Author

Topic: 500 Dolar (Read 299 times)

legendary
Activity: 980
Merit: 1077
#SWGT CERTIK Audited
March 10, 2024, 08:03:23 AM
dün ekşi sözlük'te bir başlık vardı: marmaray'daki korkunç tablo gibi bir şey.
görselde sabah saatlerinde marmaray'a binmiş herkesin kafasının yerde olduğunu görüyorduk. sabahın erken saatleri olduğu için uykusuzluk akla ilk gelen olabilir ama durum böyle değil be dostlar. toplum olarak ağır bir depresyon içerisindeyiz. çok kolay geçiştiriyoruz ama toplum olarak son birkaç senede çok fazla yıprandık. konu sadece 500 dolar değil, bu 5 dolar da olabilirdi ve sonuç yine aynı olurdu. bireysel anlamda patlamaları çok daha fazla duyacak gibiyiz.

Hocam dediğiniz şey çok haklı. Galiba sadece parayı, yılları çalmadılar onun yanında mutluluğumuzu, kahkahamızı, neşemizi ve umutlarımızı da çaldılar. Maalesef ne zaman yurtdışına çıksam ilk fark ettiğim şey toplum olarak ne kadar suratlarımızın asık ve sinirli olduğumuz oluyor. Toplumca maalesef major depresyondayız ki yanlış bilmiyorsam dünyada en çok antidepresanın tüketildiği ülkeyiz galiba. Ona rağmen azımsanmayacak derece de çok intihar vakası oluyor. Çünkü artık insanların dayanacak gücü kalmadı.
İyi bari yurtdışına çıkabiliyor oluşunuza sevindim. Herhalde cümle içerisinde “Ne zaman çıksam” tabirini kullanmanızdan dolayı bir kaç defa ve hala çıkıyor olmalısınız. Bu sizi ortalamadan yukarıya taşıyor zaten. Bu konuda söylediklerinizde haklısınız. Ben yurtdışına sık sık çıksam ben de artık yurtdışını incelemek yerine ülkemle kıyaslardım .

Avrupa Birliği projeleri ve çeşitli seminerler sayesinde hem ülke içi hem de yurtdışında farklı yerleri görme şansım oldu. Akademi hayatının bana kattığı avantajlardan bir oldu hocam @Silence Scream. İster istemez dediğiniz gibi kendi toplumunuzla, kendi kültürünüz ile oradaki alışkanlıklar ile karşılaştırma yapıyorsunuz. Maalesef her karşılaştırma bir öncekinden daha kötü sonuçlar çıkartıyor kendi ülkem adına.
sr. member
Activity: 812
Merit: 293
Eloncoin.org - Mars, here we come!
February 20, 2024, 04:47:03 AM
Çok üzücü bir durum, özellikle de çocukları olan bir babanın veya annenin bu kadar düşük diyebileceğimiz fakat günümüz koşullarında da insanlarımızın ödemeye zorlanacağı bir tutar için hayatına kıyması. Gelir adaletsizliğinin her geçen gün ülkemizde artmaya devam etmesi ve bazı insanlar için çerez parası diyebileceğimiz tutarda borcu için bir inasanın hatta bir babanın canına kıyması maalesef acınası bir durum. Maalesef, özellikle gelir adaletsizliğinin her geçen gün ülkemizde daha da artarak devam edeceği gerçeğini de unutmamak gerekli. Ne kadar tuhaf, değil mi? Sadece ülkemizdeki gelir adaletsizliği değil de yurtdışında yaşayan ve vasıfsız bir bireyin bile haftalık kazancı olarak değerlendirebileceğimiz bir tutar için bizim bir vatandaşımız hatta bir babanın canına kıyması...

Şunu da belirtmek isterim ki maalesef Türkiye koşullarında para biriktirmenin günümüzde mümkün olmaması da belki de bu vatandaşı intihara sürüklemiştir. Evet, 500 dolar çok fazla bir tutar değil fakat ülkemizdeki birçok kişinin kazancı bu tutarı yavaş yavaş biriktirebilmeye de maalesef müsait değil. Yani, her ne olursa olsun intihar etmek yerine yavaş yavaş bu borç ödenebilirdi demek de oldukça zor. Yine de, koşullar her ne olursa olsun keşke bu vatandaş çocuklarını da düşünerek bir şekilde hayata tutunsa ve bu borcunu kapatmış olabilseydi demeden de geçemiyor tabii insan. Umarım ki, ülkemizdeki bu gelir adaletsizliği en kısa süre içerisinde çözüme kavuşur ve bu gibi haberleri sürekli görmek durumunda kalmayız.

Hocam o vatandaşın dolara vurunca 500 dolar civarı yapan borcu halledilirdi belki ama, bir kere halletmekle iş olmuyor, o ve onun gibi bir sürü insan var çevremizde, sürekli bir şeyleri halletme çabasından yorulmuş, yeni bir çabaya takati kalmamış, sürekli yarını dert edip düşünmekten bugünün yaşayamayan, hayatın güzel yanlarını hiç göremeyen insanlar bunlar. Bir noktadan sonra insanlar tükenebiliyor ne yazık ki. Bu insanların tamamının durumunda hayat şartları tek suçlu değil bu arada, kişisel tercihleri nedeniyle de bu girdabın içine düşenler var ama hangi sebeple olursa olsun bir insanın canından vazgeçebilecek duruma gelmesi gerçekten çok üzücü.
legendary
Activity: 2114
Merit: 1042
February 17, 2024, 02:39:31 AM
Niye bilmiyorum şu yazılanları okuduktan sonra aklıma şu hikaye geldi.

Çocukken her akşam yatmadan önce ve aklıma geldiği her an Tanrı'ya bana bir bisiklet vermesi için dua ederdim. Bir gün Tanrı'nın çalışma tarzının bu olmadığını anladım. Ertesi gün gittim, kendime yeni bir bisiklet çaldım ve her akşam yatmadan önce Tanrı'ya günahlarımı affetmesi için dua ettim.

https://tr.wikipedia.org/wiki/Al_Capone
Güzel bir hikayeymiş gerçekten sevdim bu yöntemi elbette tasvip edilen bir yöntem olmaz ama tanrıya dua ederek değil de çalışarak da alabilirmiş yani en azından bunu akıl edecek beyni vermiş Allah ona o istediği açıdan bakmayı ve çalmayı denemiş
legendary
Activity: 3136
Merit: 1516
February 16, 2024, 02:04:09 PM
Niye bilmiyorum şu yazılanları okuduktan sonra aklıma şu hikaye geldi.

Çocukken her akşam yatmadan önce ve aklıma geldiği her an Tanrı'ya bana bir bisiklet vermesi için dua ederdim. Bir gün Tanrı'nın çalışma tarzının bu olmadığını anladım. Ertesi gün gittim, kendime yeni bir bisiklet çaldım ve her akşam yatmadan önce Tanrı'ya günahlarımı affetmesi için dua ettim.

https://tr.wikipedia.org/wiki/Al_Capone
hero member
Activity: 1624
Merit: 624
February 16, 2024, 03:09:55 AM
Çok üzücü bir durum, özellikle de çocukları olan bir babanın veya annenin bu kadar düşük diyebileceğimiz fakat günümüz koşullarında da insanlarımızın ödemeye zorlanacağı bir tutar için hayatına kıyması. Gelir adaletsizliğinin her geçen gün ülkemizde artmaya devam etmesi ve bazı insanlar için çerez parası diyebileceğimiz tutarda borcu için bir inasanın hatta bir babanın canına kıyması maalesef acınası bir durum. Maalesef, özellikle gelir adaletsizliğinin her geçen gün ülkemizde daha da artarak devam edeceği gerçeğini de unutmamak gerekli. Ne kadar tuhaf, değil mi? Sadece ülkemizdeki gelir adaletsizliği değil de yurtdışında yaşayan ve vasıfsız bir bireyin bile haftalık kazancı olarak değerlendirebileceğimiz bir tutar için bizim bir vatandaşımız hatta bir babanın canına kıyması...

Şunu da belirtmek isterim ki maalesef Türkiye koşullarında para biriktirmenin günümüzde mümkün olmaması da belki de bu vatandaşı intihara sürüklemiştir. Evet, 500 dolar çok fazla bir tutar değil fakat ülkemizdeki birçok kişinin kazancı bu tutarı yavaş yavaş biriktirebilmeye de maalesef müsait değil. Yani, her ne olursa olsun intihar etmek yerine yavaş yavaş bu borç ödenebilirdi demek de oldukça zor. Yine de, koşullar her ne olursa olsun keşke bu vatandaş çocuklarını da düşünerek bir şekilde hayata tutunsa ve bu borcunu kapatmış olabilseydi demeden de geçemiyor tabii insan. Umarım ki, ülkemizdeki bu gelir adaletsizliği en kısa süre içerisinde çözüme kavuşur ve bu gibi haberleri sürekli görmek durumunda kalmayız.
copper member
Activity: 1190
Merit: 925
February 14, 2024, 04:09:03 PM
Bazı siyasi eşlerinin 2000 dolarlık çantası var demişsin de hocam, kaç bin dolarlık Rolex saatleri saymıyorsun galiba.Reza’dan alınan hediye saatler falan.Sadece hükümet değil, muhalefette de durum aynı.Bakıyorsun Komünist parti lideri falan adam Amerikan malı binlerce liralık gömlek giyiyor.Ülkede herkes söylediği ile ters düşüyor.
hero member
Activity: 756
Merit: 701
February 14, 2024, 04:04:07 PM
görselde sabah saatlerinde marmaray'a binmiş herkesin kafasının yerde olduğunu görüyorduk. sabahın erken saatleri olduğu için uykusuzluk akla ilk gelen olabilir ama durum böyle değil be dostlar. toplum olarak ağır bir depresyon içerisindeyiz. çok kolay geçiştiriyoruz ama toplum olarak son birkaç senede çok fazla yıprandık. konu sadece 500 dolar değil, bu 5 dolar da olabilirdi ve sonuç yine aynı olurdu. bireysel anlamda patlamaları çok daha fazla duyacak gibiyiz.

Hocam dediğiniz şey çok haklı. Galiba sadece parayı, yılları çalmadılar onun yanında mutluluğumuzu, kahkahamızı, neşemizi ve umutlarımızı da çaldılar. Maalesef ne zaman yurtdışına çıksam ilk fark ettiğim şey toplum olarak ne kadar suratlarımızın asık ve sinirli olduğumuz oluyor. Toplumca maalesef major depresyondayız ki yanlış bilmiyorsam dünyada en çok antidepresanın tüketildiği ülkeyiz galiba. Ona rağmen azımsanmayacak derece de çok intihar vakası oluyor. Çünkü artık insanların dayanacak gücü kalmadı.
İyi bari yurtdışına çıkabiliyor oluşunuza sevindim. Herhalde cümle içerisinde “Ne zaman çıksam” tabirini kullanmanızdan dolayı bir kaç defa ve hala çıkıyor olmalısınız. Bu sizi ortalamadan yukarıya taşıyor zaten. Bu konuda söylediklerinizde haklısınız. Ben yurtdışına sık sık çıksam ben de artık yurtdışını incelemek yerine ülkemle kıyaslardım .

Yorumlarınızı okurken aklıma şu geldi. Eskiye göre daha fazla evde takılan insanlar dışarıdaki mutsuz görüntüden etkilenmemeye ve evlerini mutlu hale getirmeye çalışıyorlar. Mesela bilgisayarda çok fazla vakit geçiren bir kişi internette istediği şeye bakabilir. Dışarıda dolaşırken böyle bir seçeneği yoktur ve söylediğiniz havaya bir şekilde dahil olabilir ve bundan olumsuz etkilenebilir.

Sanırım eskiden de çok fazla dışarıya çıkmayan çocuklar şimdi bulundukları ortamı daha iyi hale getirmenin yolunu ve dışarıya kendilerini kapatmanın yolunu daha önceden buldukları için seçenekleri diğerlerine göre daha fazlaymış gibi duruyor.
hero member
Activity: 882
Merit: 879
February 14, 2024, 03:39:24 PM

legendary
#SWGT CERTIK Audited
February 14, 2024, 03:15:34 PM

sr. member
January 07, 2024, 01:22:20 PM
Okuduğum kadarıyla (adamın eşi anlatıyor), adam artık yürüyemeyecek gibiymiş. Eşinin söylediğine göre vücudunun neredeyse her yerinde kırıklar varmış. Yani ölmemiş kurtulmuş ama kendini o kadar yüksekten atınca hasar almış herhalde. Nörolojik hasar da varmış. Büyük ihtimalle çok ağır engelli oldu adam. Bu saatten sonra çalışıp çocuklarına da bakamaz. Keşke böyle bir iş yapmasaydı diyorum. Kendinden çok kimseye zararı olmadı garibanın. Devlet bu kimselere yardım ediyor ama yeterli gelmiyor demek ki.

İntihar vakalarindaki en sıkıntılı durum da bu hocam. Vefat etmis olsa da üzücü en nihayetinde ama sizin belirttiğiniz şekilde hayatta kalmış olması işleri daha da güçleştirir kesinlikle. Ne yazık ki ekonomik sorunların beraberinde getirdiği zincirleme sorunlar var, sosyolojik psikolojik yıkımlar, çaresizlik, yetememe endişesi bir araya gelince son çare bile olmayacak bir seçenek tek çare olarak geliyor insanlara...
legendary
Activity: 2254
Merit: 1446
Cashback 15%
January 06, 2024, 01:56:08 PM
hero member
Activity: 1036
Merit: 619
January 06, 2024, 02:26:59 AM
bu gece eskiden sermaye elde etmek icin yazdigim makalelere ve cektigim videolara denk geldim. sesimi duyunca cok tuhaf hissettim ve dinleyemedim. o donemlerde nerdeyse hic sermayem yoktu ve baslikta bahsi gecen 500 dolar benim icin buyuk paraydi. bence paranin degeri ona ne kadar ihtiyacin olduguna bagli.

Harika. Doğru söylüyorsun eğer ihtiyacın varsa 500 dolar çok büyük para ama ihtiyacın bir yerden sonra 500 dolardan daha fazlaysa 500 dolar mı peh diyorsun. İhtiyacın olduğu anda gelen para en büyük paradır. 500 dolar da gördüğümüz gibi kiminin intihar sebebiyken kiminin benzin parası.
hero member
Activity: 1316
Merit: 966
January 05, 2024, 10:12:34 PM
bu gece eskiden sermaye elde etmek icin yazdigim makalelere ve cektigim videolara denk geldim. sesimi duyunca cok tuhaf hissettim ve dinleyemedim. o donemlerde nerdeyse hic sermayem yoktu ve baslikta bahsi gecen 500 dolar benim icin buyuk paraydi. bence paranin degeri ona ne kadar ihtiyacin olduguna bagli.
legendary
Activity: 2198
Merit: 1232
January 05, 2024, 02:19:09 PM
15 bin lira için ihtihar etmeyi düşünüyorsunuz ve bu planınızı uyguluyorsunuz içinde olduğu çıkmazı az çok tahmin edebiliyorum. İş yok bakılacak bir aile var üzerine borçluluk keşke daha sabırlı olup bu işe kalkışmasaydı. Ne yazık ki ekonomik sıkıntılar devam ettiği sürece bu tip artan olayları daha sık şahit olacağız.

Bir yanda da parayla şov yapan bir kesim var. Zengin - Fakir var, orta sınıf yok kalmadı.
sr. member
Activity: 1610
Merit: 329
January 05, 2024, 01:57:15 PM
15 bin lira için yani düşünün. Şu an 1 asgari ücretin biraz altında bir para için intihar eden insanlar var. Fakir daha fakir zengin daha zengin oluyor derken bundan bahsediliyordu aslında. Arada öyle bir uçurum oluştu ve bu uçurum öyle bir büyüyor ki halihazırdaki ekonomi yönetimi ile bu uçurumu kapatmak oldukça zor görünüyor. Her geçen yıl orta kesim fakir kesime daha da yaklaşıyor. Orta kesim diye bir şey de kalmadı aslında da işte mühendisi, mimarı ve daha nicesinin maaşı gitgide asgari ücretliye iyice yaklaşır hale geldi. Düz memur olan daha çok ya da aynı parayı alıyor diyeceğim yani öyle bir noktadayız.
sr. member
Activity: 1344
Merit: 373
January 04, 2024, 05:32:34 AM
Okuduğum kadarıyla (adamın eşi anlatıyor), adam artık yürüyemeyecek gibiymiş. Eşinin söylediğine göre vücudunun neredeyse her yerinde kırıklar varmış. Yani ölmemiş kurtulmuş ama kendini o kadar yüksekten atınca hasar almış herhalde. Nörolojik hasar da varmış. Büyük ihtimalle çok ağır engelli oldu adam. Bu saatten sonra çalışıp çocuklarına da bakamaz. Keşke böyle bir iş yapmasaydı diyorum. Kendinden çok kimseye zararı olmadı garibanın. Devlet bu kimselere yardım ediyor ama yeterli gelmiyor demek ki.

Allah o psikolojiye düşürmesin insanları hocam, o psikoloji bir kere yerleşti mi kolay kolay atamaz üstünden muhtemelen, o psikolojiye kurban gitti adam, Allah yardımcısı olsun , en kısa sürede sağlığına kavuşmasını temenni ederim, çok zor insan bakmakla mükellef olduğu, baba bana bir bisküvi al diyen çocuğuna parasızlıktan bir şey alamaması,

Psikolojisi bile travma yaratabilir, charlie chaplinin babasıyla buna benzer bir anısı var ama babası tabi durumu kötü olan birine son parasını verip çocuklarıyla güzel vakit geçirmesini sağlamış ve o dünya yıldızı hayatımın en güzel 2 dakikasıydı diyor babasının yaptığı şeyi gururlar anlatırken,
legendary
Activity: 2394
Merit: 1358
January 04, 2024, 12:26:16 AM
legendary
Activity: 1218
Merit: 1176
January 01, 2024, 12:45:05 PM
Olay aslında 500 dolar veya 15.000 TL borç değil, olay insanların artık geçinememesi. Paralarını artık yetiştirememesi. İnsanlar bir yere kadar kıt kanaat geçiniyor ama sonra eksiye düşmeye başlıyorlar, bu da küçük bir kar topundan koca bir topu misali büyüyor. Daha çok görürüz bunun gibilerini maalesef.
Ne yazık ki insanların hayatına mal olan paraların ederi küçücük ama dünyanın en zenginleri para ile oynayıp dünyayı bitirip uzaya gitme derdine düşüyor. Keşke dünyanın gerçek anlamda zenginleri fakirliğe karşı mücadele başlatsaydılar da fakirlik ortadan tamamen yok olsaydı. Bu arada tek sebep 15 bin lira ise yazıklar olsun. Böyle bir parayı devletin sosyal yardımlaşma kurumlarının bile durum tespiti akabinde ödemesi gerekirdi.

Devletin sosyal yardımlaşma kurumları hangi birine yetişebilecek ki, olayın bir kişi ile sınırlı olduğunu düşünmüyorum, olay asgari ücretle geçinenlerin hepsinde aynı. Bunun ekonomimizin düzelmesiyle düzeleceğini düşünüyorum. İnsanlar sadece yaşamaya çalışmak için çalışmamalı.

Hocam sosyal yardımlaşma vakıflarının yardım yaptıkları insanların yüzde kaçı gerçek ihtiyaç sahibi bir de ona bakmak lazım. Geçenlerde Erzurum'da bununla ilgili bir suistimal tespit edildiydi sanırım, il başkanı görevden alınmıştı galiba, buradan hareketle asıl sorunun kişisel ahlaki seviye sorunu olduğu bariz açık, haksız kazanç ve avantacilar mutlak problem maalesef.

Beni sanki yanlış anladınız benim buradaki yorumum aslında bu tarz insanlara sosyal yardımlaşma derneklerinin yetmeyeceği. Çünkü bu tarz insanlar daha fazla bunların altından vakıflar dernekler kalkamaz, direk devletlik bir olay.
sr. member
Activity: 504
Merit: 324
January 01, 2024, 12:35:11 PM
Olay aslında 500 dolar veya 15.000 TL borç değil, olay insanların artık geçinememesi. Paralarını artık yetiştirememesi. İnsanlar bir yere kadar kıt kanaat geçiniyor ama sonra eksiye düşmeye başlıyorlar, bu da küçük bir kar topundan koca bir topu misali büyüyor. Daha çok görürüz bunun gibilerini maalesef.
Ne yazık ki insanların hayatına mal olan paraların ederi küçücük ama dünyanın en zenginleri para ile oynayıp dünyayı bitirip uzaya gitme derdine düşüyor. Keşke dünyanın gerçek anlamda zenginleri fakirliğe karşı mücadele başlatsaydılar da fakirlik ortadan tamamen yok olsaydı. Bu arada tek sebep 15 bin lira ise yazıklar olsun. Böyle bir parayı devletin sosyal yardımlaşma kurumlarının bile durum tespiti akabinde ödemesi gerekirdi.

Devletin sosyal yardımlaşma kurumları hangi birine yetişebilecek ki, olayın bir kişi ile sınırlı olduğunu düşünmüyorum, olay asgari ücretle geçinenlerin hepsinde aynı. Bunun ekonomimizin düzelmesiyle düzeleceğini düşünüyorum. İnsanlar sadece yaşamaya çalışmak için çalışmamalı.

Hocam sosyal yardımlaşma vakıflarının yardım yaptıkları insanların yüzde kaçı gerçek ihtiyaç sahibi bir de ona bakmak lazım. Geçenlerde Erzurum'da bununla ilgili bir suistimal tespit edildiydi sanırım, il başkanı görevden alınmıştı galiba, buradan hareketle asıl sorunun kişisel ahlaki seviye sorunu olduğu bariz açık, haksız kazanç ve avantacilar mutlak problem maalesef.

Muhtarlar bile rüşvet alıp ismini yardım listesine yazmakla insanları istismar ediyor. Ben kulaklarımla duydum. Bir yakınımın mahallesinde muhtar 5000 lira getireni kömür gıda ve bez yardımı alabileceği şekilde söylüyormuş. Üstelik çocuk parası da bağlarım diyormuş. Mahalledeki Suriyeliler adama akın etmiş. Akıbeti duyarsam yazarım. Maalesef her şeye gücü yeten devletimiz bu konuda iyi bir mekanizma kuramamış demek ki.
sr. member
December 31, 2023, 06:57:47 PM

legendary
December 31, 2023, 03:19:55 PM

sr. member
December 31, 2023, 02:28:59 PM
Mesela bu ve bunun gibi intihar olaylarının temellerini, insanları buralara kadar getiren çaresizlikleri araştıracak bir komisyon kurulmasi için meclis birşeyler yapıyor mu, gerçi muhalefet bunun için önerge verse direkt reddedilir ya işte olayın failleri tam da orada aslında. Benim ülkemin itibarı her kosesine yapılan köşkler konaklar vs ya birilerine göre, diğer tarafta intihar edenlerin vebali de umarım doğru kişilerin boynunda kalır.
hero member
Activity: 1204
Merit: 623
December 31, 2023, 06:09:33 AM
@execijutiere  asıl mesele 2001 yılında zamanın başbakanına atılan yazarkasa olayından bu günlere nasıl gelindiği. O zamanki esnaf bunu yapabiliyor ve hakkını istiyebiliyordu. Şimdiki ortamda ilahilere sesini duyurmak ve onlardan yarattıkları bu cehennemden çıkışın yolunun nasıl olduğunu sormanın imkansızlığında çaresizce yapmış olduğu eylem. Bunu yaratanlara sormalı halk ile derdiniz ne diye.
Şimdi belirli bir katman oluştu hocam.Üst makamlara ulaşıp derdini anlatmak ve bu derdin kahaleye alınması eskisi gibi değil bana kalırsa.Geçen senelerde özellikle pandemiden önce bu böyle değildi.Bir şeye itiraz ettiğinde veya olumsuz bir olay olduğunda en kısa sürede yine cevabını alıyordun fakat şuan da durum böyle değil.Halk ile üst sınıf arasındaki farkın açılması bunu da getirdi artık halkın isteği önemsenmiyor.Sesini duyurmaya çalışan çoğu vatandaşımız sesine karşılık bir cevap alamıyor.
Bak bende bunu diyorum. Bu intihara giden yolu açanlara bunu sormak lazım. Yakında patlayacak olan avm kapanmalarında da aynı yere aynı soruların sorulması gerekecek. Yapılan bu garip işleri yapanlar maruz kalanlar değil. Sen avm deki güvenlik konusunda bir soru sorduğunda ona cevap verilir. Ama avm de intihar edecek biri için avm lerde bunu önleyecek personel varmı istihdamı varmı yada ne gereği vsar bunu yaratanlar cevaplamalı.
legendary
Activity: 1386
Merit: 1231
December 31, 2023, 06:04:33 AM
@execijutiere  asıl mesele 2001 yılında zamanın başbakanına atılan yazarkasa olayından bu günlere nasıl gelindiği. O zamanki esnaf bunu yapabiliyor ve hakkını istiyebiliyordu. Şimdiki ortamda ilahilere sesini duyurmak ve onlardan yarattıkları bu cehennemden çıkışın yolunun nasıl olduğunu sormanın imkansızlığında çaresizce yapmış olduğu eylem. Bunu yaratanlara sormalı halk ile derdiniz ne diye.
Şimdi belirli bir katman oluştu hocam.Üst makamlara ulaşıp derdini anlatmak ve bu derdin kahaleye alınması eskisi gibi değil bana kalırsa.Geçen senelerde özellikle pandemiden önce bu böyle değildi.Bir şeye itiraz ettiğinde veya olumsuz bir olay olduğunda en kısa sürede yine cevabını alıyordun fakat şuan da durum böyle değil.Halk ile üst sınıf arasındaki farkın açılması bunu da getirdi artık halkın isteği önemsenmiyor.Sesini duyurmaya çalışan çoğu vatandaşımız sesine karşılık bir cevap alamıyor.
hero member
December 31, 2023, 05:52:33 AM
Bu konuda 3 ayrı tartışma mevcut bana kalırsa.Tabiki ilki artık insanlar arasındaki zenginlik-fakirlik arasının iyice açılması.Görüyoruz ki şuan ki asgari ücretin altında bir borca girerek insanlar intihara kalkışıyor.İkinci olay zenginlerin vergisinin silinmesi.Bu arkadaşlar zaten zengin ve vereceği vergi onlara etki etmez bile belki de fakat bu vergi silinmesi her halükarde bize yansıyor bunu gün be gün yaşıyoruz.
3.olay ve bana kalırsa bu videodaki en önemli olaylardan birisi oradaki gençlerin intihar edecek kişiyi bile bile intihara sürüklemesi.Böylesine bir müdahele olamaz.Siz profesyonel değilsiniz veya ikna edici birisi de olduğunuzu düşünmüyorum.AVM'nin de hemen devreye girip yere bir şeyler açmasını beklerdim açıkcası.Bence asıl tartışılması gereken konu bu.

legendary
Activity: 1386
Merit: 1231
December 31, 2023, 05:25:38 AM
Bu konuda 3 ayrı tartışma mevcut bana kalırsa.Tabiki ilki artık insanlar arasındaki zenginlik-fakirlik arasının iyice açılması.Görüyoruz ki şuan ki asgari ücretin altında bir borca girerek insanlar intihara kalkışıyor.İkinci olay zenginlerin vergisinin silinmesi.Bu arkadaşlar zaten zengin ve vereceği vergi onlara etki etmez bile belki de fakat bu vergi silinmesi her halükarde bize yansıyor bunu gün be gün yaşıyoruz.
3.olay ve bana kalırsa bu videodaki en önemli olaylardan birisi oradaki gençlerin intihar edecek kişiyi bile bile intihara sürüklemesi.Böylesine bir müdahele olamaz.Siz profesyonel değilsiniz veya ikna edici birisi de olduğunuzu düşünmüyorum.AVM'nin de hemen devreye girip yere bir şeyler açmasını beklerdim açıkcası.Bence asıl tartışılması gereken konu bu.
sr. member
Activity: 504
Merit: 324
December 31, 2023, 03:48:50 AM
legendary
December 30, 2023, 03:47:31 PM
legendary
Activity: 1904
Merit: 1282
December 29, 2023, 03:13:42 PM
Sanırım daha önceden defalarca intihar girişiminde bulunmuş ve birçok sicili olan vatandaştan birisiymiş.

Ülkemiz ekonomik anlamda hiçbir zaman refah olmadı. Dünyaya show olarak milletten aldıkları ferrarileri trafik aracı olarak aldııklarını gösterirler ama gerçekleri asla göstermezler.

Amaberi açın ülke uzay çağını yaşıyor. Smiley Dün bir aksevdalı dayının sohbetini dinledim vallahi billahi kendimi bilmesem biz neymişiz dedim. TL'nin değer kaybını gururla anlatıyordu birde buadam malum okullarda müdürmüş.

Malesef bu durumlar ne ilk nede son birçok bölgede birkaç ayda bir benzer durumlar oluyor kimisi kendini yakıyor kimisi çocuklarını öldürüyor kimisi kendini bu topraklarda bir yazar kasanın hukumet düşürdüğü yerden nereye geldik.

Lale döneminin zirvesindeyiz merak etmeyin.
hero member
Activity: 1078
Merit: 638
December 29, 2023, 03:04:03 PM
Haberi dün görmüştüm konusunu açmaya çekindim yani konuşması o kadar zor bir konu ki bu. Bir ülke düşünün kendine en büyük 10 ekonomiden biri olma hedefi koymuş ama ilk 20'deki yerini bile kaptırmış. Gelir dağılımındaki adalet inanılmaz bozulmuş zenginle fakir arasında uçurum ortaya çıkmış. Kiminin 5 dakikada harcadığı para kimine dert oluyor.
Daha önce de buna benzer haberler ortaya çıkmıştı, önümüzdeki günlerde de çok çıkacak gibi görünüyor. Yiye yiye ekonomiyi bitirdiler halktan kopuk yaşıyorlar, biz de bunun sonuçlarını görüyoruz.
Hocam ne 5 dakikası, akpli herhangi birinin saniyede gereksiz harcadığı bir para. Çakarlı otomobillerin 1 aylık masrafıyla kaç tane böyle insan kurtulur, kaç tane aile geçinir. Onlar ceplerini doldururken ve devletin ülkenin parasını sanki kendi paralarıymış gibi harcarken insanlar ise gittikçe fakirleşiyor. Maalesef 2024'te böyle manzaraları daha çok göreceğimizi sanıyorum. Fakirlik fukaralık tabi ki her zaman vardı ama fark hiç bu kadar açılmamıştı ve fakirliğin büyüklüğü bu kadar olmamıştı.
hero member
December 29, 2023, 01:54:14 PM
Yeni Türkiyedeki insan manzaraları bunlar artık göre göre film seyreder gibi kanıksayacağız. Admlarda para var istediklerini yaparlar. Paran yoksa yaşamana gerekte yok. Eskiden kullandığımız bir laf vardı parasız adam gereksiz adam diye şimdi içinde bulunduğumuz yıllar bunu malesef hayata geçirdi. Hindistandaki kast sisteminin bir değişikliğini yaşamaya başlayacağız. Hırsızın uğursuzun sadece parasından dolayı üst sınıgf olduğu bir dünya.
legendary
Activity: 2520
Merit: 1510
December 29, 2023, 12:37:16 PM
Haberi dün görmüştüm konusunu açmaya çekindim yani konuşması o kadar zor bir konu ki bu. Bir ülke düşünün kendine en büyük 10 ekonomiden biri olma hedefi koymuş ama ilk 20'deki yerini bile kaptırmış. Gelir dağılımındaki adalet inanılmaz bozulmuş zenginle fakir arasında uçurum ortaya çıkmış. Kiminin 5 dakikada harcadığı para kimine dert oluyor.
Daha önce de buna benzer haberler ortaya çıkmıştı, önümüzdeki günlerde de çok çıkacak gibi görünüyor. Yiye yiye ekonomiyi bitirdiler halktan kopuk yaşıyorlar, biz de bunun sonuçlarını görüyoruz.
sr. member
December 29, 2023, 10:44:21 AM
Çocuklarına yiyecek alacak parası olmayan bir kadinin, saç kurutma makinesini çocuklarının olduğu odada açıp yan odada intihar eden kadın, evine ekmek parası göturemedigi için intihar eden adam, bu ve bunun gibi sadece son birkaç yılda yuzlerce örnek, ulan yatağa aç giren bir çocuğun veya bebeğin olduğu dünya memleket şehir yansın be, sırça kosklerinde zevk süren sorumlular inşallah gün yüzü göremeyecek duruma gelirler.
hero member
Activity: 1246
Merit: 883
December 29, 2023, 09:09:57 AM
Konu içinde konu olmuş hocam, bence iki ayrı başlıkta tartışılmalı...

500 dolar için cana kıymaya değer mi? aslında hiç bir şey için değmez ama öfke hırs çaresizlik bir anlık karar ile maalesef istenmedik şeyler yapılabiliyor.

2. konuya gelecek olursak piyangoda her türlü hilebazlığı yaparak kazandıkları yetmiyormuş gibi vergilerde neden % indirim yani bağış yapılıyor. Hangi mantıkla vergi indirimi yapılıyor daha çok kazansınlar diye şimdi çıkar hükümeti iyi yaptı der.
hero member
Activity: 882
Merit: 879
December 29, 2023, 08:30:42 AM
Ne kadar üzücü, elim bir olay. 15 bin lira için insan hayatını kaybetmeyi göze almış. Elbette tek sebep 15 bin lira değil. Onu o evreye getiren ve çaresizlik içinde kaldığı psikolojik bunalım neticesinde buna karar veriyor. Ağır yaralanmış, umarım iyileşir ve eski sağlığına kavuşur. Maalesef canına kıymaya yeltendiğini gören birileri ona para verip olayı kapatmaya çalışır. Halbuki ülkede bunun gibi nice olaylar yaşanıyor ancak televizyonlara yansımadan üstü örtünüyor. Üstüne benzin döküp yakan babalar olmadı mı? Ülkenin ekonomik sıkıntısı insanları bunaltabiliyor.

Yine de savaşmak daha cazip, olması gereken şey. Hayat her şekilde yaşamaya değer. Allah şifa versin.
legendary
#SWGT CERTIK Audited
December 29, 2023, 07:26:58 AM
Dün İstanbul'da bir AVM'de Yılmaz Ç. isimli bir yurttaş, "açım ben, çocuklarım aç, 15 bin lira borcum var." diyerek AVM'nin üçüncü katından kendini atarak intihar etti. 15.000 TL yani 500 dolar, bazı fenomenlerin hava olsun diye sağa sola attığı para, bazı siyasi eşlerinin 2000 dolarlık çantaları var, maalesef ülke iki ayrı noktaya geldi bir taraf için intihar edilecek büyüklükte bir para diğer taraf için ise çerez parası. Diyorum ya iki ayrı noktaya geldi insanlar, bir tarafta 500 dolar borcu ödeyemediği için çoluğu çocuğu aç olan ve intihar eden baba, diğer tarafta 800 milyon dolarlık borcunu Ziraat Bankasına ödemeyen ve üstüne sahip olduğu şans oyunlar ile ilgili vergilerde yüzde elli indirim alan Demirören Grup.

Maalesef ülke zenginler ve fakirler diye resmen ekonomik anlamda ayrıldı. Yarattıkları ve doyuramadıkları zenginler, onları beslemeye çalışan bizler. Ülkedeki ekonomik krizin daha da derinleşeceği düşünülürse maalesef çok acı ama bu tarz intihar girişimleri ile çok karşılaşacağız.

Kaynak: https://www.ntv.com.tr/galeri/turkiye/istanbulda-avmde-intihar-girisimi,P-L2B4up8UOz-e9Hpedc4g/xRwsQTDYm0y0t5wzae4mFw

Kaynak: https://twitter.com/m_cemilkilic/status/1740453144725746045
Jump to: