Author

Topic: 2024 yılı İlk PPK Toplantısı (Read 108 times)

hero member
Activity: 1204
Merit: 623
February 21, 2024, 12:45:57 PM
Yaık ya adamın yarın açıklamak zorunda kalacağı faiz ile ilgili açıklama yukarı deseler yönetime aşşagı dese yine yönetime takılacak. Bir kaç toplantı sonunda bu başkanda gider yenisi gelsin diye bir altyapı çalışması başlar. Ne kaygan bir koltuk oldu. Aslında bu koltuğa biraz kum serpseler belki kaymayı önler. Nede olsa koltuk sıcak sıcakta asfalt eriyip kayma yapınca kum serpip kaymayı önlüyorlar. Ne bileyim belki faydası olur. Gerisi zaten ne yapsalarda bize giriyor.
hero member
Activity: 1218
Merit: 877
Eloncoin.org - Mars, here we come!
February 21, 2024, 12:25:08 PM
2024 yılının 2. PPK toplantısı 22 Şubat 2024 tarihinde (yarın) saat 14.00'da açıklanacak. Faiz artışı devam edecek mi? hep beraber göreceğiz, eski merkez bankası başkanı Gaye Erkan'ın faiz artışlarının sona erdiği için görevden alındığı konuşuluyordu bakalım bu söylem ne kadar doğru çıkacak faiz kararı sonrası göreceğiz. Belki faiz indirimi yada pas geçilerek faizler sabit tutulabilir.
legendary
Activity: 966
Merit: 1047
#SWGT CERTIK Audited
February 21, 2024, 11:57:09 AM
Bir 250 baz puan daha yükseltme geleceği konuşuluyor yani faizlerin yüzde kırk beşten yüzde kırk yedi buçuğa çıkacağı. Hem bu kadar faiz artırıp hem de doları 31 TL'ye çıkartmayı başardılar. Demek ki neymiş ekonomi bilimi ile inatlaşmayacakmışsın, hatta bilimle inatlaşmayacakmışsın. Gerçekten yokuş aşağı freni patlamış halde son sürat uçurumdan aşağı yuvarlanıyor ülke.
hero member
January 26, 2024, 08:19:23 AM
dün açıklanan faiz artışı kararından sonra bakmadım ama bankaların kredilere verdiği faiz oranları artarken mevduat hesaplarına verdikleri faiz ise bir o kadar düşüyor. benim anlamadığım konu bu faizleri kimin için artırıyorsunuz arkadaş? ilerleyen dönemde faiz indirimi konusu ise ülkemiz açısından bence ucu açık bir konu. ilk olarak amerikan merkez bankası bu işe el atacak ondan sonra dünyanın geri kalan ülkeleri kendisini izler. bizim için hala süre var bence. bir de bizimkiler indirmeye başlarsa 1 günde %45'ten direkt %10'a indirirler. ayarımız da yok çünkü.
Faiz ilişkisinde dediğiniz gibi ters bir durum söz konusu, politika faizi artarken mevduat faizlerininde artmasını bekliyorsunuz ama tam tersi bir durum oluyor ve mevduat faizi düşürülüyor sanırım mevdutada yeterince fazla para ödeniyor diyemi düşünülüyor yoksa faizleri kısarak bankalar kendi kârlarınımı arttırıyorlar bilemedim.
legendary
Activity: 2254
Merit: 1446
Cashback 15%
January 26, 2024, 07:04:55 AM
dün açıklanan faiz artışı kararından sonra bakmadım ama bankaların kredilere verdiği faiz oranları artarken mevduat hesaplarına verdikleri faiz ise bir o kadar düşüyor. benim anlamadığım konu bu faizleri kimin için artırıyorsunuz arkadaş? ilerleyen dönemde faiz indirimi konusu ise ülkemiz açısından bence ucu açık bir konu. ilk olarak amerikan merkez bankası bu işe el atacak ondan sonra dünyanın geri kalan ülkeleri kendisini izler. bizim için hala süre var bence. bir de bizimkiler indirmeye başlarsa 1 günde %45'ten direkt %10'a indirirler. ayarımız da yok çünkü.
sr. member
Activity: 1610
Merit: 329
January 26, 2024, 06:22:43 AM
Piyasalara 250 baz puan artışın yansıması imkansız gibi bir şey. İlk başta beklenen artış gelmedi ve sonrasında da hep azar azar faiz artışı gerçekleştirildi. Bu ekonomide bu şekilde ufak hamleler yaparak bir şeyleri değiştiremezsiniz. En azından bir noktadan sonra nas inadından vazgeçildi yani bu tek iyi haber diyebilirim.

Bu arada Goldman Sachs'ın tahminine göre Merkez Bankası 2024'ün 3. çeyreği itibariyle faiz indirimlerine başlayacak. Fakat tahmin edilen faiz indirimi gerekli ekonomik adımlarla desteklenmezse işler iyice kabusa dönebilir.

Kaynak: https://www.ntv.com.tr/ntvpara/goldmandan-mb-faiz-tahmini,YS7OTnWkGkuKwf-FFdr5-w
sr. member
Activity: 812
Merit: 293
January 26, 2024, 05:32:19 AM
Ekonomistlerin beklediği gibi 250 baz puan artış yapıldı ama piyasalarda bir karşılığı yok faiz daha çok arttırılsada değişen yine bir şey olacağını sanmıyorum çünkü faiz artışları için çok geç kalındı üstelik bu kadar çok faiz indiriminde ısrar edilmeseydi belki bu gün daha iyi konumda olabilirdik. Nas vardı sahi bir ara ne oldu gören var mı?

Azar azar faiz artışları ekonominin kötü gidişatına çözüm olmaktan çoktan çıktı. İçinde bulunduğumuz durum yüksek enflasyon, yüksek kur, yüksek faiz. Ekonominin bu şekilde devam etmesi zor. Yerel seçimlere kadar piyasaları ürkütmeden maksimum 250 puanlık artışların devam edeceğini düşünüyorum. Bu da yüksek faizin, kurun, enflasyonun bir süre daha devam etmesi demek. Ancak seçimden sonra ne olacağını kestirmek zor. Ya enflasyon hipere dönüşecek ya da kemeri sıkarak her yerimize dolayacağız. Sanırım ikinci seçenek daha belirgin. Yerel seçimler sonrası kredi musluklarının tamamen kapatılabileceğini düşünüyorum ve iç pazarda biraz zor günler bizi bekleyebilir. Umarım en az hasarla şu süreci atlatırız artık. İnsanlar çok yoruldu gerçekten.

Hocam seçime kadar yalancı bahar şarkıları, seçimden sonra karar kışlar. En büyük dertleri şu anda seçmeni ekonomik olarak daha fazla ürkütmeden kendilerini mart sonuna atabilmek. Olmayan parayı dağıtıyorlar bence, para basarak süreci götürebilecekleri kadar götürecekler, imkanı olanlar kendilerini sağlama alsınlar, olmayanlar için durum ise maalesef daha da kötü olabilir. Kredi kartları ve krediler ile ilgili daha sıkı tedbirler almaları gerekebilir ki bir aylık döngüsünü kredi kartları hokkabazlığı ile geçiren büyük kesim için bu şu anda bile büyük tedirginlik kaynağı.
hero member
Activity: 1316
Merit: 623
January 26, 2024, 03:59:02 AM
Ekonomistlerin beklediği gibi 250 baz puan artış yapıldı ama piyasalarda bir karşılığı yok faiz daha çok arttırılsada değişen yine bir şey olacağını sanmıyorum çünkü faiz artışları için çok geç kalındı üstelik bu kadar çok faiz indiriminde ısrar edilmeseydi belki bu gün daha iyi konumda olabilirdik. Nas vardı sahi bir ara ne oldu gören var mı?

Azar azar faiz artışları ekonominin kötü gidişatına çözüm olmaktan çoktan çıktı. İçinde bulunduğumuz durum yüksek enflasyon, yüksek kur, yüksek faiz. Ekonominin bu şekilde devam etmesi zor. Yerel seçimlere kadar piyasaları ürkütmeden maksimum 250 puanlık artışların devam edeceğini düşünüyorum. Bu da yüksek faizin, kurun, enflasyonun bir süre daha devam etmesi demek. Ancak seçimden sonra ne olacağını kestirmek zor. Ya enflasyon hipere dönüşecek ya da kemeri sıkarak her yerimize dolayacağız. Sanırım ikinci seçenek daha belirgin. Yerel seçimler sonrası kredi musluklarının tamamen kapatılabileceğini düşünüyorum ve iç pazarda biraz zor günler bizi bekleyebilir. Umarım en az hasarla şu süreci atlatırız artık. İnsanlar çok yoruldu gerçekten.
hero member
January 25, 2024, 10:11:08 AM
legendary
Activity: 2562
Merit: 1482
January 25, 2024, 09:34:34 AM
Mevduatlardaki faiz düşürüldü kimseye öyle bir faiz ödenmiyor kendileri çalıyor kendileri oynuyorlar.

Ne demişti. Bir büyüğümüz

Bu kardesiniz iktidarda olduğu sürece faiz yükselemez diyordu değil mi

Lan yoksa iktidar mi düştü.

Bu kadar lafını yiyen başka bieini görmedim adam hem lafını yiyor hemde kendi kendinin muhalefeti.

Baktı muhalefet yapan yok bari kendi kendime yapayım diyor. Koltuklarında oturanların keyfi yerinde ki ülkede yapılan hiçbir yanlış gündem olamıyor Smiley
Beklenen oldu ve 250 puanlık yükseliş yaşandı. Faiz %45 olarak güncellendi. Faiz faiz dediler zamanında almadıkları önlemler ve inatlaşmalar sebebiyle ülke ekonomisinin içinden geçtiler. Nereye kadar faizi arttırarak bir şeyleri baskılamaya devam edecekler bilemiyorum. Sokaktaki enflasyon ve gerçeklerin arasındaki uçurumun onlar da farkında, cesur davranıp faizi sabit tutamıyorlar çünkü seçim öncesi uçuştaki bir doları görmek istemiyorlar
legendary
Activity: 1904
Merit: 1282
January 25, 2024, 08:54:02 AM
Mevduatlardaki faiz düşürüldü kimseye öyle bir faiz ödenmiyor kendileri çalıyor kendileri oynuyorlar.

Ne demişti. Bir büyüğümüz

Bu kardesiniz iktidarda olduğu sürece faiz yükselemez diyordu değil mi

Lan yoksa iktidar mi düştü.

Bu kadar lafını yiyen başka bieini görmedim adam hem lafını yiyor hemde kendi kendinin muhalefeti.
sr. member
Activity: 812
Merit: 293
January 25, 2024, 08:50:15 AM
Şu ana kadar uyguladığımız politikalardan gözle görülür sonuç aldığımızı görüyoruz, yeterli parasal sıklık düzeyine ulaştık, politika faizi oranını yüzde 42,5’ten yüzde 45 düzeyine çıkarıyoruz ama bu rakam çok gerekli görülmezse daha da arttırılmayacak minvalinde açıklamalar gelmiş kurul toplantısı sonrası. Ne kadar realisttir, süreç içerisinde hayata yansıması nasıl olacak bekleyip göreceğiz, Umarım dedikleri gibi olur ilerlemeler ama yakın vadede hissedilir bir ferahlama görür müyüz, çok zor.

https://finans.mynet.com/haber/detay/ekonomi/merkez-bankasi-faiz-kararini-son-dakika-duyurdu-ocak-2024-politika-faizi-belli-oldu/476249/
hero member
Activity: 882
Merit: 879
January 25, 2024, 08:47:57 AM
Mevduatta parası olanları etkileyecek bir durum bana göre. O da bir miktar artış sağlaması yüzünden. Merkez bankası faizi 45’e çıkardı. Mevduat faizleri minimum 47-50 civarına gelir muhtemelen. 50 oranına kadar yavaş yavaş çıkıp o bölgede bir süre tutunacak sanırım faizler. Bankalara mevduat için koyulan paraların da seçimden önce çekilmesi taraftarıyım. En azından altın gibi daha gerçekçi emtialara çevrilip, saklamasının ve değer kaybının önüne geçilmesi mümkün olabilir. Seçimden sonra her zaman olduğu gibi piyasayı bir salma hareketi izleyecek. Bir önceki hareket 18’de başlayıp, 28’de gözünü açmıştı. Bu da sanırım 30’da başlayıp hızlı bir 40 gösterir bize. %30 almak için paranızın faizde 8 ay kalmasının önüne geçersiniz en azından.
legendary
Activity: 1904
Merit: 1282
January 25, 2024, 08:21:23 AM
Doların grafiğini açın resmen kalemle çizmiş gibisiniz %45 yapmayı bırak %100 yapsan birşey değişmez elle müdehale olduğu o kadar bariz ki bunu dışarıdaki yatırımcı görmüyor m u sanıyorsunuz milleti salak yerine koyuyorlar eskiden bu haberler ekonomide ciddi hareket getirirdi hele ki o gün için şimdi her sahte habere dolar daha da çıkıyor çünki kimse iktidara inanmıyor hepsi yalan ve boş iş olduğunu çok iyi biliyor orta okula giden çocuk bile artık tl biriktirmiyor.
hero member
January 25, 2024, 04:48:39 AM
Merkez Bankasının 2024 yılı il toplantısı bu gün yapılacak olup, ekonomistler beklentisi 250 baz puan artış yönünde. Faiz kararı saat 14.00'da açıklanacak eğer beklenti doğrultusunda 250 baz puan çıkarsa faizler yüzde 42,5 seviyesinden yüzde 45 seviyesine gelmiş olacak. Yine piyasalara pek etki edeceğini düşünmüyorum çünkü köprüden önce son çıkışı geçeli çok oldu...
Jump to: