Tego się nie spodziewałem. Oni byli naciskani od dnia, w którym wpadli na ten pomysł. Mimo wszystko ustanowili prawo i wytrzymali w nim cały bear market. Nie sądziłem, że właśnie teraz, gdy najbardziej powinni być dumni ze swojej decyzji i wytrwałości odpuszczą. Nie ma dostępu do Financial Times, a ty masz? Możesz przybliżyć resztę artykułu?
Mają się wycofać jedynie z Bitcoina jako prawnego środka płatniczego a nie z inwestowania w Bitcoina wogóle.
O ile decyzja o bitcoinowej rezerwie była trafiona, to zmuszanie wszystkich biznesów do akceptowania go już niekoniecznie. Zresztą pomysł ten był szeroko krytykowany nawet przez samych bitcoinerów, którym nie podobało się to że jest on narzucany na siłę przez państwo.
Co do artykułu, chyba każdy ma do niego doste jeżeli wejdziesz tam z wyników wyszukiwania, klikając bezpośrednio na link też mi się chowa za paywallem (o czym nie wiedziałem).
Wrzucam w całości, tłumaczone przez GPT:
"Salwador spodziewa się osiągnąć porozumienie z MFW w ciągu najbliższych dwóch do trzech tygodni w sprawie programu pożyczkowego o wartości 1,3 miliarda dolarów, w zamian za zmiany w jego pionierskim wykorzystaniu bitcoina jako prawnego środka płatniczego oraz za zmniejszenie deficytów budżetowych, według dwóch osób bliskich rozmowom.
Misja MFW przybyła do San Salvadoru, aby sfinalizować szczegóły porozumienia z rządem prezydenta Nayiba Bukele. Umowa ta miała odblokować kolejne 1 miliard dolarów pożyczek od Banku Światowego oraz 1 miliard dolarów od Międzyamerykańskiego Banku Rozwoju w ciągu najbliższych kilku lat, jak powiedziały te osoby. Rzecznik MFW odmówił komentarza, powołując się na politykę funduszu, która zakazuje mówienia o toczących się negocjacjach.
Pakiet pożyczkowy, który musiałby zostać zatwierdzony przez zarząd MFW, miałby przypieczętować powrót kraju z Ameryki Środkowej na międzynarodową arenę finansową po kilku latach względnej izolacji, po uchwaleniu w czerwcu 2021 roku ustawy czyniącej go pierwszym krajem na świecie, który przyjął bitcoina jako prawny środek płatniczy.
MFW sprzeciwił się przyjęciu przez Salwador cyfrowej waluty, powołując się na zagrożenia dla stabilności i integralności finansowej, i wezwał rząd Bukele do zaprzestania akceptowania kryptowaluty jako prawnego środka płatniczego.
Zgodnie z warunkami porozumienia, które jest finalizowane z funduszem z siedzibą w Waszyngtonie, Salwador zrezygnowałby z prawnego wymogu, aby przedsiębiorstwa akceptowały bitcoina jako formę płatności, czyniąc to dobrowolnym.
Rząd zobowiązałby się również do zmniejszenia deficytu budżetowego o 3,5 punktu procentowego PKB w ciągu trzech lat, mieszając cięcia wydatków i podwyżki podatków, uchwalenia ustawy antykorupcyjnej i zwiększenia rezerw z 11 miliardów dolarów do 15 miliardów dolarów, jak powiedziała jedna z osób bliskich rozmowom.
Bukele w swojej pierwszej kadencji rozpoczął dramatyczną akcję przeciwko brutalnym gangom, które terroryzowały Salwador, mordując i wymuszając haracze. Skorzystał z nadzwyczajnych uprawnień, aby zamknąć 82 000 podejrzanych bezterminowo w oczekiwaniu na proces oraz zbudował gigantyczne więzienie o maksymalnym bezpieczeństwie, Centrum Konfinacji Terrorystów (CECOT).
Wskaźnik morderstw gwałtownie spadł, popularność Bukele wzrosła, a on sam został ponownie wybrany na drugą kadencję w tym roku w miażdżącym zwycięstwie, zdobywając 85 procent głosów i prawie wszystkie mandaty w Kongresie.
Administracja Bidena nałożyła sankcje na kilku urzędników bliskich prezydentowi za rzekomą korupcję i krytykowała rząd podczas pierwszej kadencji Bukele, ale ostatnio zmieniła swoją politykę, dążąc do bliższych relacji.
Bukele cieszy się dobrymi relacjami z prezydentem-elektem USA Donaldem Trumpem oraz Elonem Muskiem i próbował przekształcić mały i biedny kraj Ameryki Środkowej w raj surfingowy i kryptowalutowy. Jako pierwszy na świecie wprowadził bitcoin jako prawny środek płatniczy i ogłosił plany budowy "Bitcoin City" zasilanego energią geotermalną na zboczach wulkanu.
Większość Salwadorczyków jednak unika bitcoina w codziennym użyciu, wciąż preferując dolara amerykańskiego, który jest drugą legalną walutą w kraju, a plany budowy Bitcoin City jak dotąd nie zostały zrealizowane.
Rząd zgromadził również kryptowalutę jako rezerwy, a Bukele kupował bitcoina, gdy jego cena spadała. W zeszłym miesiącu ogłosił w mediach społecznościowych, że rezerwy Salwadoru są warte ponad 600 milionów dolarów, co stanowi wzrost o 127 procent.
"Możecie to nazwać naszą pierwszą #Bitcoin świnką skarbonką" - napisał. "To nie jest dużo, ale to uczciwa praca."
W swojej drugiej kadencji prezydent skupił się na ożywieniu gospodarki Salwadoru i poszukiwaniu zagranicznych inwestycji, aby poprawić losy kraju. Banki zaczęły mieć pozytywne nastawienie, a ryzyko kredytowe kraju spadło z 3500 punktów bazowych powyżej amerykańskich obligacji skarbowych w lipcu 2022 roku do zaledwie 398 punktów bazowych w zeszłym tygodniu.
Obligacje suwerenne Salwadoru są teraz notowane blisko wartości nominalnej, a duża hossa zamknęła wcześniej istniejącą dużą przecenę. Bukele skomentował w zeszłym tygodniu podwójne wzrosty cen obligacji Salwadoru i bitcoina, mówiąc: "To pierwszy raz w historii, kiedy bitcoin podniósł obligacje suwerenne na tradycyjnych rynkach"."