Beam. Hardcorowy research Bionicznego Koguta
Beam miał ostatnio Hard Fork do wersji 3.0. Ostatnia duża zmiana odbyła się 19 sierpnia i zmieniła protokół na nowszy, który ma być odporny na ASIC’i przez najbliższy rok. Dodatkowo wśród dużych zmian zespół Beama dodał w ostatnich miesiącach aplikacje mobilną, system SBBS (druga osoba nie musi być online podczas wysyłania środków), testy Atomic Swap (działają już w CLI), oraz Lightning Network.
Podaż coinów
Beam jest kryptowalutą powstałą na samym początku tego roku (2019), lecz prace przed wprowadzeniem mainnetu trwały od kilku lat. Jest projektem bardzo młodym i posiadającym wiele problemów natury dziecięcej jak np: niewielka ilość transakcji, niezbyt duża społeczność, wysoka inflacja itp.
Jedną z najważniejszych różnic pomiedzy Grinem a Beamem jest różna inflacja. W przeciwieństwie do Grina posiada “halvingi”, które w tej walucie wyglądają następująco:
1 rok po uruchomieniu mainnetu – 100 Beam/blok
2,3,4,5 rok po odpaleniu mainnetu – 50 Beam/blok
6,7,8,9 rok – 25 Beam/blok
itd, itd.
Jak zauważyliście jest to schemat bardzo podobny do Bitcoina, Litecoina i innych kryptowalut z wyjątkiem pierwszego halvingu, który jako jedyny nastąpi znacznie szybciej bo już w styczniu 2020 roku. Dodatkowo należy zaznaczyć że projekt nie miał żadnego ICO, a środki na rozwój, twórcy będą dostawali przez 5 lat w postaci 20% wykopanych wszystkich Beamów. Osobiście myślę że to dość sprawiedliwy układ, bo twórcy przez przynajmniej kilka lat będą mieli interes w rozwijaniu projektu i dbaniu aby ciągle był w czołówce młodych projektów.
Warto tutaj zaznaczyć, że Beam opiera się na protokołe MimbleWimble, podobnie jak Grin. Nie mniej jednak, nie należy absolutnie odczytywać tego jakoby projekty te ze sobą współzawodniczą. Jest wręcz przeciwnie. Społeczności tych kryptowalut wspierają się nawzajem i pomagają sobie w rozwoju.
A co to za Team?
Team składa się z 18 osób (można zlaleźć na głównej stronie projektu):
Jak widzimy po linkach do serwisu LinkedIn pracownicy nie mają dużego doświadczenia w projektach krypto, ale za to posiadają już jakieś doświadczenie w projektach informatycznych. To co dla mnie najważniejsze to fakt, że większość osób jest developerami, którzy mają już wieloletnie doświadczenie w programowaniu.
Widać to również po postępach w pracy nad kodem i dodawaniu kolejnych funkcjonalności do kryptowaluty, jak i tworzeniu portfeli z przyjaznym oraz ładnym dla oka designie.
To co również ważne to kontakt zespołu ze społecznością. Ze wszystkimi swoimi postępami dzielą się w serwisach społecznościowych jak i blogach tematycznych.
Niestety nie zmienia to faktu, że team składający się z 18 osób to dość mały zespół. Miejmy nadzieję, że wraz z rozrostem projektu dołączać do niego będą kolejne osoby.
Aktualne poczynania developerów można śledzić również na GitHubie:
https://github.com/orgs/BeamMW/peopleRoadmapTwórcy postanowili, że będą wypuszczać roczne roadmapy, aby łatwiej było im w jasny sposób pokazywać aktualne zmiany i przyszłe implementacje. Roadmap jest na bieżąco aktualizowany. Jak widzimy obecnie mamy bardzo niewielkie opóźnienia. Zespół wywiązuje się z podanych terminów,
Wśród najważniejszych zmian do końca bieżącego roku (2019) znajdziemy Atomic Swapy, Lightning Network, jednostronne płatności, multisig, wsparcie dla portfeli hardware’owych, zabezpieczenia związane z implementacji sieci Tor, oraz wprowadzenie nowej aktualizacji do algorytmu kopania (ambitnie 🙂 ).
Implementacji na ten rok jest dośc sporo. Warto na ten moment wspomnieć, że Atomic Swapy działają już w wierszu poleceń i wymagane jest już tylko stworzenie odpowiedniej nakładki graficznej aby wszystko działało. Dlatego warto pod koniec roku zweryfikować czy zmiany te udało się zespołowi wprowadzić.
Stosunek marketcap/volumen
Jak zapewne wiele osób z was zauważyło wolumen Beama na giełdach jest, aż „niezdrowo” wysoki w stosunku do wartości wszystkich coinów. Bardzo trudno jest jednoznacznie powiedzieć czemu się tak dzieje. Możliwe że odpowiedzialna jest za to duża ilość botów na giełdach, a możliwe również że po prostu większość wydobytych coinów od razu upłynniana jest na giełdach. Tak czy inaczej nie jest to zachowanie typowe dla kryptowalut z pierwszej setki CMC.
Sprawdźmy teraz społeczność Beama w liczbach:cały research na bitcoinpl.org:
https://bitcoinpl.org/beam-hardcorowy-research-bionicznego-koguta/