Ale już udział poszczególnych walut w koszyku i ich współczynnik wagowy jak najbardziej mogą determinować parametry o których wspomniałeś :-)
Nie traktowałbym wspomnianego przeze mnie czynnika jako parametr do wagi poszczególnego coina w indeksie. Wydaje mi się, że nie tworzy się indeksów tego typu ważąc składniki wedle uznania. Waży się zawsze po kapitalizacji. Jeśli weźmiesz np 5 coinów z CMC i 1 będzie miał 90% wolumenu ALT/USD i przypiszesz mu 90% wagi (przypadek skrajny), to się okaże, że spadnie o 2% a pozostałe urosną o 10% a twój indeks pokaże spadek 1 %. I co to wtedy oznacza? Kompletnie nic. Ważył bym zatem albo po kapitalizacji, albo nie ważył wcale (brak ważenia spisze się tu chyba jeszcze lepiej, bo indeks takowy pokaże szacowane ROI z zainwestowania takich samych pieniędzy w każdy z coinów wchodzących w skład indeksu)
Bardziej myślałem, że byłby to parametr doboru coinów. Mam na myśli, że np.:
coiny z rynkiem
ALT/USD > ALT/BTC bardzo mocna zależność ALT/BTC od ceny BTC
ALT/USD < 0.5 ALT/BTC - średnia zależność ALT/BTC od ceny BTC
ALT/USD < 0.1 ALT/BTC - niewielka zależność ALT/BTC od ceny BTC
Albo obecność spekulantów krótkoterminowych:
napompowane ALT/BTC, dużo spekulantów krótkoterminowych, dużo potencjalnych dumperów gdy wzrośnie zmienność na BTC.
W ten sposób stworzyć 3 indeksy oparte na kapitalizacji, 3 indeksy oparte na wielkości rynków ALT/USD i 3 indeksy oparte na zmienności ceny ALT/BTC. Zobaczyć wtedy który z nich jak współpracuje z ruchami bitcoina i wyciągnąć wnioski, że np. przy spokojnym bitcoinie najlepiej inwestować w średniej wielkości coiny o małym rynku alt/usd i średniej zmienności. Przy wzrostowym bitcoinie tak ... a przy spadkowym tak ...
Sądzę, że w ten sposób można wyciągnąć na prawdę ciekawe wnioski.
Jaki spadek ceny altów podczas skoków BTC? Przecież to wszystko było chwilowe i alty odnotowały najwyższe ceny podczas gdy BTC był na ATH.
Mówimy o cenie ALT/BTC a ta była rekordowa na altcoinach w styczniu-lutym 2018. Na niektórych w maju 2018. Czyli przy cenach bitcoina 14-17k (lub 9k-10k w maju). Nie na ATH. Na ATH bitcoina 17.12.2017 altcoiny były w dołkach.
Dla przykładu ETH, XRP i NEO (krzyże na zdjęciach oznaczają ATH bitcoina). Wszystkie 17 grudnia siedziały w piwnicy w okolicach półrocznego ATL. Dopiero jak bitcoin zatrzymał się to alty zaczęły puchnąć i wszystkie wymienione zrobiły od ATH bitcoina (BTC/USD) do swojego ATH (ALT/BTC) ok 500%
Następnie arbitrażyści spekulujący na altach wedłóg tego opisu zaniżający ich cenę na dłuższą metę.
Tu też mam wątpilwości bo przecież to oni napędzają ten rynek a sam rosnący wolumen wpływa pozytywnie na zmianę ceny a nie na odwrót.
Chodzi o cenę ALT/BTC. Sądzę, że przy drastycznych wzrostach BTC arbitrażyści powodują spadek ceny ALT/BTC na walutach z dużym rynkiem ALT/USD. Poprzez skupowanie ich na rynku ALT/USD i sprzedawanie na rynku ALT/BTC sprzedanie BTC na rynku BTC/USD i za USD kupienie ponowne altów na rynku ALT/BTC. By cena ALT/BTC rosła, to popyt musi być większy od zwykłej podaży zsumowanej z dodatkową podażą arbitrażystów z rynku ALT/USD.
Wynika z tego schematu również fakt, że obecność dużej liczby altów z dużym rynkiem ALT/USD stabilizuje cenę BTC/USD (generuje dodatkową podaż na wzrostach i popyt na spadkach).