Author

Topic: 22 Haziran 2023 Faiz Kararı (Read 235 times)

legendary
Activity: 1904
Merit: 1282
July 20, 2023, 09:36:39 AM
TL'yi iyice alay konusu etmeyi başardılar. paranın koruma kanunu yokmuydu? bu ne rezillik arkadaş hergün bir önceki günden daha fakir olmayı nasıl başarıyorlar anlam veremiyorum
legendary
Activity: 966
Merit: 1047
#SWGT CERTIK Audited
July 20, 2023, 06:46:27 AM
Bakalım bugün yeniden toplantı var. Saat 14:00'te başlayacak. Acaba ne karar çıkacak. Bir öncekinde o kadar az faiz yükseltildi ki kuru baskılayamadılar. Bence yine piyasaların beklentisini karşılayamayacak. Bir önceki ay kararları ile kendilerinden umudu olanlar da umutlarını kaybetmişlerdir diye düşünüyorum. Bugünkü toplantınin sonucunda, düşük bir faiz artırımı çıkarsa kur yine yükselecek hatta dolar belki de 30 bandını zorlayacak.
sr. member
Activity: 812
Merit: 293
Eloncoin.org - Mars, here we come!
June 26, 2023, 12:41:27 PM
Sıcak para arayışı öyle bir noktaya geldi ki, elimizde kalan son varlıkların da satılması gündemde sanırım. Üzerindeki baskıdan kurtulan döviz, tahmin edilenden daha da yukarılara doğru koşuyor an itibariyle. Yabancı yatırımcıların gelebileceği bir ortam da olmayınca, eldeki tek çıkar yol olan Arap Yarımadasının gözünün içine bakıyoruz. bir sonraki faiz arttırımına kadar bence dolar 27 ye, Euro ise 30 a ulaşacak gibi.
legendary
Activity: 2254
Merit: 1446
Cashback 15%
June 25, 2023, 08:42:36 AM
sert müdahale falan hiçbir işe yaramaz bu dakikadan sonra. ekonominin bu kadar sıkıntıda olmasının nedeni sadece iktisadi yapı ile alakalı değil ki dostlar. en basitinden ibb başkanı için açılan bir dava var. siz yabancı bir yatırımcı olsanız faizler %90 olsa bile paranızı getirmekte tedirginlik yaşarsınız. yani ben kimsenin de durumu pek ciddiye aldığını düşünmüyorum.
hero member
Activity: 798
Merit: 1441
June 25, 2023, 03:30:11 AM
Maksimum çıkabileceği nokta olarak 30-31 civarını söyleyebiliriz.Buradan sonra düşüş trendi başlayabilir.Şuanda zaten hali hazırda 26.5 bandına doğru gelmesi gerekiyor.Oralara geldikten sonra daha sert ve radikal kararlar bizi bekleyecektir ve duruma göre bir yol izlenmesi önerilecektir.Şuanda bağımsız bir şekilde devam etmesi önemli olan karar alma aşamasında.Enflasyonun ve doların düşüşünü Mehmet Şimşek ve ekibinin yanı sıra TCMB'de el birliğiyle düşürecektir eğer karar almakta özgür olurlarsa.

Sert müdahale geleceği zaten neredeyse kesin gibi artık. Seçimden sonra bir anda 19’a sıkışıp kalan dolar 25’e geldi ki daha da gidebilir. Bu 30 tahmini yurtdışı politikalarına, alınacak kritik kararlara, borsadan çıkan yabancı yatırımcılara bağlı olarak değişken olan unsurların devreye girmesiyle de olabilir. Şu anda özgür gibi görünüyor karar alma mekanizmaları çünkü bir anda 2 katına çıkan bir faiz oranında  bahsediyoruz ki bu oran daha da artacağı yönünde ciddi beklentilere de sahip.

Sert bir müdahalede yakın zamanda olmayacağı açık.Şuanda zaten neredeyse dediğin gibi bir 2x'lik faiz artışı gerçekleşti ve bunu piyasanın biraz sindirmesi gerekiyor diye düşünüyorum.Bundan sonra yapılacak arttırımlar ise 0-200BP arasında olacaktır.Böylesine bir artış daha yaşayacağımızı düşünmüyorum.Doların KKM ile baskılandığını hepimiz biliyoruz ve doların yükselmesi biraz da hem KKM hem de bu zamana kadar düşürülen politika faizinden kaynaklıydı.Şimdi ise hem Politika faizinin 30'lara yükselmesi hem de doları 30-31 bandından görüp daha sonra düşeceğini söyleyebiliriz.Böylesine beklenti olması piyasanın bize önceden ne yapıp yapmayacağını da söyleyebileceği anlamına geliyor.
hero member
Activity: 882
Merit: 879
June 24, 2023, 04:05:40 PM
Maksimum çıkabileceği nokta olarak 30-31 civarını söyleyebiliriz.Buradan sonra düşüş trendi başlayabilir.Şuanda zaten hali hazırda 26.5 bandına doğru gelmesi gerekiyor.Oralara geldikten sonra daha sert ve radikal kararlar bizi bekleyecektir ve duruma göre bir yol izlenmesi önerilecektir.Şuanda bağımsız bir şekilde devam etmesi önemli olan karar alma aşamasında.Enflasyonun ve doların düşüşünü Mehmet Şimşek ve ekibinin yanı sıra TCMB'de el birliğiyle düşürecektir eğer karar almakta özgür olurlarsa.

Sert müdahale geleceği zaten neredeyse kesin gibi artık. Seçimden sonra bir anda 19’a sıkışıp kalan dolar 25’e geldi ki daha da gidebilir. Bu 30 tahmini yurtdışı politikalarına, alınacak kritik kararlara, borsadan çıkan yabancı yatırımcılara bağlı olarak değişken olan unsurların devreye girmesiyle de olabilir. Şu anda özgür gibi görünüyor karar alma mekanizmaları çünkü bir anda 2 katına çıkan bir faiz oranında  bahsediyoruz ki bu oran daha da artacağı yönünde ciddi beklentilere de sahip.
hero member
Activity: 798
Merit: 1441
June 24, 2023, 11:51:48 AM
sr. member
June 24, 2023, 07:00:16 AM
Benim asıl merak ettiğim, diyelim hamleler bundan sonra faiz arttırımı yönünde devam edecek gibi, bu ihtimal üzerinden gidersek dolar nerede pik yapacak, sonrasında ise o pik noktasında ne kadar kalacak ve daha sonra tekrar 20 liralarin altına inecek mi? Yıl sonu tahmini 28 30 bandı sanırım, ama ben yaz bitimi yıl sonunu beklemeden buralara yakın değerleri görebileceğini düşünüyorum.
sr. member
Activity: 1442
Merit: 256
June 24, 2023, 02:03:19 AM
Faiz artışı olunca ( en azından eskiden) dolar geri çekilme yaşardı. En az 1 hafta etkisi olurdu ama bu sefer hem faiz arttı hem de dolar hala artmaya devam ediyor.
Bugün çarşıda denk geldim döviz büroları önünde uzun kuyruklar vardı. Herhalde bu seviyeden dolar Euro alacak halleri yok

Hocam Merkez Bankası’nın faizi artınca dolar kurunun düşmemesinin ana sebeplerinden birisinin piyasanın faiz beklentisinin %25 civarlarında olmasıydı ve beklenti gerçekleşmedi. Gerçi %25 olsaydı da kurun düşeceğini ben sanmıyorum. Ayrıca faiz toplantısı sonrası yapılan açıklama da piyasayı tatmin etmedi. Merkez Bankası bir anda oranı %25’e çekemezdi elbette çünkü bu durumun ağır sonuçları olurdu. Kredi bulmanın imkansız hale gelmesi gibi vs.. Beklentiler gerçekleşmeyince dolarda alım tarafı doğal olarak ağır bastı ve döviz alımı hala çok kuvvetli. Kura müdahalenin serbest bırakılmasıyla günlük dramatik şekilde TL’de düşüş devam ediyor.

Seçim ekonomisi sebebiyle kesenin ağzı açıldı kapanmıyor. Şimdi önümüzde yerel seçimler var ve ben Merkez Bankası’ndan yerel seçimlere kadar şahin bir tavır beklemiyorum. Kademeli ve ılımlı politikalara devam.

Azar azar da olsa mutlaka faiz artırımına gitmesi lazım. Eğer böyle devam ederse yerel seçimlere kadar dolar 50 TL bile olur.
Ben çocukken babam ara ara of derdi yine demire zam gelmiş aq derdi( babam demir doğrama ustası idi,) ben de ne diyor bu adam iyi işte daha çok kazanır diye düşünürdüm ama hiçte öyle olmuyormuş.
Şimdi ben geçinmekte zorlanıyorum. ( Dolarla mı maaş alıyorsun diyen arkadaş aklıma geldikçe küfretmemek için kendimi zor tutuyorum)
Yerel seçimlere kadar hem faiz hem de dolar ciddi değerle lre ulaşacak ve olan bize olacak. Seçimden önce en düşük memur maaşı 22 bin TL olacak dendi. O zaman 1170 dolar yapıyordu 22000 TL ama şimdi herhalde 850 dolar ancak yapar.
hero member
Activity: 1316
Merit: 623
June 23, 2023, 06:42:08 PM
Faiz artışı olunca ( en azından eskiden) dolar geri çekilme yaşardı. En az 1 hafta etkisi olurdu ama bu sefer hem faiz arttı hem de dolar hala artmaya devam ediyor.
Bugün çarşıda denk geldim döviz büroları önünde uzun kuyruklar vardı. Herhalde bu seviyeden dolar Euro alacak halleri yok

Hocam Merkez Bankası’nın faizi artınca dolar kurunun düşmemesinin ana sebeplerinden birisinin piyasanın faiz beklentisinin %25 civarlarında olmasıydı ve beklenti gerçekleşmedi. Gerçi %25 olsaydı da kurun düşeceğini ben sanmıyorum. Ayrıca faiz toplantısı sonrası yapılan açıklama da piyasayı tatmin etmedi. Merkez Bankası bir anda oranı %25’e çekemezdi elbette çünkü bu durumun ağır sonuçları olurdu. Kredi bulmanın imkansız hale gelmesi gibi vs.. Beklentiler gerçekleşmeyince dolarda alım tarafı doğal olarak ağır bastı ve döviz alımı hala çok kuvvetli. Kura müdahalenin serbest bırakılmasıyla günlük dramatik şekilde TL’de düşüş devam ediyor.

Seçim ekonomisi sebebiyle kesenin ağzı açıldı kapanmıyor. Şimdi önümüzde yerel seçimler var ve ben Merkez Bankası’ndan yerel seçimlere kadar şahin bir tavır beklemiyorum. Kademeli ve ılımlı politikalara devam.
legendary
Activity: 1218
Merit: 1176
June 23, 2023, 06:24:42 PM

Piyasada beklenen rakamın altı açıklandığı için döviz böyle bir tepki verdi, kimse beklemiyordu düşük açıklanmasını.
Dolar, Euro bu seviyelerden neden alınmasın, ben şahsen alırdım elimde nakitim olsa çünkü hiç bir kesimi memnun etmedi faiz artışı ve Dolar, Euro yükselişe devam edecek.
sr. member
Activity: 1442
Merit: 256
June 23, 2023, 05:17:26 PM
legendary
Activity: 2394
Merit: 1358
June 23, 2023, 02:35:38 PM
Ben bu başlığı açtıktan sonra tahmin ettiğim üzere dolar 25.2 seviyesine geldi. Faizlerin artışındaki beklentimiz karşılanmayınca oldukça normal bir durum gerçeklemiş oldu. Buradan sonra her ay kademeli olarak faiz artışı bizi bekliyor gibi görünüyor. Bu da enflasyonun git gide erimesi anlamına gelecektir. O zamana kadar dolar 28 falan olur. 30 bile görürüz belki. Daha fazlasını da görmez diye düşünüyorum. 30 da direnç görürüz.
legendary
June 11, 2023, 08:46:49 PM
Çok büyük sıkıntılar çok yakında, KKM'de günlük olarak milyarlarca TL zarar ediyoruz maalesef, bu zararı karşılamanın tek yolu var o da durmadan TL basmak çünkü herhangi bir gelirimiz veya karşılayacak herhangi bir kaynağımız yok, TL basmanında kaynak olduğunu söylemiyorum çünkü her TL basıldığında enflasyon olacak, paranın değeri düşecek ve her gün alım gücümüz düşecek.
Ülkecek çok büyük sıçtık anlayacağınız.
legendary
Activity: 2198
Merit: 2570
Chancellor on Brink of Second Bailout for Banks
June 11, 2023, 06:22:00 PM
Bu hızla giderse dolar 10 gün sonra 26-27'yi görecektir. Bu durumda faiz artışı yönünde bir karar çıkabilir, bu ay olmasa da önümüzdeki ay için faiz artışı kararı geleceğine kesin gözüyle bakıyorum.
Temmuz ayından itibaren en düşük memur maaşını 22 bin lira yapacaklarına dair ciddi ve kritik bir söz verildi. Muhtemelen bunu uygulayacaklar, uygulayamazlarsa büyük tepki çeker. Son yapılan açıklamalarda vaatlerini yerine getireceklerini dile getirdiler.
Memura 22 bin lira verecekseniz baskılanamayan ve olması gereken seviyeye dönen bir dolar kuruna ihtiyacınız vardır. Bunun için de doların 30 lira bandına gelmesi gerekiyor. Diğer türlü altından kalkılamaz bir vaat yüzünden ekonomiye zarar verirsiniz.
Bu yüzden ben doların öncelikle 30 bandına yaklaşacağını, ardından faiz artışı ile 2-3 liralık bir düşüş göreceğimizi düşünüyorum.

Ne zaman hangi seviyeye geleceğini kestirmek pek kolay değil ama zaten 1 hafta içerisinde 27'yi göreceğimizi varsayarsak sıradaki ilk toplantıda faiz artışı kararını görebiliriz Smiley

Hocam örtülü sonsuz faiz vaadi verilen ülkede görünen faizi arttırsalar ne değişecek. Örtülü olan KKM versiyonlarını geçtim seçim döneminde %35-%40 faiz veriyordu bankalar hemde eşi benzeri görülmemiş şekilde faizi peşin alıyordunuz ana para içeride kalıyordu.

Merkez bankalarının paranın değerini korumada en önemli işlevlerinden birisi psikolojiyi yönetmek lakin bizimkiler merkez bankasının silah olarak kullanabileceği her şeyi yok ettiler. Dış döviz borcuna ilaveten KKM benzeri uygulamalar sebebiyle insanlara vaat edilmiş olan kazançların döviz olarak ödenmesi gerekiyor. USD/TL için yaklaşımınızın fazla iyi niyetli olduğunu düşünüyorum. Ben doların hareket edebileceği fiyata sınır koyamıyorum.

İş gücünün giderek ucuzladığı, maliyetlerin çoğu ülkeye göre oldukça düşük kaldığı ülkemize yabancı yatırımcıların girmeme sebebi hatta geçtiğimiz 2 sene içerisinde daha önce yatırım yapma kararı alıp sonra iptal eden şirketlerin de geri çekilme sebebi halihazırda oluşmuş olan güvensizlik ortamı. Hiç aklımızın ucundan gerçirmediğimiz yıkılmaz kaleler olarak görülen şirketlerin batacağı bir dönemden geçebiliriz.
legendary
Activity: 2562
Merit: 1482
June 11, 2023, 03:03:50 PM
Bu hızla giderse dolar 10 gün sonra 26-27'yi görecektir. Bu durumda faiz artışı yönünde bir karar çıkabilir, bu ay olmasa da önümüzdeki ay için faiz artışı kararı geleceğine kesin gözüyle bakıyorum.
Temmuz ayından itibaren en düşük memur maaşını 22 bin lira yapacaklarına dair ciddi ve kritik bir söz verildi. Muhtemelen bunu uygulayacaklar, uygulayamazlarsa büyük tepki çeker. Son yapılan açıklamalarda vaatlerini yerine getireceklerini dile getirdiler.
Memura 22 bin lira verecekseniz baskılanamayan ve olması gereken seviyeye dönen bir dolar kuruna ihtiyacınız vardır. Bunun için de doların 30 lira bandına gelmesi gerekiyor. Diğer türlü altından kalkılamaz bir vaat yüzünden ekonomiye zarar verirsiniz.
Bu yüzden ben doların öncelikle 30 bandına yaklaşacağını, ardından faiz artışı ile 2-3 liralık bir düşüş göreceğimizi düşünüyorum.

Ne zaman hangi seviyeye geleceğini kestirmek pek kolay değil ama zaten 1 hafta içerisinde 27'yi göreceğimizi varsayarsak sıradaki ilk toplantıda faiz artışı kararını görebiliriz Smiley
hero member
Activity: 994
Merit: 607
June 11, 2023, 04:19:36 AM
Merkez Bankasının başkanının değişmesinin cidden önemli veya herhangi bir faktör olarak değerlendiriyor musunuz?
Merkez Bankası başkanının çok söz hakkı bulunmuyor ülkemizde, direk olarak reis veriyor talimatı ve o ne derse o olur.
Yani istediğiniz kişiyi getirin Merkez Bankasının başına ama söz reisden çıkar.

Ben faizin aynı kalacağı yönündeyim, ama yeni başkan gelmiş diye bir şeyler yapabilirler.
Gerçi çok bir şey de fark etmeyecek bence.

Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminde tek adam rejimi devam ediyor. Bu rejim ile zaten yürütmeye dair her şey tek elde toplandığı için ve önemli bakanları, üst kademe yöneticileri kendi atadığı için hiç bir makamın tek başına karar almasını beklememek lazım. Bu rejim sisteminde zaten bağımsız bir otorite olmasını da bekleyemeyiz. O yüzden atama liyakatli görünse de objektif karar alamadığı için temsilde başkanlık yapmaya devam edecek.

Hocam çok değil birkaç sene önce veya daha fazla da olabilir, karar verici lafimizi dinlemedi biz de değiştirdik dediydi merkez Bankası başkanı için, tamamen bağımsız olması gereken bir mekanizma bu kadar alaturka şekilde müdahale görürse, bunun piyasalardaki ve ekonomi çevrelerindeki yansıması nasıl olur hepimizin malumu, umarım yeni dönemde benzer hadiseler yasamayalim çünkü aynı uygulamalarla ile farklı sonuc beklemek kimseye birşey kazandırmaz.

Tek adam rejimi ile birlikte bu senaryoları izleyeceğimizi biliyorduk. Aslında anayasa değişikliği referandumu için insanlar neye evet neye hayır dediğini bilmiyordu. Parlamenter sistem demokrasi için bir nimet ve şu anda o nimetten faydalanamıyoruz. Bir kişi yürütmeyi tek başına ele almış ve istediği gibi değişiklikler yapabiliyorlar. En büyük zararı da bu veriyor zaten ülkeye. Bakanların pattadanak değiştiği bir sistemde nasıl bir sistem oturtması bekliyoruz ki?
legendary
Activity: 2198
Merit: 1232
June 10, 2023, 11:46:13 AM
Şimdi konuya şöyle yaklaşmak istiyorum. Merkez bankası, ekonomi bakanı vs kendilerine göre yada çoğunluğun isteğiyle hareket etmiyorlar tek bir kişinin sözüne bakıyor. Bütün kabine değişmiş olsa da gene tek bir yerden gelen komutla ekonomiyi şekillendiriyorlar ama tersine şekilleniyor bize göre. İlk al olduğu için sabit kalır diye düşünüyorum. Ondan sonrasında eskiden olduğu gibi NAS ekonomisine devam.
sr. member
June 10, 2023, 03:14:44 AM
Merkez Bankasının başkanının değişmesinin cidden önemli veya herhangi bir faktör olarak değerlendiriyor musunuz?
Merkez Bankası başkanının çok söz hakkı bulunmuyor ülkemizde, direk olarak reis veriyor talimatı ve o ne derse o olur.

Ben faizin aynı kalacağı yönündeyim, ama yeni başkan gelmiş diye bir şeyler yapabilirler.

Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminde tek adam rejimi devam ediyor. Bu rejim ile zaten yürütmeye dair her şey tek elde toplandığı için ve önemli bakanları, üst kademe yöneticileri kendi atadığı için hiç bir makamın tek başına karar almasını beklememek lazım. Bu rejim sisteminde zaten bağımsız bir otorite olmasını da bekleyemeyiz. O yüzden atama liyakatli görünse de objektif karar alamadığı için temsilde başkanlık yapmaya devam edecek.

Hocam çok değil birkaç sene önce veya daha fazla da olabilir, karar verici lafimizi dinlemedi biz de değiştirdik dediydi merkez Bankası başkanı için, tamamen bağımsız olması gereken bir mekanizma bu kadar alaturka şekilde müdahale görürse, bunun piyasalardaki ve ekonomi çevrelerindeki yansıması nasıl olur hepimizin malumu, umarım yeni dönemde benzer hadiseler yasamayalim çünkü aynı uygulamalarla ile farklı sonuc beklemek kimseye birşey kazandırmaz.
sr. member
Activity: 630
Merit: 463
June 09, 2023, 11:46:36 PM

legendary
June 09, 2023, 06:29:15 PM

hero member
Activity: 1078
Merit: 638
June 09, 2023, 05:58:18 PM
Göreve gelen kişilerin cv'leri oldukça dolu, bu sefer gerçekten rasyonel yola ve ortodoks yöntemlere dönebiliriz ama mantıklı olan şeyi yapacaklar mı bilmiyoruz, ve ben sanmıyorum. Gene değişik ve kendi yöntemlerini yapmaları lazım, dini bir şeyler sıkıştırırlar araya. Mehmet Şimşek gerçekten çok pazarlık etti ve anlaştı geldiyse biraz sert önlemlere başvurabilir ama her şey bir kişinin iki dudağının arasında. Tahmin etmek çok güç. Faiz kararı kadar başka bir önemli konu da temmuzdaki asgari ücret zammı. Seçim öncesi aşırı yüksek yaptılar ama bu sefer artık dolar olarak çok yüksek olmamalı. Ya da en azından şov için ilk başta yüksek açıklasalar da doların yükselmesine izin verdiklerinde dolar olarak düşük kalmalı, en azından. Yani bana şu anda a senaryosu en çok olabilecek olan gibi geliyor. Ama mantık olmadığı için hiç kestiremiyoruz.
hero member
Activity: 882
Merit: 879
June 09, 2023, 04:08:33 PM
13 gün sonra açıklanacak faiz kararının ne olacağını az çok kestiriyorsunuz herhalde. Önünde sonunda Rahip Brunson olayı gibi geri dönülecek ve faiz arttırılma kararı verilecek. Buna ülke olarak mecburuz. Faizi düşürerek kazanamayız, yarışmıyorum ki kaybedeyim veya yarışmayan birisiyle kaybedemezsinizci şekilde de konuşmamak lazım. Artık bu günden sonra bir şeyleri değiştireceksek buna en alttan başlamak lazım bu da ilk başta faiz arttırımı ile olacak, olmalıdır.
hero member
Activity: 756
Merit: 701
June 09, 2023, 04:00:12 PM
Burada aylardır sayın Cumhurbaşkanının belirlediği bir çizgi var, o da faiz indirimi, kişisel olarak şak diye faiz arttırımı bana çok uzak ihtimal olarak geliyor, ilk ay özelinde faiz sabit bırakılabilir, faiz artışı için ben de Eylül ayına kadar beklenecegi kanaatindeyim.
Biliyorsunuz ki çizgiler sık sık değişen güncellenen şeyler şahsım özelinde. Yani dün söylediğinden farklı bir şey söylemesi gayet mümkün diye düşünüyorum. Bence eylüle kadar beklenirse sonuçları çok sert olabilir. En geç temmuzda bir adım atılması kesinkes gerekir bana göre. Ama yanılır mıyım bilemiyorum. Benim tahminim özetle, bu ayı pas geçip temmuzda artması yönünde. Yeni gelen merkez bankası başkanı bağımsız davranacak birisi gibi duruyor bana göre.

Realite sizin söylediğiniz gibi olması gerektiği yönünde, umarım da öyle olur ama tahminimce özellikle yaz aylarında turist hareketliliğini de göz önünde bulunuduracaklar. Başka bir konuda da yazmistim, bu seneki döviz beklentisi 56 milyar USD turizm sektöründen. Diğer yandan, karar vericinin önceden de çok keskin u dönüşlerini gördüğümüzden , çabuk bir fikri dönüşe tamamen de kapıları kapatamiyorum,

Merkez bankası başkanının geldiği ilk ay açıklayacağı karar ve sonrasındaki politikası büyük önem arz ediyor. Yapılan söylemler faizi düşürmek yönünde ilerledi bu zamana kadar ama daha önce de başka söylemlerden dönüldü ve bu sefer yine öyle olacağını düşünüyorum. Ne kadar bir faiz artışı geleceği yönünde çok fazla şey konuşuluyor hatta çok yüksek bir artıştan bahsediliyor. O konuda tahminim yok ama ilk aydan artış yapacaklarını ve beklemeyeceklerini düşünüyorum.

Merkez bankası bağımsızlığının gerekliliğini hepimiz biliyoruz. Bu zamana kadar yanlış politikalarla bu gereklilik sağlanmadı ama yeni dönemde sanki sağlanacak izlenimi veriliyor. Onu da ilk aydan göreceğiz sanıyorum. Diyelim ki ilk aydan yapmadılar bu izlenim hemen değişir diyemem ama faiz artırımı bu ay olmasa bile önümüzdeki ay kesin olarak yapılır. Benim düşüncem 22 Haziran'da yapılacağı yönünde.
sr. member
Activity: 1344
Merit: 373
June 09, 2023, 01:45:09 PM
Burada aylardır sayın Cumhurbaşkanının belirlediği bir çizgi var, o da faiz indirimi, kişisel olarak şak diye faiz arttırımı bana çok uzak ihtimal olarak geliyor, ilk ay özelinde faiz sabit bırakılabilir, faiz artışı için ben de Eylül ayına kadar beklenecegi kanaatindeyim.

Artık beklenecek bir hal kalmadı ki totti hocam, tabi italyada durum farklı olabilir Wink şaka bir yana da yeni merkez bankası başkanının görevinde bağımsızlığı ön şartı kabul görmüş olunacak ki, başkan olarak atandı, bu arada eski başkanı da BDDK başkanı yaptı, en azından bir yerde kuklalık devam etmeli, ne yardan ne serden geçilmiyor anlaşılan, umarım bizim için güzel bir sonuç alınır,
sr. member
June 09, 2023, 12:59:35 PM
Reisleri ne derse o olacak. Smiley Ülkede reisleri birşeey demezse hiçbirşey olmuyor bilmiyormusunuz. Merkez bankasında yeni başkan olmuş olmamı pek önemli değil. Zaten en kralını getirseler 2 günsonra istediklerini yaptırırlar.

Valla doğru her satırı yazdiklarinizin, ama maalesef hala 2 kişiden 1 inin biraz fazlası bu seçeneği uygun görüyor, dolayısıyla bu kesimin çoğunlukta olması,  taraflı tarafsız herkesi olumsuz etkiliyor. en kazançlı kesim gurbetçiler, onların tercihi tamamen duygusal 💸💸💸, ama evine ayda bir et alamayan kitleyi asla anlayamayacagiz sanırım.
legendary
Activity: 1904
Merit: 1282
June 09, 2023, 12:05:03 PM
Reisleri ne derse o olacak. Smiley Ülkede reisleri birşeey demezse hiçbirşey olmuyor bilmiyormusunuz. Merkez bankasında yeni başkan olmuş olmamı pek önemli değil. Zaten en kralını getirseler 2 günsonra istediklerini yaptırırlar.
sr. member
June 09, 2023, 11:31:09 AM
Biliyorsunuz ki çizgiler sık sık değişen güncellenen şeyler şahsım özelinde. Yani dün söylediğinden farklı bir şey söylemesi gayet mümkün diye düşünüyorum. Bence eylüle kadar beklenirse sonuçları çok sert olabilir. En geç temmuzda bir adım atılması kesinkes gerekir bana göre. Ama yanılır mıyım bilemiyorum. Benim tahminim özetle, bu ayı pas geçip temmuzda artması yönünde. Yeni gelen merkez bankası başkanı bağımsız davranacak birisi gibi duruyor bana göre.

Realite sizin söylediğiniz gibi olması gerektiği yönünde, umarım da öyle olur ama tahminimce özellikle yaz aylarında turist hareketliliğini de göz önünde bulunuduracaklar. Başka bir konuda da yazmistim, bu seneki döviz beklentisi 56 milyar USD turizm sektöründen. Diğer yandan, karar vericinin önceden de çok keskin u dönüşlerini gördüğümüzden , çabuk bir fikri dönüşe tamamen de kapıları kapatamiyorum,
legendary
June 09, 2023, 04:23:42 AM
sr. member
June 09, 2023, 02:58:22 AM
legendary
June 09, 2023, 01:39:04 AM
22 Haziran 2023 saat 14.00 de TC Merkez Bankası yeni merkez bankası başkanımız ile ilk faiz kararını açıklayacak. Daha şimdiden hem uyarı mahiyetinde bu başlığı açmak istedim hem de neler olabileceğini konuşmak istedim.
Elimizdeki senaryolar:
a. Merkez bankası başkanı daha yeni geldiği için ilk dönemi pas geçerek temmuzda karar alabilir.
b. Beklentileri inceliyorum, faizin %15-20 seviyelerine çekilebileceği konuşuluyor. Bu senaryoda lirada biraz değerlenme görebiliriz.
c. Dolara müdahale etmeden önce bulması gereken değeri bulması beklenebilir. Yani 26-27 seviyesine çıkması beklenip ağustos ya da Eylül ayında faiz artışı gerçekleşebilir.

Sizce ne olacak?
Jump to: