Pozdrav, zanima me dali netko ima iskustva sa plaćanjem poreza na zaradu od HEX stakinga dosad, jer Porezna sad zaradu od stakinga gleda isto kao i rudarenje, pa može primjeniti drugačije oporezivanje?
Dali se uopće znaju parametri po kojima se određuje jeli token 'stejkan', izrudaren ili samo pretvoren u drugi?
Kod HEX stakinga korisnik sam plaća rudarima da mu pretvore HEX tokene u Shareove (HEX tokeni se unište, korisnik sam bira vrijeme u danima od 1 do 5555), koje onda može pretvoriti u nove HEX tokene kad plati rudarima fee za 'end stake' transakciju. Količina novih HEX tokena može biti veća, a i puno manja, čak i 0, ako korisnik prerano ili prekasno pretvara Share u novi HEX.
Share tokeni su specifični za HEX smart contract i nemogu izlaziti iz njega da bi se trejdali dalje i dobili cijenu, tako da im je vrijednost izražena samo u HEX tokenu. Dali oni imaju 'tržišnu vrijednost'? U smart contractu je uprogramirano da im 'cijena' (odnos HEXa i Sharea) ide samo gore, nikad dolje, kako bi 'imitirali' rastuću kamatu i dali prednost onima koji kupuju Share prije ostalih.
'Kamata' koju korisnik ostvaruje je dinamična i nepredvidljiva na dnevnoj bazi zbog udjela HEX tokena koji su uništeni i zbog preraspodjele tokena koji su oduzeti korisnicima koji prerano ili prekasno mintaju svoje nove tokene onima koji 'stejkaju'.
Meni to izgleda više kao trejdanje/zamjena tokena u toj 'igri' koju pokreće smart contract, nego kao pravi staking ili lending nativnog tokena ili stablecoina.
Tako da mislim da bi se trebalo oporezivati kao klasična zamjena tokena na blockchainu, tek kada se HEX vadi u fiat, i ako je 'staking' bio duži od 2 godine, primjeniti oslobođenje od poreza koje imaju svi koji drže token u svom novčaniku, bez obzira dali je on HEX ili Share.
Koja su vaša mišljenja?
Korisni linkovi:
https://crobitcoin.com/kako-funkcionira-oporezivanje-kriptovaluta-u-hrvatskoj/https://hexicans.info/documentation/deep-dive/