Author

Topic: 6.001 Km Araçlar (Read 69 times)

legendary
Activity: 1904
Merit: 1282
March 05, 2024, 12:30:00 PM
Zamanında bu yasak sıfır araç stoklamasınlar diye yapılmıştı ama kontrol olmayınca bu ülkede isteyen istediği gibi at koşturuyor. Bizim millete kontrol şart kardeşim kontrol olmayınca bu tarz işler yapmak sanki haklarıymış gibi bu durumu kullanıyorlar. Pandemi zamanında sıfır araç stoklayan bir kaç kişiye ceza kesildi sonrasında unutuldu gitti başka ceza kesilen duymadım ama cami otoparkında bir sürü sıfır araç olduğunun haberi yapıldı.

suçu her  zaman vatandaşa attılar sorun kendilerindeydi o yüzden yapılan işlerin hiçbiri sonuç vermedi vermezde taki suçu kabullenene kadar. Neymiş araç sıkıntısı varmış mış ne oldu bu sıkıntı bitti ee araç fiyatları düşmüyor? birde ben bu araca parasını vermişim ödemişim sanane kardeşim sen kimsin benim cebimdeki parayı neye nasıl harcadığımdan sanane. Sen zafer havalimanı gibi yerlere sırf rant uğruna para harcarken sorun yok ben aracı alıp satarkenmi sorun?

Araç lan bu altı üstü teneke.
hero member
Activity: 1218
Merit: 877
Eloncoin.org - Mars, here we come!
March 05, 2024, 11:22:59 AM
Zamanında bu yasak sıfır araç stoklamasınlar diye yapılmıştı ama kontrol olmayınca bu ülkede isteyen istediği gibi at koşturuyor. Bizim millete kontrol şart kardeşim kontrol olmayınca bu tarz işler yapmak sanki haklarıymış gibi bu durumu kullanıyorlar. Pandemi zamanında sıfır araç stoklayan bir kaç kişiye ceza kesildi sonrasında unutuldu gitti başka ceza kesilen duymadım ama cami otoparkında bir sürü sıfır araç olduğunun haberi yapıldı.
sr. member
Activity: 812
Merit: 293
March 05, 2024, 05:53:15 AM
Bir ihmaller veya vurdumduymazlıklar silsilesi hakim okuduğum yorumlardan anladığım kadarıyla. Kural var evet ama vatandaşın ilk baktığı yer kurala nasıl uyarım değil de bu kuralın zayıf noktaları neresi, nereden gedik bulup da suya sabuna dokunmadan işimi bir an önce en az hasarla atlatırım mantalitesi. Hani okulda bir kural vardı, kopya çekmek serbest, yakalanmak yasak diye, denetim mekanizmasındakiler de sanırım yakalamamak için ellerinden geleni yapıyorlar. Başka türlü her gün yüzlerce benzer hadise yaşanıp da kimsenin yakalanmama şansı yok.
hero member
Activity: 994
Merit: 607
March 05, 2024, 05:48:52 AM
@Silence Scream noterler sorumluğunu tam yerine getirmiyor sorunda bu ya hiçbir işletme sorumluluğu tam yerine getirmiyor buradaki en büyü k sorun noterler. Noterin eline vereceksin kamera yapılan her işi kameralı olarak kayıt altına alacak bak bakalım çakallık yapabilen oluyor mu satış esnasında sıfır araçları kimse km'sinde oynamaya cesaret etmez sonuçta ileride satarken deüer kaybı olur
Yeterki engellenmek istensin yoksa engellenebilecek o kadar yöntem varki.

Bence de kamera ile kayıt altına alınabilir ki bunu yapmaları da çok zor değil. 2 personel alırsın sadece kamera kayıt işleriyle ilgilenir ve araç satışlarını kayda alır. KM bilgisini ve şase nosunu 10 saniyelik videoya alsa yeterli. Sonra bunu kanıtlar nitelikte arşive atar. Yarın araçta sorun olursa karşı taraf için bu hukuksal olarak büyük bir kolaylık yaratır. Ama yapmak isterlerse yaparlar tabi.
legendary
March 05, 2024, 05:41:39 AM
@Silence Scream noterler sorumluğunu tam yerine getirmiyor sorunda bu ya hiçbir işletme sorumluluğu tam yerine getirmiyor buradaki en büyü k sorun noterler. Noterin eline vereceksin kamera yapılan her işi kameralı olarak kayıt altına alacak bak bakalım çakallık yapabilen oluyor mu satış esnasında sıfır araçları kimse km'sinde oynamaya cesaret etmez sonuçta ileride satarken deüer kaybı olur
Yeterki engellenmek istensin yoksa engellenebilecek o kadar yöntem varki.
hero member
Activity: 882
Merit: 879
March 05, 2024, 05:14:09 AM
Noterde görevli koltugundan kalkıp aracın km sine bakmıyor hal böyle olunca ülkemizdeki yasalar sözde tam olsada uygulamaya gelince hiçbiri calismiyor.6001 km araclarin çoğu 1 km de bile degildir. Burada bana göre sahibindene sağlam bir ceza yazılmalı ancak adamlar vergi ödeme konusunda bile gerilerde olduğuna göre birielri tarafindan sağlam korunmakta. Hemde öyle böyle değil.

Bu adamlar listelenen araçlar için doğrulama yöntemi getirmeleri gerekli sonuçta listelenen urunle satılan arasında fark var ve bu fark alıcıyı aldatıyor. Bu aldatmaya aracılık eden ise sahibinden.

Sahibinden diyelim doğrulama yaptı, bunu aşmanın basit yolları yok mu fake fotoğraf gibi? O yüzden suç sahibindende değil, arabaları satmak için 6 ay ve 6 bin km yöntemi artık gereksiz. Bu kaldırılabilir çünkü artık ikinci el araçlar, sıfır fiyatından yükseğe satılamıyor. Hal böyle olunca kaldırsalar da insanlar gereksiz gerilime girmese bence. Satışlarda da pek etkisi yok artık bunun.
hero member
Activity: 1204
Merit: 623
March 03, 2024, 01:40:40 PM
Yasa dediğin şey çok yönlü düşünülüp sonra bunun sonuçları değerlendirilip araştırılıp sonra uygulamaya konması gerekir. Yıllar içinde üniversitelerin yardımı talep edilerek bu tür çıkartılan yasaların pek çoğunun etkileri ve sonuçlarının araştırılması istenir.
Şimdi olduğu gibi nelazım abime yasaları gibi olunca onlarda buna uyacak kılıfı şak diye ortaya koyarlar. 6001 km için bu araçlar şehir içinde en az kaç gün kullanımış olamalı diye bir soru sorsam sonra bunun hangi kamera sistemlerinden kaç kere geçmiş olduğunu kanıtlayacak görüntü kaydının olması gerektiğini sorsam. Hangi galeri bu araçlar için bir tane kayıt çıkarta bilir. Yasa var. 6001 km olduğuna bakan noter var. Ama bunun hangi yasaları çiğneyerek elde edildiğini araştırn bir allahın kulu yok. Bir sene içinde bir kişinin kaç araç alıp satacağını kanunen belirliyorsun. Banka hesaplarını gözlemliyorsun. Sonra birşey yapmıyorsun. Ciddiyetsiz yasalar.
legendary
March 03, 2024, 01:35:36 PM
Noterde görevli koltugundan kalkıp aracın km sine bakmıyor hal böyle olunca ülkemizdeki yasalar sözde tam olsada uygulamaya gelince hiçbiri calismiyor.6001 km araclarin çoğu 1 km de bile degildir. Burada bana göre sahibindene sağlam bir ceza yazılmalı ancak adamlar vergi ödeme konusunda bile gerilerde olduğuna göre birielri tarafindan sağlam korunmakta. Hemde öyle böyle değil.

Bu adamlar listelenen araçlar için doğrulama yöntemi getirmeleri gerekli sonuçta listelenen urunle satılan arasında fark var ve bu fark alıcıyı aldatıyor. Bu aldatmaya aracılık eden ise sahibinden.
hero member
Activity: 1218
Merit: 877
March 03, 2024, 01:23:47 PM
Malum sarı sitede 6.001 km ilanları sürekli gözüme çarpıyor arayıp sorduğunuz zaman ya sıfır araçlar yada çok daha az kilometreli araçlar bu şekilde ilana koyularak satışa sunuluyor. 2. el araçlarda 6.000 km şartı olduğu için ilanları 6.001 yada 6.100, 6.150 gibi açıyorlar tabi ülkemizde yasa koyulur kontrol ve denetim olmadığı için yasa delinir o zaman ne anlamı kalıyor ki koyulan bu yasanın nasıl olsa önemsiz bir detay olarak kalıyor.

Jump to: