My application for merit source.
I mostly write on the Croatian local forum.
How is in the opening post about merit
theymos stated that you are looking for a merit source for the local forum and I read all the relevant topics in the Croatian local forum, I consider that I can very well distribute merit points on the Croatian local forum.
From the beginning of writing on the bitcointalk forum I try to make posts of good quality and with new information.
My ten representative posts:
Moje skromno mišljenje o kripto valutama.
Definitivno im najveća opasnost prijeti od bankarskog lobija jer se njima petljaju u core business a zatim od USA jer će njima početi remetiti jednu od poluga moći a to je kontrola nad bankarskim transakcijama.
Uvijek će biti država koje će na neki način podržavati kripto valute jer im USA preko bankarskog lobija nameće neke restrikcije ili sankcije. To su države tipa Venezuela ili Iran. Recimo i sad je europskim kompanijama teško poslovati s Iranom zato što banke s rezervom posluju s Iranskim bankama a korijen te rezerviranosti leži u tome što USA prijeti sankcijama entitetima koji posluju s Iranom. A za zaobići takav problem kriptovalute su ko stvorene.
Što se tiče ilegalnih (kriminalnih) aktivnosti ... nema tu razlike između FIAT valuta u gotovini, zlata i kriptovaluta, ja bih rekao da su gotovina i zlato još uvijek interesantniji za takve stvari nego kriptovalute. To je babaroga da se lakše sprovedu neki ciljevi koje bi inače bilo nemoguće sprovesti zbog otpora javnosti.
Ima još jedna stvar gdje bi kriptovalute u bliskoj budućnosti mogle dobiti na važnosti, ….. zamijeniti gotovinu u mikro plaćanjima, očita je tendencija država (pa tako i RH) da kontroliraju tijek novca i to na sve manjim iznosima. Pogledajte samo smanjenje iznosa za koji je potrebno popuniti izjavu o pranju novca kad radite uplatu u gotovini, pa zatim ukidanje najvećih apoena novčanica (500€, kad ste zadnji put vidjeli novčanicu od 1000Kn?), krajnji cilj je ukidanje gotovine, jer kad se plaća karticama država ima potpunu kontrolu. I tu postaje jasno zašto je pretendent na svjetski tron (Kina) koja još k tome voli potpunu kontrolu počela polako stiskati kripto svijet.
Kartica mi radi stalno 762h, a na poolu vidis od 550-810h bazirano na rudarenju zadnjih 60 minuta (1sat). Sada mene zanima kako se racuna zarada? Tipa, ako racunam 762h to mi ispadne visa zarada, a ako gledam na poolu ispada manja. Cijenu sam stavio da je 1 cisto da ne ispadne greska u cijeni coina.
Prosječni hash rate u poolu je uvijek manji nego što prikazuje program za rudarenje, dosta je razloga kao na primjer ... naknada programeru za pisanje programa za rudarenje (1-2%), neki sherovi znaju biti odbačeni, pucanje veze pa rekonekcije koje ni ne primijetiš, itd. Uglavnom prikaz na stranicama poola mora biti manji.
Ja zaradu računam na sljedeći način. Pogledam hash rate u softveru za rudarenje i na whattomine.com izračunam koliko bi coinova trebao dobiti (čak možeš ubaciti razne naknade da dobiješ točniji izračun). I onda pustim rudara da radi 24h ili 48h i vidim koliko je iz rudario u moj wallet, to je najsigurnije.
Mogu reći da razlika zna biti velika, npr. na ZENu mi je 20-25% manje nego je izračunao whatttomine, za ETN razlika je i veća. Mijenjao sam i pool zbog toga ali nisam dobio značajno poboljšanje.
svejedno ti je da li ces isplacivati na tekuci devizni ili ziro, kad se poreznoj od ove godine salju sve transakcije
Koliko poreza uzimaju?
ne uzimaju nista moras sam prijavit .... a za oko ces im zapest vjerovatno sa vecim transakcijama .... eh sada sta su vece transakcije neznam preko 105k kn ? 230k kn ? 300k?....
Sta se tiče većih transakcija, ne znam koliko je povezano ali od nove godine kladionice moraju zbog porezne provesti dubinsku verifikaciju korisnika koji isplati preko 15.000,00 Kn (ili uplati bilo što na sa svoj račun) tako da mi se čini da porezna gleda sve više i više i prema "malim" ljudima.
Naravno. Jer važnije je da ja platim porez na mojih 10.000 kn zarade na kripto trejdanju nego razni Todorići i Horvatinčići na svoje zarađene milijune
Ja se ne bih igrao s time da si isplatim zaradu na tekući račun a da to ne prijavim jer želim mirno spavati, a ako je netko spreman riskirati ...... Prema zakonu o porezu na dohodak (NN 115/16) ako ne prijavite dohodak od kapitala kao fizičkoj osobi prijeti Vam kazna od 2.000-20.000Kn (članka 92). To je samo kazna a još će vam naplatiti porez koji utvrde, s pripadajućom zateznom kamatom.
Špekuliram da bi olakotna okolnost mogla biti ako vam je to prvi prekršaj pa bi mogli proći s najmanjom kaznom ili čak samo proći s upozorenjem.
Problem je i to što utaja poreze prema važećem zakonu više ne zastarijeva, odnosno zastarijeva 3g nakon što porezna utvrdi poreznu obavezu (ovu informaciju sam našao na više mjesta) ili počinje teći po isteku godine u kojoj je porezni obveznik sam utvrdio poreznu obvezu.
https://www.jutarnji.hr/incoming/porezna-uprava-lovi-inozemne-dohotke-hrvatskih-gradana/93010/Definitivno stoji da je rudarenje manje stresno od trgovanja na dnevnoj razini, ali zašto rudarenje uspoređivati s dnevnim trgovanjem? Zar ga nije bolje usporediti s kupovanjem kriptovalute i čuvanjem na duži period.
I u tom slučaju kupovanje direktno kriptovalute je puno isplativije, barem ja tako mislim.
Danas sam malo istraživao i bacio računicu. Pogledao sam što bi se dogodilo da sam uložio isti iznos u pet kriptovaluta iz trenutno prvih 20 prema tržišnoj vrijednosti.
Pogledao sam rast u zadnja tri mjeseca i pretpostavio da sam uložio u 5 najgorih, pod najgorim mislim najmanji rast ili čak pad u slučaju BTGa, ali on i nije 3 mj. na tržištu.
Ispada da sam mogao uvećati kapital za 2 puta u tri mjeseca da ništa ne istražujem i da sam uložio u najgore kriptovalute u prvih 20.
Detalje moje analize možete vidjeti na ovom linku.
https://imgur.com/a/qA81jAko pretpostavimo da u najboljem slučaju možeš opremu isplatiti za 6 mjesec,i direktno ulaganje u kriptovalute mi se čini puno isplativije i brže. Jedina prednost rudarenja je što se kapital (oprema) nalazi kod tebe i u fizičkom je obliku te ne možeš izgubiti baš sve.
Kad pogledam svoj slučaj, ja rudarim 3.5 mjeseci i mogu ugrubo reći da sam do sad otplatio 1/3 vrijednosti opreme.
Na netu ćeš pronaći puno tutoriala za slaganje riga za rudarenje.
Ovo su linkovi na jedan takav koji je dosta detaljan i odnosi se na rudarenje Etheriuma, kad savladaš podešavnje za jednu kriptovalutu onda je mačji kašalj podesiti rig za drugu kriptovalutu.
Nadam se da se služiš engleskim.
http://www.cryptobadger.com/2017/04/build-ethereum-mining-rig-hardware/http://www.cryptobadger.com/2017/04/build-ethereum-mining-rig-windows/http://www.cryptobadger.com/2017/04/build-ethereum-mining-rig-optimization/Hardverski dio slaganja riga nije nešto zahtjevan i sličan je slaganju računala.
Softverski dio sastoji se od operativnog sustava i softvera za rudarenje.
Operativni sustav može biti simple OS, Linux ili windowsi. Simple OS je najmanje hardverski zahtjevan i služi isključivo za rudarenje, pokreće se s USB sticka i ne treba ti HDD. No ako si početnik predlažem da složiš rudara zasnovanog na windowsima, barem će ti OS biti poznat i ima dosta softvera za optimizaciju GPUa. Investicija je nešto veća jer ti je potreban hard disk i ja bih preporučio 8GB RAMA a ne 4GB kako inače preporučaju, pogotovo ako instaliraš win 10.
Pazi kod odabira matične ploče da ima dovoljno PCIE utora i pročitaj koju recenziju o njoj na temu rudarenja (zanima te kako se nosi sa većim brojem GPUa). Odaberi proizvođača GPUa i počni slagati rig (grafičke ne moraju biti isti tip, možeš kombinirati razne GPUove, u teoriji možeš kombinirati u istom rigu i AMD i nVidia kartice ali to bolje preskoči za početak). Nije nužno da odmah kupiš sve kartice, možda da ih kupuješ postepeno kako će ići gradnja riga i povećavati se tvoje znanje.
Ako nestane struje. Rig se u BIOSu podesi da se upali kad dođe struja, također moguće je podesiti automatizirano logiranje i pokretanje softvera za rudarenje. Ako nestane internet veze, softver sam provjerava vezu svako malo i čim može spaja se na server za rudarenje. Savjetujem da koristiš TeamViewer za nadzor riga.
Održavanje hardvera svodi se na ispuhivanje prašine i provjeru temperature riga. Kod softvera pratiš isplativost i pratiš da se nije pojavio bolji softver za rudarenje ili kriptovaluta koju se više isplati rudariti, također s nadogradnjom drivera za svoje grafičke možeš poboljšati performanse svog rudara.
Možda i previše savjeta na jednom mjestu. Kreni pa kad zapneš pitaj na forumu neko konkretno pitanje i netko će te već uputiti kako da riješiš problem.
Ja bih rekao da podesiti softver za rudarenje nije neki problem, no to vjerojatno ovisi o tvojem informatičkom predznanju. U većini slučajeva se svede da izabereš softver za rudarenje, u bat file upišeš adresu poola u kojem rudariš i adresu novčanika na koji će ti isplatiti izrudareno.
I da obavezno je podešavanje antivirusnog programa jer u većini slučajeva antivirusi ne vole softver za rudarenje.
Da, nisam siguran ako je moje informatičko znanje dovoljno. Koji su to softveriza rudarenje? Da li blockchaini izdaju kakva detaljna uputstva kako se moze majnati njihov coin?
Softver je obično pisan za neki algoritam i tip uređaja (CPU, nVidia GPU ili AMD GPU). Na stranicama kriptovalute koja te zanima obično se nađu osnovne informacije o pool-ovima, novčanicima i softveru za rudarenje. Puno informacija se može pronaći i na ovom forumu na stranicama posvećenim kriptovaluti koja te zanima.
Kako više kriptovaluta koristi isti algoritam za rudarenje, proizlazi da sa istim softverom samo s promjenom postavki poola i novčanika možeš rudariti više kriptovaluta.
Ima softvera koji omogućavaju dualmining (rudarenje dvije kriptovalute istovremeno). Najpoznatiji je Claymore's Dual Ethereum AMD+NVIDIA GPU Miner s kojim rudariš neku kriptovalutu na Ethash algoritmu + neku drugu kriptovalutu koja nije tako hardverski zahtjevna.
Za Equihash algoritam (npr. to su ZEC, ZEN, BTG) popularni softveri su EWBF i DSTM
Softvera uvijek ima više za neki algoritam, najbolje optimizirani softver obično dolazi s provizijom od 1-2% za razvijatelja softvera (tvoj rig 1 ili 2% vremena rudari za proizvođača softvera).
Ima jednostavnih softvera koji se instaliraju, detektiraju hardver naprave testiranje i pokrenu rudarenje. Obično nisu najbrži ali su najjednostavniji. Najbolji softver tog tipa je bio (valjda i bude ako se vrate) od NicheHasha.
Od kad je propao NiceHash više sam se pozabavio rudarenjem pa sam tako napravio jedno istraživanje da vidim koliko online kalkulatori griješe u odnosu na stvarnu zaradu. Vjerujem da će rudarima biti zanimljivo.
Analizu sam radio za ZEN coinove, a koristio sam supernova pool. Prije supernove koristio sam luckypool
https://luckpool.org/ za koji mi se činilo da ima veću razliku između zarade i kalkulatora, nažalost nisam precizno mjerio podatke tako da je sve ostaje na subjektivnom dojmu.
Pa da počnemo s podacima, moje kartice isporučuju u pool 2660 Sol/s, podatak je iz DSTM minera kojeg koristim. Mjerenje sam radio četiri dana od 09-13.12.2017.
Procjena zarade je napravljena preko:
https://whattomine.com/coins/185-zen-equihash?utf8=%E2%9C%93&hr=2660.0&p=0.1&fee=4.0&cost=0.1&hcost=0.0&commit=CalculateZa troškove sam uzeo, 2% razvijatelju softvera za rudarenje, 1% naknada poolu i 1% odbijeni Shareovi (bilo ih je manje ali sam zaokružio na višu brojku).
Kad odbijem prethodno navedene troškove Whattomine je izračunao da će mi zarada za četiri dana biti 2.56 ZEN-a.
Ja sam uspio iz rudariti 2.17 ZEN-a.
Razlika je 18%.
Odlučio sam provjeriti kako radi kupovina u HR kad plaćate u BTCovima, najviše me zanimalo koliko će me kupovina na kraju izaći više nego da platim gotovinom. Vjerujem da će ovo moje iskustvo biti zanimljivo i drugim korisnicima foruma.
Dvije trgovine informatičkom opremom u HR primaju BTC, to su UZI Shop i Futura Informatička Tehnologija. Kako Uzi daje garanciju od dvije godine na grafičke kartice odlučio sam kupovinu obaviti u Futuri.
Odluka je pala da kupim GTX1070 Inno3D GeForce GTX 1070 iChill X4.
Cijena za gotovinu 3699,00Kn kad odaberete plaćanje BTCom cijena raste na 3822,26Kn što je 3,3% viša cijena.
Nakon potvrde uvjeta poslovanja, stranica Vas prebacuje na Bitpay-ovu stranicu gdje dobivate informaciju koliko BTCa treba uplatit (u mojem slučaju 0,055687BTCa) i koliki je tečaj BTCa. Imate 15 minuta da izvršite transakciju, kad se transakcija izvrši još se čeka da se transakcija zapiše u neki od idućih blokova i nakon toga se smatra da je uplata izvršena. U prozoru koji vam se otvori postoje dvije kartice (taba) u jednoj je QR kod a u drugoj možete ručno kopirati polja iznos i adresa na koju morate doznačiti bitcoinove.
Grafička mi je drugi dan stigla na kućnu adresu kurirskom službom.
Ovako izgleda uspješno provedena transakcija:
https://imgur.com/a/Z3Hd7Uglavnom kad pomnožite vrijednost BTCa (na Bitpayovoj stranici) u Kunama i količinom BTCa koju morate platiti dobivate da grafička košta 3838,84Kn, što je nešto više nego na stranicama Future. Vjerojatno se radi o još nekoj dodatnoj naknadi Bitpaya.
U trenutku transakcije tečaj BTCa na
https://coinmarketcap.com bio je 11.020,00$
Na dan 29.11.2017. srednji tečaj dolara prema HNBu je bio 6,360000 Kn.
Dodatno sam još platio naknadu mreži (network fee) od 0,00089262 BTCa ili 9,84$ ili 62,58 Kn.
Kad sumiram sve brojke ispada da me kartica došla:
U bitcoinima 0,05657962 BTC
U dolarim 623,51 $ (0,05657962 x 11020,00)
U Kunama 3965,52 Kn (623,51 x 6,36)
Na gotovinsku cijenu to je razlika od 7,2%
I jedna sitnica koju mi se čini da nitko nije spomenuo. Ozbiljne kampanje imaju uglavnom ozbiljne managere a oni pak provjeravaju postove svojih "zaposlenika". Prije prijave na takve kampanje vjerojatno bi bilo korisno imati kvalitetne postove u razdoblju od par tjedana.
Možda vrijedi razmisliti pristupiti nekoj od mora kampanja koje plaćaju u altcoinima/tokenima za početak. Možda nećete puno zaraditi ili čak i ništa ako propdne projekt, ali ćete dobiti osjećaj što znači kvalitetnih 20-30 postova u tjedan dana i možda podići kvalitetu svojih postova. U ovaj tip kampanja je jako jednostavno upasti za razliku od onih koje plaćaju u BTCu. To je bio moj put prije nego sam upao u sadašnju kampanju kojom sam jako zadovoljan.
Znači od presudne važnosti je sudjelovati na podforumima na engleskom jeziku? To je najčešće pod forum Announcements Altcoins?
BTC kampanje tražiš pod Economy/services, a ove koje plaćaju u svojim tokenima tražiš pod Service Announcements (Altcoins)/ Bounties (Altcoins). Svaka ozbiljna kampanja ti napiše koliko postova i koji forumi se ne računaju. Recimo neke prihvaćaju lokalne podforume (Hrvatski) a neke ne. Ali u svakom slučaju moraš postati dobar dio na dijelu gdje se priča engleski.
U signature kampanje koje su plaćene u altkoinovima je lako upasti, većina takvih kampanji ne ograničava broj ljudi u kampanji nego daje budžet za kampanju koji se po nekom ključu dijeli između sudionika kampanje. Recimo ja sam prihvatio ovu svoju kampanju zato što nema minimalni broj postova po danu, tjednu koji moram napisati, pišem kad mi se da i nemam prisile samo nešto napisati da bih zadovoljio neki kriterij, s druge strane su stavili ograničenje na maksimalni broj postova da neki spamer ne bi pokupio većinu coinova. Također nisu naveli da ne prihvaćaju postove s lokalnog pod foruma ili da većina poruka mora biti na engleskom dijelu foruma, što ja tumačim da sve poruke mogu biti na lokalnom podforumu. Kod prijave za kampanju sam im napisao da će većina postova biti na lokalnom podforumu i nisu imali prigovora.
Recimo jednu dobru altcoin signature kampanja preporučio je kolega the.vlado u topicu Airdropovi. Nije tako zahtjevna, jedan post dnevno a čini mi se da bi zarada mogla biti dobra. Tko nije vidio link :
https://bitcointalksearch.org/topic/ann-gobyte-gbx-masternodes-pow-secure-asic-resistance-gobyte-pay-2442185Da li neko od Vas mozda moze da mi preporuci neki tutorial vezano za podesavanje grafickih odnosno kako podesiti MSI afterburner?
U principu afterburner nije neka velika nauka.
Inicijalno staviš power limit na 100 ili 105% i ventilator na maksimum.
Prvo tražiš maksimalni stabilni takt memorije (memory clock) a onda GPUa (core clock). Takt dižeš u koracima po 50MHz, kad ti se kartica smrzne ili resetira predhodni korak je maksimalni takt. Ako se kasnije u radu kartica smrzava spustiš još malo takt.
Kad si pronašao maksimalne vrijednosti nakon toga se igraš s Power limit (smanjuje napon i takt jezgre simultano), cilj je dobiti što bolji omjer hashrate-a i potrošnje.
Osim afterburnera bit će ti potreban mjerač potrošnje struje za utičnicu, kao opcija može poslužiit softver Nvidia Inspector.
Postupak vrijedi za Ethash algoritam (npr. ETH, ETC) i za Equhash algoritam (npr. ZEC, ZEN). Algoritmi koji troše više struje (npr. Neoscrypt, Lyra2Rev2, Kecceak) nisam pokušao optimizirati tako da ne bih o njima dijelio savjete.
Uoči da ako ti je potrošnja kartice GPU power recimo na 80% smanjivanjem power limita od 100% do 80% isti nema efekta, tek ispod 80%.
Core voltage savjetujem da ne koristiš.