Author

Topic: Απο το πουθενα 80$ σε Bitcoin Cash (Read 219 times)

newbie
Activity: 26
Merit: 40
December 20, 2017, 09:55:40 AM
#14
Φίλε μου μία χαρά έξυπνος είσαι από την στιγμή που εξερευνάς και μελετάς.

Ας δούμε ένα "φυσικό" fork πως μπορεί να συμβεί.
Είμαστε στο blockchain του bitcoin ας πούμε και οι miners εργάζονται σε μία δεδομένη στιγμή σε ένα block.
Κάνουν validate τα transactions και συναγωνίζονται για το ποιός θα το λύσει πρώτος για να πάρει το reward.
Σε μιά στιγμή ένας miner από το Αργοστόλι το λύνει και αμέσως το ανακοινώνει στο δίκτυο και την ίδια στιγμή κάποιος miner από το Κίεβο κάνει ακριβώς το ίδιο.
Με το που ανακοινώσει κάποιος miner πως έχει λύσει το block αμέσως όλο το δίκτυο συνεχίζει και συναγωνίζεται για το επόμενο block.
Στην περίπτωση που συζητάμε έχει δημιουργηθεί ένα fork και κάποιο μέρος του δικτύου ακολουθεί το Αργοστόλι και το άλλο μέρος το Κιέβο.
Όποιος λύσει το επόμενο block, ας πούμε ότι είναι από την μεριά του fork του Αργοστολίου, τότε θα συνεχίσει η αλυσίδα από εκεί και το fork θα σταματήσει.
Όσοι συνέχιζαν από την μεριά του Κιέβου θα αναγνωρίσουν το Αργοστόλι και θα κάνουν mining στην ίδια αλυσίδα όλοι.

Τώρα στην περίπτωση που ένα μέρος του community για τους χ ψ λόγους αποφασίζει πως θέλει κάποιες αλλαγές στο νόμισμα, τότε θα δημιουργήσει ένα "τεχνητό" fork και θα τραβήξει τον δικό δρόμο.
Θα πρέπει να πάρει μαζί του και μέρος του δικτύου που θα κάνει mining σε αυτό το καινούριο νόμισμα.
Όμως από την στιγμή της διάσπασης και πριν θα έχει κοινή blockchain με το bitcoin.
Από την διάσπαση και μετά θα έχει τον δικό του δρόμο.
Έτσι εάν διαθέτεις νόμισμα ( έχει γίνει valid transaction ) στην blockchain του bitcoin πριν το fork, τότε
θα έχεις και από το καινούριο νόμισμα.
Αυτό γιατί το καινούριο νόμισμα δεν γεννιέται από την αρχή, αλλά διασπάται από την κύρια blockchain.
Επάνω έγραψα πως στο youtube υπάρχει πληροφορία για forkology.

Τώρα όπως το είπες φαίνεται στην συγκεκριμένη περίπτωση πως το αποτέλεσμα ήταν συμφέρον.
Προς το παρόν τουλάχιστον...
Σαν να ήρθε από τον ουρανό.
Όμως ένα διαζύγιο μπορεί να μην είναι πάντα βελούδινο και οι συνέπειες για τα νομίσματα ή για το ένα από τα δύο να μην είναι καλές μακροπρόθεσμα.
member
Activity: 393
Merit: 15
Σ'ευχαριστω για την προσπαθεια να μου εξηγησεις.

Δεν καταλαβα βεβαια γιατι να εχω τα διπλα νομισματα μετα το fork(ισως δεν ειμαι τοσο εξυπνος) αλλα απ οτι καταλαβα "συμφερει να πάρεις" καποιο νομισμα πριν κανει fork, σωστά ?
newbie
Activity: 26
Merit: 40
Γειά σου observer,
2 θέματα λοιπόν, το πως πληθωρίζει το bitcoin και το πως γίνεται στο fork να αποκτάς ξαφνικά και από το καινούριο νόμισμα.

Ναι στην αρχιτεκτονική του bitcoin λόγω του υποδιπλασιασμού του reward των block, δεν θα φτασει τα 21 εκ. Θα τα πλησιάσει πάρα πολύ μα δεν γίνεται να τα φτάσει.
Σε αυτό το link θα το δεις και σε πίνακες και θα σου γίνει κατανοητό καθώς μπορείς να δεις και άλλα πράγματα.

https://en.bitcoin.it/wiki/Controlled_supply

Όσον αφορά το fork που συνέβει με το bitcoin cash,
σκέψου πως το νέο νόμισμα δεν παρθενογεννήθηκε. Διασπάστηκε από την το blockchain του bitcoin. Από εκεί και πέρα τραβά τον δρόμο του. Όμως έχει μια κοινή ιστορία με το bitcoin. Την ίδια blockchain μέχρι την στιγμή του fork, την ίδια πηγαίνοντας πίσω μέχρι το πρώτο block.
Άρα εάν κάποιος είχε κάνει συναλλαγές πριν το φορκ, αυτές οι συναλλαγές θα υπάρχουν και στο παρελθόν του bitcoincash. Εάν κάποιος είχε νομίσματα πριν το fork, τώρα θα έχει και τα ανάλογα στο νέο νόμισμα.
Δεν είναι από το πουθενά λοιπόν. Είναι το αποτέλεσμα ενός διαζυγίου...
member
Activity: 393
Merit: 15
Εδώ θέλει λίγο προσοχή,

όταν ένα νόμισμα κάνει fork, έρχονται και μας "πουλάνε" ότι διπλασιάστηκαν τα νομίσματα μας και η αξία τους. Τρίχες κατσαρές...

όταν διπλασιάζονται τα νομίσματα σε fork, αυτομάτως η αξία τους μικραίνει, το μεν παλιό νόμισμα συνεχίζει την πορεία του αλλά με μια μικρή διακύμανση προς τα κάτω λόγο της αβεβαιότητας που δημιουργήθηκε από την κατάσταση του fork, ενώ το νέο νόμισμα παίρνει μια σαφώς χαμηλότερη συναλλαγματική αξία.

αργότερα αν και μόνο αν και τα δύο νομίσματα ξεχωριστά ανεβάσουν συναλλαγματική αξία και ο επενδυτής προβεί να κάνει realize σε fiat την αρχική επένδυση του, τότε θα καταλάβει τι κέρδισε (ή έχασε) από ένα fork.

σε γενικές γραμμές.... Smiley

Έπειδη είμαι κομματι καινούργιος, αν εχω καταλαβει καλα ,τα BTC που θα κυκλοφορήσουν ειναι προκαθορισμένα. Τότε πως γίνεται στο fork να αποκτάει ξαφνικα κανεις τα διπλα νομίσματα? (έστω και αν το ενα ονομαζεται καπως αλλιως)

Δεν ειναι αντιθετο με αυτο που διαφημιζεται στο bitcoin ως anti inflation?

Ευχαριστω για το χρονο σας.
legendary
Activity: 3416
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
μην ξεχνάμε ότι στην περίπτωση του bcash μιλάμε για ένα νόμισμα που είναι και premined, ο Jihan και η παρέα του έκαναν premine χιλιάδες coin πριν το ανοίξουν προς όλους, και τελείως συγκεντρωτικό καθώς την διαχείριση του την έχει στην κυριολεξία αποκλειστικά ο Jihad.
newbie
Activity: 30
Merit: 0
Το παράδειγμα με το Bitcoin και Bitcoin Cash είναι ένα μικρό δείγμα, όπου και τα δύο νομίσματα προχωράνε σχετικά καλά. Δυστυχώς το Bitcoin Cash δεν εμφάνισε τα "νούμερα" που διαφήμιζαν άρα δεν είναι και μεγάλη επιτυχία.

Όταν άρχισε η τρέλα των "γρήγορων καφετζίδικων" στην Αμερική, εμφανίστηκαν 100+ αλυσίδες, έτσι πέρασε μια εποχή επενδύσεων και ανταγωνισμού. Μετά από κάποια χρόνια, η κατάσταση ξεκαθάρισε και ο νικητής Starbucks σάρωσε τον υπόλοιπο κόσμο, παντοδύναμο.

Η προσωπική μου γνώμη, είναι ότι βλέπουμε κάτι παρόμοιο, και σε λίγα χρόνια τα περισσότερα νομίσματα λογισμικού απλά δεν θα υπάρχουν. Οψόμεθα...

newbie
Activity: 26
Merit: 40
Γιώργο με το fork έπρεπε να διαθέτεις ισοδύναμο στο καινούριο νόμισμα με αυτό που διέθετες σε bitcoin κατά την χρονική στιγμή του fork.
Όπως και συνέβει δηλαδή.
Το καινούριο νόμισμα διαθέτει κοινή ιστορία με την ιστορία του bitcoin.
Δηλαδή έχει την ίδια blockchain μέχρι την στιγμή της διάσπασης.
Από εκεί και πέρα τραβάει το δικό του δρόμο.
Σαν ένα ζευγάρι που χώρισε αλλά έχει μία κοινή ιστορία.
Ναι βεβαίως διαθέτεις ισοδύναμο του νέου νομίσματος εφόσουν διέθετες bitcoin.
Εάν σε ενδιαφέρει παραπάνω μπορείς να δεις video του Αντωνόπουλου ψάχνοντας για "forkology" στο youtube.
full member
Activity: 140
Merit: 100
Γενικά έχεις δίκιο, μπορεί να συμβεί.
Ειδικά στο Bitcoin/Bitcoin Cash δεν συνέβη, δεν μειώθηκε η αξία τους.

Οποιος είχε 1 BTC πριν την 1η Αυγούστου που έγινε το fork έχει τώρα ένα από το ένα και ένα από το άλλο.

Και η αξίες "προστίθενται" και έτσι έχει 19600+1900=21500 $

Εδώ θέλει λίγο προσοχή,

όταν ένα νόμισμα κάνει fork, έρχονται και μας "πουλάνε" ότι διπλασιάστηκαν τα νομίσματα μας και η αξία τους. Τρίχες κατσαρές...

όταν διπλασιάζονται τα νομίσματα σε fork, αυτομάτως η αξία τους μικραίνει, το μεν παλιό νόμισμα συνεχίζει την πορεία του αλλά με μια μικρή διακύμανση προς τα κάτω λόγο της αβεβαιότητας που δημιουργήθηκε από την κατάσταση του fork, ενώ το νέο νόμισμα παίρνει μια σαφώς χαμηλότερη συναλλαγματική αξία.

αργότερα αν και μόνο αν και τα δύο νομίσματα ξεχωριστά ανεβάσουν συναλλαγματική αξία και ο επενδυτής προβεί να κάνει realize σε fiat την αρχική επένδυση του, τότε θα καταλάβει τι κέρδισε (ή έχασε) από ένα fork.

σε γενικές γραμμές.... Smiley


newbie
Activity: 30
Merit: 0
Εδώ θέλει λίγο προσοχή,

όταν ένα νόμισμα κάνει fork, έρχονται και μας "πουλάνε" ότι διπλασιάστηκαν τα νομίσματα μας και η αξία τους. Τρίχες κατσαρές...

όταν διπλασιάζονται τα νομίσματα σε fork, αυτομάτως η αξία τους μικραίνει, το μεν παλιό νόμισμα συνεχίζει την πορεία του αλλά με μια μικρή διακύμανση προς τα κάτω λόγο της αβεβαιότητας που δημιουργήθηκε από την κατάσταση του fork, ενώ το νέο νόμισμα παίρνει μια σαφώς χαμηλότερη συναλλαγματική αξία.

αργότερα αν και μόνο αν και τα δύο νομίσματα ξεχωριστά ανεβάσουν συναλλαγματική αξία και ο επενδυτής προβεί να κάνει realize σε fiat την αρχική επένδυση του, τότε θα καταλάβει τι κέρδισε (ή έχασε) από ένα fork.

σε γενικές γραμμές.... Smiley

newbie
Activity: 46
Merit: 0
Μονο αυτο δεν εχω κανει χαχαχ.. Grin Grin Grin
legendary
Activity: 3416
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
Δηλαδη τωρα αυτα τα bcash αν το μεταφερω στο κρακεν δεν χανω κατι απο τα bitcoin που εχω στην αλλη κατηγορια?

φυσικά και όχι. Και μεταφορά πάντα των  bcsah σε bcash διευθύνσεις. Μην κάνεις τπτ ανάποδο Tongue
newbie
Activity: 46
Merit: 0
Δηλαδη τωρα αυτα τα bcash αν το μεταφερω στο κρακεν δεν χανω κατι απο τα bitcoin που εχω στην αλλη κατηγορια?
legendary
Activity: 3416
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
Καλησπέρα παιδιά μπηκα σήμερα στο blockchain και πάτησα στην κατηγορια Bitcoin Cash και ειχαι μεσα 82 $ χωρις να εχω βαλει εγω λεφτα wtf τι παιζει? και δεν εχει γινει καποια συναλλαγη..για δειτε και εσεις ? 0.ο

ναι γιατί σου πίστωσε τα bcash που έχεις που είναι όσα bitcoin έιχες πριν το fork στο blockchain.info
newbie
Activity: 46
Merit: 0
Καλησπέρα παιδιά μπηκα σήμερα στο blockchain και πάτησα στην κατηγορια Bitcoin Cash και ειχαι μεσα 82 $ χωρις να εχω βαλει εγω λεφτα wtf τι παιζει? και δεν εχει γινει καποια συναλλαγη..για δειτε και εσεις ? 0.ο
Jump to: