Author

Topic: 2,5 Lt'lik Kola'nın 40 TL Olması (Read 319 times)

legendary
Activity: 1904
Merit: 1282
July 18, 2023, 08:15:20 AM
50 lira 2 yıl öncenin 5 lirası. 45 lira verip içeriği ne olduğu belli olmayan bir üründe içmek çok doğru değil.  20 liraya bir miktar limon biraz su ve şekerle dolapta duracak çok güzel limonata yapabilirsiniz en azından doğala yakın bir ürün.

Diğer türlü coca cola 45-50 oldu diye millet daha kötü ve adi ürünlere yöneliyor. ücüzü
sr. member
Activity: 630
Merit: 463
July 18, 2023, 06:47:05 AM
hehe az evvel ben de 2,5 lt'lik kolanın 43 lira olduğunu gördüm ve buraya yazayım demiştim. 7-8 sene önceye göre hemen hemen her şey 10 kat pahalandı dostlar. bugün sıradan bir yerde yemek yedim ve kutu kola için benden 35 lira para aldılar. gerçi market fiyatı bile 10 lira olmuşken, restoranların en büyük kar kalemi olan içecek için bu fiyat normal diyeyim. en azından kendimi kandırıyorum.

Bugün Migros’ta gördüm 250 ml olarak satılan kuş kadarlık kutu kolalar 14 lira olmuş, 330 ml olan klasik kutular da 18-20 lira falan sanırım Cheesy
Öylesine parkta çekirdek kola yapalım desek 100 lira para vermemiz gerekecek. Eskiden herkes cebindeki 2-3 lira bozukluğu ortaya atınca masa donatılırdı, şimdiki gençler için çok üzülüyorum. Ortaokula liseye gidip orta halli bir aileye mensupsanız hayat sizin için çok zor olacak

Hocam A101’de dün aldığımda 9.99’du 250 ml olanı. Hatırlıyorum da 2.5 litresini 5 liraya alırdık bir de kapağında bedava 2.5 litre çıkardı. Yani kolaya doyduğumuz zamanlarmış kıymetini bilememişiz. Tamam sağlıklı değil ama insan yazın sıcağında da serinlemek için kolaya sarılıyor mecburen. Bu arada yeni zamlar da gelmiş herhalde 43-45 lira bandına yerleşiyor yeni 2.5 litre.
legendary
Activity: 2562
Merit: 1482
July 17, 2023, 03:28:15 PM
hehe az evvel ben de 2,5 lt'lik kolanın 43 lira olduğunu gördüm ve buraya yazayım demiştim. 7-8 sene önceye göre hemen hemen her şey 10 kat pahalandı dostlar. bugün sıradan bir yerde yemek yedim ve kutu kola için benden 35 lira para aldılar. gerçi market fiyatı bile 10 lira olmuşken, restoranların en büyük kar kalemi olan içecek için bu fiyat normal diyeyim. en azından kendimi kandırıyorum.

Bugün Migros’ta gördüm 250 ml olarak satılan kuş kadarlık kutu kolalar 14 lira olmuş, 330 ml olan klasik kutular da 18-20 lira falan sanırım Cheesy
Öylesine parkta çekirdek kola yapalım desek 100 lira para vermemiz gerekecek. Eskiden herkes cebindeki 2-3 lira bozukluğu ortaya atınca masa donatılırdı, şimdiki gençler için çok üzülüyorum. Ortaokula liseye gidip orta halli bir aileye mensupsanız hayat sizin için çok zor olacak
legendary
Activity: 2506
Merit: 1505
July 17, 2023, 01:22:22 PM
Benzin olmuş 35.21 lira 2.5 litre kolanın 45 lira olması koymaz kimseye. 1000 liradan halı saha yapar çıkışında kola içersiniz yeni zamlı maaşlarınızla. Hepinizde para var her sektör canlı ne kirli çıkısınız siz. Zaten durumdan şikayetçi olsanız 21 yıldır aynı yere basmazdınız oyunuzu.

Halk böyle buyurduysa durmak yok hülooğğğ devam.
legendary
Activity: 2254
Merit: 1446
Cashback 15%
July 17, 2023, 12:59:01 PM
sr. member
Activity: 812
Merit: 293
Eloncoin.org - Mars, here we come!
July 17, 2023, 11:28:34 AM
https://twitter.com/pusholder/status/1680912095792050177?t=BJaje73VLCpbC2y3QUXzCQ&s=19

Gazlı içeceklere zam geldi.

2.5 litrelik Coca Cola: 43 TL
2.5 litrelik Fanta: 43 TL
2.5 litrelik Sprite: 41,50 TL
1.75 litrelik Coca Cola ve Fanta: 32 TL
1 litrelik Coca Cola, Fanta ve Sprite: 25 TL

Yukarıdaki fiyatlar az önce tweet olarak gördüğüm bir haberdeki fiyatlar, önceki fiyatlar 34-36 lira arasiydi, artık 40 bandını da geçmiş. ben çok nadiren alıyorum ama sürekli alan arkadaşlara büyük geçmiş olsun
sr. member
July 13, 2023, 01:37:36 PM
2,5 litre kolanın 40 lira olmasına pek de bir zaman kalmadı, hatta eli kulağında diyebilirim, herşey bir kenara, ramazan sofralarının nasıl vazgeçilmezi oluyor bu meret anlamış değilim, aslında bu pazarlama yöntemi, müslüman mahallesinde salyangoz satmak mantığı ile aynı gibi ama tam tersi, millet kuduruyor resmen iftara kola almak için, yahu ev yapımı Ramazan şerbeti var, komposto var, ayran var, kola niye kardeşim biri bana anlatsın😅
hero member
Activity: 798
Merit: 1441
July 13, 2023, 09:54:37 AM
Açıkcası kolanın fiyatının yükselmesi bir şey farkettirmedi.İçmek isteyen sigara gibi bağımlısı olan alıyor marketlerden hala.Gördüğüm kadarıyla bir markete gittiğimde bu ürünlerin tüketiminin azaldığını göremedim.İnsanlarımız zevkinden ve keyfinden hiç vazgeçememiştir ve bu böyle devam ettiği sürece ne kolaya gelen zam ne de sigaralara gelen zam onları etkilemeyecektir yani umrunda olmayacaktır.
legendary
Activity: 2506
Merit: 1505
July 12, 2023, 01:19:29 PM
Artık kabul etmek gerekir ki paradan 6 sıfır attıkları için aslında pratikte hiçbir yararı olmadığı halde övünenler enflasyonla beraber paraya 1 sıfır eklediler ve bunu da başarı hikayesi olarak toplumun yarısına yutturabiliyorlar. Kolanın 40 liranın üstüne çıkmasını eski zamanı düşünerek 4 lira olması gibi düşünebiliriz. Maaşlar o zamana göre 10 kat artmadı ama kola fiyatı 10 kat arttı. Milleti çocuğuna kola bile alamaz hale getirdiler. Kendileri de sözde İsrail'i protesto amaçlı dökmek için kola alamaz hale geldiler. Durmak yok hüloğğğ devam.
hero member
Activity: 1862
Merit: 524
July 12, 2023, 01:03:22 PM
Açıkçası kolaya 40 lira vermek yerine üzerine biraz daha koyup bira içmek daha mantıklı gibi 🙂 en azından böbrekleri çalıştırıyor ve bir işe yarıyor uyuştırması da cabası ben öyle yapıyorum en azından 😂😂
legendary
Activity: 2198
Merit: 1232
July 12, 2023, 09:25:38 AM
Bugün bakkala gittim ekmek almaya o sırada Kolanın fiyatlarını değiştiriyorlardı 1lt Kola 20 Liraydı 23 Lira olmuş, yani zam gelme olayları doğru zaten gelecek diyorlardı.
Normal abi zamların gelmesi millet giderleri bir yerlerden çıkar zorunda en kolay yolda halktan almak devletin yaptığı gibi.

Ver yetkiyi gör etkiyi.  Bu sıralar favori cümlem Cheesy
Zamlar üçer beşer ansızın hafta içerisinde bir yerde zamlanıyor. Hız olarak hızıma yetişebilecek bir ülke daha kalmadı için bulunduğumuz zamanda, verdik etkiyi görüyoruz etkiyi. Yakında etkisiz bir hale geleceğiz fiyatlar yüzünden enflasyon yüzünden. Halkın sırtına veriyorlar da veriyorlar artık toplum ne kadar fazlasını taşır o kısmı tartışılır. Bu seviyede ağır yüklerle gidilebilecek yol bellidir, daha fazla gidemezsin gitmeye çalışıyor olsan da.
jr. member
Activity: 55
Merit: 4
July 12, 2023, 08:27:37 AM
Artık herşeye kendi para birimimiz değilde dolar cinsinden bakmak zorunda kalıp fiyat kıyaslaması yaptığımız, bizi bu günlere ulaştırmakta emeği geçen herkese sövüyoruz. Dolar bazında bakarsak güncel kolanın litre fiyatının 0.61$ olduğunu dünya geneline göre aslında çokta ucuz olduğunu görmekteyiz. Keşke dolar kuru bu kadar oynak olmasa da kola dahil tüm ürünlerde fiyat istikrarı sağlanabilirse yada hepimiz dolar kazansak..

Aşağıda bıraktığım link ise dünya genelinde 84 ülkedeki kola fiyatlarını karşılaştırıyor. Haziran 2023 fiyat karşılaştırması yapılmış.

https://tr.globalproductprices.com/USA/coca_cola_price/
legendary
Activity: 1218
Merit: 1176
July 11, 2023, 10:40:40 AM
Bugün bakkala gittim ekmek almaya o sırada Kolanın fiyatlarını değiştiriyorlardı 1lt Kola 20 Liraydı 23 Lira olmuş, yani zam gelme olayları doğru zaten gelecek diyorlardı.
Normal abi zamların gelmesi millet giderleri bir yerlerden çıkar zorunda en kolay yolda halktan almak devletin yaptığı gibi.

Ver yetkiyi gör etkiyi.  Bu sıralar favori cümlem Cheesy
legendary
Activity: 966
Merit: 1047
#SWGT CERTIK Audited
July 11, 2023, 08:41:06 AM
2017 yılında Azerbaycan'a gittiğimde markette dolaşırken kola fiyatlarını görünce şok olmuştum. Evet birayı ve birçok ürünü pahalı kullanıyorduk ama kolayı da pahalı içtiğimizi o an fark etmiştim. Şimdi başlığı görünce Azeri arkadaşıma yazdım, Bakü'de 2,5 litrelik kolanın fiyatı ne kadar diye. Aldığım cevaba göre 2,5 litrelik kolanın fiyatı 2 manat. Bu arada 2 manat 23,25 lira filan yapıyor. Arada fazladan ödediğimiz kısmı siz hesaplayın. Neredeyse kolanın yarısını devlet içiyormuş.

Hocam kolayı bile alırken bir bize bir devlete alıyoruz ama bunda şaşılacak bir şey yok, araba alırsak bir kendimize iki devlete alıyoruz, ev alırken de öyle hemen hemen,  arabayı üreten ülke bizim kadar kazanmıyor mesela kendi ürününden😅😅 içki sigara şans oyunlari asıl lokomotif bu arada, bunları bir hafta hayatımızdan çıkarsınlar, maaş almakta çok zorlanırız kesinlikle.

Hocam siz bunu yazdığınızdan bir kendimize bir bir devlete aldığımız şeylerin oranı 2 devlete bir kendimize gibi oldu.

Ayrıca bugün Twitter'da Coca-Colaya zam geldiğine dair haberler vardı. Net bir kaynak olmadığı için paylaşmıyorum. 2.5 litrelik colanin fiyatının 42.5 TL olduğu yazıyordu.
sr. member
May 18, 2023, 11:55:48 PM
2017 yılında Azerbaycan'a gittiğimde markette dolaşırken kola fiyatlarını görünce şok olmuştum. Evet birayı ve birçok ürünü pahalı kullanıyorduk ama kolayı da pahalı içtiğimizi o an fark etmiştim. Şimdi başlığı görünce Azeri arkadaşıma yazdım, Bakü'de 2,5 litrelik kolanın fiyatı ne kadar diye. Aldığım cevaba göre 2,5 litrelik kolanın fiyatı 2 manat. Bu arada 2 manat 23,25 lira filan yapıyor. Arada fazladan ödediğimiz kısmı siz hesaplayın. Neredeyse kolanın yarısını devlet içiyormuş.

Hocam kolayı bile alırken bir bize bir devlete alıyoruz ama bunda şaşılacak bir şey yok, araba alırsak bir kendimize iki devlete alıyoruz, ev alırken de öyle hemen hemen,  arabayı üreten ülke bizim kadar kazanmıyor mesela kendi ürününden😅😅 içki sigara şans oyunlari asıl lokomotif bu arada, bunları bir hafta hayatımızdan çıkarsınlar, maaş almakta çok zorlanırız kesinlikle.
hero member
Activity: 882
Merit: 879
May 18, 2023, 03:34:17 PM

Bir de Azerbaycan lirası olarak düşününce, daha doğrusu Alım gücü endeksiyle düşününce az bir para gibi gelebilir ama asgari ücretin 345 manat olduğunu biliyor muydunuz hocam? Aslında bizden ucuza içiyor olabilirler ama bizden de çok az ücret alıyorlar. İlginç bir şey bu. Türklerin kaderinde var herhalde bu ekonomik sorunlar. 2023 yılı asgari ücreti 345 manat. Ekmek 50 qepik. Muhtemelen de 2 qepik 1 manat falan ediyor. Sanırım ev konusunda çok sıkıntıları yok onun dışında maaş düşük olduğu için rüşvet (hörmet diyorlar) parasıyla iş yaptırabiliyorsunuz.

Neyse konumuza dönecek olursa kola da içmeyelim değil mi ne de olsa İsrail malı (!). Bazılarının düşünceleri buna paralel.
legendary
Activity: 966
Merit: 1047
#SWGT CERTIK Audited
May 18, 2023, 02:11:41 PM
hero member
May 01, 2023, 03:42:06 PM
İçmeyelim diye yapıyorlar.Gerçekten sağlığımızı düşünüyorlar,tebrik ediyorum. Bu tarz fiyatlanmalara şaşırmak değil de seviniyorum açıkcası. Zaten ülkemizin bolca tükettiği bir ürün ve bizim ülkemizin bir ürünü değil. Umarım daha da yürür fiyatı da tüketimi iyice azalır tek temennim bu yönde. Diğer türlü bu tarz gazlı içeceklerin tüketimini azaltma şansımız olmayacak.

Boykotçular için tam bir fırsat aslında, 2,5 LT yi kimse alamayacak bu gidişle, kahrolsun İsrail desinler artık Cheesy

Uzun zamandır 2,5 LT kola almıyorum, baya bir zaman öncede kola kullanmayı bıraktım gibi de, arada sırada evdekiler alırlarsa içiyorum benim için iyi oldu bu fiyatta olması ne kadar az alınır o kadar az içerim bende Smiley
Derler,derler. Alıp dökerler sözde İsrail’i protesto etmiş olurlar ama satın alıp dökmelerinin pek bir anlamı olmadığını anlamazlar.
Ben de tüketmiyorum. Özellikle gazlı içeçek ve meyve suyu türevlerini tüketmemekte ısrarlıyım. Su,ayran ve soda harici içecek tüketmemeye çalışıyorum ve bu sayede gereksiz şeker kullanımından kaçınmış oluyorum. Bir sürü saçma sapan şeyler(şurup,tatlandırıcı) var ve bunlar aslında şekerden daha zararlı. Özel günlerde sadece 1 bardak tüketiyorum.
sr. member
April 30, 2023, 02:56:40 PM
Olaya tersten bakmayı deneyin. 40 Türk Lirası vererek ancak 2.5 litre kola alabiliyorsunuz.

2003 yılında aynı ürün 2.000.000 Türk Lirası, hesabı denkleştirmek için paradan atılan 6 adet sıfırı sildiğimizde ise 2 Türk Lirası. 20 senede 20 kat alım gücü kaybı demek.

2013 yılında ise 3,5 Türk Lirası, 10 senede 11,5 kat alım gücü kaybı demek.

2015 ve sonrası için şöyle bir veriye ulaştım:

Türk lirasının değer kaybetmediği bir Coca Cola kalmıştı, şimdi onun karşısında da değer kaybetti. Zamlardan sonra 2 $’a satılan Coca Cola geçmişte daha ucuza satılıyormuş. Bakıyorum da sanki doların da bir enflasyonu yok değil Grin Coca Cola hem Türk Lirasına, hem dolara karşı bir şeyler yapmaya çalışmış.

İşin ilginç yanı ise Türk milletinin milli içkisi ayran kadar taraftarı olan bir içecek bu. Fiyatı ne olursa olsun insanlar mutlaka masasında bulunduruyor. Özellikle sıcak yaz aylarında buz gibi içtiriyor kendini. Bir de tabi alışkanlık yapması gibi de kötü bir yan etkisi var. Neyse bunları bir kenara bırakırsak en büyük 3. Paramızla 2.5 litre Coca Cola ancak alabiliyoruz. Bu veri bile bize gösteriyor ki daha büyük para basmamız gerekiyor. Madem basıyoruz kağıdın üstüne yazdığımız değeri yükseltelim de kağıttan da tasarruf edelim. Gidip 1 liranın ağırlığını düşürmek ile uğraşmayız en azından.
Bazı alışkanlıklar ürünün fiyatı ne kadar artarsa artsın tüketilmeye devam ediyor. Cola özellikle insanın içtikçe içesi gelen bir içecek artık içinde nasıl bir madde varsa. Aynı sigara gibi sigara içenlerde bir paket sigaranın paketi 50 lira olsa bile bırakmıyorlar yada bırakamıyorlar. Kağıttan tasarruf etsek daha güzel olurdu valla. Nakit alışverişlerinde güney Amerika ülkeleri gibi tomarla para taşımak zorunda kalacağız.

İçeriğinde kafein ve şeker direkt kana karıştığı için insanlara bağımlılık kazandırdığından da bahsediliyor. Tabi ne kadarı doğru, ne kadarı yalan bilmiyorum. Coca Cola veya Pepsi fark etmez, kola tüketen özellikle küçük yaştaki genç çocukların gelecekleri tehlike altına giriyor. Obeziteyi en büyük şekilde tetikleyen şeker kolada inanılmaz seviyelerde. Bütün zararlı maddeler bir arada bulunmasına rağmen yine de ara sıra bir kaç bardak içmekten fazla zarar gelmeyeceğini düşünenlerdenim. Özellikle pasta gibi doğumgününde yenilen tatlılar ile Pepsi olmadan tükettiğimi söyleyemem. Ücret konusu zaten dediğinde seni haklı çıkarıyor. Ne kadar çok olursa olsun insan alıyor ve tüketiyor. Bağımlılığın her çeşidi gibi bunun da bağımlılığı çok kötü.
sr. member
April 30, 2023, 02:24:10 PM
2.5 litre şeker fıçısını içmeyin diyeceğim de korktum bunu söylerken  Grin
Türkiye'de sattıkları Cola'nın asiti bile yok. Eski yıllarda nasıl desem daha asitli ve daha aromatik bir tadı vardı. Ekonominin bozulduğu gibi yıllar içerisinde global firmalar kaliteyi düşürdüler ülkemizde.

Neyin eski tadı var ki hocam, kolayı geçtik, ben arada gider bir pub da iki üç bira içerim, emin ol 10 sene onceki aroma tat koku onda bile yok. Hadi kola neyse de bira ve birader, bizim markalarda bile eskiyi arar olduk, kolayı yılda birkaç kez ancak içerim ama bildiğin müptelası olanlar var, onlar için durum kötü.

Biranın olayı biraz daha farklı, ülkemizde son 10 yılda bira üretimi konusunda teknolojiler değişti ve genel olarak yeni bant üretimlerin tadı eskisinden farklı. Yeni yöntemler kullanıldığı için aslında tat bize farklı geliyor. Eski biraların tadını arıyorsanız klasik şişe Efes deneyebilirsiniz, şu anda bardağa koyup içmek için benim en çok tercih ettiğim o oluyor.
Maliyetler çok arttı, onun etkisi de olabilir. Keşke kaliteden ödün vermek zorunda kalmasalar ama gıda ile ilgili bütün ürünlerde bizim ülkemiz hep üçüncü dünya ülkesi olarak değerlendiriliyor
İşte o gelişimleri bir türlü anlayamiyorum ben, gelişen birşey eskiye oranla iyileşmeli, klasik şişe Efes de dediğiniz gibi bir nebze de olsa tat ve koku tutuyor ama emin olun onda da arada istediğiniz dengeyi bulamayabilirsiniz, benim biraderler yurtdışına gidip geliyorlar, çareyi bizim yeni rakıyı freeshop lardan getirtmekte buldum veya Carlsberg ayda bir bir kasa geliyor da cebimiz yanmıyor.
legendary
Activity: 1218
Merit: 1176
April 29, 2023, 07:30:37 PM
İçmeyelim diye yapıyorlar.Gerçekten sağlığımızı düşünüyorlar,tebrik ediyorum. Bu tarz fiyatlanmalara şaşırmak değil de seviniyorum açıkcası. Zaten ülkemizin bolca tükettiği bir ürün ve bizim ülkemizin bir ürünü değil. Umarım daha da yürür fiyatı da tüketimi iyice azalır tek temennim bu yönde. Diğer türlü bu tarz gazlı içeceklerin tüketimini azaltma şansımız olmayacak.

Boykotçular için tam bir fırsat aslında, 2,5 LT yi kimse alamayacak bu gidişle, kahrolsun İsrail desinler artık Cheesy

Uzun zamandır 2,5 LT kola almıyorum, baya bir zaman öncede kola kullanmayı bıraktım gibi de, arada sırada evdekiler alırlarsa içiyorum benim için iyi oldu bu fiyatta olması ne kadar az alınır o kadar az içerim bende Smiley

sr. member
Activity: 1624
Merit: 304
kycfree
April 29, 2023, 06:31:22 PM
Şaşırtmaz çünkü böylesine kötüye gitmiş ve daha da kötüye gitmekte olan bir ekonomide görülmesi en muhtemel sonuçlar ne yazık ki. Tabi gerçekten insana şaka gibi geliyor. Bundan yıllar önceki fiyatlar ile şu an arasında inanılmaz bir uçurum var. Çok değil 1-2 yıl öncesi ile bile fark ciddi seviyede. Tabi ki alım gücü en önemli şey ama alım gücünde de zaten ciddi seviyede bir gerileme mevcut. En basitinden bir kolayı bile insanlar almadan önce 2 kere düşünür hale geldi çok vahim bir durum.
hero member
April 29, 2023, 04:36:02 PM
legendary
Activity: 2562
Merit: 1482
April 29, 2023, 04:35:41 PM
Türkiye'de sattıkları Cola'nın asiti bile yok. Eski yıllarda nasıl desem daha asitli ve daha aromatik bir tadı vardı. Ekonominin bozulduğu gibi yıllar içerisinde global firmalar kaliteyi düşürdüler ülkemizde.

Neyin eski tadı var ki hocam, kolayı geçtik, ben arada gider bir pub da iki üç bira içerim, emin ol 10 sene onceki aroma tat koku onda bile yok. Hadi kola neyse de bira ve birader, bizim markalarda bile eskiyi arar olduk, kolayı yılda birkaç kez ancak içerim ama bildiğin müptelası olanlar var, onlar için durum kötü.

Biranın olayı biraz daha farklı, ülkemizde son 10 yılda bira üretimi konusunda teknolojiler değişti ve genel olarak yeni bant üretimlerin tadı eskisinden farklı. Yeni yöntemler kullanıldığı için aslında tat bize farklı geliyor. Eski biraların tadını arıyorsanız klasik şişe Efes deneyebilirsiniz, şu anda bardağa koyup içmek için benim en çok tercih ettiğim o oluyor.
Maliyetler çok arttı, onun etkisi de olabilir. Keşke kaliteden ödün vermek zorunda kalmasalar ama gıda ile ilgili bütün ürünlerde bizim ülkemiz hep üçüncü dünya ülkesi olarak değerlendiriliyor
legendary
Merit: 1232
April 29, 2023, 01:08:54 PM
Olaya tersten bakmayı deneyin. 40 Türk Lirası vererek ancak 2.5 litre kola alabiliyorsunuz.

2003 yılında aynı ürün 2.000.000 Türk Lirası, hesabı denkleştirmek için paradan atılan 6 adet sıfırı sildiğimizde ise 2 Türk Lirası. 20 senede 20 kat alım gücü kaybı demek.

Türk lirasının değer kaybetmediği bir Coca Cola kalmıştı, şimdi onun karşısında da değer kaybetti. Zamlardan sonra 2 $’a satılan Coca Cola geçmişte daha ucuza satılıyormuş. Bakıyorum da sanki doların da bir enflasyonu yok değil Grin Coca Cola hem Türk Lirasına, hem dolara karşı bir şeyler yapmaya çalışmış.

İşin ilginç yanı ise Türk milletinin milli içkisi ayran kadar taraftarı olan bir içecek bu. Fiyatı ne olursa olsun insanlar mutlaka masasında bulunduruyor. Özellikle sıcak yaz aylarında buz gibi içtiriyor kendini. Bir de tabi alışkanlık yapması gibi de kötü bir yan etkisi var. Neyse bunları bir kenara bırakırsak en büyük 3. Paramızla 2.5 litre Coca Cola ancak alabiliyoruz. Bu veri bile bize gösteriyor ki daha büyük para basmamız gerekiyor. Madem basıyoruz kağıdın üstüne yazdığımız değeri yükseltelim de kağıttan da tasarruf edelim. Gidip 1 liranın ağırlığını düşürmek ile uğraşmayız en azından.
Bazı alışkanlıklar ürünün fiyatı ne kadar artarsa artsın tüketilmeye devam ediyor. Cola özellikle insanın içtikçe içesi gelen bir içecek artık içinde nasıl bir madde varsa. Aynı sigara gibi sigara içenlerde bir paket sigaranın paketi 50 lira olsa bile bırakmıyorlar yada bırakamıyorlar. Kağıttan tasarruf etsek daha güzel olurdu valla. Nakit alışverişlerinde güney Amerika ülkeleri gibi tomarla para taşımak zorunda kalacağız.
sr. member
April 27, 2023, 03:28:03 PM

hero member
Activity: 756
Merit: 701
April 27, 2023, 01:51:22 PM
40 lira : 20 tl (dolar) = Aslında 2 dolara içiyoruz

sen gavur ellerinde içtiğin kola ile bizdeki sidiğin tadını bir mi sanıyorsun hocam:)) ben bir ara türkiye'de dana gibi kola içiyordum ve bıraktım. bir gün soçi'de içme hatasına düşüp "lan iyi ki zamanında bırakmışım ne kadar lezzetli geldi." diye sevindim. ara tatilde türkiye'ye gelip leş gibi kolayı içince olayın çok farklı olduğunu anladım. kolanın 40 tl olduğu yerde kira da bir zahmet 20 bin lira olsun.
Hocam en basitinden kardeşim Avrupa ülkelerine fındık taşıyor, oradan getirdiği Nutella ile buradaki arasında bile dağlar kadar fark var, zincir marketlerin üç harfli olanlarında satılan gofretler var mesela bizde, içeriğine baksan köpeğine yedirmezsin, o derece, ama maalesef insanların alım gücüne göre dizayn edilmiş sektörlerde bu tarz deformasyonlar bana artık normal gelmeye başladı.

Bu farklı örneklerdeki gerçeklerin birçoğuyla tanıştım. Ya dedim bizi neye alıştırmışlar. Kola diye bildiğimiz şey kola değil, çikolata diye bildiğimiz şey çikolata değil. Örnek olarak, gerçeğini bilmediğimiz şeyler arasında şu iyi bu kötü diye bayramlarda şeker seçer olmuşuz. Şunu alalım evimize ikram ederiz gibisinden. Ama hangisi olursa olsun bir kez iyisini, gerçeğini ya da bize gelmeyeni tattıysanız hiçbiri kesmiyor. Kandırılmanın ötesinde bir şey bu. İyisini, gerçeğini hiç bir zaman göstermemişler ki. O derece durum kötü gıda ürünlerinde.
full member
Activity: 154
Merit: 115
April 27, 2023, 10:13:38 AM

legendary
Activity: 2394
Merit: 1358
April 27, 2023, 01:31:56 AM
En son 28-30 liradan satılıyordu zam gelse dahi 32-33-35 falan olur diye bekliyordum. 40 lira olması beni de şaşırttı. Elbette online satış fiyatı biraz kazık olabiliyor. Ben kontrol ettiğimde Migros sanal market üstünde hala 28.5 liradan satılıyor 2.5 lt şekersiz kola. Ben onu içiyorum. Belki şeker fiyatları çok arttıysa şekerli kola fiyatları daha da pahalı olabilir. Aralarında 1-2 lira fark vardı eskiden. Sonuç olarak 40 lira muhabbeti bana fazla abartılı geldi bilmiyorum.
sr. member
Activity: 1344
Merit: 373
April 27, 2023, 12:02:20 AM
dıj güçlerin oyunu.

Gidip 5-10 bidon alıp sokağa dökeceğim oyuna gelmen

Hocam kola kelimesini duyunca aklıma bir de o meşhur bakkal amca geliyor. Adam sırf İsrail malı boykot diye açmış 2.5 litre kolalari yola döküyordu. Şimdi 40 TL olduğunu görünce sokağa kaç para döktüğü anlar ve tepinir😄
@gospodin hocam bu kolanın tadı ülkeye göre farklı mı oluyor üretim yeri tek değil mi? Katkı maddesi vs yani demek istediğim.

Bildiğim kadarıyla üretimleri ülkeden ülkeye değişiklik gösterebiliyor, dünyanın çeşitli ülkelerinde fabrikalar açmışlar ve en çok tüketen ülkelerden birisi konumundayız,

Şöyle bir veri ile karşılaştım, 2012 yılına kadar olan kısmı kapsıyor ve dünyada ilk 20 içerisinde yer alıyoruz, açıkçası ben daha ileri seviyede bir sıralama bekliyordum, yine biraz daha gerilerde sayılırız, Meksika’nın lider olmasına şaşırdım ABD bekliyordum Smiley
legendary
April 26, 2023, 03:41:48 PM
@ajanwalker o salakların kafasında 2 gram akıl olsa ülke bu durumda olmazdı. O salak herif hala nasıl bir mallık yaptığının farkında değildir.

Ürün içeriği aynı hocam kullanılan su kaynakları farklı olduğu için ülkemizde malesef standart bir cola tadı oluşamıyor.
sr. member
Activity: 1442
Merit: 256
April 26, 2023, 03:30:09 PM
dıj güçlerin oyunu.

Hocam kola kelimesini duyunca aklıma bir de o meşhur bakkal amca geliyor. Adam sırf İsrail malı boykot diye açmış 2.5 litre kolalari yola döküyordu. Şimdi 40 TL olduğunu görünce sokağa kaç para döktüğü anlar ve tepinir😄
@gospodin hocam bu kolanın tadı ülkeye göre farklı mı oluyor üretim yeri tek değil mi? Katkı maddesi vs yani demek istediğim.
legendary
April 26, 2023, 03:04:17 PM
dıj güçlerin oyunu.

sr. member
April 26, 2023, 02:55:56 PM

sen gavur ellerinde içtiğin kola ile bizdeki sidiğin tadını bir mi sanıyorsun hocam:)) ben bir ara türkiye'de dana gibi kola içiyordum ve bıraktım. bir gün soçi'de içme hatasına düşüp "lan iyi ki zamanında bırakmışım ne kadar lezzetli geldi." diye sevindim. ara tatilde türkiye'ye gelip leş gibi kolayı içince olayın çok farklı olduğunu anladım. kolanın 40 tl olduğu yerde kira da bir zahmet 20 bin lira olsun.
Hocam en basitinden kardeşim Avrupa ülkelerine fındık taşıyor, oradan getirdiği Nutella ile buradaki arasında bile dağlar kadar fark var, zincir marketlerin üç harfli olanlarında satılan gofretler var mesela bizde, içeriğine baksan köpeğine yedirmezsin, o derece, ama maalesef insanların alım gücüne göre dizayn edilmiş sektörlerde bu tarz deformasyonlar bana artık normal gelmeye başladı.
sr. member
April 26, 2023, 02:34:22 PM

Yeri gelmişken onu da söyleyelim kiraları da 1 sene boyunca daha %25 arttırma limiti koyuyorlar. Bu haberi dün gördüm, daha sonra akşam haberlerinde ise başka bir habere denk geldim. Kiracı ile ev sahibi arasında bir husumet olmuş, kira zamları dolayısıyla ev sahibi istediği zammı alamayınca evde oturanların elektriğini kestirmiş. Evde de solunum cihazına bağlı birisi yaşıyormuş. Diyalog ise şöyle gelişmiş. Ev sahibi %300 zam istemiş. Kiracı %100 yapalım demiş. Ev sahibi kabul etmemiş. Kiracı ile ters düşmüşler, ev sahibi avukat ile aratıp tehdit ettirmiş (nasıl oluyorsa).

Hani hala yürürlükte olan %25 sınırı? Vatandaş bunu kabul etmiyor. Çözümde hemen yeni bir kontrat hazırlatmakta buluyorlar. Yeni kontrata yeni kirayı sanki yeni kiralanmış gibi gösteriyorlar. Neyse konumuza dönersek Coca Cola çok pahalı ama sende içme soğana, Colaya ülkeyi mi satacağız Grin (hani yandaş medya öyle diyor ya )
legendary
Cashback 15%
April 26, 2023, 02:28:13 PM

sr. member
April 26, 2023, 02:16:56 PM

legendary
Merit: 2570
Chancellor on Brink of Second Bailout for Banks
April 26, 2023, 02:03:15 PM

hero member
Activity: 882
Merit: 879
April 26, 2023, 01:50:16 PM
Dünyanın çöp kovası olmuş bir ülke düşün üstüne hergün parası değer kaybediyor. Almadığınız herşey yarın daha pahalı oluyor çok normal değil mi? Şimdi sığırın teki çıkar içme der Cheesy

Hocam ben Ramazan harici pek içmiyorum ( hiç aramıyorum)  ama Ramazan ayında ise boş geçmedim. 😂
Sizin de dediğiniz gibi para acayip değer kaybediyor tek sebebi o. Para resmen çöp oldu.
Mesela bizim borsa hisseleri TL olarak yüksek görünüyor ama dolar bazlı bakınca acayip ucuz. Kola olayı da öyle adamlar 2 dolara 2.5 litre kola içebilirken bizde 40 TL.
Umarım paramızın değer kaybı bir an önce son bulur

İşte geleceğimizi bu hesaplar düzeltecek bana göre. İnsanlar gelecekte özellikle şimdi ki genç kuşak aldıkları şeyleri dolar ile kıyaslandıktan sonra diyecek ki aslında fiyat normal. Sorun şu ki dolar çok pahalı. Neden Türk lirasını değersizleştirdik? Ekonomik anlamda beyin fırtınası yaşayan şimdi ki genç dimağlar geleceğe yön verecekler. Umarım bu çocuklarla ülke ekonomisi ileride daha iyi yerlere gelebilir. Bazı insanlara sabaha kadar anlatıyorsun ama anlamak istemiyorlar. Dolarla mı maaş alıyorsun diyorlar mesela. Bu yüzden dolar bizi ilgilendirmiyormuş.
sr. member
Activity: 1442
Merit: 256
April 26, 2023, 01:40:32 PM
Dünyanın çöp kovası olmuş bir ülke düşün üstüne hergün parası değer kaybediyor. Almadığınız herşey yarın daha pahalı oluyor çok normal değil mi? Şimdi sığırın teki çıkar içme der Cheesy

Hocam ben Ramazan harici pek içmiyorum ( hiç aramıyorum)  ama Ramazan ayında ise boş geçmedim. 😂
Sizin de dediğiniz gibi para acayip değer kaybediyor tek sebebi o. Para resmen çöp oldu.
Mesela bizim borsa hisseleri TL olarak yüksek görünüyor ama dolar bazlı bakınca acayip ucuz. Kola olayı da öyle adamlar 2 dolara 2.5 litre kola içebilirken bizde 40 TL.
Umarım paramızın değer kaybı bir an önce son bulur
legendary
April 26, 2023, 01:25:29 PM

hero member
Activity: 994
Merit: 607
April 26, 2023, 12:38:52 PM
40 lira : 20 tl (dolar) = Aslında 2 dolara içiyoruz. Fiyat onlara çok yüksek gelmiyor çünkü alım gücü odaklı yaklaşmıyorlar. 2 dolarlık satış fiyatı onlara sudan ucuz izlenimi veriyor. Yine de bakın Türkiye’de alım gücüne göre baktığınızda geçmişte 3-3.5 liraya içtiğiniz kolaya 40 lira vermek kimsenin isteyeceği bir şey değil. Tamam kola zararlı tüketmemek lazım ama tüketmemenin sebebi iradi olmalı, ücreti yüzünden olmamalı. Çok ilginç dönemlerden geçiyoruz.
legendary
Cashback 15%
April 26, 2023, 11:47:31 AM
haberle ilgili düzgün bir kaynak bulamadım ama kolanın fiyatının 40 lira olması aramızda kaç kişiyi şaşırtır? işte aslında şaşırmamız gereken konu tam olarak da bu ama artık fiyatlar konusunda resmen kafayı yedik. sağolsun firmalar da enflasyon var diyerek geçirdikçe geçiriyor. baktı kimseden ses çıkmıyor yapıştırıyor. bunun ileri dönemlerde yaşanacak belirsizlikle bir alakası da yok.

konuya dönecek olursam, genç yaşta sabahlara kadar basketbol oynadıktan sonra camış gibi içtiğimiz içeceğin sahip olacağı fiyat. o yaşta bu fiyatta olsaydı içemezdik.

not: coca cola'nın twitter türkiye hesabından da herhangi bir yalanlama olmamış: https://twitter.com/CocaCola_TR
Jump to: