaş nedeniyle herhangi bir ölçüm yapılamadı. Bizim durumumuz zaten malum, sıkıntılar çok belirgin, antidepresan piyasasına tek başına yön bile verebilecek duruma gelmek üzereyiz ne yazık ki.
legendary
Activity: 2072
Merit: 1137
March 11, 2024, 03:29:01 PM
hero member
Activity: 994
Merit: 607
March 11, 2024, 03:13:31 PM
Valla gün geçmiyor ki yeni bir araştırmaya, habere veya tespite daha şaşırmayalim. İftardan sonra çayı beklerken şöyle X de gezineyim derken geçen yıla göre ruh sağlığı anket raporu ile ilgili bir paylaşıma denk geldim, geçen yıl yüzde 30 iken bu sene 38 olmuşuz maşallah, bir güzel düzenli şekilde deliriyoruz yani, listede ilk sırada ABD var, lan onlara ne oluyor onu da anlamadım bu arada😂

https://twitter.com/DrGunerSonmez/status/1767198953181757768?t=uzl5no2sK4EtHjXV6_bmsg&s=19
Bizdeki ruh sağlığının bozulmasının başlıca etkeni ekonomik bozukluklar diyebilirim, mesela işsiz kalan birini düşünelim hayatın devam etmesi için paraya ihtiyaç var çalışmak istiyor ama iş bulamıyor iş bulsa şartlar ağır ücretler düşük bir sürü sorun şimdi bu kişi iş bulamadıkça daha karamsar olacaktır işin kötü tarafı bu durum yıl sonuna doğru ve seneye daha kötü olacağı. Amerika olayına gelecek olursak orada özgürlük var o kadar özgürsünüz ki yapayalnızsınız özetle onların sorunu yalnızlık bireysellik.

Ekonomik olarak o kadar kötü bir dönemden geçiyoruz ki insanlar artık neler yapacağını, nasıl günü kurtaracağını şaşırdılar. Günlük yaşanan bir durumda olduğumuz için ruh sağlığımızın gerilemesi normal değil mi? Mahallemizde 60 yaşını geçmiş bir teyze vardı ve geçen gün öğrendim ki Kanada’ya iltica etmiş. Bu yaştan sonra ne beklentin var da Kanada’ya gittin be teyze? İşte ruh sağlığımız o kadar normal değil ki sonunu düşünen kahraman olamaz mottosuyla herkes günübirlik yaşıyor.
hero member
Activity: 1218
Merit: 877
March 11, 2024, 02:56:10 PM
Valla gün geçmiyor ki yeni bir araştırmaya, habere veya tespite daha şaşırmayalim. İftardan sonra çayı beklerken şöyle X de gezineyim derken geçen yıla göre ruh sağlığı anket raporu ile ilgili bir paylaşıma denk geldim, geçen yıl yüzde 30 iken bu sene 38 olmuşuz maşallah, bir güzel düzenli şekilde deliriyoruz yani, listede ilk sırada ABD var, lan onlara ne oluyor onu da anlamadım bu arada😂

https://twitter.com/DrGunerSonmez/status/1767198953181757768?t=uzl5no2sK4EtHjXV6_bmsg&s=19
Bizdeki ruh sağlığının bozulmasının başlıca etkeni ekonomik bozukluklar diyebilirim, mesela işsiz kalan birini düşünelim hayatın devam etmesi için paraya ihtiyaç var çalışmak istiyor ama iş bulamıyor iş bulsa şartlar ağır ücretler düşük bir sürü sorun şimdi bu kişi iş bulamadıkça daha karamsar olacaktır işin kötü tarafı bu durum yıl sonuna doğru ve seneye daha kötü olacağı. Amerika olayına gelecek olursak orada özgürlük var o kadar özgürsünüz ki yapayalnızsınız özetle onların sorunu yalnızlık bireysellik.
sr. member
March 11, 2024, 12:00:42 PM

Jump to: