Author

Topic: 8 sene önce vs Bugün (Read 275 times)

sr. member
Activity: 1442
Merit: 256
August 03, 2023, 03:23:22 AM

Şöyle bir görsel geldi önüme ve baktım dedim ki ülkenin içinde bulunduğu b*ktan durum daha iyi özetlenemezdi. Apple’ın yaptığı zamlarla birlikte artık 8 sene önce araba aldığınız bir paranın daha fazlasına bugün telefon alıyorsunuz. Daha doğrusu alamıyorsunuz çünkü bu parayı telefona verecek parayı bulamıyorsunuz. Ülkenin vergi sistemiyle birlikte ekonomisinin baştan düzenlenmesi gerekiyor.

Bu foto bile paramızın kaybettiği değeri gözler önüne seriyor.
Şimdilik İphone ile kıyas yapılıyor ama böyle devam ederse eğer golf başka şeyler ile kıyaslama yapılırsa kötü olacak.
hero member
Activity: 868
Merit: 878
August 02, 2023, 05:47:59 PM
Bu kıyaslamalar günden güne artacak. Yakında Türk lirası daha fazla değer kaybederse sola ev fiyatları, sağa telefon fiyatları konulabilir. O dönem alım gücü gerçekten yüksekti. Düşük değerli otomobiller görünüyor, maaşlarda azdı ama bugün bu arabaları alma ihtimalini düşünürsek o döneme göre 2-3 kat daha fazla aylık gerekiyor. Bu yüzden sadece para değer kaybetmedi, zamanımız da değer kaybetti. Zaman enflasyonu da yaşıyoruz. Keşke alım gücü ile sabit kalsaydı da zamanının kıymeti düşmeseydi.

Dediğiniz bu cümlenin üstünden iki ay gibi bir süre geçmeden gerçek oldu diyebiliriz. Nasıl mı derseniz? Telefonun fiyatı 87.000 TL civarına geldi. Antalya gibi bir şehirde hem de merkezde bundan tam on -on iki yıl önce 1+1 ev satılıyordu. Eğer paramız bu hızda değer kaybeder ve enflasyon bu hızda artarsa telefonun karşısına villa bile koyabiliriz.
Alımgücünü yükseltmezlerse her şey konulabilir diğer alana çünkü kıyas yapıldığı zamanlara ait dolar kuru 2-3 lira civarları olduğu için paranın güçlü olduğu dönemlerden bahsediliyor.Magazinsel boyutunu da düşünürsek bu haberlerin ardı arkası kesilmez.Dolar bazlı da fiyat yükseldi elbette bir de üstüne doların Türk Lirası karşısında değer kazanmasını düşününce tüm düzen değişti.

Hocam maalesef çok haklısınız. Bazı hizmetler, eşyalar ve ürünlerin fiyatı dolar bazında bile arttı. Üstüne de doların on yıl önce 2 TL iken şimdi neredeyse 30 TL civarına geldiği varsayılırsa bu alım gücünün ne derece de yok olduğunu bizlere gösteriyor. Bu tarz magazinsel karşılaştırmanın ekonomiden çok fazla anlamayan insanları için faydalı olabilecekken maalesef bizim gibi sürekli ekonomi takip etmek zorunda olan bir millet için sadece magazinsel kalıyor.

Türk lirasının ne kadar değer kaybettiği ile alakalı güzel örneklemeler olmuş. Bugün bir telefon neredeyse 100 bin lira olacak ki iPhone 15’in en yüksek modelli ve hafıza seçenekli amiral gemisi belki bu fiyatın üstünde satış fiyatıyla satışa çıkacak ve bunu almak için yine birileri asgari ücretle kredi çekerek sıraya girecekler.

Türkiye’de tüketicinin bilinçsizlik seviyesi de yüksek. Maalesef bir çoğumuz okur yazarız ancak finansal okur yazar değiliz. Finansal okur yazarlık bu işin temeli aslına bakarsak. Buradan başlayıp kişilere ve olaylara göre kendimizi eğitmemiz gerekecek. Borsa sabırlıların işidir eyvallah ama borsadan hariç fırsatları da değerlendirmeli. Bizim gibi ekonomisi kötü, enflasyonist bir ülkede yaşıyorsanız hele daha da dikkat etmeniz gerekir.
legendary
Activity: 966
Merit: 1047
#SWGT CERTIK Audited
August 02, 2023, 01:34:02 PM
Bu kıyaslamalar günden güne artacak. Yakında Türk lirası daha fazla değer kaybederse sola ev fiyatları, sağa telefon fiyatları konulabilir. O dönem alım gücü gerçekten yüksekti. Düşük değerli otomobiller görünüyor, maaşlarda azdı ama bugün bu arabaları alma ihtimalini düşünürsek o döneme göre 2-3 kat daha fazla aylık gerekiyor. Bu yüzden sadece para değer kaybetmedi, zamanımız da değer kaybetti. Zaman enflasyonu da yaşıyoruz. Keşke alım gücü ile sabit kalsaydı da zamanının kıymeti düşmeseydi.

Dediğiniz bu cümlenin üstünden iki ay gibi bir süre geçmeden gerçek oldu diyebiliriz. Nasıl mı derseniz? Telefonun fiyatı 87.000 TL civarına geldi. Antalya gibi bir şehirde hem de merkezde bundan tam on -on iki yıl önce 1+1 ev satılıyordu. Eğer paramız bu hızda değer kaybeder ve enflasyon bu hızda artarsa telefonun karşısına villa bile koyabiliriz.
Alımgücünü yükseltmezlerse her şey konulabilir diğer alana çünkü kıyas yapıldığı zamanlara ait dolar kuru 2-3 lira civarları olduğu için paranın güçlü olduğu dönemlerden bahsediliyor.Magazinsel boyutunu da düşünürsek bu haberlerin ardı arkası kesilmez.Dolar bazlı da fiyat yükseldi elbette bir de üstüne doların Türk Lirası karşısında değer kazanmasını düşününce tüm düzen değişti.

Hocam maalesef çok haklısınız. Bazı hizmetler, eşyalar ve ürünlerin fiyatı dolar bazında bile arttı. Üstüne de doların on yıl önce 2 TL iken şimdi neredeyse 30 TL civarına geldiği varsayılırsa bu alım gücünün ne derece de yok olduğunu bizlere gösteriyor. Bu tarz magazinsel karşılaştırmanın ekonomiden çok fazla anlamayan insanları için faydalı olabilecekken maalesef bizim gibi sürekli ekonomi takip etmek zorunda olan bir millet için sadece magazinsel kalıyor.
copper member
Activity: 1190
Merit: 925
July 15, 2023, 11:37:17 AM
Bi tane makarası yapılmıştı bunun işte 10 sene sonra adana dürüm fiyatı şimdiki iPhone fiyatı olmuş haldeydi. Ağlanacak halimizden gülünecek malzeme çıkarmaya bakıyoruz da güldüğümüz her şey gerçekleşir hale geldi artık. Aynı anlayışla ekonomi 10 sene daha yönetilmeye devam edilirse o dürümün fiyatı iPhone ile aynı olmasa da kim bilir şu anki fiyatının kaç katı olacak.

İnsanlar artık en azından temel ihtiyaçlarımı rahat karşılayabileyim ev-araba alamayacaksam bile demeye başladı. O bile artık sürekli gelmeye devam eden zamlar yüzünden kolay iş değil.

Zaten temel ihtiyaçlar yüzünden insanlar tatili, kırmızı eti, protein kaynaklarını ve diğer ihtiyaçlarını göz ardı etmeye başladı.Üzgünüm ama görüyorum ki Türkler için kırmızı et yemek bile temel ihtiyaç olmaktan çıkıp lüks kategorisinde değerlendiriliyor.Sokaktaki mevcut seçmen sen de tavuk ye diye akıl veriyor.Türkiye’de ekonomi günden güne kötüleşiyor.
sr. member
Activity: 1624
Merit: 304
kycfree
July 15, 2023, 05:04:56 AM
Bi tane makarası yapılmıştı bunun işte 10 sene sonra adana dürüm fiyatı şimdiki iPhone fiyatı olmuş haldeydi. Ağlanacak halimizden gülünecek malzeme çıkarmaya bakıyoruz da güldüğümüz her şey gerçekleşir hale geldi artık. Aynı anlayışla ekonomi 10 sene daha yönetilmeye devam edilirse o dürümün fiyatı iPhone ile aynı olmasa da kim bilir şu anki fiyatının kaç katı olacak.

İnsanlar artık en azından temel ihtiyaçlarımı rahat karşılayabileyim ev-araba alamayacaksam bile demeye başladı. O bile artık sürekli gelmeye devam eden zamlar yüzünden kolay iş değil.
sr. member
Activity: 812
Merit: 293
Eloncoin.org - Mars, here we come!
July 15, 2023, 02:40:20 AM
Hani Avrupa bizi kıskanıyor ya, belki de gerçekten öyledir ama bunun sağlamasını yapıp altını doldurmamiz lazım, en basitinden direkt hayatımıza etki eden temel gereksinimlerden başlayarak ev arabaya kadar olan yelpazede 50 kalem ürün belirleyelim, Avrupa ülkeleri ile bizdeki fiyat serüvenine bakalım, eğer gerçekten kiskaniliyorsak orada meydana çıkar , sonucu hepimiz biliyoruz tabiiki ama ben bu argümanı iktidar yanlısı arkadaşlarıma sunuyorum genelde, hiçbirinin verecek müspet bir cevabı olmayınca başka sorum yok sanık sizindir hakim bey diyesim geliyor😅
legendary
Activity: 2254
Merit: 1446
Cashback 15%
July 15, 2023, 02:20:59 AM
başlığın açılma tarihi mayıs 2023, bugün iste temmuz 2023'teyiz ve görseldeki telefonu o paraya artık alamıyoruz. bırak 8 sene öncesini 2 ay öncesindeki ürünü alamıyoruz. böyle bir rezillik var mı dostlar? bunun başka bir açıklaması yok.
sr. member
Activity: 2030
Merit: 396
July 14, 2023, 03:04:48 PM
Gerçekten de nereden nereye gelmişiz. Aynı paranın alım gücü gerçekten inanılmaz bir noktada şu an. İlk gönderideki paraya şimdi iPhone 14'ün üst modellerinden biri alınabiliyor veya örneğin eli yüzü düzgün iyi performanslı bir masaüstü bilgisayarı sıfırdan topluyorsunuz. Belki onun da piyasası daha da artmıştır tabi takip edemez oldum artık. Şimdi araba örneği için bakıyoruz Tofaş bile yok artık o paraya.  Smiley  Afedersiniz hurdadan bozma arabalar bile 200-300 binden aşağı değil. O baştaki örnekteki paraya ağır hasarlı araç falan verenleri görüyorum Sahibinden'de.
copper member
Activity: 1190
Merit: 925
July 13, 2023, 04:51:08 PM

hero member
Activity: 1862
Merit: 524
July 13, 2023, 04:37:40 PM
Aradan altı üstü 2 ay geçti durum daha da içler acısı hale gelmiş. Eski maaşlara şimdi ki maaşları kıyaslıyor birçok kişi ona göre orantılıydı diye. Evet orantılıydı fakat eskiden kiralar bu kadar pahalı değildi asgari ücretli kişi çok rahat bir şekilde kira elektrik su vs. Ödeyebiliyor ve birikim dahi yaparak ya da en kötü ihtimal kredi çekerek araba alabiliyordu. Şimdi ise asgari ücret sadece kiralara yetmiyor. Üstüne kredi oranları almış başını gitmiş durumda kısacası bir sonraki 2 ay için durum daha da içler acısı olacak gibi
legendary
Activity: 966
Merit: 1047
#SWGT CERTIK Audited
July 13, 2023, 02:53:31 PM

sr. member
May 26, 2023, 01:44:09 AM
orta gelirlilere yönelik konut projeleri konu başlığında da yazdığım gibi, bizlere resmi merciler ne anlatırsa anlatsın, ne veri ile gelirse gelsin, en nihayetinde tüm bu karmaşanın içinde birebir yaşadıklarımız üzerine biraz düşününce, ekonomik olarak nasıl bir uçurumun içinde olduğumuzu rahatlıkla hatta rahatsız edici bir şekilde görebiliyoruz. 5 yıl önce 65 bine bitebilecek bir evin, şu anda muadili sayılabileceklerin fiyatı 1,5 milyonlar ile telaffuz ediliyor ki bu rakam büyük metropollerde yerine semtine göre çok çok fazla. ki asıl kaçırdığımız nokta, be şekilde devam ederse, an itibariyle 8 yıl öncesiyle günümüzü mukayese ettiğimiz gibi, bir önceki ay ile günümüzü mukayese eder duruma geleceğiz ne yazık ki...

Dediğinizin çok bir uzak mesafesi yok, 1-2 ay sonra bir önceki ayla bulunduğu ayı kıyaslamaya başlayacağız, şuan bile alınan her şey için bir kaç ay sonra iyiki almışım şimdi alamazdım diyeceğiz.
Şuan bile elinde parası olan için hiç bir şeyin geç olmadığını düşünüyorum çünkü bugün yarından daha iyi.
Bundan sonra BUGÜNLER YARINDAN HEP İYİ OLACAK.
Enflasyon denilen canavarı yenemediğimiz sürece her zaman bu sıkıntıları yaşamak zorunda kalacağız. Bir araba almak bile hayal oldu, değil ev almak. Basit bir market alışverişi bile torbalar dolmadan yapılıyor artık. 25 kuruşun değeri kalmadığı için marketler yeri geliyor poşet parası bile almıyorlar. En küçük para birimi olan 5 kuruşu (1 kuruşu saymıyorum) ne zamandır görmedim zaten. Bugünlerin yarınlardan ekonomik anlamda iyi olacağını mecburen bilmek zorundayız. Bir şey almak istiyorsanız en güzel gün bugün.

Hocam kardeşlerim işleri gereği sürekli yurt dışına gidip geliyorlar, ikisi de tır şoförü, her geldiklerinde bozuk paralarının içinde dünya kadar cent oluyor, bizim kuruşların karşılığı olan bu paralar marketlerde falan hala kullanımda, yani alışverişte bir karşılığı hala var, bizim kuruşlarda ise manzara aynen sizin anlattığınız gibi maalesef. Diğer konuya gelince, kesinlikle tren kaçtı diye düşünmemek lazım çünkü yönetim mantalitesi değişmediği sürece biz aynı süreci yaşayacağız, o yüzden alabilme imkanımız olan evdir arabadır bugün almakta fayda var.
legendary
Activity: 1218
Merit: 1176
May 23, 2023, 07:14:09 PM
8 sene önceki araba fiyatları ile bugün araba fiyatları arasındaki farkı da incelemek lazım, yurtdışında dövizle satılan bir araba, Türkiye’de döviz bazında daha yüksek fiyatlara satılıyor, hemen komşumuz ve küçük gördüğümüz Gürcistan ve Irak gibi ülkelerde en lüks otomobilleri uygun fiyata halk biniyor, az çok Arap plakalı lüks araçlara herkes şahit olmuştur herhalde, Karadeniz’de de Gürcü plaka lüks araçlar var, bazen insan neden biz bunlara sahip değiliz diye soruyor,

Irak neyse onları anlıyorum adamlarda petrol falan var, bu Gürcistanda ucuz olmasının sebebi ne tam olarak onu anlamıyorum lan adamlarda hiç bir şey yok ama bizden daha rahat araba sahibi olabiliyorlar.
Geçen sene telefon almaya gittim Tiflis'e şehrin yarısı yıkık dökük yarısı rezidans.

Arap plakalı araçları genelde Başakşehir taraflarında çok görüyorum adamların yurdu olmuş orası.
sr. member
Activity: 1344
Merit: 373
May 23, 2023, 05:11:13 AM
8 sene önceki araba fiyatları ile bugün araba fiyatları arasındaki farkı da incelemek lazım, yurtdışında dövizle satılan bir araba, Türkiye’de döviz bazında daha yüksek fiyatlara satılıyor, hemen komşumuz ve küçük gördüğümüz Gürcistan ve Irak gibi ülkelerde en lüks otomobilleri uygun fiyata halk biniyor, az çok Arap plakalı lüks araçlara herkes şahit olmuştur herhalde, Karadeniz’de de Gürcü plaka lüks araçlar var, bazen insan neden biz bunlara sahip değiliz diye soruyor,
sr. member
Activity: 630
Merit: 463
May 23, 2023, 03:20:20 AM
hero member
Activity: 868
Merit: 878
May 23, 2023, 01:58:28 AM
orta gelirlilere yönelik konut projeleri konu başlığında da yazdığım gibi, bizlere resmi merciler ne anlatırsa anlatsın, ne veri ile gelirse gelsin, en nihayetinde tüm bu karmaşanın içinde birebir yaşadıklarımız üzerine biraz düşününce, ekonomik olarak nasıl bir uçurumun içinde olduğumuzu rahatlıkla hatta rahatsız edici bir şekilde görebiliyoruz. 5 yıl önce 65 bine bitebilecek bir evin, şu anda muadili sayılabileceklerin fiyatı 1,5 milyonlar ile telaffuz ediliyor ki bu rakam büyük metropollerde yerine semtine göre çok çok fazla. ki asıl kaçırdığımız nokta, be şekilde devam ederse, an itibariyle 8 yıl öncesiyle günümüzü mukayese ettiğimiz gibi, bir önceki ay ile günümüzü mukayese eder duruma geleceğiz ne yazık ki...

Dediğinizin çok bir uzak mesafesi yok, 1-2 ay sonra bir önceki ayla bulunduğu ayı kıyaslamaya başlayacağız, şuan bile alınan her şey için bir kaç ay sonra iyiki almışım şimdi alamazdım diyeceğiz.
Şuan bile elinde parası olan için hiç bir şeyin geç olmadığını düşünüyorum çünkü bugün yarından daha iyi.
Enflasyon denilen canavarı yenemediğimiz sürece her zaman bu sıkıntıları yaşamak zorunda kalacağız. Bir araba almak bile hayal oldu, değil ev almak. Basit bir market alışverişi bile torbalar dolmadan yapılıyor artık. 25 kuruşun değeri kalmadığı için marketler yeri geliyor poşet parası bile almıyorlar. En küçük para birimi olan 5 kuruşu (1 kuruşu saymıyorum) ne zamandır görmedim zaten. Bugünlerin yarınlardan ekonomik anlamda iyi olacağını mecburen bilmek zorundayız. Bir şey almak istiyorsanız en güzel gün bugün.
legendary
May 22, 2023, 07:04:22 PM

legendary
Activity: 2114
Merit: 1042
May 22, 2023, 04:41:32 PM
O zamanların kıymetini bilemiyormuşuz. Biraz birikim ile ev ve araba almak mümkündü o zamanlarda. Çok iyi hatırlıyorum. 2017 yılında bile yani 6 sene önce bile 150 bin liraya 3+1 ev almak Anadolu’da çok kolaydı ve o dönemlerde borca giren, evi alan herkes bugün şükür ediyor. Çünkü bugün birikim ile ev almak imkansızken o dönemde bu mümkündü. Baksanıza telefon 64 bin lira olmuş.

Her dönemde belirli zor şartlar olabiliyor ama o zamanlar zor şartlarda bile insanlar önünü görebiliyorlardı ve ev, araba alabiliyorlardı. Şimdi işler daha da zor çünkü insanlar bir sonraki aylarını kestiremiyor. Hadi diyelim riski almak istiyor alacak bir ev ama bu sefer de kredi bulamıyor. Bulduğu krediyle de ev bulamıyor. Nerden baksanız zor bir dönemdeyiz. Birikim ile bir şeyler almak zaten hayal oldu. Fiyatlar yerinde durmuyor ama öyle böyle durmuyor yani. İlla borca gireceksin ki öyle bir şeyler sahibi olabilesin. O da faiziydi vs. derken zaten zarara geliyor. İyi kötü malım oldu diye kendimizi avutuyoruz sonra.

Artık ev araba almak hayal hocam hayal 2014 yılında hiç param olmadan full kredi ile ev almıştım ama bugün memur maaşına 2 milyon kredi veren banka yok bankayı buldun diyelim onun geri ödemesini tek memur maaşıyla imkansız yapamıyorsunuz yani enflasyon olan ülkede kredi ile işlem yapmak en mantıklı hareket bugün imkan olsun bugün kredi çeker alırım ev
hero member
Activity: 756
Merit: 701
May 22, 2023, 03:29:37 PM
O zamanların kıymetini bilemiyormuşuz. Biraz birikim ile ev ve araba almak mümkündü o zamanlarda. Çok iyi hatırlıyorum. 2017 yılında bile yani 6 sene önce bile 150 bin liraya 3+1 ev almak Anadolu’da çok kolaydı ve o dönemlerde borca giren, evi alan herkes bugün şükür ediyor. Çünkü bugün birikim ile ev almak imkansızken o dönemde bu mümkündü. Baksanıza telefon 64 bin lira olmuş.

Her dönemde belirli zor şartlar olabiliyor ama o zamanlar zor şartlarda bile insanlar önünü görebiliyorlardı ve ev, araba alabiliyorlardı. Şimdi işler daha da zor çünkü insanlar bir sonraki aylarını kestiremiyor. Hadi diyelim riski almak istiyor alacak bir ev ama bu sefer de kredi bulamıyor. Bulduğu krediyle de ev bulamıyor. Nerden baksanız zor bir dönemdeyiz. Birikim ile bir şeyler almak zaten hayal oldu. Fiyatlar yerinde durmuyor ama öyle böyle durmuyor yani. İlla borca gireceksin ki öyle bir şeyler sahibi olabilesin. O da faiziydi vs. derken zaten zarara geliyor. İyi kötü malım oldu diye kendimizi avutuyoruz sonra.
sr. member
May 22, 2023, 06:07:29 AM
hero member
Activity: 1078
Merit: 638
May 20, 2023, 05:13:27 PM
Hocam maalesef çok haklısınız. Kredi ile ev araba alan inanılmaz kâra geçti ve ödemeleri inanılmaz kuş gibi kaldı. Yukarıda başka bir hocamızın yazdığı gibi aslında böyle olacağını biliyorduk, benim bu kredilere girme imkanım vardı. Keşke olabildiğince ev ve arabaya girseymişiz. 2021 yazında bile konut kredisi çıkabiliyordu ve ev fiyatı görece ucuzdu. Bir eve bakmıştık. Yaklaşık 800bin lira civarıydı yani 100k dolardı, banka da %80 kredi veriyordu. En son onu kaçırarak çok büyük mallık ettim açıkçası. Şimdi o ev 5 milyon lira olmuş, yani 250k usd. Kredi ödemesi de acayip az olacaktı. Şu anda 800 bin liraya araba kalmayacak neredeyse, egea'lar bile seçimden sonra 800bin'i geçer. Çok büyük felaketlere doğru gidiyoruz..
hero member
Activity: 798
Merit: 1441
May 20, 2023, 04:14:23 PM
Sorun ne aslında biliyor musunuz, liyakat liyakat liyakat. Yönetim kadrolarinda  yapılaşmayı liyakat üzerine değil de ahbap çavuş ilişkisine göre, siyasi menfaatler ekseninde yaparsanız, ve herşeyin kontrolünü de bir adamın eline verirseniz sonuçta günümüz şartlarının oluşması kaçınılmaz. Tübitak in başına ziraatci gelirse, ya da banka yönetim kuruluna güreşçi girerse,  bir adam 10 ayrı yerden maaş huzur hakkı vs alırsa, yetişmiş kalifiye meslek grubundakiler şartlardan bezip kapağı yurt dışına atmaya başladığında giderlerse gitsinler derseniz, sonuçları kaçınılmaz olur maalesef.
Sorun liyakat değil,eğitimsizlik ve cahil kalma.Cahil insanı her şeye inandırabilirsiniz.İlk söyleme de inanmasa bile ikinci veya üçüncü söylemede artık sizde inanmaya,doğru neyse ona değil sizin dediğinize inanmaya başlar.Bu nedenle ne söyleniyorsa ona göre yön tayin eden insanlarımız şuanki kaderimizi belirleyenlerin çoğunu gösteriyor.
Siyaset o kadar kötü bir şeydir ki insanlar ne kadar eğitimli olursa olsun bazen yaranmak için bu eğitimlerini hiçe sayabilir o ayrı konu fakat günümüzle 8 sene öncesini karşılaştırdığımızda durum çok da vahim.Bu sadece görünen ve parasal yüzü olarak gösterilse de iç tarafta daha kötü giden şeyler var.
Şimdiki gençlerimiz bilinçli yetiştiği için bir kaç sene sonra bu işler yavaştan değişmeye başlayacaktır fakat oraya kadar kim sabredebilir tabiki bunu önümüzdeki süreç bize gösterecek.Daha geçenlerde tramvayın önüne atlayıp intihar eden genç bir kardeşimizin mektubunu üzülerek okudum. Bunun gibi daha niceleri vardır ki içinde saklamaya devam ediyordur.
Ülkemizde son zamanlarda antidepresan kullanımı ve psikolojik sıkıntılar artmaya başladı ki bu iyiye işaret değil.Bunun nedeni açık ara belli.

Hocam eğitimsizlik ve cehalet konusunda haklısınız, hepimiz hatırlarız iktidar tarafindakilerden " memleketteki eğitim düzeyi arttıkça bizim oylarımız düşüyor" minvalinde açıklamaları. Yani olay iki yönlü, bir yönü yönetenlerin bilinçli şekilde toplumun eğitim düzeyinin yükselmesini istememesi, bununla beraber toplumda hiç de azımsanmayacak bir kesimin bu fikre resmen çanak tutması, bundan 50 yıl önceki yaşam kosullarinda cehalet kader olabilirdi fakat artık kader değil tercih bence.
Bu zamandan itibaren artık ben de kader planına inananlardanım. Her ne başımıza geliyorsa malesef ki '' kader planı''.
50 yıl öncesinde bile bu kadar cehalet yoktu ve kader değildi.Okuma hakkı vardı ve insanlar en azından araştırmayı ve okumayı seviyordu.Tembellik ve üşengeçlik seviyesi şimdiki kadar fazla değildi.İnsanlar bir şeyler üretmeyi seviyordu hala daha seven vardır fakat bu yıl geçtikçe malesef ki azalıyor.
Eğitimi kısıtlarsanız görüyoruz ki yönetmek insanları daha kolay olur.Bu yüzden korona döneminde ilk vazgeçilenlerden birisi eğitim oldu ve uzaktan eğitime geçildi.
sr. member
May 20, 2023, 12:57:36 AM
Sorun ne aslında biliyor musunuz, liyakat liyakat liyakat. Yönetim kadrolarinda  yapılaşmayı liyakat üzerine değil de ahbap çavuş ilişkisine göre, siyasi menfaatler ekseninde yaparsanız, ve herşeyin kontrolünü de bir adamın eline verirseniz sonuçta günümüz şartlarının oluşması kaçınılmaz. Tübitak in başına ziraatci gelirse, ya da banka yönetim kuruluna güreşçi girerse,  bir adam 10 ayrı yerden maaş huzur hakkı vs alırsa, yetişmiş kalifiye meslek grubundakiler şartlardan bezip kapağı yurt dışına atmaya başladığında giderlerse gitsinler derseniz, sonuçları kaçınılmaz olur maalesef.
Sorun liyakat değil,eğitimsizlik ve cahil kalma.Cahil insanı her şeye inandırabilirsiniz.İlk söyleme de inanmasa bile ikinci veya üçüncü söylemede artık sizde inanmaya,doğru neyse ona değil sizin dediğinize inanmaya başlar.Bu nedenle ne söyleniyorsa ona göre yön tayin eden insanlarımız şuanki kaderimizi belirleyenlerin çoğunu gösteriyor.
Siyaset o kadar kötü bir şeydir ki insanlar ne kadar eğitimli olursa olsun bazen yaranmak için bu eğitimlerini hiçe sayabilir o ayrı konu fakat günümüzle 8 sene öncesini karşılaştırdığımızda durum çok da vahim.Bu sadece görünen ve parasal yüzü olarak gösterilse de iç tarafta daha kötü giden şeyler var.
Şimdiki gençlerimiz bilinçli yetiştiği için bir kaç sene sonra bu işler yavaştan değişmeye başlayacaktır fakat oraya kadar kim sabredebilir tabiki bunu önümüzdeki süreç bize gösterecek.Daha geçenlerde tramvayın önüne atlayıp intihar eden genç bir kardeşimizin mektubunu üzülerek okudum. Bunun gibi daha niceleri vardır ki içinde saklamaya devam ediyordur.
Ülkemizde son zamanlarda antidepresan kullanımı ve psikolojik sıkıntılar artmaya başladı ki bu iyiye işaret değil.Bunun nedeni açık ara belli.

Hocam eğitimsizlik ve cehalet konusunda haklısınız, hepimiz hatırlarız iktidar tarafindakilerden " memleketteki eğitim düzeyi arttıkça bizim oylarımız düşüyor" minvalinde açıklamaları. Yani olay iki yönlü, bir yönü yönetenlerin bilinçli şekilde toplumun eğitim düzeyinin yükselmesini istememesi, bununla beraber toplumda hiç de azımsanmayacak bir kesimin bu fikre resmen çanak tutması, bundan 50 yıl önceki yaşam kosullarinda cehalet kader olabilirdi fakat artık kader değil tercih bence.
legendary
Activity: 2506
Merit: 1505
May 19, 2023, 05:17:08 PM
8 sene değil sanki 30 sene önce gibi şu enflasyona bakın. Ama biz çok önceden uyarmıştık bunların olacağını öngörerek, referandumda Hayır demeyenler ülkeyi bu hale getirdi. Cumhuriyet kazanımlarını bir bir kaybettik bu ucube sistemin gelişiyle.
Şimdi arabayı geç millet yeni telefon alamıyor. Hiperenflasyonla dünyadan kopuk bir hayat yaşıyoruz. Temel ihtiyaçlar lüks olmuş durumda. Halk düşünmeden yanlış tercihler yaptıkça hayat standardını kendi kendine düşürmeye devam edecek.
legendary
Activity: 2562
Merit: 1482
May 19, 2023, 04:59:36 PM
Bunu ben de gördüm. Ülkenin çöküşünün özeti.  Birkaç yıl önce son model araba alınan fiyata şimdi telefon bile alamıyoruz. Üstelik bütün bunlar onlarca yıl içerisindeki değişim değil, sadece birkaç yıl. Pandemide 100 bin lira olan araba şimdi 700 bin lira, gelin bu ekonomiyi açıklayın ne hale geldik dediğimizde ise bize saldırmaya başlıyorlar.
Elle tutulur, akıl alır yanı olmayan bir ekonomi yönetimimiz var. Üretimi komple bitir, dışa bağımlı hale gel, samanı bile ithal et. Sonra ne telefon ne araba bakamasın insanlar.
Güzel bir bonfile yapayım derseniz şu anda kilosu 600 lira oldu. 2 sene önce aynı eti 60 liraya alıyorduk. İçine ettiler düzenimizin Smiley
legendary
May 19, 2023, 04:02:01 PM
Dolar ve enflasyonun etkilerinin çok güzel bir göstergesi bu, paramızın günden güne ne kadar erdiğini görebiliriz.
Şimdi bir araba almak bile hayal gibi bir şey. Ev almaya bir şey diyemiyorum.
Artık 8 yıl sonra neyle neyi kıyaslarız Allah bilir.
hero member
Activity: 798
Merit: 1441
May 19, 2023, 03:31:56 PM
sr. member
May 19, 2023, 08:11:30 AM
Sorun ne aslında biliyor musunuz, liyakat liyakat liyakat. Yönetim kadrolarinda  yapılaşmayı liyakat üzerine değil de ahbap çavuş ilişkisine göre, siyasi menfaatler ekseninde yaparsanız, ve herşeyin kontrolünü de bir adamın eline verirseniz sonuçta günümüz şartlarının oluşması kaçınılmaz. Tübitak in başına ziraatci gelirse, ya da banka yönetim kuruluna güreşçi girerse,  bir adam 10 ayrı yerden maaş huzur hakkı vs alırsa, yetişmiş kalifiye meslek grubundakiler şartlardan bezip kapağı yurt dışına atmaya başladığında giderlerse gitsinler derseniz, sonuçları kaçınılmaz olur maalesef.
legendary
Activity: 1904
Merit: 1282
May 19, 2023, 05:46:16 AM
Ekonomi çok iyi dış güçlerin oyunu bunlar. Oyuna gelmeyin. Seccadeye basan biri benim başkanım olamaz. Anamız bacımız kardeşimiz yıllarca konuşamıyordu. Elhamdülliilah recep tayyip erdoğan var. O herşeyi düzeltecek bi 20-30 kere şans daha verin sonuçta sayısal gibi bir şekilde arada kazandığımız dönemler olacak.

Hem senin araba neyine.

Bayrak inmeyecek
legendary
Activity: 2198
Merit: 1232
May 19, 2023, 05:34:55 AM
Alım gücü yok oldu geçtiğimiz senelerde ithal bir aracın yada yeni çıkan bir telefonun hayalini kurarak onlara ulaşıp alabilme şansımız oluyordu. Alım gücü o kadar düştü ki sadece temel ihtiyaçlarımızı düşünür haldeyiz. Bu kadar açık alım gücünün düştüğü yaşadığımız sefillikler buna rağmen itibardan tasarruf olmaz kafasında bir yönetim ve daha çok kraldan kralcı halk ölümüne savunurlar bazı düşünceleri.
sr. member
May 18, 2023, 11:49:30 PM
Ama bunu biz tüp kuyruğuna giren dayilara, gaz kuyruğu gören amcalara, un şeker kuyruğu gören bacilara anlatamayız ki.bakin 8 yıl önce o arabayı almak, 8 yıl sonra telefonu almaktan çok çok daha zor değildi. İlla o arabayı da almak zorunda değiliz tabi, yarı parasına dahi iyi araba alabilirdik o dönem. Ama ne oldu verdik yetkiyi, gördüm etkiyi...
hero member
Activity: 994
Merit: 607
May 18, 2023, 11:35:21 PM
legendary
Activity: 2394
Merit: 1358
May 18, 2023, 07:11:25 PM
Soldaki ürünü de sağdaki ürünü de eğer Avrupa ya da Amerika Birleşik Devletleri'nde yaşıyorsanız Türkiye'den daha ucuza alabiliyorsunuz. Benim asıl üzüldüğüm nokta bu. Alım gücü yok bu doğru. Bunun üzerine de alım gücü olan ülkeden daha berbat bir vergi sistemi var ve petrol zenginiymişiz gibi fiyatlar biçiliyor. Para arzının sürekli tekrar tekrar arttırıldığı şu dönemde ciddi olarak ucuz kalsa zaten bedava gibi olurdu ürünler. Maalesef orta sınıf mefta gibi bir şey oldu artık.
legendary
Activity: 2198
Merit: 2570
Chancellor on Brink of Second Bailout for Banks
May 18, 2023, 05:00:01 PM
Şöyle bir görsel geldi önüme ve baktım dedim ki ülkenin içinde bulunduğu b*ktan durum daha iyi özetlenemezdi. Apple’ın yaptığı zamlarla birlikte artık 8 sene önce araba aldığınız bir paranın daha fazlasına bugün telefon alıyorsunuz. Daha doğrusu alamıyorsunuz çünkü bu parayı telefona verecek parayı bulamıyorsunuz. Ülkenin vergi sistemiyle birlikte ekonomisinin baştan düzenlenmesi gerekiyor.

Görselle ilgili daha da acı bir gerçek var. Bir kaç ay öncesinde paylaştığınız görselin benzerinde sol tarafta polo vardı. Kısa zamanda karşılaştırmada araba modeli bir üst versiyona geçti ki yakında 8 sene önce 80.000 TL olan Mercedes A Class'ı o karşılaştırma fotoğraflarında görecek olmamız çok büyük olasılık. 

Veriler Türkiye İstatistik Kurumu tarafından çarpıtıldığı için çoğu enflasyon listesinde Arjantin'den sonra ikinci sırada görünüyoruz fakat gerçekler maalesef öyle değil. Sadece Türk Lirası geliri olan insanlar geçtiğimiz bir kaç senede alım gücünü kat be kat kaybettiler.
sr. member
Activity: 504
Merit: 324
May 18, 2023, 04:30:00 PM

Jump to: