"Wyjście #1 OP_RETURN" co to znaczy?
To znaczy, że takie wyjście nie może już być więcej wydane. Jeśli tam jest zero monet, to zwykle służy do tego, aby umieścić krótką wiadomość (do 80 bajtów), jeśli jest jakaś niezerowa kwota, to wtedy jest palona i wylatuje zwyczajnie z obiegu. Głównie chodzi o to, że dawniej ludzie chcąc wypchnąć jakieś dane na łańcuch, wysyłali na przykład monety na adresy, do których nikt nie znał kluczy. W tym przypadku OP_RETURN jest o tyle lepsze, że nie obciąża sieci i stanowi jasną i przejrzystą informację, że te monety już nigdy się nie ruszą (a bez tego, jak ktoś wysyła monety na adresy o nieznanych kluczach, to każdy węzeł musi niestety je śledzić, bo nigdy nie wiadomo, czy ktoś ma klucze do prawidłowo skonstruowanego adresu, czy też nie).
Jeszcze prosiłbym o wyjaśnienie co oznaczają czerwone/zielone strzałeczki obok przesłanej kwoty BTC
Czerwone oznaczają, że te monety są wydane i możesz tam kliknąć, żeby pójść krok dalej i się dowiedzieć, jak wygląda następna transakcja, która je przesuwa. Zielone znaczą, że monety są dostępne i nikt ich nie ruszył. Przy czym ta strona jest nieco zbugowana i potrafi czasem źle je kolorować. No i oczywiście przy OP_RETURN widać szare strzałki, co oznacza, że te monety wylatują z obiegu (i wtedy lekkie węzły wywalą je przy pierwszej lepszej okazji, gdyż one trzymają jedynie N ostatnich bloków oraz informacje o niewydanych monetach, więc takie wyjścia zostaną zapomniane tuż po odczepieniu danego bloku w wyniku pruningu).
oraz dlaczego obok zielonych strzałeczek (w przykładzie powyżej) adresy portfeli są takie jakieś dziwne (1111111111111111111114oLvT2)?
Sieć nie sprawdza tego, czy ktoś ma klucze do adresu odbiorcy. Jedyne, co jest sprawdzane, to czy adres odbiorcy jest prawidłowy, czy też nie. Bardzo łatwo można utworzyć adresy, do których statystycznie rzecz biorąc nikt nie powinien mieć dostępu, ale nie ma pewności, czy w przyszłości zawsze tak będzie. Adresy legacy w wersji pierwszej typu P2PKH mają 160 bitów, czyli 20 bajtów. Normalnie ląduje tam wartość, do której ktoś ma klucze, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby wstawić tam dowolną prawidłową liczbę, bo sieć nie sprawdza, czy odbiorca ma klucze (gdyby sprawdzała, to odbiorca musiałby być online, aby odebrać płatność, na przykład tak, jak w monecie Grin). W przypadku 1111111111111111111114oLvT2, są tam same zera. Jeśli wstawisz na przykład same jedynki, uzyskasz 1QLbz7JHiBTspS962RLKV8GndWFwi5j6Qr, tutaj też nikt żadnych monet nie ruszył. Są też adresy, gdzie zamiast wartości masz nazwę, na przykład 1BitcoinEaterAddressDontSendf59kuE, tu też nikt nie zna kluczy.