Author

Topic: BITCOINPL.ORG - wiadomości ze świata kryptowalut i blockchain (Read 492 times)

hero member
Activity: 1246
Merit: 708
Hmm z tego byla teoria ze czesc osob woli sprzedawac swoje bitcoiny, zeby kupic udzialy/akcje oficjalnych funduszy... i ostatnich spadkow tez szukaja w tym analitycy wytłumaczenia 🧐
newbie
Activity: 19
Merit: 2
Bakkt potwierdza wejście na giełdę z wyceną 2,1 mld USD

8 stycznia Bloomberg, powołując się na własne źródła, poinformował, że Bakkt wchodzi na giełdę. Dzisiaj platforma oficjalnie potwierdziła te doniesienia.
By to osiągnąć połączy się, a raczej przejmie spółkę VPC Impact Acquisition Holdings . To tak zwana spółka SPAC – jest publiczna, ale nie prowadzi działalności. Celem SPAC jest pomóc innym znaleźć się na giełdzie.

Połączona firma otrzyma nazwę Bakkt Holdings. Jej akcje będą notowane na New York Stock Exchange (NYSE), a siedziba zostanie przeniesiona z Kajmanów do Delaware.

W ramach umowy obecni akcjonariusze i zarząd Bakkt zainwestują 100% swojego kapitału w połączoną spółkę. Podczas oferty prywatnej Bakkt Holdings zaoferuje inwestorom 32,5 mln akcji klasy A po cenie 10 USD każda (12% kapitału zakładowego). Daje to szacunkową wartość ~ 2,1 miliarda dolarów.

https://bitcoinpl.org/bakkt-potwierdza-wejscie-na-gielde-z-wycena-21-mld-usd/
newbie
Activity: 19
Merit: 2
Kryptowaluty Chat – o krypto na Telegramie
https://bitcoinpl.org/wp-content/uploads/2020/08/kryptowaluty-chat-kopia.jpg

Kryptowaluty Chat

Kryptowaluty Chat to kanał na Telegramie na którym znajdziesz ciekawe osoby, porady, aktualne informacje, pomoc i wiele innych.

Skorzystaj z naszego darmowego kanału aby się przekonać, że kryptowaluty poza świetną rozrywką oraz dreszczykiem emocji mogą również stanowić Twoje dodatkowe źródło dochodu.

Telegram znajdziecie w wersji dla Windows (również w wersji portable), Mac OS, Linuxa, Androida, iOS i Windows Phone. Oprócz tego jest jeszcze klient webowy. Korzystając z kilku klientów na kilku platformach nie musimy martwić się o synchronizację wiadomości . Telegram robi to automatycznie. Co więcej, chmura z której korzysta komunikator jest na tyle wydajna, że oprócz synchronizacji wiadomości, bardzo sprawnie radzi sobie z przechowywaniem plików.

Zapraszamy na Kryptowaluty Chat
https://t.me/krypto_chat
newbie
Activity: 19
Merit: 2
Znaleziono post z 1999 roku, który mógł napisać Satoshi Nakamoto

https://bitcoinpl.org/wp-content/uploads/2020/04/satoshinakamoto1.jpg

19 września 1999 w korespondencji Cypherpunk anonimowy użytkownik opublikował post nt. pieniądza elektronicznego. Cointelegraph twierdzi, że niektórzy członkowie społeczności uważają, że mógł to napisać Satoshi Nakamoto.

Nie wiemy na pewno, czy Satoshi Nakamoto był użytkownikiem forum, ale z pewnością był zaznajomiony z ideami, które się tam znajdowały. Wiele z tych pomysłów stanowiło podstawę tego, co Nakamoto ostatecznie sfinalizował w Bitcoinie.

Na liście mailingowej znajdowały się osoby, które były blisko Satoshiego podczas powstawania bitcoina. Byli to dr Adam Beck, Wei Day oraz Hal Finney i Nick Szabo.

Anonimowy autor podkreślił, że transakcje na pieniądzach elektronicznych powinny być nieodwracalne. Wspomniał o pewnym „oślepieniu”, prawdopodobnie odnoszącym się do podpisów opracowanych przez Davida Chauma.

Opisał również możliwe rozwiązanie problemu double spending poprzez utworzenie publicznej bazy danych. Autor stwierdził, że stabilny system płatności można zbudować na podstawie b-money i algorytmu HashCash. Technologie te są również wspomniane w white paper bitcoin.

Przypomnijmy, twórca Cardano, Charles Hoskinson, uważa, że Nakamoto można znaleźć za pomocą analizy stylometrycznej kodu bitcoin.

https://bitcoinpl.org/znaleziono-publikacje-z-1999-roku-ktora-mogl-napisac-satoshi-nakamoto/
https://marc.info/?l=cypherpunks&m=95280154629912&w=2
newbie
Activity: 19
Merit: 2
https://bitcoinpl.org/wp-content/uploads/2020/02/apk_art_header-740x492.png
Analiza projektów kryptowalutowych często odbywa się na dwóch płaszczyznach:

- analiza fundamentalna
- analiza techniczna

Ze swojej strony przedstawiam poniżej koncepcję analizy projektowej, która w pewnych aspektach zawarta jest w analizie fundamentalnej, nie mniej jednak z uwagi na fakt, że samo pojęcie analiza fundamentalna pochodzi przede wszystkim z tradycyjnego rynku i giełdy, nie obejmuje ono pojęć i narzędzi typowo technologicznych, jak i możliwości śledzenia postępów prac w oparciu o otwarty kod źródłowy. Braki te niweluje analiza projektowa i cała gama narzędzi, które ją wspierają.

CoinPaprika
Na tym portalu, na stronie poświęconej konkretnemu projektowi znajduje się zakładka Code Progress, która poglądowo obrazuje zaangażowanie programistów w postaci commitów do głównego repozytorium.

GitHub
Portal będący miejscem przechowywania kodu źródłowego większości projektów, ogromna kopalnia wiedzy o projekcie, jego problemach i planach. Więcej o serwisie GitHub w kontekście oceny projektu kryptowalutowego dowiesz się z programu GitHub dla Inwestorów (https://cryptodev.tv/kurs/1/github-dla-inwestorow/)...


https://bitcoinpl.org/co-to-jest-analiza-projektowa-kryptowaluty/
newbie
Activity: 19
Merit: 2
10 najważniejszych osób w branży krypto w 2019

https://bitcoinpl.org/wp-content/uploads/2020/01/krypto-top10-2019.jpg

Rok 2019 będzie zapamiętany jako jeden z najbardziej kontrowersyjnych dla branży. Długo oczekiwany „tudemun” się nie zdarzył, organy nadzoru zaczęły uważnie monitorować to, co dzieje się na rynku, prognozy cen Bitcoina stawały się coraz bardziej niejednoznaczne, a fala zwolnień objęła wiele startupów.
W tym samym czasie przemysł krypto stał się bardziej przejrzysty, giełdy zaczęły walczyć z fałszywymi wolumenami handlowymi, a programiści kontynuowali prace nad ulepszaniem protokołów i eliminowaniem luk w zabezpieczeniach. Ponadto instytucje naprawdę zaczęły więcej inwestować w Bitcoina, a politycy nawet brali pod uwagę inicjatywy rozwoju rynku w swoich programach.

10. Kelly Loffler
9. Xi Jinping
8. Rune Christensen
7. Justin Sun
6. Jack Dorsey
5. Pavel Durov
4. ?
3. ?
2. ?
1. ?

więcej na bitcoinpl.org: https://bitcoinpl.org/10-najwazniejszych-osob-w-branzy-krypto-w-2019/
newbie
Activity: 19
Merit: 2
Sieć Ethereum już po hard forku Istambul

Odbył się planowany hardfork Stambul w sieci Ethereum. Aktualizacja nastąpiła w bloku nr 9069000 o 00:25:09 w niedzielę 8 grudnia.
Blok, na którym miał miejsce hard fork, znalazł chiński pool SparkPool.

Uaktualnienie zostało zaprojektowane w celu zapewnienia kompatybilności Ethereum z kryptowalutą Zcash, zwiększenia skalowalności (SNARK i STARK), zmiany kosztu gazu i zwiększenia odporności sieci na ataki DoS.

Zawarte w EIP w Stambule

EIP (Ethereum Improvement Proposal) – propozycje ulepszenia protokołu Ethereum, które są przedkładane do dyskusji przez programistów przed każdym hard forkiem. W ramach przygotowań do Stambułu zatwierdzono sześć takich propozycji:

EIP-152 – ta propozycja wprowadza nową wstępnie skompilowaną umowę, która implementuje funkcję kompresji F stosowaną w algorytmie kryptograficznym Blake2. Celem jest stworzenie interoperacyjności między maszyną wirtualną Ethereum (EVM) a Zcash lub innymi kryptowalutami w oparciu o protokół Equihash.

EIP-1108 – ma na celu obniżenie wstępnie skompilowanego kosztu gazu (opłaty za wdrożenie inteligentnych umów), co z kolei korzystnie wpłynie na rozwój szeregu rozwiązań w zakresie prywatności i skalowania sieci.

EIP-1344 to propozycja użycia identyfikatora łańcucha, aby zapobiec atakom polegającym na odtwarzaniu transakcji między różnymi łańcuchami bloków. Do tej pory nie było tak jasnych specyfikacji ustawiania identyfikatora łańcucha dla określonej sieci, a wszystko było ręcznie ustalane przez operatorów klientów i społeczności danej sieci.

EIP-1884 – ta propozycja ma na celu zwiększenie kosztów gazu dla niektórych kodów, które w kontekście szybkiego rozwoju sieci Ethereum zaczęły zużywać więcej zasobów (procesor, pamięć itp.). Według twórców, w ten sposób będzie można osiągnąć lepszą równowagę między zużyciem gazu a zużyciem zasobów.

EIP-2028 – ma na celu zmniejszenie kosztu gazu przy wzywaniu danych z łańcucha z obecnych 68 jednostek na bajt do 16 jednostek. Zwiększy to przepustowość sieci, ponieważ w jednym bloku można umieścić więcej danych.

IP-2200 – Oferuje uporządkowaną definicję zmian w pomiarach gazu dla kodu operacyjnego SSTORE. Stworzy to dodatkowe możliwości korzystania z systemów przechowywania kontraktów, zmniejszając zbędne opłaty.

więcej na bitcoinpl.org: https://bitcoinpl.org/siec-ethereum-juz-po-hard-forku-istambul/
newbie
Activity: 19
Merit: 2
Hashrate Litecoin spadł o 70% do rocznych minimów

Po sierpniowym halvingu hashrate Litecoin nadal spada. Spadek z tegorocznego maksimum osiągnął 70%.
W lipcu, w przeddzień obniżenia o połowę nagrody blokowej z 25 LTC do 12,5 LTC, hashrate osiągnął 523,8 TH/s. Po halvingu zaczął spadać i wczoraj osiągnął roczne minimum 149,6 TH / s.

Szósta kryptowaluta pod względem kapitalizacji spadła z 142 USD na koniec lipca do 45,5 USD – o 68%. W porównaniu do rekordowego poziomu około 400 USD w grudniu 2017 r. spadek ten wynosi prawie 90%.

W tym czasie hashrate wynosił zaledwie 100 TH / s, ale stale się zwiększał, nawet gdy cena LTC spadła w grudniu 2018 r. do minimum wynoszącego około 23 USD. Od tego momentu do halvingu oba wskaźniki nadal rosły. Ale po zmniejszeniu o połowę nagród zarówno cena, jak i hashrate spadły.

więcej na bitcoinpl.org: https://bitcoinpl.org/hashrate-litecoin-spadl-o-70-do-rocznych-minimow/
newbie
Activity: 19
Merit: 2
Bitcoin Core 0.19.0 wydany

24 listopada twórcy najpopularniejszego klienta sieci Bitcoin – Bitcoin Core ogłosili wydanie nowej wersji oprogramowania.

Wersja 0.19.0.1 jest już dostępna do pobrania. Jest kompatybilna z jądrem systemu Linux, macOS 10.10 (+ nowsze) i Windows 7 (+ nowsze). Bitcoin Core podkreśla, że odtąd klient nie obsługuje wersji macOS starszych niż 10.10, ale nie dodał jeszcze obsługi ciemnego motywu w iOS.

Wersja 0.19.0 zawiera funkcję zmniejszania pamięci, która poprawia konfigurację klienta do pracy na urządzeniu z ograniczoną pamięcią.

Deweloperzy dodali trzy zdalne wywołania procedur (RPC):

getbalances – sprawdzanie potwierdzonych i niepotwierdzonych sald zamiast korzystania z różnych RPC;
setwalletflag – aby włączyć lub wyłączyć właściwości konkretnego portfela;
getblockfilter to implementacja filtra BIP158 dla określonego bloku przy użyciu konfiguracji blockfilterindex.
Wśród nowych funkcji jest też getblockfilter , który zapewnia filtry dla blockchain zgodnie z BIP158.

W nowej wersji GUI generuje adresy domyślne w formacie bech32, ale...

więcej na bitcoinpl.org: https://bitcoinpl.org/bitcoin-core-0-19-0-wydany/
newbie
Activity: 16
Merit: 3
Kryptofelieton #4: Kryptografia asymetryczna

Jedną z technologii, która jest ciekawa to kryptografia asymetryczna, czyli właśnie system szyfrowania i rozszyfrowania dwoma różnymi kluczami.

Do czego się stosuje taką kryptografię?
Przydaje się, gdy musimy wysłać wiadomość (czy pliki) osobie, która nie jest nami. My potrzebujemy takiego systemu, który szyfruje i rozszyfrowuje tym samym hasłem dany np. plik. Do tego służy kryptografia symetryczna. W kryptografii asymetrycznej na podstawie działań matematycznych powstają dwa klucze – klucz publiczny, który rozdajemy każdemu i klucz prywatny dla nas.

Osoba pisząca tekst zamienia go na liczby i za pomocą działań matematycznych wysyła go odbiorcy, który używając klucza prywatnego dekoduje wiadomość. Taka forma kryptografii ma bardzo ciekawe cechy

Haker po drodze nie jest w stanie przechwycić klucza prywatnego (bo nie jest on wysyłany), tak więc nie jest w stanie dekodować wiadomości
Na podstawie klucza publicznego nie da się wyliczyć klucza prywatnego. Tak więc nie ma z tym większego problemu, by udostępniać go możliwie największej liczbie osób.
Jeśli dwie osoby wymienią się kluczami, cała komunikacja jest szyfrowana, co umożliwia stosowanie w pełni prywatnych komunikatorów (np. na OTR lub OMEMO).

Zachowujemy wolność słowa
W kryptowalutach jest odwrotnie...


więcej na:
https://bitcoinpl.org/kryptofelieton-4-kryptografia-asymetryczna/

szyfrowanie asymetryczne jest wykorzystywane tylko na początku próby uwierzytelnienia hosta przez klienta. w momencie otrzymania i uwierzytelnienia certyfikatu hosta przechodzimy na szyfrowanie symetryczne przyspieszajac tym samym komunikacje.
newbie
Activity: 19
Merit: 2
W nocy z 26 października cena Bitcoina osiągnęła 10 300 USD, a wzrost wyniósł ponad 40%.

Jest to czwarty największy dzienny ruch cenowy i największy od 10 maja 2011 r., napisał analityk Alex Krueger.

Jest to również 54. największy ruch w porównaniu dziennego maksimum i minimum. Ostatni raz zaobserwowano to 14 stycznia 2015 r.

Według Krugera tak szybki wzrost wynika wyłącznie z podstawowych czynników, a mianowicie oświadczenia prezydenta Chin Xi Jinpinga, w którym poparł on rozwój blockchaina.


Założyciel Coinmetrics, Nick Carter, napisał, że zamknięcie świeczki o wartości 10 000 USD sprawi, że będzie to trzeci najbardziej opłacalny dzień w historii Bitcoin. Ostatnio takie ruchy obserwowano w latach 2010-2011.

więcej na bitcoinpl.org:
https://bitcoinpl.org/cena-bitcoina-przekracza-10-000-usd-czwarty-najwiekszy-wzrost-w-hitorii/
newbie
Activity: 19
Merit: 2
Twórcy Fundacji Litecoin opublikowali dwie propozycje ulepszenia protokołu (LIP-0002 i LIP-0003). Przewidują one integrację protokołu MimbleWimble.

https://twitter.com/LTCFoundation/status/1186652141089427456

Jeśli propozycja zostanie zaakceptowana, użytkownicy będą mogli korzystać z nowego poufnego formatu transakcji.

Według autorów propozycji, obecna przejrzystość łańcucha bloków Litecoin utrudnia „funkcjonalną zamienność w napędzanym przez rząd świecie handlowym”.

„Możliwe do zidentyfikowania dane osobowe uzyskane za pośrednictwem adresów IP, giełd lub sprzedawców mogą zostać ujawnione i powiązane z Twoimi adresami. Ponadto usługi takie jak Chainanalysis oferują ocenę ryzyka na podstawie tego, czy konkretny adres z czarnej listy pojawił się w historii transakcji. Niektóre organizacje uważają takie coiny za „brudne” i odsyłają je do właściciela lub, co gorsza, zamykają konto
”- piszą autorzy propozycji.

więcej na bitcoinpl.org
https://bitcoinpl.org/litecoin-i-mimblewimble/
newbie
Activity: 19
Merit: 2
Blockchainowe inwestycje

Na jednym z for społecznościowych podczas rozmowy między innymi o Bitcoinie jedna osoba poinformowała, że firmy, które inwestują w “blockchain” budując swoje rozwiązania są zawiedzione, bo nie odniosły sukcesu, a wręcz sromotną porażkę. Jak to możliwe, że tak prężnie rozwijająca się branża nie umożliwia zdobycia sukcesu? Ja mam swoje przemyślenia i postaram się je opisać.

Blockchain jako remedium na całe zło
W wielu mediach łańcuch blokowy to rozwiązanie na całe zło, a nawet “kryptowaluty” ten rynek psują. Przecież to wspaniała technologia, która może pomóc ludziom w stworzeniu nowego rynku ubezpieczeń na życie, rynek transmisji wideo, rynek gier komputerowych, rynek komunikatorów (…). W większości przypadków należy powiedzieć, że to są bzdury. Większość tego typu rozwiązań o ile może jak najbardziej działać na tej bazie danych to w ramach wersji bardzo upośledzonych pod względem funkcji. Przykładem niech będzie compound czyli system “pożyczek”, który wymaga jednak potężnego depozytu (np. 150% wartości pożyczki). Nie wszystko jednak można zautomatyzować, więc na którymś etapie w wielu rozwiązaniach jest “zła osoba trzecia”, którą w kyptowalutach (większości) udało się wyrzucić.

Rozwiązania dla nikogo
To moje osobiste zdanie, ale w wielu przypadkach nie mówimy o projektach dla ludzi, a dla firm. Wydaje mi się, że branża krypto jest tworzona przez ludzi z małymi biznesami (co najwyżej) niż przez korporacje typu Google czy Microsoft. Wiele rozwiązań tworzonych “dla branży” nie skupia się na ludziach (dostarczeniu im usługi, która im się przyda).

Stare rozwiązanie + Blockchain = Dużo pieniędzy!
Zauważyłem to przy okazji bańki w 2017 roku, w którym powstawały masowo projekty typu PlayKey, czyli “Cloud gaming” z blockchainem...

więcej na bitcoinpl.org: https://bitcoinpl.org/blockchainowe-inwestycje/
legendary
Activity: 2744
Merit: 1708
First 100% Liquid Stablecoin Backed by Gold
Według Financial Times, firmy płatnicze Mercado Pago, Visa, Stripe, Mastercard i internetowa platforma handlowa eBay opuściły projekt waluty cyfrowej Libra.
Szanujemy wizję Stowarzyszenia Libry. Jednak eBay postanowił nie występować jako członek założyciel„, powiedzieli przedstawiciele serwisu eBay.


Ja już o tym kiedyś pisałem ale już nie pamiętam czy to było na lokalu, czy w innej sekcji, więc powtórzę, że musimy pamiętać, że Facebook nie ma najlepszej reklamy. Pomimo całego fenomenu Facebooka i miliardów jakie posiadają, afera goni aferę i co chwila widzimy jak Mark Zuckerberg spowiada się przed komisjami senackimi, lub kiedy prosi o wybaczenie i przeprasza za błędy. Coraz mniej ludzi widzi Facebooka, jako niewinny serwis, bo jak wiemy wykorzystywany jest do wygrywania wyborów politycznych, oczywiście nie zgodnie z prawem. Ostatnio najgłośniej było o Brexit, bo okazuje się, że to w 90% zasługa Facebooka. https://www.youtube.com/watch?v=OQSMr-3GGvQ

https://www.theguardian.com/news/series/cambridge-analytica-files

Moim zdaniem takie zachowanie się największych firm nie powinno więc dziwić, kiedy Facebook chce wypuścić kryptowalutę (stabelcoin) LIBRA, bo pomimo pierwszego zachłyśnięcia się tą wiadomością, teraz widzą jak rzucane są kłody pod nogi i że instytucje legislacyjne nie są przychylne temu pomysłowi i będzie trudno to przepchnąć. Oczywiście w takich okolicznościach powoli opuszczają tonącą łajbę. Jestem pewien, że gdyby przychylność była większa ustawodawców i Libra miała by lepszy piar, to tak szybko, by się nie wycofały, te wszystkie wielkie firmy, a tak widzą co się dzieje i szybko reagują, odcinając się i wycofując poparcie, ale niby tylko chwilowo i jak Facebook jednak przepchnie projekt, to zobaczycie, że it tak w niego wejdą, prędzej czy później.

Dalej nie wiem co wyniknie z tego całego projektu Libra, ale jestem pewien, że jedynym kto na tym zarobi, to właśnie będzie Facebook.
newbie
Activity: 19
Merit: 2
Według Financial Times, firmy płatnicze Mercado Pago, Visa, Stripe, Mastercard i internetowa platforma handlowa eBay opuściły projekt waluty cyfrowej Libra.
Szanujemy wizję Stowarzyszenia Libry. Jednak eBay postanowił nie występować jako członek założyciel„, powiedzieli przedstawiciele serwisu eBay.


Z kolei Stripe poinformował, że Libra ma pewien potencjał, ale do tej pory firma skoncentruje się na wspieraniu projektów rozwijających handel internetowy w skali globalnej:

Będziemy ściśle monitorować postępy projektu i pozostaniemy otwarci na współpracę ze stowarzyszeniem Libra na późniejszych etapach ” – dodali przedstawiciele Stripe.

Visa z kolei poinformowała, że na razie odłoży swoje wejście do Stowarzyszenia Libra:

Będziemy nadal poddawać ocenie projekt Libra, a nasza ostateczna decyzja będzie zależeć od wielu czynników, w tym od zdolności stowarzyszenia do pełnego przestrzegania obowiązkowych wymagań organów regulacyjnych

Jednak firma podkreśliła, że ​​potencjał rozwiązań opartych na technologii blockchain przewyższa możliwości istniejących systemów płatności:

więcej na bitcoinpl.org:

https://bitcoinpl.org/visa-ebay-i-mastercard-opuscily-libra-uber-i-lyft-pozostaja-w-projekcie-z-facebooka/
legendary
Activity: 3472
Merit: 1724
Przesadzili z tą krzywą podaży, jednym z powodów dużego zainteresowania Bitcoinem był jego szybki wzrost wartości.
newbie
Activity: 19
Merit: 2
Grin. Powrót do oryginalnej wizji Bitcoin? Research Bionicznego Koguta


Grin umożliwia każdemu dokonywanie transakcji lub oszczędzanie środków, bez obawy o kontrolę zewnętrzną lub ucisk. Został zaprojektowany na nadchodzące dziesięciolecia, nie tylko na jutro. Grin chce być użyteczny dla każdego, niezależnie od granic, kultury, umiejętności i dostępu. Brak kwot i adresów do wyszukiwania.
Transakcje można z łatwością agregować z innymi w blokach. Aby ukryć, skąd pochodzi nowo utworzona transakcja, zostaje ona prywatnie przekazana między nodami, zanim zostanie publicznie ogłoszona. MimbleWimble technologia umożliwiająca Grin usunięcie większości danych z przeszłych transakcji. Gwarantuje to, że Grin nie rozpadnie się pod własnym ciężarem w perspektywie długoterminowej. Grin jest rozwijany otwarcie przez programistów rozproszonych na całym świecie. Nie jest kontrolowany przez żadną firmę, fundację lub osobę.


Specyfikacja:
Data powstania: 15 Stycznia 2019

Maksymalna ilość coinów: nieskończoność

Nagroda za blok: 60 Grin, (nigdy nie będzie halvingu jak to ma miejsce w więszości innych krypto)

Konsensus: PoW (podobnie jak Bitcoin, Litecoin itp) obecny protokół to Cuckarood29/Cuckatoo

Aktualna pozycja na CMC: 101

Cena: 1,34$

ATH:14,03$

ATL:1,29$

Ilość coinów w obiegu: 22 256 760 GRIN

MarketCap: $ 31 400 244

Dzienny Volumen: $ 30 352 462

Bloki 1,5MB

Czas bloku: 1 minuta

Max ilość TPS: ok.14 (w przyszlości jest możliwość zwiększenia)

Brak pre mine

Brak ICO

Język programowania: Rust

Brak Masternodów

Brak stałej nagrody dla twórców (programiści są wspierani w kryptowalucie Grin przez społeczność w postaci donate’ów)

Koszt transakcji: obecnie prawie darmowe – ok. 0.005 Grin za transfer, ale można to zmienić w przyszłości

Strona: https://grin-tech.org/

Twitter: https://twitter.com/grinMW

Discord https://discord.gg/Z3sEfEU

Newsy: https://grinnews.substack.com/

Forum na Bitcointalk: https://bitcointalksearch.org/topic/ann-grin-pow-mining-electronic-transactions-for-all-community-driven-5090427

Forum https://www.grin-forum.org/

Github https://github.com/mimblewimble/grin-wallet/releases/tag/v2.0.0

Pierwszy duży update odbył się 17 Lipca i wprowadził nowy algorytm kopania, który rozgraniczył kopanie dla ASICów i kart graficznych. Kolejny fork ma mieć miejsce za pół roku Ii oprócz znów ulepszonego protokołu ma wprowadzić kanały płatnościowe (podobne jak LN w BTC)

Kryptowaluta dopiero co powstała (ma zaledwie lekko ponad 200 dni) i nie posiada halvingów więc jej inflacja będzie bardzo wysoka przez wiele lat. Dla przykładu: po 10 latach roczna inflacja w dniu 15 stycznia 2029 roku będzie na poziomie 10%. Dla porównania inflacja Bitcoina po 11 latach od uruchomienia w maju 2020 spadnie do poziomu 1.8%

Obecna roczna inflacja Grina wynosi 185% !!!

Inflacja Grina w latach:

1          36500%

2          100%

3          50%

4          33%

5          25%

6          20%

7          17%

8          14%

11        10%

21        5%

34        3%

Czym charakteryzuje się kryptowaluta Grin?
Jest to kryptowaluta w której wszystkie transakcje są anonimowe (podobnie jak w Monero) tzw. Nikt oprócz osoby robiącej przelew nie jest w stanie sprawdzić z jakiego adresu został zrobiony przelew, na jaki adres i na jaką sumę. Mamy kryptowaluty które obecnie też są anonimowe takie jak np: Dash, Zcash, Zcoin, lecz dają one jedynie opcjonalnie taką możliwość. Przez to dla przykładu w Zcashu zaledwie 2% transakcji jest anonimowych. W przypadku Grina, oraz Monero wszystkie przelewy domyślnie są anonimowe i nie jesteśmy w stanie tego w żaden sposób zmienić.

Zapytacie jaka firma, zespół tworzy i rozwija Grina? Otóż Grin podobnie jak Bitcoin nie ma naczelnej jednostki odpowiedzialnej za rozwój. Projekt jest rozwijany przez społeczność. Czy to dobrze, czy może źle? Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Dzięki temu że nie ma on swojego “właściciela” nie można Grina łatwo “zniszczyć” jak to ma miejsce w innych projektach. Dla przykładu w Lisk jest organizacja Lightcurve, którą jeśliby jakiś rząd zamknął, to wielce prawdopodobne że projekt upadnie.

pełny research na bitcoinpl.org:
https://bitcoinpl.org/grin-powrot-do-oryginalnej-wizji-bitcoin-research-bionicznego-koguta/
newbie
Activity: 19
Merit: 2
Inwestorzy instytucjonalni manipulują ceną Bitcoina?

Cena Bitcoina spada średnio o 2% przed rozliczeniem kontraktów futures na CME. Arcane Research uważnie przyjrzało się liczbom. Powtarzający się trend jest uderzający. Cena spadła w 15 przypadkach na 20, informuje kryprografen.com
Kontrakty futures CME na Bitcoiny stały się wskaźnikiem instytucjonalnego zainteresowania Wall Street kryptowalutą. Powodem jest to, że mogą nimi handlować tylko profesjonaliści. Umowy wygasają dokładnie co miesiąc. Wiele osób zaczęło wskazywać na nietypowe ruchy ceny BTC pod koniec wygasania kontraktów.

Rok temu Thomas Lee z Fundstrat również zwrócił uwagę na znaczące spadki przed rozliczeniem kontraktów futures na Bitcoin i możliwość łatwych zysków.

Jedną z możliwych strategii dla traderów z Wall Street jest kupowanie (na long) „fizycznych” Bitcoinów na rynku kasowym i sprzedawanie (na short) kontraktów futures na BTC. W ten sposób zabezpieczają pozycję przed wahaniami cen. Jeśli cena Bitcoina wzrośnie, inwestor traci na krótkiej pozycji, ale przeciwdziała temu wzrost długiej pozycji.

Przed datą rozliczenia kontraktów traderzy mogą sprzedać swoje „fizyczne” Bitcoiny i potencjalnie spowodować spadek cen na rynku kasowym. Jeśli tak się stanie, wartość ich krótkiej pozycji wzrośnie i będą mogli zarabiać na kontraktach futures po rozliczeniu.

więcej na bitcoinpl.org:
https://bitcoinpl.org/inwestorzy-instytucjonalni-manipuluja-cena-bitcoina/
legendary
Activity: 3472
Merit: 1724
Nie bardzo rozumiem po co. O ile w przypadku wenezuelskiego Petro można mówić o praniu pieniędzy czy wyprowadzaniu państwowych pieniędzy przez rząd na własne potrzeby (choć bez Petro nie zdają się mieć z tym problemu), to jaką korzyść ma odnieść Korea Północna z własnej kryptowaluty? Kto by z tego korzystał?
Na pewno i przede wszystkim ten pan:

No tak, co im z własnej kryptowaluty, jak nikt nie będzie z niej korzystał poza członkami partii i ich rodzinami? Odnieśli by korzyść jeśli udało by im się przekonać innych do korzystania/kupowania tej kryptowaluty za pomocą pieniądza fiducjarnego albo innych wymienialnych na USD/etc. kryptowalut.
legendary
Activity: 2744
Merit: 1708
First 100% Liquid Stablecoin Backed by Gold
Korea Północna jest na wczesnym etapie opracowywania własnej kryptowaluty.
Nie bardzo rozumiem po co. O ile w przypadku wenezuelskiego Petro można mówić o praniu pieniędzy czy wyprowadzaniu państwowych pieniędzy przez rząd na własne potrzeby (choć bez Petro nie zdają się mieć z tym problemu), to jaką korzyść ma odnieść Korea Północna z własnej kryptowaluty? Kto by z tego korzystał?

Na pewno i przede wszystkim ten pan:



Jaką korzyść mogą mieć z krypto Koreańczycy z komunistycznej strony?

To faktycznie ciekawe pytanie, kiedy zdamy sobie sprawę, że prawie nie mają komputerów, a już o internecie i dobrym połączeniu można zapomnieć, wszystko jest inwigilowane, a internet jest za firewallem, tak jak w Chinach. Aktualnie Ethereum jest wykorzystywany do zwalczania pana Kim Jong Un i aktywiści z Cheollima Civil Defense, wypuścili specjalne tokeny dzięki, którym chcą zebrać potrzebne środki do obalenia dyktatora. Tu jest więcej na ten temat: https://thecoinshark.net/north-korean-cheollima-civil-defense-sells-visas-in-crypto-to-take-on-kim-jong-un/



Pomimo wszystko ja widzę plusy we wprowadzeniu kryptowaluty, jako ich normalnego pieniądza, bo i tak ich waluta nie jest wymienialna nigdzie na świecie i na pewno hiperinflacyjna.
Pożyjemy zobaczymy ale wcale bym się nie zdziwił, gdyby Kim faktycznie wprowadzili krypto w Korei Północnej, bo tak naprawdę nic nie może go powstrzymać i jak tylko będzie miał taki kaprys, to się stanie i kropka. Pewnie nic lepszego od wenezuelskiego Petro nie osiągną i też będzie wykorzystywany do prania brudnej kasy i innych przekrętów, jak wszystko co się tam dzieje.




Trzeba pamiętać, że Kim skończył najlepsze szkoły w Szwajcarii i Anglii. To naprawdę jest nowe pokolenie i może ma trochę inne spojrzenie na komunizm niż jego dziadek i ojciec. Z tego co wiem, spadła ta władza na niego, jak kamień i przez jakiś czas nie dawał sobie rady. Nikt nie przypuszczał, że ojciec umrze tak szybko. Ale aktualnie minęło kilka lat i Kim już sobie radzi, nawet nie gorzej, jak ojciec czy dziadek. Po pierwszej karze śmierci dla swojego wujka generała, który mógł mu zagrażać, już później poszło z górki  Wink Grin Grin.

Jak ktoś chce poczytać, jak się usuwa niechcianego wujka, to tu są linki:
https://www.scmp.com/news/asia/article/1379536/kim-jong-uns-uncle-jang-song-thaek-executed-treason-north-korea
https://www.nytimes.com/2016/03/13/world/asia/north-korea-executions-jang-song-thaek.html
legendary
Activity: 3472
Merit: 1724
Korea Północna jest na wczesnym etapie opracowywania własnej kryptowaluty.

Nie bardzo rozumiem po co. O ile w przypadku wenezuelskiego Petro można mówić o praniu pieniędzy czy wyprowadzaniu państwowych pieniędzy przez rząd na własne potrzeby (choć bez Petro nie zdają się mieć z tym problemu), to jaką korzyść ma odnieść Korea Północna z własnej kryptowaluty? Kto by z tego korzystał?
newbie
Activity: 19
Merit: 2
Korea Północna jest na wczesnym etapie opracowywania własnej kryptowaluty. Niewątpliwie jest to ruch skierowany na ominięcie międzynarodowych sankcji oraz obejścia zdominowanego przez USA globalnego systemu finansowego, inforumje VICE News.
Pjongjang od dawna interesuje się kryptowalutami. O silnym zainteresowaniu może świadczyć m.in. organizacja pierwszej konferencji na temat blockchain i kryptowalut, która odbyła się w Korei Północnej w kwietniu tego roku.

Alejandro Cao de Benos, urzędnik KRLD odpowiedzialny za konferencje w sprawie kryptowalut, powiedział, że nowa kryptowalutabędzie bardziej przypominać Bitcoina i inne kryptowaluty

więcej na bitcoinpl.org:
BTCBTCBTChttps://bitcoinpl.org/korea-polnocna-tworzy-wlasnego-bitcoina/BTCBTCBTC
newbie
Activity: 19
Merit: 2
Beam. Hardcorowy research Bionicznego Koguta

Beam miał ostatnio Hard Fork do wersji 3.0. Ostatnia duża zmiana odbyła się 19 sierpnia i zmieniła protokół na nowszy, który ma być odporny na ASIC’i przez najbliższy rok. Dodatkowo wśród dużych zmian zespół Beama dodał w ostatnich miesiącach aplikacje mobilną, system SBBS (druga osoba nie musi być online podczas wysyłania środków), testy Atomic Swap (działają już w CLI), oraz Lightning Network.

Podaż coinów

Beam jest kryptowalutą powstałą na samym początku tego roku (2019), lecz prace przed wprowadzeniem mainnetu trwały od kilku lat. Jest projektem bardzo młodym i posiadającym wiele problemów natury dziecięcej jak np: niewielka ilość transakcji, niezbyt duża społeczność, wysoka inflacja itp.

Jedną z najważniejszych różnic pomiedzy Grinem a Beamem jest różna inflacja. W przeciwieństwie do Grina posiada “halvingi”, które w tej walucie wyglądają następująco:

1 rok po uruchomieniu mainnetu – 100 Beam/blok

2,3,4,5 rok po odpaleniu mainnetu – 50 Beam/blok

6,7,8,9 rok – 25 Beam/blok

itd, itd.

Jak zauważyliście jest to schemat bardzo podobny do Bitcoina, Litecoina i innych kryptowalut z wyjątkiem pierwszego halvingu, który jako jedyny nastąpi znacznie szybciej bo już w styczniu 2020 roku. Dodatkowo należy zaznaczyć że projekt nie miał żadnego ICO, a środki na rozwój, twórcy będą dostawali przez 5 lat w postaci 20% wykopanych wszystkich Beamów. Osobiście myślę że to dość sprawiedliwy układ, bo twórcy przez przynajmniej kilka lat będą mieli interes w rozwijaniu projektu i dbaniu aby ciągle był w czołówce młodych projektów.

Warto tutaj zaznaczyć, że Beam opiera się na protokołe MimbleWimble, podobnie jak Grin. Nie mniej jednak, nie należy absolutnie odczytywać tego jakoby projekty te ze sobą współzawodniczą. Jest wręcz przeciwnie. Społeczności tych kryptowalut wspierają się nawzajem i pomagają sobie w rozwoju.

A co to za Team?
Team składa się z 18 osób (można zlaleźć na głównej stronie projektu):


Jak widzimy po linkach do serwisu LinkedIn pracownicy nie mają dużego doświadczenia w projektach krypto, ale za to posiadają już jakieś doświadczenie w projektach informatycznych. To co dla mnie najważniejsze to fakt, że większość osób jest developerami, którzy mają już wieloletnie doświadczenie w programowaniu.

Widać to również po postępach w pracy nad kodem i dodawaniu kolejnych funkcjonalności do kryptowaluty, jak i tworzeniu portfeli z przyjaznym oraz ładnym dla oka designie.


To co również ważne to kontakt zespołu ze społecznością. Ze wszystkimi swoimi postępami dzielą się w serwisach społecznościowych jak i blogach tematycznych.

Niestety nie zmienia to faktu, że team składający się z 18 osób to dość mały zespół. Miejmy nadzieję, że wraz z rozrostem projektu dołączać do niego będą kolejne osoby.

Aktualne poczynania developerów można śledzić również na GitHubie:

https://github.com/orgs/BeamMW/people

Roadmap

Twórcy postanowili, że będą wypuszczać roczne roadmapy, aby łatwiej było im w jasny sposób pokazywać aktualne zmiany i przyszłe implementacje. Roadmap jest na bieżąco aktualizowany. Jak widzimy obecnie mamy bardzo niewielkie opóźnienia. Zespół wywiązuje się z podanych terminów,

Wśród najważniejszych zmian do końca bieżącego roku (2019) znajdziemy Atomic Swapy, Lightning Network, jednostronne płatności, multisig, wsparcie dla portfeli hardware’owych, zabezpieczenia związane z implementacji sieci Tor, oraz wprowadzenie nowej aktualizacji do algorytmu kopania (ambitnie 🙂 ).

Implementacji na ten rok jest dośc sporo. Warto na ten moment wspomnieć, że Atomic Swapy działają już w wierszu poleceń i wymagane jest już tylko stworzenie odpowiedniej nakładki graficznej aby wszystko działało.  Dlatego warto pod koniec roku zweryfikować czy zmiany te udało się zespołowi wprowadzić.

Stosunek marketcap/volumen
Jak zapewne wiele osób z was zauważyło wolumen Beama na giełdach jest, aż „niezdrowo” wysoki w stosunku do wartości wszystkich coinów. Bardzo trudno jest jednoznacznie powiedzieć czemu się tak dzieje. Możliwe że odpowiedzialna jest za to duża ilość botów na giełdach, a możliwe również że po prostu większość wydobytych coinów od razu upłynniana jest na giełdach. Tak czy inaczej nie jest to zachowanie typowe dla kryptowalut z pierwszej setki CMC.

Sprawdźmy teraz społeczność Beama w liczbach:

cały research na bitcoinpl.org: https://bitcoinpl.org/beam-hardcorowy-research-bionicznego-koguta/
newbie
Activity: 19
Merit: 2
Kryptofelieton #4: Kryptografia asymetryczna

Jedną z technologii, która jest ciekawa to kryptografia asymetryczna, czyli właśnie system szyfrowania i rozszyfrowania dwoma różnymi kluczami.

Do czego się stosuje taką kryptografię?
Przydaje się, gdy musimy wysłać wiadomość (czy pliki) osobie, która nie jest nami. My potrzebujemy takiego systemu, który szyfruje i rozszyfrowuje tym samym hasłem dany np. plik. Do tego służy kryptografia symetryczna. W kryptografii asymetrycznej na podstawie działań matematycznych powstają dwa klucze – klucz publiczny, który rozdajemy każdemu i klucz prywatny dla nas.

Osoba pisząca tekst zamienia go na liczby i za pomocą działań matematycznych wysyła go odbiorcy, który używając klucza prywatnego dekoduje wiadomość. Taka forma kryptografii ma bardzo ciekawe cechy

Haker po drodze nie jest w stanie przechwycić klucza prywatnego (bo nie jest on wysyłany), tak więc nie jest w stanie dekodować wiadomości
Na podstawie klucza publicznego nie da się wyliczyć klucza prywatnego. Tak więc nie ma z tym większego problemu, by udostępniać go możliwie największej liczbie osób.
Jeśli dwie osoby wymienią się kluczami, cała komunikacja jest szyfrowana, co umożliwia stosowanie w pełni prywatnych komunikatorów (np. na OTR lub OMEMO).

Zachowujemy wolność słowa
W kryptowalutach jest odwrotnie...


więcej na:
https://bitcoinpl.org/kryptofelieton-4-kryptografia-asymetryczna/
newbie
Activity: 19
Merit: 2
Witamy wszystkich forumowiczów bitcointalk.org

Zapraszamy do naszego serwisu oraz tego katalogu na http://bitcointalk.org w którym na bieżąco będziemy publikować najświeższe wiadomości ze świata kryptowalut i blockchain. Cheesy


Serwis bitcoinpl.org publikuje najświeższe wiadomości, analizy, wywiady i porady ze świata kryptowalut i technologii blockchain.


Jeśli chciałbyś dołączyć i zostać redaktorem napisz do nas na [email protected]. Jesteśmy otwarci na wszelkie oferty współpracy. :geek:

Jeśli masz jakieś propozycje wprowadzenia zmian na https://bitcoinpl.org to napisz do nas. Jesteśmy otwarci na zmiany.

Zapraszamy również do mediów społecznościowych

Facebook: https://www.facebook.com/bitcoinplorg/

Twitter: https://twitter.com/bitcoinpl_org/

Codziennie będziemy dodawać nowe wiadomości na tym forum, aby Wam ułatwić śledzenie bieżących wydarzeń

Pozdrawiamy i zapraszamy
https://bitcoinpl.org



Silk Road i Bitcoin. Historia jak z filmu

Czy ktoś już był na Silk Road?” Jest to coś w rodzaju anonimowego Amazon.com . Nie sądzę, że mają heroinę, ale tam sprzedają inne rzeczy. Używają Bitcoin’a i sieci Tor do anonimowych transakcji. Napiszczie co o tym sądzicie„.

Ten post został opublikowany w 2011 roku na forum Bitcointalk przez użytkownika pod pseudonimem altoid. Jak się później okazało, była to pierwsza marketingowa sztuczka twórcy legendarnej platformy Silk Road, Rossa Ulbrichta, aresztowanego przez FBI w październiku 2013 r. Dwa lata później został skazany na dożywocie.

Każdy ma prawo żyć jak chce, pod warunkiem, że jego czyny nie wyrządzą krzywdy innym. Tworząc Silk Road 26-letni fizyk Ross Ulbricht kierował się właśnie tą zasadą. Starał się uwolnić ludzi od kontroli i zakazów.

Początek „Jedwabnego Szlaku”
Początkowo Ross Ulbricht nazwał swój projekt „Underground Brokers”, ale później zmienił nazwę na Silk Road. Od stycznia 2011 r. do października 2013 r. strona internetowa Silk Road umożliwiała kupowanie narkotyków przez Internet. Bitcoin stał się walutą rozliczeniową na stronie.

Pierwszymi produktami na stronie były grzybki halucynogenne uprawiane przez samego Ulbrichta. Cztery miesiące po premierze Silk Road, Ulbricht oferował już 300 pozycji. Rok później już 350 sprzedawców oferowało swoje towary na stronie.


Na początkowym etapie Silk Road, Ross Ulbricht ręcznie przetwarzał wszystkie transakcje Bitcoin. Od każdego zakupu pobierał prowizję od 2% do 10%, w zależności od wielkości zamówienia. W sierpniu 2011 r. zarabiał około 30 000 USD z samych prowizji.

Aby handlarze postępowali odpowiedzialnie i nie sprzedawali towarów niskiej jakości, na stronie działał mechanizm informacji zwrotnej. Kupujący mógł ocenić przesyłkę w skali od 1 do 5. Recenzje umożliwiły wykluczenie „z gry” wszelkich oszustów.

Jedwabna rola Bitcoina
Na początku 2012 roku Silk Road był jedynym miejscem w internecie, w którym regularnie przyjmowano płatności Bitcoin. Aby zapobiec zmienności ceny Bitcoina, Ross wprowadził mechanizm zabezpieczający. Pozwoliło to użytkownikom i kupującym ustalić cenę przyszłej transakcji i nie martwić się o „skok” w cenie.

W chwilach, gdy strona była niedostępna, kurs Bitcoin zaczynał spadać. Na przykład wzrost ceny Bitcoina odnotowano dzięki artykułowi tabloidu Gawker. 01 czerwca 2011 roku. Tabloid opublikował artykuł w Internecie opowiadający o historii odwiedzających stronę Silk Road. Po jego opublikowaniu do platformy dołączyło 1000 nowych użytkowników, a cena Bitcoin na giełdzie MtGox wzrosła do 10 USD.

Slużby nie śpią
Idylla Silk Road nie mogła trwać wiecznie. W dniu 5 czerwca 2011 r. Senator stanu Nowy Jork Chuck Schumer wezwał organy ścigania do zamknięcia Silk Road. Następnie opisał Bitcoina jako jeden ze sposobów prania brudnych pieniędzy i nazwał go narzędziem dla przestępców.

Wystąpienie Shumer’a przyniosło odwrotny skutek od zamierzonego, bo po tej „reklamie” Silk Road” zanotował olbrzymi wzrost, notując 10 000 zarejestrowanych użytkowników. Do połowy 2013 r. ich liczba osiągnęła milion.

Jesienią 2011 r. agenci Maryland Homeland Security wszczęli dochodzenie w sprawie Silk Road. Operację nazwano „Marco Polo” na cześć podróżnika, który podążał Jedwabnym Szlakiem do Chin.

Pierwszym przełomem w sprawie było aresztowanie w styczniu 2012 r. użytkownika strony pod pseudonimem digitalink. Okazało się, że to handlarz heroiną i ekstazy, Jacob George, który następnie został skazany na sześć lat więzienia.

Mniej więcej w tym samym czasie, agenci wywiadu utworzyli konto na Silk Road, aby zdobyć kontakt do głównego administratora strony pod pseudonimem Horrible Pirate Roberts. Później Ross Ulbricht zeznał, że nie tylko on używał tego konta.

W wywiadzie dla dziennikarza Andy Greenberga, Horrible Pirate Roberts przyznał, że nie jest założycielem Silk Road. Według niego, odkrył i naprawił błąd w systemie bezpieczeństwa, a później kupił witrynę. Kto jeszcze zarządzał stroną, do dziś pozostaje tajemnicą.

Początek końca Silk Road
Pod koniec 2012 r. agenci wywiadu wystawili kilogram kokainy na sprzedaż używając konta pod nickiem nob. Paczka z „towarem” została dostarczona do administratora strony. W ten sposób agenci trafili na znaczącą postać w Silk Road – 47-letniego Curtis’a Green’a. Miał on m. in. dostęp do wiadomości i transakcji finansowych użytkowników Silk Road. W tym momencie agenci FBI z Nowego Jorku wpadli na trop „Strasznego Pirata Robertsa” .

Latem 2013 r. agenci FBI odkryli lokalizację serwerów...

więcej na bitcoinpl.org:
https://bitcoinpl.org/silk-road-i-bitcoin-historia-jak-z-filmu/
Jump to: