Author

Topic: 6 Aylık enflasyon verileri, yıllık TEFE-TÜFE, Maaş zamları (Read 102 times)

hero member
Activity: 1862
Merit: 524
Hepimiz gayet iyi biliyoruz ki devlet yöneticilerimiz her zaman maaşlara zam vereceği zaman enflasyonu düşük gösterir daha sonraki aylarda da asıl oranı açıklayarak piyasaya zam üstüne zam verir. Biz maaşları alamadan eriyip gider. Ortada büyük bir adaletsizlikte söz konusu belli bir kesim ile diğer kesim arasında maaş adaletsizlk mevcut ve umarım bu adaletsizlik birgğn giderilir
hero member
Activity: 868
Merit: 878
Babam yıllarca çalıştı emekli oldu 2 çocuk okuttuğu için emekli olduktan sonra tekrar çalışmak zorunda kaldı, bizler okullarımızı bitirince annemin gençlik zamanından kalan bağkur prim borçlarını ödedi yıllarca sonunda annemde emekli oldu. Birgün babam kalbim tekliyor çok yoruluyorum diye eve geldi, otur artık baba gerek var mı emekli olmuşsun hala çalışıyorsun dedim. Bizler çok şükür işimizin başındayız. Anam babamda kendi evlerinde oturuyorlar çok şükür ama inanın kira ödemedikleri halde 2 emekli maaşı 7500+7500 yetmiyor arkadaşlar. Bir markete gir çık 250-300 tl, et tavuk zaten artık kokusunu alalım dilimizin ucuna deysin yeter diyecek haldeyiz. Faturalar bir geliyor kol değil bacak resmen. Bir pazara çıkıyorsunuz eskiden 200 tl ile 3-5 günlük alış veriş yapardınız şimdi 1000 liradan aşağı tutmuyor pazar alışverişi. bir kilo domates yaz günü 30-35 tlden satılıyor salatalık marul falan desen para saniyeler içerisinde tükenip gidiyor avuçlarınızdan.. Çok şükür ki istanbul gibi bir yerde 50 yıllık binada oturuyorlar ama kendi evlerinde oturuyorlar en azından ya kirada olsalardı sokaklara düşerlerdi. Nereye kadar gidecek bu devran insan idrak edemiyor...

Edit : Yeni zamlı maaşlarının 7500 olacağını tahmin ederek anlattım durumu. Şu anda toplam ikisinin eline geçen 11k.

İşte bu yüzden emeklilere daha fazla iyileştirme gelmesi taraftarıyım. Yaş artık bir yere gelince insanlar için birer sayı olmaktan çıkıyorlar, büyük sorunların başlangıçları oluyorlar. Örneğin 40 yaşından sonra vücut tek tek sinyal vermeye başlıyor. 50 yaşından sonra ise kronik sorunlar ve haplarla devam ediyorsunuz. Şanslıysanız 60 üstünü görmezsiniz, eğer şanssızlardansanız 60 yaş üstü artık tamamen sorunların arttığı ve insanların yaşlılıktan bunaldığı yaşlar olarak görülüyor.

Sorun babanızın çalışmak zorunda bırakılması. Keşke emekli maaşı yetse de insanlar artık çalışmadan doya doya yaşayabilseler…
legendary
Activity: 966
Merit: 1047
#SWGT CERTIK Audited
Babam yıllarca çalıştı emekli oldu 2 çocuk okuttuğu için emekli olduktan sonra tekrar çalışmak zorunda kaldı, bizler okullarımızı bitirince annemin gençlik zamanından kalan bağkur prim borçlarını ödedi yıllarca sonunda annemde emekli oldu. Birgün babam kalbim tekliyor çok yoruluyorum diye eve geldi, otur artık baba gerek var mı emekli olmuşsun hala çalışıyorsun dedim. Bizler çok şükür işimizin başındayız. Anam babamda kendi evlerinde oturuyorlar çok şükür ama inanın kira ödemedikleri halde 2 emekli maaşı 7500+7500 yetmiyor arkadaşlar. Bir markete gir çık 250-300 tl, et tavuk zaten artık kokusunu alalım dilimizin ucuna deysin yeter diyecek haldeyiz. Faturalar bir geliyor kol değil bacak resmen. Bir pazara çıkıyorsunuz eskiden 200 tl ile 3-5 günlük alış veriş yapardınız şimdi 1000 liradan aşağı tutmuyor pazar alışverişi. bir kilo domates yaz günü 30-35 tlden satılıyor salatalık marul falan desen para saniyeler içerisinde tükenip gidiyor avuçlarınızdan.. Çok şükür ki istanbul gibi bir yerde 50 yıllık binada oturuyorlar ama kendi evlerinde oturuyorlar en azından ya kirada olsalardı sokaklara düşerlerdi. Nereye kadar gidecek bu devran insan idrak edemiyor...

Edit : Yeni zamlı maaşlarının 7500 olacağını tahmin ederek anlattım durumu. Şu anda toplam ikisinin eline geçen 11k.

Yıllarca çalış, devlete kuruşu kuruşuna vergini öde. Hem de büyük şirketlerin milyarlık vergi borçları tek kalemde silinirken sen bir yandan çocuk okutmaya çalış bir yandan da vergini eksiksiz öde. Emekli maaşın yetmediği için emekli olduktan sonra tekrar çalış. Gerçekten çok üzücü. Elin yaşlıları emekli oldukları para ile dünya turu yapıp iç huzur peşinde koşsun bizim emeklilerimiz de ay sonunu nasıl getireceklerini düşünsün. Hiç adil değilsin be dünya.
legendary
Activity: 2394
Merit: 1358

Hocam ne annenin ne de babanın suçu bu durum. Ama maalesef yeni dünya ekonomisi böyle. Emekli tazminatı ve maaşıyla hayat yaşanmaz. Minimumda nefes alınır ancak. Artık ekonominin ağa babaları diyor ki, çalışırken kendinize ne alacaksanız alın paranızı biriktirin. Gerekirse bireysel emeklilik veya temettü yoluyla ek gelir yaratın öyle yaşayın. Yoksa kıt kanaat hayata mahkumiyet. Ne yazık ki böyle. Özellikle İstanbul gibi büyük şehirlerde zaten hayat o kadar pahalı ve hızlı ki fırsatım/imkanım olsa ve durumum da olmasa yaşamazdım. Zenginlerin yaşayacağı bir yer İstanbul.
jr. member
Activity: 55
Merit: 4

legendary
Activity: 2254
Merit: 1446
Cashback 15%
emekliler için maaş artışı çok kötü durumda. şayet kağıt üstündeki zam oranının üstüne refah payı gibi bir şey verilmezse tam anlamıyla bir felaket ile karşı karşıyayız. hele ki dul/yetim aylığı alanlar için durum daha da vahim. birçoğu hiç zam almadan hayatlarına devam edecek. umarım bir şekilde buraya el atarlar.

Hocam son anda 25 e yuvarladilar emekli zammını, bu arada 7500 alanların kök maaşları eğer bu oran ile 7500 u geçmezse maaşlarında herhangi bir artış olmayacak, kök maaslar zamlı olarak 7500 barajına erisene kadar böyle gidecek, bugün mahallede iki iktidar aşığı ihtiyar komşuya durumu anlattım, yahu adamlar resmen hipnotize olmuşlar, yok sen yanlış biliyorsun reis biz mağdur etmez olmaz öyle şey, inandiramadim, biraz da üst perde konuşunca lan dedim müsait bir yerde ölün babam yaşındasınız elimde kalacaksiniz...

Bu arada bütün plan yılbaşına göre yapılıyor sanırım, bu kitle içinde kusenler de mutlaka olacaktır, onları tekrar kendilerine kanalizenetmek için seçimlerden önce yine bütün tuşlara basacaklar bence.
normalde 4500-5500 civarı emekli maaşı olan kişi sayısı pek de az değil. bu zammın ne olursa olsun 7500 tl üzerinden yapılacağı dedikodusu vardı ama gerçekleşmedi demek ki. bir ihtimal 7.500 tl limitini 9.000 tl civarına çekmek olacaktır.
ihtiyarlarla da muhatap olup boş yere kendinizi yormayın. gidin sokaktaki kedilere "naber lan?" diye sorsanız daha hayırlı olur.
sr. member
Activity: 812
Merit: 293
Eloncoin.org - Mars, here we come!
emekliler için maaş artışı çok kötü durumda. şayet kağıt üstündeki zam oranının üstüne refah payı gibi bir şey verilmezse tam anlamıyla bir felaket ile karşı karşıyayız. hele ki dul/yetim aylığı alanlar için durum daha da vahim. birçoğu hiç zam almadan hayatlarına devam edecek. umarım bir şekilde buraya el atarlar.

Hocam son anda 25 e yuvarladilar emekli zammını, bu arada 7500 alanların kök maaşları eğer bu oran ile 7500 u geçmezse maaşlarında herhangi bir artış olmayacak, kök maaslar zamlı olarak 7500 barajına erisene kadar böyle gidecek, bugün mahallede iki iktidar aşığı ihtiyar komşuya durumu anlattım, yahu adamlar resmen hipnotize olmuşlar, yok sen yanlış biliyorsun reis biz mağdur etmez olmaz öyle şey, inandiramadim, biraz da üst perde konuşunca lan dedim müsait bir yerde ölün babam yaşındasınız elimde kalacaksiniz...

Bu arada bütün plan yılbaşına göre yapılıyor sanırım, bu kitle içinde kusenler de mutlaka olacaktır, onları tekrar kendilerine kanalizenetmek için seçimlerden önce yine bütün tuşlara basacaklar bence.
legendary
Activity: 2254
Merit: 1446
Cashback 15%
sr. member
Activity: 812
Merit: 293
Eloncoin.org - Mars, here we come!
Kira artışı oranını ilk %35 yapacağız dediler sonra da %25 olarak bırakıp sanıyorum 1 sene daha uzattılar. Kaldı ki evet kim %25'e uyacak ki? Ev sahibi de haklı sonuçta yani şartlar gitgide daha da ağırlaşırken neden evini çok aşağı bir fiyattan kiralamak istesin. Bu sefer de böyle bir yasal hak sunulduğu için kiracı itiraz ediyor haliyle ve kavgalar bitmiyor.

En düşük memur maaşının net bir şekilde 22 bin lira olması gerekiyor. Ama evet dediğiniz gibi alım gücünü koruyabilecekler mi orası önemli. Ben korunabileceğini düşünmüyorum çünkü ekonomide iyiye giden bir şey yok ve bu yönde adım atmaya da pek hevesli görünmüyorlar.

Hocam kira artışları özelinde çevremde büyük çoğunluğun (ev sahipleri) kiracılar yuzdesel olarak yüksek zamlara ikna etme, olmadı evden çıkarma çabasında olduğunu duyuyorum. Aynı binada eski bir kiracı 4k ya otururken diğeri yeni kiracı ise 10k kira ödeyebilir, bu bana garip geliyor ama önünde yasal bir engel yok, devletin kira için evin özelliklerine göre bir limit belirlemesi lazım.

Bu araca eden dusuk memur maaşı 22k değil, bekarsa 20.5 k olacak, aradaki fark eşi calismayan iki 6 yaş altı çocuğu olan memurun eş ve çocuk yardımından kaynaklanıyor.
hero member
Activity: 994
Merit: 607
Kira artışı oranını ilk %35 yapacağız dediler sonra da %25 olarak bırakıp sanıyorum 1 sene daha uzattılar. Kaldı ki evet kim %25'e uyacak ki? Ev sahibi de haklı sonuçta yani şartlar gitgide daha da ağırlaşırken neden evini çok aşağı bir fiyattan kiralamak istesin. Bu sefer de böyle bir yasal hak sunulduğu için kiracı itiraz ediyor haliyle ve kavgalar bitmiyor.

En düşük memur maaşının net bir şekilde 22 bin lira olması gerekiyor. Ama evet dediğiniz gibi alım gücünü koruyabilecekler mi orası önemli. Ben korunabileceğini düşünmüyorum çünkü ekonomide iyiye giden bir şey yok ve bu yönde adım atmaya da pek hevesli görünmüyorlar.

Devlet şunun farkına varmalı. Maaşlar artmasın ama alım gücü yükselsin. Herkesin beklediği şey aslında bu. Bir kaç sene önce asgari ücret 2000 lira civarındayken daha iyi geçinen asgari ücretliler, bugün 11.4 bin liraya aynı güce sahip olamıyorlar. Etin kilo fiyatı bölgesine göre 300-800 lira arasında değişiyor. Tavuk 150 lira olmuş. Dün bir döner söyledim bir dürüm döner 90 lira. Artık verilen paranın da bir esprisi kalmadı.
sr. member
Activity: 1624
Merit: 304
kycfree

hero member
Activity: 868
Merit: 878
Yarın açıklanacak verileri tartışabiliriz. Şimdiden konuyu oluşturmak ve ön bilgilerinizi/tahminlerinizi yazarak konuyu canlandırmayı amaçlıyorum. Yıllık TEFE-TÜFE kira artışında doğrudan etkili (her ne kadar %25 balonu olsa da kimse bunu yapmıyor, biliyoruz.)

Bir de dün kabine açıklamalarında Cumhurbaşkanının açıklaması vardı en düşük memur maaşının 22 bin lira olmasıyla alakalı enflasyon sonuçlarını bekleyeceğini söylemişti. Bu konuda nasıl adım atılacağı hala muamma söylenen tek şey sözümüzde duracağız. Sözde durması önemli ama sözü yerine getirirken alım gücü dengesini korumakta önemli.

5 Temmuz kritik bir gün olacak sizin yorumlarınız açıklama öncesinde neler?
Jump to: