Ktos umie wytlumaczyc jak jest naliczany AP% od yield farmingu? Chodzi mi o to ze np swoje LP z uniswap daje do innej platformy - bo raz mialem tak, ze ktoras z tych stronek - rankingow pokazala z 1000% wiec zaryzykowalem i przenioslem tam; na poczatku bardzo fajnie lecialy cyferki, po czym po 3dniach wszedlem i szok, bo okazalo sie ze tych wyfarmionych tokenow mam 0 (slownie ZERO).. wiec bylbym wdzieczny jesli ktos to ogarnia i moglby wytlumaczyc
No właśne, dotknąłeś teraz najbardziej istotnej sprawy w
Yield Farmingu, czyli tak zwanego problemu "
impermanent loss".
Najprościej mówiąc 99% wszystkich pooli, które obiecywały AP 1000%, to po prostu były skamy.
Jako "liqidity provider", albo
Yield Farmer wchodzisz do gry mając jakiś token i tą samą ilość w ETH, lub stablecoinie jak USDT, czyli zaczynamy mając 100$ w tokenie i 100$ w USDT.
Wszyscy błędnie myślą, że nawet, jeżeli cena tokena spadnie dość mocno, to chociaż jego USDT jest bezpieczne, niestety, to nie prawda, kiedy cena tokena spadnie powyżej 50% tracisz wszystko, na koniec, na Twoim koncie pozostaną, tylko nic nie warte tokeny i brak chętnych do ich kupna.
Jak wiemy zmienność (volatility) w krypto, jest bardzo duża, nawet można powiedzieć, że największa, nie ma innego tak bardzo chwiejnego rynku, a największym ryzykiem w Yield Farmingu i dostarczaniu płynności, jest właśnie duża zmienniość cen, o czym nikt nie wspomina oczywiście.
A to tylko jedna ze stron problemu, ponieważ ETH, też może zmienić cene i kiedy rośnie, Ty tracisz, co ciekawe, kiedy spada, Ty też tracisz - tylko szybciej
Tutaj wykres, który pokazuje dokładnie stratę, przy zmianie ceny ETH.
Kolejnym problemem sa skamy, gdzie nieuczciwi deweloperzy pozostawiają sobie furtkę do tworzenia nowych tokenów z powietrza, lub posiadaja 90% z początkowego supply i dyktują cenę, najpierw pompują nie wpuszczjąc na rynek, kiedy jest duże zapotrzebowanie (token demand), a potem dumpują, kiedy cena urosła już odpowiednio.
Oczywiście zupełnie pomijam ceny gazu, które są kolejnym potężnym czynnikiem wpływającym na zyskowność w Yield Farmingu i dostarczaniu i płynności.
Pamiętajcie, jest trafne powiedzenie: "
If you don’t know where are the yields, you are the yield".
Tutaj super filmik, który dokładnie i w prosty sposób, tłumaczy zagadnienie "
impermanent loss":
https://www.youtube.com/watch?v=3up4n1_pkQgPS
Jeżeli chodzi o linki, to na pewno
https://sushiswapclassic.org jest narzędziem ważnym dla każdego
Yield Farmera, a dokładnie podstrony jak:
https://sushiswapclassic.org/farms