Author

Topic: Skutki podatkowe obrotu kryptowalutami w PIT, VAT i PCC (Read 339 times)

legendary
Activity: 1302
Merit: 1002
Generalnie przy takich zasadach opodatkowania to chyba ludzie przestaną handlować na giełdach już w ogóle. ***


wkład i jeszcze będziemy mieć grube długi? Gdzie tu sens...
***

Bardzo dobrze kolego rozumiesz, podatkami wykurzono z Polski kryto oficjalnie.

Czy to koniec świata ? Jasne że nie...
założ konto niezarejestroane w AZJI / USA / Binanace i ciesz się wolnością.
Problem tylko potem z legalizacja ale to tez da sie obejsc od darowizn bezpośrednich po streamy itp Cheesy hahahah...
Polak potrafi. Oczywiście mozesz sie poddac i rozpłakać ale od tego BTC ci nie przybędzie.

Bez wyroków sądowych przez najbliższe kilka lat to niewielu dobrze się rozliczy nie przepłacając.
full member
Activity: 518
Merit: 106
@sud i to jest dobra informacja.
Pierwszy krok do uzyskania "przyjaznych" regulacji. Mam nadzieję że ministerstwo poważnie podejdzie do tematu, i nie zaczną wymyślać na siłę, tylko uproszczą rozliczanie.
sud
sr. member
Activity: 826
Merit: 301
@sud  ale co moga zrobić, jesli będą mieli tylko informacje o przelewie wychodzącym z mojego banku. Przecież raczej nie dostaną od zagranicznych giełd informacji co zrobiłem dalej z tą kasą.

Też tak uważam. Raczej małe są szanse na uzyskanie Twoich danych na temat wszystkich transakcji na giełdzie przez nasz US. Zresztą ministerstwo właśnie wycofało się z tego beznadziejnego pomysłu o podatku PCC od wymiany krypto<>krypto. W piątek, tuż przed rozpoczęciem ogłoszonego wcześniej protestu, zapewniono organizatorów, że nie jest wymagane składanie deklaracji PCC, oraz że w trybie natychmiastowym zostanie powołana specjalna grupa, która razem z przedstawicielami branży kryptowalut będzie pracować nad odpowiednimi regulacjami.

Miał być protest, wyszło tylko spotkanie. Rząd wyprzedził oczekiwania inwestujących w kryptowaluty. - Rezygnujemy z opodatkowania kryptowalut podatkiem od czynności cywilno-prawnych PCC - powiedział w piątek, wiceminister finansów Paweł Gruza.
sr. member
Activity: 616
Merit: 251
@sud  ale co moga zrobić, jesli będą mieli tylko informacje o przelewie wychodzącym z mojego banku. Przecież raczej nie dostaną od zagranicznych giełd informacji co zrobiłem dalej z tą kasą.
Z kasa to inna sprawa, ale bardziej jeśli juz by ich interesowalo jakie transakcje tam wykonywales i ile podatku mozna z Ciebie sciagnac
newbie
Activity: 6
Merit: 0
@sud  ale co moga zrobić, jesli będą mieli tylko informacje o przelewie wychodzącym z mojego banku. Przecież raczej nie dostaną od zagranicznych giełd informacji co zrobiłem dalej z tą kasą.
newbie
Activity: 4
Merit: 1
Mnie najbardziej śmieszny interpretacja jednego z US

"Mając na uwadze powyższe, wskazać należy, że z tytułu transakcji dokonywanych na kryptowalutach przychód powstanie w momencie:

zamiany kryptowaluty/tokenów na walutę tradycyjną,
transakcji tradingowych typu przyjęcia pozycji krótkiej na danej kryptowalucie,
zamiany jednej kryptowaluty na inną kryptowalutę, zamiana kryptowaluty na tokeny,
w przypadku rozgałęzienia ETH na dwie różne waluty (tzw. hard-fork)."

Czyli jeśli ktos zrobi prywatnego forka (np urząd skarbowy Tongue) to musisz opodatkowac przychód z niego nawet jak o nim nie wiesz.
sud
sr. member
Activity: 826
Merit: 301
@lunabit

Chyba aktualnie najbezpieczniej kupić przez LocalBitcoins, bo to nie zostawia żadnych śladów jak na giełdach. Może też tutaj na forum znaleźć oferty i przez zaufany escrow zrobić transakcję. Generalnie chyba lepiej unikać nawet przelewów na zagraniczne giełdy, bo możliwe że banki mają już listę takich kont i to zgłaszają gdzie trzeba.
newbie
Activity: 6
Merit: 0
To gdzie mam teraz kupić BTC aby nie było kosmosów z fiskusem później?

Czyli wszystkie giełdy polskie odpadają, te położone w UE to samo. Na Bitfinex jest depozyt od 10k $, ale jest też wątpliwy przez Tehter.

W kantrach mają kiepskie kursy i prowizje i też ze skarbówką nie jest do końca pewnie

Więc pytanie gdzie?
copper member
Activity: 26
Merit: 1
GUARIUM - New Generation Of The Global Platform
Czyli wynika z tego, że wszyscy, którzy kupli na giełdach poza kantorami, lub nie mieszkają i nie są rezydentami Polski mogą spać spokojnie. A Ci co wykonali chociażby jedna transakcje muszą się rozliczyć
z fiskusem (przynajmniej ten PCC).
Prawda jest taka,że Ci na górze to starsze towarzystwo które ledwo zna się na używaniu tabletu a co dopiero ma się znać na technologii blockchain. Oczywiście nie mówię o wszystkich w rządzie. Ale 70% to ludzie nie z tej epoki. Czego się nie dotkną to spartaczą. Więc Panie i Panowie trzeba brać i kupować w kantorach gdyż kantor zapłaci podatek. Lub druga opcja, opuścić cudowny nasz kraj. 

PS. Współczuję skarbówkom gdy faktycznie ktoś przywiezie ciężarówkami swoje PITY  Shocked   
member
Activity: 963
Merit: 57
Uważam, że to co się odwala to jest chore, rząd kara ludzi którzy mają pieniądze, czyli pracują, po to aby dać ludziom tym którzy nie pracują (500+ social).
Zastanawia mnie jednak fakt, co z decentalized exchanges jak oni będą wiedzieli, że ja to ja? A po za tym nie wiadomo ja się rozliczyć https://www.youtube.com/watch?v=DRBcQnjMoMM , jak żyć?
legendary
Activity: 2744
Merit: 1708
First 100% Liquid Stablecoin Backed by Gold
Nie pozostaje nic innego jak tylko sprzedawać krypto za gotówkę używając takich serwisów jak localBitcoins.

Ciekawi mnie też kto i jak sprawdzi ile krytpowaluty aktualnie posiadam?

Trzeba myśleć z wyprzedzeniem i nie iść na łatwiznę. Nie rejestrować sie na platformach gdzie muśisz zweryfikować swoją tożsamość bo pewnego dnia mogą zostać wydane regulacje i będą musieli przekazać wszystkie swoje logi do skarbówek szczególnie gdy giełdy te zarejestrowane są w Europie.

Wiem to bardzo utrudnia życie bo w takich serwisach przy użyciu karty czy przelewu internetowego za złotówki, dolary czy euro kupisz krypto ale póżniej będziesz płakał jak za parę lat fiskus opomni się o swoje z odsetkami i karami.

Póki co jak bedziesz handlował na giełdach P2P lub bez KYC jesteś w miarę bezpieczny o ile nie wypłacasz do banku lub w jakikolwiek inny sposób ujawniając swoją tożsamość.

Jak ja nienawidzę fiskusa.  Angry Embarrassed Undecided
sud
sr. member
Activity: 826
Merit: 301
Generalnie przy takich zasadach opodatkowania to chyba ludzie przestaną handlować na giełdach już w ogóle. Jeżeli każda transakcja krypto <> krypto to przychód, to nawet obracając niezbyt dużą kwotą, jak np. kilkanaście tysięcy, można mieć milionowy podatek do zapłacenia. W dodatku niezależnie od tego czy ostatecznie coś zarobiliśmy? Czyli oddamy zysk (jeśli jest), wkład i jeszcze będziemy mieć grube długi? Gdzie tu sens...

Poprawcie mnie jeśli źle to rozumiem...
copper member
Activity: 26
Merit: 1
GUARIUM - New Generation Of The Global Platform
Nie wiem jak długo będzie dostępne nagranie. Warto ściągnąć sobie i posłuchać.
Wypowiedź z wczoraj Pana która można oglądnąć tutaj: https://www.facebook.com/slawomirmentzen/videos/1707680142626515/

Wszelkie kwestię z PIT, VAT oraz co najważniejsze  PCC bo z tym najgorzej.

podklejam również informację z bitcoin.pl bo dobrą robotę wykonało.

Quote
"W rocznym PIT należy wykazać również przychody ze sprzedaży lub zamiany kryptowalut, takich jak m. in. bitcoin, litecoin czy ether.

 

Wskazujemy skutki obrotu kryptowalutami w podatku dochodowym od osób fizycznych, od towarów i usług oraz od czynności cywilnoprawnych.

 

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych przewiduje, że dochody uzyskane z tego tytułu podlegają opodatkowaniu na ogólnych zasadach."

 

Tu wszystko jest jasne i oczywiste. Uzyskujemy dochód z handlu kryptowalutą płacimy więc podatek. Nie jest to żadnym zaskoczeniem.

 

Źródło przychodów

 

"Przychody z obrotu krytpowalutą mogą być zakwalifikowane do źródła przychodów z tytułu:

- praw majątkowych

- pozarolniczej działalności gospodarczej [3], jeżeli kryptowaluta jest przedmiotem obrotu w ramach działalności, która spełnia okreśłone warunki: m.in. ma ona charakter zarobkowy, jest prowadzona we własnym imieniu przez podatnika, w sposób zorganizowany i ciągły (i nie zachodzą przesłanki wskazane w art. 5b ust. 1 ustawy PIT"

 

W tym miejscu przechodzimy do sprawy kluczowej. Ministerstwo Finansów uznaje Bitcoina i kryptowaluty za prawa majątkowe w przypadku obrotu nimi przez osoby fizyczne. Takie samo stanowisko MF zajęło już w 2013 roku.

Jeśli robimy to w sposób ciągły i zorganizowany oraz ma to charakter zarobkowy, powinniśmy założyć działalność gospodarczą.

 

Przychód

 

"Obrót kryptowalutami generuje przychód m.in. w przypadku:

 

- sprzedaży kryptowaluty (zamiany kryptowaluty na walutę tradycyjną, np. złotówki (PLN), euro (EUR), dolara amerykańskiego (USD),

- zamiany kryptowaluty na inną kryptowalutę, na towar lub na usługę. Zamianę kryptowaluty należy traktować jako formę jej odpłatnego zbycia, analogicznie jak zamianę jakichkolwiek innych praw majątkowych, np. wierzytelności."

 

O ile pierwszy punkt nie budzi wątpliwości, to drugi jest dość kontrowersyjny. Zamiana przykładowo bitcoinów na litecoiny generuje przychód a więc i obowiązek podatkowy. Takie stanowiska zaczęły pojawiać się od niedawna w indywidualnych interpretacjach podatkowych. Osoby które obracają kryptowalutami od lat, nie były zapewne tego faktu świadomie.

 

„Przychód z odpłatnego zbycia kryptowaluty w drodze umowy sprzedaży lub zamiany – kwalifikowany do przychodów z praw majątkowych, o których mowa w art. 18 ustawy PIT – powstaje w momencie otrzymania lub postawienia do dyspozycji podatnika pieniędzy (waluty tradycyjnej), innej kryptowaluty, towaru czy wykonania usługi.”

 

Niezwykle istotne jest ustalenie momentu uzyskania przychodu. Według ministerstwa powstaje on w chwili otrzymania lub postawienia do dyspozycji podatnika pieniędzy lub innej kryptowaluty. Jeśli więc w ciągu całego roku handlowałeś kryptowalutami, ale nie wypłacałeś pieniędzy z giełdy i tak powinieneś zapłacić podatek. Moment obowiązku podatkowego następuje nie w chwili przelewu pieniędzy z giełdy na konto bankowe a w chwili transakcji. Niestety tego również wiele osób świadomych nie było.

 

W przypadku działalności gospodarczej:

 

„za przychód z działalności gospodarczej uznaje się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane. Jednocześnie za datę powstania przychodu z działalności gospodarczej uważa się dzień zbycia prawa majątkowego – czyli dzień sprzedaży lub zamiany danej kryptowaluty – nie później niż dzień wystawienia faktury albo uregulowania należności.”

 

Koszt uzyskania przychodów – Armagedon przedsiębiorców

 

„Jednocześnie należy podkreślić, że w przypadku obrotu kryptowalutą w ramach działalności gospodarczej sposób rozliczania i ewidencjonowania dla celów podatkowych uzyskiwanych przychodów i ponoszonych kosztów zależy od rodzaju prowadzonych przez podatnika ksiąg podatkowych (podatkowej księgi przychodów i rozchodów albo ksiąg rachunkowych).

 

Warto zauważyć, że podatkowa księga przychodów i rozchodów jest uproszczoną i sformalizowaną formą ewidencjonowania zdarzeń gospodarczych, dlatego też podatnik:

 

może dokonywać w niej zapisów wyłącznie na podstawie ściśle określonych dokumentów, takich jak np. faktury czy rachunki. Z tych względów dokumenty w postaci np. wyciągów z historią transakcji giełdowych z internetowej giełdy kryptowalut, czy wyciągów z kont bankowych z historia transakcji nie stanowią dowodów księgowych w rozumieniu przepisów i przychody oraz koszty uzyskania przychodu udokumentowane wyłącznie w ten sposób nie mogą zostać zaewidencjonowane w podatkowej księdze przychodów i rozchodów„

 

Z informacji MF wynika, że jeżeli handel kryptowalutą na giełdzie odbywał się w ramach działalności z KPiR (chyba większość małych przedsiębiorstw), przedsiębiorca nie będzie miał możliwości odliczenia kosztów zakupu, gdyż nie może udokumentować ich w postaci przelewów bankowych czy wyciągu transakcji z giełdy.

 

„Brak możliwości zaewidencjonowania danych przychodów czy wydatków w podatkowej księdze przychodów i rozchodów – z uwagi na brak posiadania przez podatnika wymaganej w rozporządzeniu formy ich udokumentowania – nie oznacza automatycznego braku możliwości uznania ich odpowiednio za przychód oraz koszt uzyskania przychodu w rozumieniu ustawy PIT. Jeżeli zatem podatnik w inny sposób rzetelnie udokumentuje powstanie przychodu podatkowego, czy poniesienie kosztu podatkowego, powinien to uwzględnić w trakcie roku podatkowego w bieżącej zaliczce na podatek, jak również w rocznym rozliczeniu podatku dochodowego:”

 

Tu powstaje paradoks, gdyż jeśli wyciągi bankowe ani wyciąg listy transakcji z giełdy nie mogą być podstawą do odliczenia kosztów, nie ma innej rzetelnej możliwości udokumentowania kosztów, gdyż giełdy innych możliwości nie dają.

 

Co to oznacza w praktyce jeśli brać pod uwagę stanowisko MF?

 

Przykładowo jeśli przedsiębiorca w ramach działalności gospodarczej obracał sumą 10 000zł i wykonał dziennie 10 transakcji kupna i 10 sprzedaży po 10 000zł, czyli po 300 w miesiącu nie zarabiając na tym ani grosza, to do zapłaty będzie miał ponad 0.5 mln podatku, gdyż od kwoty 3mln przychodu (w skali miesiąca) nie będzie mógł odliczyć 3mln kosztu. Warto tu dodać, że daytraderzy czy też boty transakcyjne wykonują po kilkadziesiąt czy też kilkaset transakcji dziennie. Jeśli robią to w ramach działalności to należne podatki mogą iść w milionach złotych.

 

Na szczęście osoby fizyczne tu mają lżej i do udokumentowania kosztów przychodu wystarczą wyciągi transakcji z giełd. Niestety lżej tylko pod tym względem, gdyż od kupna kryptowalut w większości przypadków będą musieli zapłacić podatek PCC.

   

Podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) – Armagedeon osób fizycznych

 

„Umowa sprzedaży oraz zamiany kryptowaluty, stanowiącej prawo majątkowe, podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC). W przypadku umowy sprzedaży obowiązek zapłacenia tego podatku – w wysokości 1% wartości rynkowej nabywanego prawa majątkowego zbywanej kryptowaluty – dotyczy kupującego. Przy umowie zamiany obowiązek zapłaty podatku – w wysokości 1% wartości rynkowej prawa majątkowego, od którego przypada wyższy podatek – dotyczy solidarnie stron czynności.

 

Wyłączona z opodatkowania PCC jest umowa sprzedaży lub zamiany kryptowalut objęta podatkiem VAT – w zakresie, w jakim podlega opodatkowaniu VAT lub jeżeli przynajmniej jedna ze stron czynności jest zwolniona z VAT z tytułu dokonania tej czynności. „

 

Co oznacza to w praktyce? W przypadku osoby fizycznej, zakup kryptowalut wiążę się z podatkiem PCC chyba, że kupujemy od firmy będącej płatnikiem VAT lub też zwolnionej z VAT.

 

Kupując kryptowaluty na giełdzie niestety nie jesteśmy w stanie określić, czy kupujemy od osoby fizycznej czy też firmy, gdyż kontrahenci są dla nas anonimowi. Pozostaje pytanie czy takie tłumaczenie wystarczy, aby nie zapłacić podatku i kary za niespełnienie obowiązku podatkowego. Jeżeli polskie giełdy przekażą pełną historie transakcji, KAS będzie dokładnie wiedziało, kto od kogo kupował i kto oraz kiedy powinien zapłacić podatek PCC. Użytkownicy nie.

 

Przykład z PCC pokazuje, że traktowanie kryptowalut jako prawa majątkowego jest bardzo niesprawiedliwe oraz, że prawo nie nadąża za realiami jakie niosą za sobą nowe technologie.

 

Przykładowo jeśli ktoś robi po kilkadziesiąt/kilkaset transakcji miesięcznie, a każda transakcja na giełdzie może składać się z kilku/kilkunastu mniejszych (wystawiając ofertę na giełdzie 1BTC możemy ją sprzedać np. 10 osobom po 0.1BTC), może wyjść na to, że będziemy mieli do wypełnienia wiele kilogramów druków PCC-3. Strach pomyśleć co w przypadku, jeśli ktoś ma uruchomionego bota transakcyjnego. Urzędy Skarbowe mogą zostać zalane tonami "makulatury". Podobnie, kwoty podatku PCC mogą przekroczyć nasze dochody uzyskane z transakcji.

copper member
Activity: 26
Merit: 1
GUARIUM - New Generation Of The Global Platform
Uwaga ważna informacja !!!

Sławomir Mentzen napisał wczora na swoim profilu na facebooku:https://www.facebook.com/slawomirmentzen/
W związku z opublikowaną dziś przez Ministerstwo Finansów informacją o opodatkowaniu kryptowalut, jutro (czwartek 05.04.2018) o 21:00 zapraszam na transmisję live na moim FB. Omówię konsekwencje tej informacji oraz odpowiem na wasze pytania.

Dla niezorientowanych: MF potwierdził konieczność płacenia PCC od zakupu kryptowalut oraz podatku dochodowego od transakcji wymiany kyrpto na krypto.

Co to oznacza powiem jutro, dziś tylko zaznaczę, że czekają nas setki postępowań w sądach o PCC, którego wymagać będzie skarbówka, a którego my nie będziemy chcieli płacić. I nie jesteśmy w tym sprawach przed sądem bez szans!
copper member
Activity: 26
Merit: 1
GUARIUM - New Generation Of The Global Platform
sr. member
Activity: 1316
Merit: 265
Najnowsze Wiadomości ze Świata Bitcoin
No "dość" ważna. Najciekawsze rozwiązanie z tym PCC...

Uprzedziłeś z założeniem tematu, info z tymi informacjami jest też na Bithubie
Jump to: