Author

Topic: 25 Haziran 2017 STR ( Stellar Lumens) deki anormal hareketlilik (Read 874 times)

sr. member
Activity: 826
Merit: 296
27 Haziran 2017, hatırlanması gereken tarihi.
İşte o zaman str piyasada 16 milyar yeni lümen (XLM) sürecek.Şu an 9,539,458,446 XLM var. Bir diğer 16 milyar toplamı 35.539.458.446'ya getirecek.

XLM'de 27 Haziran'dan sonra ciddi bir düşüş var mı? Ani bir düşüşten sonra fiyat hızlı bir şekilde artabilir ancak yine de şu anki seviyelerdeki str'leri görmeden aylar ya da yıllar gelecektir. Seyreltme işleminden sonra XLM'nin 0,029538 doları bulması durumunda, madalyonun piyasa değeri 1 milyar dolara (35.539.458.446 XLM x 0.029538 = 1.049.764.523 $) ihtiyaç duyacaktır.
https://steemit.com/cryptocurrency/@fredrick/warning-the-coming-stellar-lumens-xlm-price-collapse-and-how-to-profit-from-it

Yarın sert düşüş gelebilir str'ye.Bu fiyatları görmesi tekrardan yazıda da belirtildiği gibi ayları bulabilir.
full member
Activity: 434
Merit: 101
Blockchain Marketing: tokensuite.io
dostum, o alınan str borçları sadece ama sadece kaldıraç işlemlerinde kullanılabiliyor.

maalesef uzun uzun boşuna yazmışsın. lending'deki oranlar iki türlü yükselir:

- ya yükseliyordur ve sürekli short pozisyonlar açılıyordur top noktası zannederek.
- ya da düşüyordur ve shortlar açılıyordur.

btc lending de genelde ether'in pump sıralarında bariz long açıldığında yükselir.

sevgilir.
hero member
Activity: 868
Merit: 1003
Vaktiyle yığınla STR toparlamıştım, yanlış hatırlamıyorsam 5 milyon civarında vardı elimde. Sonra 3-5 sathoshi fiyat görünce aptal gibi sattım çıkarttım elimden. Şu an milyoner olabilirdim. Bu gibi supply' i yüksek olan emtialar spekülasyonlardan daha çok etkileniyor ve fiyat değişimleri daha sert olabiliyor. Anormal demek biraz yanlış olmamış mı ?
sr. member
Activity: 602
Merit: 256
Öncelikle buraya yazan arkadaşlara ilgileri için teşekkür ediyorum. Kripto paralarla hepimiz yeni yeni tanışıyoruz ve her gün yeni bir ico fırtınası içinde bazı seyleri gözden kaçırıyoruz. Borç verme oranlarındaki bu yükseliş sanıldığı gibi foreks piyasalarındaki kaldıraçlı işlem mantığına uygun olarak çalışmıyor.
Tespitlerime göre;
İlk sebep borç verme oranlarının (lending) çok kısa vadeli olması ( çok büyük kısmı 2 gün) uzun vadeli pozisyon açmayı imkansız kılıyor
İkinci sebep şimdiye kadar polo daki genel trend bir parada (coin) de, yükselme beklentisiyle beraber insanların elindeki parayı borç verip düşük faiz getirisi elde etmek yerine yüksekten satıp daha çok kâr elde etme rasyonalitesi ile hareket ederek elinde tutması sonucu, borç almak isteyenlerin para bulamaması ve faizlerin yükselmesi.
Bu iki durum sebebin bu olmadığını gösteriyor. Bende biraz daha araştırma yaptım ve sanırım Türkçe forum olarak diğer altcoinler  hakkında ciddi bilgi eksikliğimiz olduğunu gördüm.
Olayın mantığını tam anlamamakla beraber ( yarın daha fazla araştırma yapmayı planlıyorum) çıkardığım sonuç şu: STR diğer coinlerden farklı bir mantıkla işliyor ve sanırım bir nevi borsadaki temettü gibi yılın belirli dönemlerinde kâr dağıtıyor elinde BTC tutanlara ( bu nasıl oluyor tam anlamadım) yüzde 19 elinde STR tutanlara yüzde 1 değerinde yeni coin veriyor. Bu sebeple bazıları STR almak yerine STR yi borç alıyor, çünkü polo nun politikası BTC zorunlu çatallaşmadaki gibi (hard fork olsaydı) borç alanın o hakka sahip olması. Yani BTC yi borç veren hard fork sırasında, ikiye ayrılmadan dolayı faiz geliri elde edecek ama yeni yaratılan BTU hakkı o sırada borcu alanın olacaktı. Yani 1 BTC yüzde bir faizle veren geriye yüzde 1 faiziyle birlikte sadece 1 BTC alacaktı ama borç alan faizi ödeyecek ama mesela faiz sonrası kalan 0.9 BTC olsun hem ona hem de yeni yaratılan 0.9 BTU sahip olacaktı.
Bu sebeple STR borç verme oranındaki yükseklik temettü elde etmek isteyenlerin margin trading yapmaları ile açıklanabilir. STR borç almaya talep varken, ticaret kısmında (trading) fiyatın düşmesinin sebebi ise para artışı sebebiyle enflasyonist baskı oluşacağı kanaati. İnsanlar piyasadan STR almak istemiyor ama temettü gelirini artırmak için de borç almayı yeğliyor. Çünkü bugün içinde gerçekleşeceği beklentisi var. Yüzde 2 ile borç alsa bile bir kaç saat içinde cüzi bir faiz ödeyip temettüyü alıp pozisyonunu kapatıp karlı çıkabilir.

Şimdi arkadaşlar şunu soracak madem enflasyonist baskı olma ihtimali var alınan temettü bile mantıken kardan ziyade coin değerindeki düşüş sebebiyle zarar olabilir. Onu da kısaca şöyle açıklayabiliriz; STR , Ripple mantığını kullanıyor aslında çok işlevsel bir coin ve beklentiler satmak yerine uzun vadede bekleyerek çok iyi bir kar yapmak, bunu yaparken de piyasadan alıp riske girmek yerine temettü ile karı maksimize etmek...
Bu kadar uzun açıklama yapmamın sebebi coinler hakkında çok az bilgi sahibiyiz. Bu tür teknik konuları paylaşarak Turkiyede bu işe gönül veren insanların az yada çok yollarını aydınlatmak ve bir şeyler kazanmalarına katkı sağlamak ve belki de uzun vadede ciddi analizler yapabilecek bir platform oluşturmak.. kendi aramızda belirli coinleri paylaşıp bilgi alışverişinde bulunmak

Sağlıcakla kalın 😊😊
sr. member
Activity: 714
Merit: 316
The Experience Layer of the Decentralized Internet
Dostum, öncelikle lending olayı niçin var? Margin trade yani kaldıraçlı işlemler için.

Yani str düşürken borç oranlarının yüksek olması gayet normal, zira düşeceğini öngören trade short pozisyon açıyor. Yani borç aldıkları str'yi satıyor ve daha ucuz bir rakamdan alarak aradaki farktan kar etmeyi umuyor.

Sevgiler.

bende konuyu açan arkadaşın söylemi üzerine baktım ve fiyat inanılmaz bir şekilde düşmüş şuan. ama olayın bu boyutu hiç aklıma gelmedi. forex mantığı artarken veya azalırken kazanmak işte budur. faydalı bilgileriniz için teşekkürler.
full member
Activity: 434
Merit: 101
Blockchain Marketing: tokensuite.io
Dostum, öncelikle lending olayı niçin var? Margin trade yani kaldıraçlı işlemler için.

Yani str düşürken borç oranlarının yüksek olması gayet normal, zira düşeceğini öngören trade short pozisyon açıyor. Yani borç aldıkları str'yi satıyor ve daha ucuz bir rakamdan alarak aradaki farktan kar etmeyi umuyor.

Sevgiler.
sr. member
Activity: 406
Merit: 252
Ben STR'den çıkalı çok uzun zaman oldu ve tekrar dönmeyi düşünmüyorum. Siz değerli arkadaşlara da piyasa arzı yüksek olan coinlerden uzak durmanızı öneririm çünkü bu coinler kesinlikle karın ağrısı başka bir şey değil, sizin canınızı sıkmaktan başka bir şey yapmaz. Smiley

Onun yerine LBC'ye felan girin Cheesy
sr. member
Activity: 602
Merit: 256
Polo da ticaret yapanlar pump and dump dışında da anormal hareketler görmüştür ama şu andaki oldukça şaşırtıcı ve ben mantıklı açıklama bulamadım bilen arkadaşlar varsa paylaşırsa sevinirim. Şu anda STR fiyatları düşmesine rağmen anormal bir şekilde borçlanma oranları yüksek (lending) şu an yaklaşık günlük yüzde 3 civarı. Genelde talep varken yüksek olması anlaşılır bir şey ama düşerken yükselmesi insanı düşündürüyor 
Jump to: