Ovo je u principu tačno samo što nedostaje prava svrha rudarenja, šta je njegova prava i najveća snaga. To je takozvani blockchain (lanac blokova) gdje svaki blok predstavlja jednu riješenu "šifru". U svaki taj blok se upisuju sve transakcije i "stanja" digitalnih novčanika do tog momenta tako da svi u svakom momentu imaju uvid u sve podatke za koje mogu 100% biti sigurni da su istiniti. Svaki blok ima informaciju koji se blok nalazio prije njega, tako da recimo blok 150 ima informaciju da je prije njega bio blok 149 koji ima informaciju da je prije njega bio blok 148 itd sve do bloka 2 koji ima informaciju da je prije njega bio prvi tzv. genesis blok. Svi korisnici u svakom trenutku imaju uvid u čitav taj niz transakcija i nemoguće je da neko vještački promijeni stanje u svoju korist jer se to neće slagati sa podacima kod ostalih korisnika i biće primijećeno. Takođe ako bi neko htio da promijeni recimo blok 150, a posle njega su riješeni blokovi do 180, morao bi promijeniti i sve blokove od 150 do 180 i to prije nego što bi mreža rudara riješila blok 181 za šta ogromnoj mreži procesorske snage za rudarenje treba oko 10 minuta u slučaju bitcoin blockchaina tako da jedan korisnik i da ima najmoćniji superkompjuter to ne bi mogao da uradi na vrijeme.
I tu je prava moć ove tehnologije jer za razliku od tradicionalnog bankarstva gdje je potrebno uložiti sredstva i vrijeme svaki put kada se treba provjeriti validnost neke transakcije, da li je stanje na računu pravo, da li je neko kreditno sposoban, da li postoje elementi prevare, pronevjere, ili bilo koju drugu informaciju ovdje je to u svakom trenutku dostupno i informacija je definitivno ispravna. Ako si imao 10 bitcoina u svom novčaniku i poslao si u nečiji drugi novčanik 2 bitcoina ti onda u svom novčaniku imaš 8 bitcoina i ne postoji način da lažiraš da nije tako.
Naravno tehnologija blockchaina se može upotrijebiti i za puno više. Recimo za digitalno potpisivanje i ovjeru dokumenata gdje ne bi bilo mogućnosti za naknadnu manipulaciju takvim dokumentima i za slične stvari.
Eto ovo je ukratko pokušaj da se objasni svrha pravljenja i slaganja tih izrudarenih blokova laičkim riječnikom i napisano od relativnog laika.
Potpisujem sve napisano, ali nisam htio ići u detalje za početak. Bolckchain tehnologija je uistinu fascinantna i moćna. O mogućnostima njene primjene da i ne govorimo. Ovo bi mogla biti jedna prava revolucija ukoliko je države ne reguliraju što će se sigurno dogoditi.
Trenutna količina love koja se vrti u kriptoversumu za običnog čovjeka izgleda ogromna, ali je za globalnu ekonomiju to sića. Državne vlade kod kriptovaluta trenutno ne brine ništa, ali nastavili se rast kriptovaluta ovim trendom (koji upoće nije toliko nagal kako bi mi voljeli misliti) može brinuti jednimo manjak transparentnost i mogućnost naplate poreza. Čak možda ni manjak transparentnosti, jer evo recimo za BTC koji je prije 4-5 godina bio proglašavan perjanicom anonimnimnosti, danas vidimo da nije ni blizu toga. Ako globalno zaživi kupovina/prodaja bazirana na BTC tehnologiji (blockchainu), u što čisto sumnjam (ne sumnjam u budućnost kriptovaluta, ali BTC definitivno neće biti globalna kriptovaluta, bar po mom mišljenju) možete biti sigurni da će se za nekoliko godina u Satoshi znati koliko tko ima love. Možda ne za nekoliko, pretpostavimo da su vlade spore i da će im trebati vremena da oforme regulacijska tijela, naročito njihove tehničke odjele, ali ne puno dulje od toga. Čak ne vjerujem da će vlad ebiti najveći neprijatelj kriptovaluta. Biti će to banke. Oni u ovoj cijeloj priči najviše gube i oni su jedini koji bi mogli pogurati vlade (čitaj ucijeniti vlade) na regulaciju blockchain tehnologije. Trenutno je, mišljenja sam, pozitivna stvar da su vlade i banke svjesne cifre koja se vrti u kriptosferi, ali nemaju pojma kako malo ljudi sudjeluje u svemu tome. Da idu gledati omjer $/čovjek u kriptosferi sigurno bi bili puno zabrinutiji. Za najviše par godina postati će i oni svjesni ove činjenice, a onda počinje "lov na vještice"
zabrane, restrikcije, regulacije...
Ali (kako sam negdje pročitao na Webu) Pandorina kutija je otvorena i vidjeti ćemo što će se dalje zbivati. Definitivno nam neće biti dosadno